برج گالاتا استانبول

برج گالاتا استانبول یکی از بلند ترین سازه های باستانی استانبول است که در حقیقت نقش آسمان خراش های امروزی را برای مردمان آن زمان داشته است. با حضور در تماشاخانه برج بلند بالای گالاتا، شما در جایگاهی ایستاده اید که سالیان دراز و سده ها قبل محل حضور سربازان بیزانسی و عثمانی بوده است.

حس عجیب درهم آمیختگی تاریخ و معماری و لذت بردن از مناظری دل نواز که شامل چشم انداز به شهر استانبول و تنگه آبی بسفر می باشد، سوغاتی بازدید از این برج زیبا است.

آسمان پر ستاره پرشیا ارمغانی از تاریخ، معماری، اتفاقات تلخ شیرین این بنای باستانی را برای خوانندگان محترم در قالب این نوشتار گرد آورده است. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

برج گالاتا استانبول در هزار توی تاریخ
برج گالاتا استانبول در هزار توی تاریخ

برج گالاتا استانبول در هزار توی تاریخ

این سازه در زمان خود نقشی همچون برج های بلند امروزی را بازی می کرده است و اکنون نیز یکی از سازه های بلند قامت شهر استانبول است. زمان ساخت  برج گالاتا استانبول به سال 1384 میلادی یعنی در زمانی که امپراتوری روم شرقی یا بیزانس و حکومت یوستینیانوس باز می گردد.

نام ابتدایی این سازه در زمان ساخت و بهره برداری اولیه “برج مسیح” بوده است. چنان چه  در استانبول از چنین نامی یاد شد، منظور همان برج گالاتا است. البته نام کامل این ساختمان، برج گالاتا بی اغلو می باشد که در زبان ترکی برج گالاتا کولیسی نیز خوانده می شود.

در شهر قسطنطنیه در زمان حکمرانی رومیان در محلی نزدیک به محل کنونی برج گالاتا استانبول، برج دیگری وجود داشته است که بر اساس برخی شنیده های تاریخی در طول سده سیزدهم میلادی، به دلیل اینکه جغرافیای این شهر شاهد جنگ و گریزهای بسیار بوده، نابود گردیده است. بعد از این برج در سده چهاردهم، امپراتوری بیزانس دستور ساخت سازه کنونی گالاتا را صادر نمود.

هدف از ساخت چنین ساختمان بلند سنگی که در زمان خود نوعی شاهکار معماری به حساب می آمده، تنها موضوع نظارت بر تردد کشتی ها در آبراه بسفر بوده است. این کنترل و نظارت بیش تر حول محور تردد کشتی های نظامی و فعالیت های دشمنان در دریا می چرخید.

با ورود ترکان عثمانی به شهر قسطنطنیه و فتح این شهر و تغییر نام آن به استانبول، اکنون کنترل این شهر در دستان حاکم قدرتمند عثمانی بود. در زمان کنترل حکومت عثمانی بر برج گالاتا استانبول، این سازه در کنار کاربری نظامی، برای امور مربوط به آتش نشانی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. به جهت حفاظت از این ساختمان  امرای عثمانی بارها برای تعمیر این برج اقداماتی انجام دادند.

شاید خالی از لطف نباشد که در خصوص حوادث و اتفاقات تاریخی تلخ و شیرین مربوط به برج گالاتا استانبول هم کمی صحبت کنیم. یکی  از نخستین تلاش های نسل بشر برای تحقق پرواز در این برج صورت گرفته است. شخصی به نام “احمد چلبی” معروف به “هزار فن” در زمانی در حدود قرن 17 میلادی، تلاش کرد تا با بکارگیری بال هایی دست ساز از برج گالاتا استانبول پرواز خود را آغاز و پس از طی مسافتی در حدود 6 کیلومتر در بخش آسیای اسکدار استانبول فرود آمد. شاید به طنز بتوان این موضوع را نخشتسن پرواز بین قاره ای از بخش اروپایی استانبول به بخش آسیایی آن دانست.

این سازه تاریخی بارها دچار صدمات مختلف از جمله آتش سوزی، طوفان و زلزله شده است که در گزارشات تاریخی دو مورد از ناگوارترین های آتش سوزی ها مربوط به قرن 18 و 19 میلادی می شود. در قرن 19 میلادی یک حادثه طبیعی سبب تغییر شکل معماری این بنا می شود. طوفانی شدید با آسیب به گنبد برج سبب می شود در بازسازی های صورت گرفته در سال 1965 گنبد امروزی آن پا به عرصه ظهور بگذارد.

شایان ذکر است تیم گالاتا سرای ترکیه نیز نام خود را از این بنا به عاریه گرفته است. با این وجود با توجه به تعمیرات پیوسته و اهمیت کاربری که این برج که به صورت نظامی مورد استفاده قرار می گرفت، توانسته است از گزند حوادث مصون بماند. البته امروز این بنا تبدیل به محلی برای بازدید توریست ها و گشت و گذار آن ها تبدیل شده است.

موقعیت برج گالاتا استانبول در این شهر و راه های دسترسی به آن
موقعیت برج گالاتا استانبول در این شهر و راه های دسترسی به آن

موقعیت برج گالاتا استانبول در این شهر و راه های دسترسی به آن

استانبول از دو ناحیه اروپایی و آسیایی تشکیل شده است. در منطقه اروپایی آن بخشی وجود دارد که به شاخ طلایی معروف است. در بخش شاخ طلایی و در قسمت شمالی تنگه بسفر منطقه ای به نام بی اغلو و محله ای به نام برکت زاده وجود دارد که برج گالتا استانبول در آن جا قرار دارد. زمین اولیه برای ساخت به دلیل تپه ای بودن (کمک به افزایش ارتفاع سازه نسبت به ساخت در محل صاف) و نیز مشرف بودن به دریا برای ساخت این ساختمان مکان یابی شده است. بسیاری از مکان های مهم و دیدنی استانبول در همین منطقه شاخ طلایی قرار دارند. فاصله گالاتا تا منطقه تقسیم 20 دقیقه پیاده روی مسیر 2 کیلومتری از خیابان استقلال است. پس از دیدن این بنا می توانید به راحتی با طی مسافتی کمتر از دو کیلومتر برای بازدید سایر ابنیه به مکان هایی همچون پل گالاتا، میدان تقسیم، خیابان استقلال و کلیسای سنت آنتونی بروید.

آدرس برج گالتا استانبول: ترکیه، استانبول، منطقه اروپایی شاخ طلایی، محله برکت زاده.

از طریق سرویس های عمومی حمل و نقل از جمله تراموا و مترو می توانید به محل برج گالاتا استانبول بروید. ساعات کاری این بنای توریستی همه روزه از ساعت 9 صبح الی 20 می باشد.

مختصری از معماری برج گالاتا
مختصری از معماری برج گالاتا

مختصری از معماری برج گالاتا

این برج سنگی در 9 طبقه بنا شده است که برخی از طبقات به مرور زمان و در طول تاریخ به آن اضافه شده اند. مرمت های زیادی هم تا زمان حاضر برای سرپا ماندن آن توسط اشخاص و حکومت های مختلف صورت گرفته است. در ورودی این بنا یک درب چوبی بزرگ است که برای دسترسی به آن باید از چند پله بالا روید و وارد فضای لابی و همکف شوید.

برای دسترسی به سایرطبقات می توانید از پله های مارپیچی که هم سبک معماری قرون وسطا است و هم دارای مزیت نظامی در نبردهای تن به تن بوده است و به مدافعان از طبقات و از سمت بالا نسب به مهاجمان از طبقات پایین برتری می داده استفاده نمایید. البته دو آسانسور هم برای کمک به گردشگران در این بنا تعبیه شده است که مقصد نهایی آن ها طبقه هفتم است و دو طبقه آخر را باید از پله طی نمایید.

یک طبقه از برج را به عنوان تماشاخانه و محلی برای تماشای شهر قرار داده اند و با حضور دراین مکان نوعی حس تاریخی را نیز می توانید تجربه کنید. در کنار این موضوع می توانید شهر استانبول و تنگه بسفر را در زیر پای خود تماشا کنید و چشم اندازی زیبا متشکل از شهر و آثار باستانی و طبیعت سرسبز را مشاهده نمایید.

در قسمت بالایی این برج یک رستوان ترکی و یک کافه برای گذراندن وقت و لذت بردن از مناظر و غذاها و نوشیدنی ها ساخته شده است تا هرچه بیش تر توریست ها و گردشگران را به سمت این بنا جذب کنند. آسمان پر ستاره پرشیا به شما توصیه می نماید حتما در جریان تورهای استانبول از این ساختمان بلند باستانی بازدید نمایید و لذت دیدن مناظر و استشمام بوی خوش تاریخ و همین طور صرف وقت در کافه و رستوران با چشم اندازی عالی را تجربه نمایید.

 سفر به ترکیه و موزه باستان شناسی استانبول

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: