موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول یکی از گنجینه های ارزشمند، نه تنها برای ترکیه که برای تاریخ بشر است. این موزه که خود در قرن گذشته تاسیس شده است علاوه بر اینکه آثاری تاریخی از اعصار و ادوار گذشته را در خود جای داده است، خودش نیز می تواند به عنوان موضوعی تاریخی نگریسته شود. علاقه مندان به تاریخ، موزه ها و آثار تاریخی می توانند با آسمان پر ستاره پرشیا به بررسی چند و چون و آشنایی با موزه باستان شناسی استانبول پردازند. مطالعه این مقاله نگرشی عمیق تر را به شما در زمان بازدید آن خواهد بخشید.

موزه باستان شناسی استانبول در آینه تاریخ
موزه باستان شناسی استانبول در آینه تاریخ

موزه باستان شناسی استانبول در آینه تاریخ

عثمان حمدی بی، نقاش و باستان شناس در سال 1883 میلادی اقدام به تاسیس مدرسه ای با نام مدرسه صنایع هنری می نماید. این سازه در سال هایی بین 1875 الی 1891 به عنوان مکانی برای موزه سلطنتی مورد بهره برداری قرار گرفت. به صورت دقیق تر در تعمیرات و بازسازی هایی که در خلال سال های 1917 الی 1919 و 1932 الی 1935 در این مکان صورت گرفت، این بنا به صوت موزه درآمد. سبک معماری این موزه یکی از آثار برجسته و شاخص سبک نئوکلاسیک در استانبول است. شایان ذکر است معمار اصلی بنای موزه باستان شناسی استانبول شخص الکساندر والری است. در تاریخ و کارنامه فعالیت این شخص می توان نقطه درخشانی همچون معماری قصر پرا را نیز رویت کرد.

آشنایی بیش تر با موزه باستان شناسی استانبول و ساختمان های آن
آشنایی بیش تر با موزه باستان شناسی استانبول و ساختمان های آن

آشنایی بیش تر با موزه باستان شناسی استانبول و ساختمان های آن

در موزه باستان شناسی استانبول آثاری تاریخی مربوط به ادوار مختلف تاریخ بشر یافت می شود. آثاری مربوط به دوره پیش از تاریخ گرفته تا گنجینه هایی مربوط  به روم، بیزانس، عثمانی وغیره در این موزه یافت می شوند. این موزه از سه ساختمان تشکیل شده است که بخش اصلی و ساختمان اصلی دارای سبک معماری نئوکلاسیک می باشد. سه ساختمان اصلی این بنا شامل موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی می باشد.

در ساختمان موزه باستان شناسی علاوه بر معماری خاص آن که شاهکاری برجسته در تاریخ معماری ترکیه است، آثار وگنجینه های نفیسی نگهداری و حراست می شوند. در این ساختمان آثار و گنجینه های تاریخی از مصر، کشورهای عربی، آناتولی، بین النهرین و غیره به نمایش گذاشته شده است. برخی از آثار نفیس موجود در این موزه را می توان به شرح زیر نام برد: ستون پادشاه اکد نارمسین، تفاهم نامه قادس، مجسمه زنجیرلی، آرشیو تابلت و هفتاد و پنج هزار کتیبه به زبان میخی.

البته در کنار آثار فوق الذکر تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر از جمله با ارزش ترین های موجود در موزه باستان شناسی استانبول هستند. در این بخش از موزه بیش تر با آثاری وگنجینه های تاریخی روبرو هستیم که زمان شکل گیری آن ها به پیش از اسلام و حکومت عثمانی می رسد. این نکته نیز باید ذکر شود که محل قبلی این موزه در کاخ توپکاپی بوده و از آن جا به این مکان منتقل شده است.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین آثار و گنجینه های موزه باستان شناسی استامبول، آثار و گنجینه هایی است با نام تابوت پادشاهان. این آثار تاریخی توسط خود عثمان حمدی بیگ در جریان کنکاش های باستان شناسی کشف شده و به موزه انتقال یافته است. محل کشف این گنجینه های نفیس مربوط به شهر صیدون لبنان است، جایی که با کند و کاوهای باستان شناسی از گورستان پادشاهان صیدون موفق به کشف تابوت هایی درجنوب لبنان شدند.

دو مورد از گنیجینه نفیس تابوت های باستانی مربوط به تابوت اسکندر کبیر و تابوت عزادارن است. در تابوت اسکندر کبیر تصاویری از نبرد مقدونیان با ایرانیان در قالب نبرد سپاه دو طرف به صورت هنرمندانه و پیچیده به تصویر کشیده شده است. در اثر مربوط  به تابوت عزادارن نیز که برای قرن چهارم قبل از میلاد است، طرحی از هجده زن که در حال سوگواری و عزاداری هستند به تصویر در آمده است.

برخی آثار ارزشمند دیگر تاریخی نیز در این مکان نگهداری می شوند و در معرض بازدید عموم قرار دارند. از جمله آن ها می توان به آثاری کشف شده از قلمرو حکومت عثمانی اشاره داشت. آثاری نظیر تابوت های ساتراپ که زمان ساخت آن ها به قرن 5 پیش از میلاد باز می گردد. همچنین تابوت لیسیان که مربوط به چهارصد سال قبل از میلاد مسیح است نیز در این موزه جای دارد. تابوت سیدامارا از کنیا هم از جمله دیگر آثار تاریخ مربوط به قرن سوم میلادی است که در این موزه قابل بازدید است.

موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی
موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی

موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی

موزه شرق باستان در داخل حیاط و در روبروی موزه باستان شناسی قرار دارد. در این قسمت تندیس ها و تابوت هایی نگهداری می شوند. آثار این بخش تا حدودی مربوط به تاریخ استانبول نیز می شود. موزه هنرهای اسلامی یا غرفه کاشی که به سینلی کوشک یا عمارت کاشی نیز معروف است، سومین ساختمان از این مجموعه است. تاریخ ساخت این بنا با کاشی های زیبایش به سال 1472 و زمان سلطان محمد فاتح باز می گردد. آثار موجود در این محل حتی قدمتی تا قرن دوازدهم میلادی نیز دارند.

موقعیت و مسیر موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول همان گونه که گفته شد در نزدیکی کاخ توپکاپی و به صورت دقیق تر در پارک گلهان در جنوب این قصر واقع شده است و از طریق سیستم حمل ونقل عمومی به راحتی می توانید به این مکان دسترسی داشته باشید. این موزه در منطقه امینیو در استانبول واقع شده است و در سمت اروپایی این شهر قرار دارد. شما می توانید در ساعاتی بین 9 صبح تا 19 برای بازدید از این مکان زیبا و تاریخی اقدام نمایید. ضمن بازدید از موزه می توانید در پارک گلهان نیز گشت و گذار نمایید. این پارک نیز می تواند به نوعی گنجینه تاریخی نیز باشد چرا که زمانی باغ شاهان و امرای عثمانی بوده است.

چنانچه به تاریخ علاقه مند هستید آسمان پر ستاره پرشیا شما را به بازدید از موزه باستان شناسی استانبول دعوت می نماید. آثار نفیس موجود در این مجموعه فراتر از تاریخ و جغرافیای استانبول است و سیر حرکت تاریخی در این منطقه را به خوبی نمایان می کند. پس حتما در تورهای استانبول ازاین مکان دیدن نمایید.

بازدید از مسجد سلیمانیه استانبول

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: