آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

قلعه دختر

قلعه دختر

قلعه دختر

در تور باکو که پایتخت جمهوری آذربایجان است، می توان به دیدن ابنیه تاریخی مانند قلعه دختر در باکو رفت.

مراجعه به سایت های تاریخ و آثار و ابنیه با قدمت، همواره در شناخت بهتر تاریخ وفرهنگ مردم یک منطقه می تواند موثر واقع شود.

بنایی با اهمیت که این بار آسمان پرستاره پرشیا به سراغ معرفی آن رفته است.

قلعه دختر در باکو که در زبان آذربایجانی قیز قالاسی و در زبان انگلیسی   Maiden Tower خوانده می شود در گروه آثار تاریخی با ارزش آن کشور قرار دارد.

این قلعه مربوط به دوره ساسانی است و در شهر زیبای باکو بقایای آن پا بر جا می باشد و گردشگران زیادی را به خود دیده است.

در خصوص سال و زمان ساخت و تکمیل قلعه دختر در باکو به دو تاریخ اشاره شده است. در محدوده و بازه زمانی قرن های 5 و 6 میلادی آغاز ساخت مرحله اول این بنا بوده ودر قرن دوازدهم میلادی نیز مرحله دوم آن ساخته شده است. این سازه تاریخی تماشایی را در سال 2000 میلادی در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسانده اند.

در دوران گذشته از این قلعه به عنوان نیایشگاه آناهیتا استفاده می شده است و محلی برای حضور و زیارت زرتشتیان بوده است،. از تغییراتی که درقلعه دختر در باکو اتفاق افتاده باید به تعمیرات و مرمتی که در سال 1960 به وقوع پیوسته و تبدیل این بنا به موزه در سال 1964 میلادی اشاره نمود.

در ساخت قلعه دختر در باکو از سنگ استفاده گردیده است و کل بخش های آن نیز از همین سنگ ها ساخته شده است. برخی معتقدند با توجه به دید بازی که قسمت شرقی این قلعه به آسمان داشته برای کاربردهای نجومی مورد استفاده قرار می گرفته است. این مکان ظرفیت گنجایش دویست نفر را داشته است و دارای 29.5 متر طول، 16 متر عرض و 6 طبقه می باشد.

رزرواسیون

لاهیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته