آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان

گرجستان در مسیر تردد شرق و غرب قرار دارد و این حقیقت نشان از چرایی تنوع فرهنگ غنی این کشور دارد. نگرش های شرقی و اروپایی برای قرن ها با یکدیگر درهم تنیده شده اند که جذابیت و طعم بی نظیری به این کشور داده است. شما را به بازدید از گرجستان، کشوری که به خاطر مهمان نوازی، سنت های کهن، تاریخ باستانی و میراث فرهنگی بزرگ خود مشهور است دعوت می کنیم.بسیاری از کشورها مدعی در اختیار داشتن “موزه های رو باز” در جهان هستند. از جمله آن ها با اطمینان می توان گرجستان را به همراه ارمنستان، ایتالیا یا فرانسه نام برد. پایتخت گرجستان “تفلیس” به خودی خود یک موزه ی بزرگ است که دارای بسیاری از بناهای تاریخی، معابد باستانی و خیابان های دنج است. در این مقاله قصد داریم شما را به یک تور مجازی در اطراف موزه های تفلیس ببریم که در این بین می توانید اطلاعات جالب و مفیدی را فرا بگیرید.

موزه ملی گرجستان

موزه های تفلیس: مجموعه “موزه ی ملی گرجستان”

مجموعه ی “موزه ی ملی گرجستان” در اواخر سال 2004 تاسیس شد و هدف آن حفظ محتوای غنی و معتبر میراث فرهنگی این کشور بود. این مجموعه 13 موزه ی مستقل و دو مرکز تحقیقاتی است که در یک شبکه واحد متحد شده اند. امروزه این مجموعه بزرگترین موزه ی کشور است. ساختمان اصلی این مجموعه در قلب پایتخت در خیابان شوتا روستاولی سوم قرار دارد. موزه ملی گرجستان مجموعه آثار مهم جهانی و نمایشگاه های دائمی و موقت را ارائه می دهد که الهام و دانش دنیای شگفت انگیز فرهنگ، هنر، علم و آموزش را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.

موزه ی اس. ژاناشیا تفلیس گرجستان

این موزه در سال 1852 با همکاری بخش قفقاز انجمن جغرافیایی امپراطوری روسیه ایجاد شد. در سال 1867، به ابتکار دانشمند آلمانی، گوستاو راد موزه ی قفقاز اصلاح شد. سرانجام سال 1919 پس از استقلال گرجستان، این موزه نام فعلی خود را به دست آورد. این موزه در حال حاضر مجموعه ای بی نظیر از تاریخ بشر از جمله: بقایای حیوانات در حدود 40 میلیون سال پیش تا مجموعه های غنی از باستان شناسی و قوم نگاری پارینه سنگی، نوسنگی، برنز، آهن و قرون وسطا را در خود جای داده است.

موزه ی اس. ژاناشیا تفلیس گرجستان

یکی از شگفت انگیزترین آثار باستانی در این موزه بقایای فسیل شده از انسان های ماقبل تاریخ، انسان کارورز می باشد که در دمانسی یافت شد و 1.8 میلیون سال قدمت دارد. بنابر این، طبق گفته ی برخی از دانشمندان اولین نشانه ی وجود بشر در خارج از آفریقا بوده است. این موزه همچنین مجموعه ای بی نظیر از کتیبه های باستانی را به سبک کتیبه های خط میخی” اورارتو ” درخود جای داده است. بخش دیگری از لوح های میخی شکل اورارتو در موزه ی “اربونی” موزه ی اصلی تاریخ ارمنستان نگه داری می شوند. در حال حاضر می توانید از نمایشگاه های دائمی و موقت که در این موزه برگزار می شود لذت ببرید. از معروف ترین نمایشگاه ها می توان  به”گنجینه ی باستان شناسی” معروف به “صندوق طلایی” اشاره کرد.

در این نمایشگاه پیشرفت سه دوره تاریخ هنر جواهرات گرجستان از قرن 3 قبل از میلاد تا قرن چهارم میلادی به نمایش گذاشته شده است. اشیای باستانی طلا و نقره، جواهرات و سایر اشیای آیینی – که در حین حفاری از تپه های غنی یافت شدند – که اعضای برجسته و مهم جامعه ی شهر های باستانی کارتلی، کاکتی و تریالتی در آنجا دفن شده اند را نیز می توانید در این نمایشگاه ببینید.

بازدید کنندگان این فرصت را دارند تا بیش از600 مورد، اشیای طلا و نقره، کلاه، زیورآلات معبد، گوشواره دستبند، گردنبند و انگشتر تزیین شده با سنگ های قیمتی، ظروف طلا، نقره و شیشه، مجسمه های کوچک، وسایل آیینی، سلاح و … را بررسی کنند.

موزه ی گالری ملی تفلیس گرجستان به نام دی. شواردنادزه

گالری ملی گرجستان، معروف به “گالری آبی” در سال 1920 تشکیل شد. دیمیتری شواردنادزه، یک هنرمند مشهور گرجی، نقش مهمی در توسعه ی این گالری داشته است. این گالری از زمان تاسیس خود  درخدمت پیشرفت هنر گرجستان بوده است. در حال حاضر این گالری یکی از سالن های نمایشگاه مرکزی موزه ی ملی گرجستان است که در آن می توانید نمایشگاه های دائمی مانند “شاهکارهای هنری زیبای گرجستان از اوایل قرن بیستم” را مشاهده کنید.

موزه ی گالری ملی تفلیس گرجستان به نام دی. شواردنادزه

بیش از 30 هزار قطعه از هنر معاصر گرجستان (نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک و هنرهای تزئینی) و همچنین آثاری از هنرمندان مشهور جهانی گرجی قرن بیستم مانند: نیکو پیروسمانی، دیوید کاکاباده، لادو گودیاشویلی در کلکسیون موزه گذاشته شده است. همچنین در اینجا فروشگاه سوغاتی فروشی و کافه نیز یافت می شود، مکانی که می توانید برداشت های خود را همراه با نوشیدن یک فنجان قهوه به اشتراک بگذارید.

موزه ی تاریخ تفلیس به نام جوزف گریشاشویلی(کاروانسرای)

 موزه ی تاریخ تفلیس در سال 1910 تاسیس شده است. در سال 1984 موزه ی تاریخ تفلیس در یک کاروانسرای بازسازی شده قرار داده شد که نقش تاریخی شهر به عنوان یکی از مراکز خرید اصلی جاده ی ابریشم را نشان می دهد. این موزه شامل حدود 50 هزار اثر هنری است. تاریخ تفلیس را از پایان هزاره ی 4 قبل از میلاد تا به امروز تخمین زده اند.

این موزه دارای مطالب باستان شناسی، قوم نگاری و بایگانی مجموعه ی غنی ای از عکس ها و همچنین نمایشگاه هایی از هنر کاربردی ملی است. تعدادی از آثار بی نظیر هنری نیز در این موزه نگه داری می شود. این موزه در کنار آثار قدیمی، آثار هنری مدرن را نیز به نمایش می گذارد. از سال 1986 نمایشگاه های دوره ای از آثار هنرمندان گرجی و خارجی در این جا برگزار می شود.

موزه ی مردم شناسی روباز گیورگی چیتایا تفلیس گرجستان

موزه ی مردم شناسی روباز گیورگی چیتایا تفلیس گرجستان

موزه ی روباز در تفلیس، در نزدیکی پارک ویک و غرب دریاچه ی لاک پشت قرار دارد. این مکان حدود 60 هکتار زمین را در بر می گیرد و نمونه ای  کوچک از گرجستان است که حدود 70 ساختمان دارد و زندگی 14 قومیت این کشور را منعکس می کند. این موزه یکی از منحصر به فرد ترین موزه های گرجستان است که می توانید به طور حضوری در عرض چند ساعت به همه ی منطقه های گرجستان سفر کنید بدون این که از پایتخت خارج شوید و از معماری، فرهنگ قومی و سنت های مناطق مختلف (کارتلی، کاکتی، سمرقلو، ایمرتی، راچا، آجاریا، سوانتی، سامتچه- جاواختی و …) مطلع شوید.

موزه ی روباز در تفلیس

موزه به همراه نمونه هایی از معماری عامیانه، صنایع دستی سنتی (فرش، لباس سنتی، فلز، سرامیک، چوب و …) را در خود جای داده است. بازدید کنندگان می توانند به طور مستقل محدوده ی موزه و همچنین تورهای دارای کتاب راهنما را پیدا کنند. موزه فضایی آرام و محیطی دلنشین را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند تا بتوانند مزه ی گرجی را که از طریق نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف مردمی که در طول سال برگزار می شود را بچشند. در این موزه یک رستوران معتبر فانتزی کار می کند که می توانید در آن جا از غذاهای گرجستانی و چشم انداز معرکه ی تفلیس لذت ببرید.

مردم در حال تماشای مجسمه ها در اتاق گالری

مردم در حال تماشای مجسمه ها در اتاق گالری

مجسمه های انسانی در داخل ساختمان

مجسمه های انسانی در داخل ساختمان

مجسمه ی فیل خاکستری

مجسمه ی فیل خاکستری در موزه که بوسیله ی مردم احاطه شده است

اسکلت دایناسور ها در داخل موزه

اسکلت دایناسور ها در داخل موزه

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا برگزار کننده تورهای گرجستان از شما دعوت می کند تا با حضور در تور تفلیس گرجستان این آژانس از موزه های تفلیس دیدن فرمایید. جهت اطلاع از جزئیات اجرای این تور می توانید با شماره 02122887100 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان آژانس آسمان پرستاره شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته