کلیسای چورا استانبول

از اماکن تاریخی کشور ترکیه که آمیخته ای از هنر، مذهب و تاریخ است وقطعا در سفر به شهر استانبول و یا همراهی با تورهای استانبول باید از آن جا بازدید کرد، کلیسای چورا استانبول را باید نام برد. این کلیسا علاوه بر تاریخ پر فراز و نشیبی که دارد یکی از نمونه های زنده هنر چه در بخش معماری و چه در بخش نقاشی است که از دوران بیزانسی و قرون وسطا به یادگار مانده است.

همین موضوع یعنی داشتن آثار دست نخورده و ارزنده معماری و هنری بر ارزش این بنا بیش از پیش افزوده است. اجازه دهید همکاران ما در آسمان پر ستاره پرشیا شما را بیشتر با این جاذبه توریستی آشنا نمایند. لطفا ما را تا انتهای این نوشتار همراهی نمایید.

تاریخچه کلیسا چورا استانبول
تاریخچه کلیسا چورا استانبول

تاریخچه کلیسا چورا استانبول

بنای اولیه این سازه در ابتدای قرن چهارم پس ازمیلاد در محلی فراتر از دیوارهای اولیه شهر قسطنطنیه ساخته شده بود. نام اصلی این سازه کلیسای ناجی مقدس در چورا بوده است. در پژوهش های زبان شناسی چورا به معنای حومه و اطراف شهر، در زبان یونانی معنی شده است. این بنا در اصل زیارتگاهی کوچک با موقعیت مکانی خارج از شهر قسطنطنیه بوده است که در زمان خود مورد توجه بوده است. در خلال سالیان، در پی بروز زمین لرزه های متعدد سازه این بنا دچار صدمات بسیار شد و مدت ها به همان صورت رها شده بود.

به مرور زمان و با افزایش جمعیت شهر و توسعه فیزیکی آن، محل کلیسای چورا به داخل دیوارها قسطنطنیه منتقل شد. در بررسی تاریخ تکامل این سازه، در حدود قرن یازدهم پس از میلاد کلیسای چورا به دست ماریا دوکاینا (مادر همسر الکسیوس اول کومننوس) بازسازی و مرمت شد. مجددا با به وقوع پیوستن چندین زلزله ساختمان این کلیسا دچار آسیب شد اما این بار به حال خود رها نشد. در قرن دوازدهم پس ازمیلاد این بنا توسط ایزاک کومننوس مرمت و تعمیر شد تا سیر بازسازی های آن ادامه بیابد.

یکی از شاهکارهای هنری موجود در کلیسای چورا استانبول مربوط به موزاییک ها و طراحی های آب رنگی آن است. این آثار هنری که در دل خود تاریخ ناگفته ای را حمل می کنند، در بازسازی قرن چهاردهم میلادی که توسط مسئول خزانه داری و هنرهای بیزانسی، تئودرمتکیتس انجام گردید، به این کلیسا افزوده شده اند. در یکی از موزاییک های طراحی شده در این کلیسا، در قسمت هشتی آن، تصویری موجود است که در آن تئودور در حال تقدیم کردن ماکت کلیسا به مسیح، نقاشی شده است.

کلیسای چورا دو دوره و عصرتاریخی مهم دیگر را هم پشت سر گذاشته است تا بتواند امروز آنچه از تاریخ به ارمغان آورده برای گردشگران آشکار کند. در دوره حکومت عثمانی و سقوط شهر به دست ترکان عثمانی، این کلیسا تبدیل به مسجد شد و به دلایلی، موزاییک های منقش به تصاویر آبرنگی با گچ پوشانده شدند. از آن پس این کلیسا با نام “مسجد کاریه” خوانده شد. البته این تغییرات فقط مربوط به اسامی و موزاییک ها نبود بلکه در محلی خارج از کلیسا مناره ای ساخته شد و محرابی هم به مسجد افزوده شد. امروزه این سازه با نام دیگری تحت عنوان “موزه کاریه” نیز شناخته می شود.

با روی کار آمدن جمهوری ترکیه این بنا به موزه تبدیل شد و گروهی از هنر پژوهان بیزانس به محل کلیسا آمدن تا آثار موزاییکی را یافته و مرمت آن را از سر بگیرند. همین طور از سال 2013 نیز بازسازی و مرمت پیوسته ای در آن در حال انجام است. بازگشایی کلیسا چورا استانبول به عنوان موزه برای عموم مردم در سال 1958 به وقوع پیوست.

فضای داخلی کلیسا چورا استانبول
فضای داخلی کلیسا چورا استانبول

فضای داخلی کلیسا چورا استانبول

اهمیت کلیسا چورا استانبول در مقایسه با سایر کلیساهای به جا مانده از عصر بیزانس نه در بزرگی بلکه در سالم ماندن آثار هنری و تاریخی آن است. قسمت های اصلی این ساختمان به چهار گروه قابل تقسیم بندی است. این چهار گروه شامل سرسرای اصلی کلیسا، سازه های دو طبقه ضلع شمال کلیسا، هشتی یا ورودی های داخلی و خارجی آن، کلیسایی کوچک در کنار کلیسای اصلی که به مقبره ها اختصاص یافته است، می باشد.

کلیسا چورا استانبول دارای 6 گنبد زیبا و تحسین برانگیز است. از تعداد این 6 گنبد، 1 گنبد در کلیسای کوچکتر مجاور قرار دارد و 2 تای دیگر در داخل ورودی و هشتی داخلی کارشده است. 3 گنبد دیگر نیز در بدنه و ساختمان اصلی بنا تعبیه شده اند. موزاییک هایی منقش به تصاویر مذهبی که با آبرنگ کشیده شده اند زیبایی هنری خاصی به این سازه بخشیده است.

در برخی منابع کلیسای کوچک را هم جزئی از این بنا دانسته و آن را چهار قسمتی نامیده اند و برخی نیز آن را سه قسمتی می دانند. کلیسای کوچک وابسته به این بنا، از قسمت سمت راست هشتی داخلی با دربی مستقیما به کلیسای اصلی وصل می شود. این مکان، محلی برای مقبره های خانوادگی و یادبودها است. دیوارهای این کلیسای کوچک نیز مملو از نقاشی آبرنگی است. این سازه دارای یک گنبد است که معماری آن را مزین کرده است. همچنین از طریق یک گذرگاه به بدنه اصلی کلیسا دسترسی دارد.

موقعیت کلیسا چورا استانبول
موقعیت کلیسا چورا استانبول

موقعیت کلیسا چورا استانبول

با توجه به نام یونانی این کلیسا که به معنای خارج شهر و حومه شهر است، محل این بنا در قسمت اروپایی استانبول و در غرب بسفر و در محلی خارج از ساختار اولیه شهر قسطنطنیه قرار دارد اما امروزه در محله کاریه در استانبول واقع شده است و با وسائل نقلیه عمومی قابل دسترسی می باشد.

آسمان پر ستاره پرشیا توصیه می کند در صورت سفر به شهر استانبول حتما به کلیسا چورا این شهر به عنوان گنجینه ارزشمندی از تاریخ هنری کشور ترکیه سری بزنید و از آن بازدید کنید. روزها و ساعات بازدید این بنا شامل تمامی ایام هفته از ساعت 9 صبح الی 19 می باشد. جهت دریافت بهترین پیشنهاد قیمتی تورهای استانبول با بهترین امکانات با ما در ارتباط باشید.

در استانبول سری به کاخ توپکاپی بزنید

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: