موزه خانه آتاتورک

این ساختمان تاریخی دو طبقه در سال 1912 از سنگ مصنوعی و آجر ساخته شده. ساختمانی واقع در خیابان آتاتورک که در سال 1923 به عنوان خزانه دارای ثبت گردید و از آن به عنوان دفتر فرمانداری استفاده می شد و بعد از آن با ورود آتاتورک به قونیه به وی اختصاص داده شد. در سال 1927 این خانه از وزارت خزانه داری توسط شهردار قونیه خریداری گردید و به نشان سپاس و تشکر مردم قونیه از آتاتورک به نام مصطفی کمال پاشا آتاتورک زده شد. در سال 1960 دولت خصوصی قونیه این خانه را خریداری نمود و تا سال 1963 از آن به عنوان دفتر فرماندار استفاده کرد.

در سال 1963 این ساختمان به مقر سازمان آموزش و پرورش تبدیل گردید و تحت پروژه مرمت و بازسازی قرار گرفت. تا اینکه بعد از یک سال در تاریخ هفدهم دسامبر سال 1964 به عنوان موزه فرهنگی خانه آتاتورک درب های خود را به روی بازدیدکنندگان گشود. موزه آتاتورک در سال 1981 به مناسبت صدمین سال تولد آتاتورک به درخواست مجلس برگزاری جشن استان توسط هیئت مدیره عتیقه جات و موزه های وزارت فرهنگ و گردشگری بازسازی گردید. بعد از اتمام این پروژه بازسازی، موزه بار دیگر در تاریخ هفدهم آوریل سال 1982 افتتاح گردید.

البته در طی این بازسازی ها و مرمت ها هیچ گونه تغییری در ساختار اصلی بنا و معماری آن صورت نگرفت. این موزه با هدف ایجاد زمینه ای مناسب برای تشریح و توصیف وضعیت مردم و مناطق مختلف قونیه به کمک عکس ها و اسناد باقی مانده در دوران جنگ استقلال قونیه دایر گردید. اسنادی که نمایانگر ورود آتاتورک به قونیه، بازدید وی از شهر و یادداشت های روزانه اش می باشد. همچنین عکس ها و بریده هایی از روزنامه های آن زمان در تابلوهای این نمایشگاه به چشم می خورند. برخی از لباس های نظامی و تعدادی مقالات در نمایشگاه های شیشه ای این موزه به نمایش گذاشته می شوند.

تورهای قونیه

دیدنی های مرتبط

رزرو پرواز های مرتبط

هتل های قونیه

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *