مسجد شاه حسن دوم -کازابلانکا

مسجد شاه حسن دوم -کازابلانکا

مسجد حسن دوم با نام دیگر مسجد  حسن ثانی مسجدی است که در شهر کازابلانکا و یا دارالبیضاء در کشور مراکش (مغرب ) ساخته شده است . این مسجد بزرگ ترین مسجد بعد از  مسجد الحرام و همچنین مسجد النبی می باشد . این مسجد در ساحل شهر کازابلانکا قرار گرفته است که بخشی از آن بر روی آب قرار گرفته است . این مسجد با کمک های مردمی ساخته شده است . ساخت مسجد حسن ثانی در سال ۱۹۸۰ میلادی آغاز گردید و در سال ۱۹۹۳ میلادی به پایان رسید و به مناسبت 60 امین سال تولد حسن دوم ،  پادشاه کشور مراکش افتتاح گردید . این مسجد در کنار دریای آتلانتیک قرار گرفته است و با نورهای لیزری جهت مکه را از مناره‌های خود نشان می‌دهد . این نور   تا فاصله چند مایلی در دریا قابل مشاهده است .

مسجد حسن ثانی بلندترین ساختمان در جهان مسجد می باشد و مناره های آن دارای ارتفاع  ۲۱۰ متر است و حدود  ۲۰ هزار متر مربع وسعت دارد . این مسجد دارای ظرفیت پذیرش ۲۵ هزار نفر را دارد . از این 25000 نفر   به تعداد 5000 زن را جدا کرده اند .  معمار این مسجد فردی فرانسوی با نام میشل پینسیو است . دیوارهای این مسجد از بتون و از مرمر ساخته شده است و محوطه ی داخلی آن ستون هایی مرمری و گنبدی شکل همراه  با حکاکی چوب دارد .  دیوارهای داخلی این مسجد از گچ بری‌های بسیار زیبا برخوردار شده است .

محوطه مرکزی آن سقفی دارد که می‌توان آن را باز و یا بسته کرد . این مسجد با کمکهای مردمی ساخته شده است . در این مسجد به تعداد  ۵۶۰۰۰۰ سنگ استفاده شده است .مسجد حسن ثانی ، یکی از  محل های اصلی گردشگری شهر کازابلانکا برای مسافران و توریست های گرامی می باشد . نمازگذار های بسیار کمی به این مسجد می آیند و بیشتر جنبه سمبیلک و نمادین دارد .

مکان جاذبه در نقشه

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: