کاخ دولما باغچه استانبول

این بار شما را با یکی از اعجاب آورترین و زیباترین معماری های معاصر کشور ترکیه که در میان سرشناس ترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول جای دارد، آشنا خواهیم کرد.

کاخ دولما باغچه استانبول قطعا یکی از آن مکان هایی است که شما می توانید در قالب تورهای استانبول (با بهترین آفرهای آسمان پر ستاره پرشیا) از آن دیدن کرده و از لذت درک تاریخ و معماری این بنا، بهره مند شوید. با ما همراه باشید تا از دل تاریخ، این ساختمان مربوط به دوره عثمانی را بیشتر بشناسیم.

موقعیت کاخ دولما باغچه استانبول
موقعیت کاخ دولما باغچه استانبول

موقعیت کاخ دولما باغچه استانبول

تنگه بسفر، این دالان آبی نیلگون، بستر تاریخ سازی برای شهر استانبول است. در آستانه های غربی تنگه بسفر کاخ سفید رنگ زیبایی جلوه گری می کند. این کاخ خوش نقش همان کاخ دولما باغچه استانبول است. در قسمت اروپایی استانبول و در کنار آب های بسفر، بخشی از تاریخ معاصر ترکیه به تماشا ایستاده است، این تماشگر کاخ زیبای دولما باغچه است. این بنای زیبا، قطعه زمینی با مساحتی در حدود 45 هزار مترمربع، به طول 600 متر را، از سواحل غربی بسفر در اختیار دارد.

آدرس کاخ دولما باغچه: ترکیه، استانبول، قسمت اروپایی تنگه بسفر، بشیکتاش، خیابان دولما باغچه.

تاریخچه “کاخ پر شده با باغچه ها”

قبل ساخت کاخ دولما باغچه  که به آن کاخ پرشده با باغچه ها نیز می گویند، و انتقال محل سکونت سلاطین عثمانی از کاخ توپکاپی به این بنای باشکوه، این محل به دلیل داشتن باغ  و باغچه های فراوان توسط سلاطین قبلی به عنوان تفرجگاه و محلی برای استراحت استفاده می شده است. این مکان در حقیقت به عنوان یک پارک ساحلی با عمارت های متعدد چوبی توسط سلطان احمد اول و سلطان عثمان دوم مورد استفاده قرارمی گرفته است.

سرای دولما باغچه (به زبان ترکی) یا همان کاخ دولما باغچه بین سال های 1842 الی 1854 به دستور سلطان عبدالمجید اول از حاکمان عثمانی ساخته شد. این بنا جایگزینی به جای توپکاپی برای محل استقرار و اقامت سلطان و خانواده اش بود. حد فاصل سال های 1889 الی 1909 از این ساختمان به عنوان مرکز اصلی اداری امپراتوری عثمانی استفاده می شده است. امروزه این بنا بیشتر به عنوان موزه استفاده می شود. عبدالمجید اول تلاش کرد تا شکوه امپراتوری عثمانی را بیافزاید و این کار را با تکمیل بنای دولما باغچه که از سبک ترکیبی فرانسوی و عثمانی بهره برده است انجام داد. اما عصر او، عصر بیداری جنبش های ملی گرا بود و در عمل نتوانست گرایشات امپراتوری را اشاعه دهد و دوره نزول این ابر قدرت پر وسعت آغاز شد.

در دوران جمهوری ترکیه این بنا تغییر کاربری داده و تبدیل به محل استقرار و انجام امور حکومتی برای آتاتورک شد. وی به تاریخ دهم نوامبر سال 1938 میلادی در محل کاخ دولما باغچه چشم از جهان فرو بست. امروزه نیز کاربری حاکم بر آن توریستی و گردشگری است و تبدیل به موزه ای برای بازدید عموم شده است.

معماری کاخ پرشده از باغچه ها
معماری کاخ پرشده از باغچه ها

معماری زیبای این بنای شگفت انگیز را بیشتر بشناسیم

شاید معماری این اثر شما را به یاد معماری کاخ های فرانسوی بیاندازد. قطعا درست حدس زده اید، ساخت این سازه ترکیبی از سبک عثمانی و فرانسوی است. این ساختمان توسط معماران سلطنتی عثمانی به نام های نیکوگوش و گارابد بایلان با سبک ترکیبی ساخته شده است.

سه بخش مختلف در این قصر با توجه به سلطنتی بودن آن تدارک دیده شده است. این سه بخش شامل قسمت مربوط به مستخدمین، کارمندان وخاندان سلطنتی است. ورودی این بنا البته برای گردشگران از محل دروازه سلطنتی باشکوهی آغاز می شود که مزین به یک برج ساعتی است. این سازه ساعت دار توسط سارکیس بالین در حد فاصل سال های 1890 تا 1895 برای سلطان عبدالمجید دوم ساخته شده است. سه قسمت اصلی این کاخ و باغ های زیبای آن شامل سیلیمیک، حرم و بخش ولیعهد است. ضمنا در این بنا هیچ گونه عمارت کلاه فرنگی ساخته نشده است و چشم انداز قالب با مناظر است. طراحی داخلی این کاخ زیبا توسط طراح خانه اپرای پاریس صورت گرفته است و می توان دلایل تقریب سبک ساخت این بنا را با سازه های فرانسوی دریافت.

نحو دسترسی به محل کاخ دولما باغچه استانبول

با توجه به اینکه کاخ دولما باغچه استانبول در کرانه های غربی تنگه بسفر، یعنی دقیقا جایی که بسیاری از آثار و ابنیه تاریخی این شهر در آن قرار دارد، موقعیت یافته است، شما همراهان تورهای استانبول آسمان پر ستاره پرشیا به راحتی با استفاده از شبکه گسترده و متنوع حمل و نقل عمومی استانبول، از تاکسی گرفته تا اتوبوس و مترو می توانید برای بازدید از این مکان اقدام نمایید. خیلی راحت می توانید با مترو تا ایستگاه کاتاباش را طی کنید و بعد از آن از این ایستگاه تا محل کاخ زمانی در حدود 15 الی 20 دقیقه پیاده روی نمایید. همچنین با استفاده از اتوبوس های تندروی شهری نیز می توانید تا ایستگاه ببک و اورکاتای رفته و چند دقیقه ای تا محل قصر را پیاده طی نمایید.

ساعات کاری موزه دولما باغچه
ساعات کاری موزه دولما باغچه

ساعات کاری موزه دولما باغچه

قانون بازدید تا سقف 3000 نفر برای این ساختمان وجود دارد، لذا توصیه می کنیم در صورت امکان صبح ها در ساعات اولیه کاری به موزه کاخ دولما باغچه مراجعه کنید. این موزه در روزهای دوشنبه و پنجشنبه تعطیل است اما در روزهای کاری گرم و طولانی تابستان از ساعت 9 الی 17 و در روزهای فصول سرد از ساعت 9 صبح الی 16 برقرار است.

بازدید کاخ به صورت گروهی است و ممولا گروه ها باید متشکل از 50 نفر باشند. این بازدیدها بیشتر بر روی بخش سیلیمیک کاخ تمرکز دارد اما در حین گشت و گذار در داخل ساختمان ها، بخش هایی از قسمت حرم نیز قابل مشاهده و بازدید است.

بخش ولیعهد امروزه تبدیل به موزه نقاشی های قصر شده که مراجعه  به آن  به صورت انفرادی هم میسر است. در روزهای شلوغ موزه، بازدید از آن برای تورهایی با زبان انگلیسی هر 10 دقیقه و و در روزهایی با ترافیک کمتر هر 25 دقیقه یک بار صورت می گیرد.

امیدواریم از توضیحات ارائه شده بیش ترین بهره را ببرید. در تورهای استانبول که توسط آسمان پرستاره پرشیا صورت می گیرد، بازدید از مکان های دیدنی از جمله کاخ دولما باغچه برنامه ریزی شده است. افتخار داریم تا در تمامی ایام سال برنامه های بازدید از اماکن گردشگری این شهر را در قالب تورهای استانبول دایر نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحدهای مربوطه در آژانس  مسافرتی ما تماس حاصل فرمایید.
به کلیسای چورا در استانبول نیز سر بزنید

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: