موزه و آرامگاه مولانا

مهم ترین جاذبه گردشگری در شهر قونیهموزه مولانا است که می توانید با مولانا که از بزرگترین عارفان و شاعران در سراسر دنیاست، بیشتر آشنا شوید. این بنا از تاریخی ترین بناهای موجود در ترکیه به شمار می رود و حدود یک و نیم میلیون نفر در سال از این مکان دیدن می کنند.

مولانا جلال الدین بلخی، این مرد پرآوازه بین سال های 604 – 672 هجری قمری می زیست و در این مدت آثار باارزشی را از خود به جای گذاشت. آرامگاه این شاعر پارسی گو امروز در شهر قونیهدر ترکیه قرار دارد و علاقه مندان به ادبیات و شعر پارسی را میزبانی می کند. با رفتن به این آرامگاه در واقع از موزه ای بازدید می کنید که شما را به سفری در تاریخ مهمان می کند. مزار این شاعر پرآوازه در جنوب شرقی شهر قونیه قرار دارد؛ نقطه ای که از نظر تاریخی ارزش بسیاری دارد. جالب است بدانید در این مکان، آثاری یافت شده که نشان می دهند انسان ها در ۷۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در این نقطه از قونیه روزگار می گذراندند.

مزار و حرم مولانا بر روی تپه ای با ارتفاع ۱۰۱۶ متر بنا شده و منظره‌ای بسیار دیدنی دارد. این تپه تا امروز بارها و بارها مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفته و آثار ارزشمندی از آن به دست آمده که متعلق به هزاران سال پیش هستند. مساحت مقبره مولانا در ابتدا ۶.۵۰۰ متر مربع بود؛ اما امروزه افزایش یافته و به ۱۸.۰۰۰ متر مربع رسیده است.

دوران زندگی مولانا همزمان بود با سلطنت سلسله سلجوقیان، یعنی همان دوران طلایی ساخت و ساز بناهای شاخص در ترکیه و ایران. پس از مرگ مولانا برای گرامی داشت این معلم بزرگ صوفی، حرمی برای مولانا ساخته شد که امروزه می توانیم آن را مشاهده و از آن بازدید کنیم.

ساخت و ساز مقبره مولانا در سال ۱۲۷۴ میلادی یعنی یک سال پس از مرگش شروع شد و با نظارت همسر امیر سلیمان سلجوقی به پایان رسید. بر فراز قبر او یک گنبد مخروطی شکل به رنگ فیروزه ای ساختند که متشکل از صدها سفال است و امروزه مقبره این فرد بزرگوار با همین گنبد فیروزه ای شناخته می شود. البته در سال ۱۸۵۴ میلادی چند بخش به ساختمان حرم مولانا اضافه شد تا بتواند جمعیت بیشتری را در خود جای دهد.

در سال ۱۹۲۶ میلادی شروع به تبدیل کردن مزار او به موزه کردند و در سال ۱۹۲۷ میلادی مقبره وی به موزه تبدیل شده بود و در سال ۱۹۵۴ میلادی حرم مولانا را موزه مولانا نامیدند.

دیدنی ها و قسمت های مختلف موزه مولانا 

۱– اتاق آرامگاه

۲– محل برگزاری مراسم

3- نمایشگاه قرآن

۴مطبخ | Matbah

۵- اتاق تلاوت | Tilavet

۶- شمانه | Semahane

۷- سنگ قبر مولانا

۸- سلول دراویش

برای ورود به محوطه مقبره مولانا چند دروازه وجود دارد که هر یک از آن ها نزدیک به یکی از قسمت های مهم موزه هستند. دروازه اصلی موزه مولانا با نام دیویسان (Devisan) شناخته می شود. اگر این در را برای ورود انتخاب کنید مستقیم وارد حیاط مرمرین موزه می شوید. یکی دیگر از ورودی ها که بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد نیز توربی (Türbe) نام دارد. درهای این دروازه با نقش و نگارهایی بسیار دیدنی پوشیده شده اند، نقش هایی که از زمان سلجوقیان برای مان به یادگار مانده اند. ما پیشنهاد می کنیم از همه دروازه های این مجموعه دیدن کنید.

بعد از آن که از ورودی های بنا گذشتید، وارد حیاط وسیع، مرمرین و سنگ فرش شده موزه یا همان مقبره مولانا می شوید. در این هنگام بنایی کهن رو به روی شما ظاهر می شود؛ همان سازه باشکوهی که در زمان سلطان سلیمان سلجوقی ساخته شد. این بنا همانند بسیاری از دیگر ساختمان های تاریخی ترکیه تابع سبک معماری ترکی، عثمانی و اسلامی است.

سمت راست بنا متعلق به مطبخ دراویش است. در این قسمت مردان و پیروان مولانا خدماتی گوناگون را ارایه می دهند تا مسیر سیر و سلوک عارفانه را بپیمایند. افرادی با عنوان های میدانچی، لباس شوی، شربت چی، پادو، قهوه کوب، جاروکش و مامور خواب در این قسمت رفت و آمد می کردند و امروزه مستخدمان و خدمه موزه در این مکان فعالیت می کنند.

در این مطبخ آموزش رقص و مراسم سماع هم انجام می گیرد و به علاقه مندان این آداب را آموزش می دهند. رقص سماع یکی از مهم ترین مراسم برای بزرگداشت یاد مولانا به شمار می رود که در هنگام مناسبت های مختلف در حیاط این موزه برگزار می شود.

سمت چپ بنا ۱۷ اتاقک یا سلول برای تزکیه نفس عارفان و درویش ها وجود دارد؛ اما آنچه در محوطه موزه مولانا به وضوح به چشم می آید حوضچه ای زیبا در وسط حیاط است که با نام چشمه تزکیه یا شستشو (washing fountain) شناخته می شود و با نظارت شخص سلطان سلیم ساخته شده است.

برای وارد شدن به مقبره مولانا چندین در پیش روی خود می بینید؛ یکی از درها که به رنگ نقره ای است رو به مهم ترین اتاق این بنا باز می شود. روی این در نوشته شده پسر محمد سوم سال ۱۵۹۹ میلادی. با باز شدن در، قبر ۶ مرید اعظم مولانا به چشم می خورند که در ۳ ردیف دفن شده اند و سپس مقبره خانوادگی مولانا را خواهید دید که در سکویی بالاتر از دیگر قبرها قرار گرفته اند و پیکر مولانا و پدرش در آن قرار دارند. بر فراز این دو قبر دو گنبد بزرگ ساخته شده که به وضوح قابل مشاهده هستند. بعدها همسر و فرزندان مولانا (از جمله مشهورترین پسرش، سلطان ولد) هم در همین قسمت و در کنار اقوام و اجدادشان به خاک سپرده شدند که قبر آن ها را هم می توانید در این قسمت ببینید.

آنچه در این اتاق بیش از همه چیز جلب توجه می کند پارچه ای فاخر است که روی قبر مولانا قرار داده اند. بر روی این پارچه آیه هایی از قرآن را با طلا نوشته اند و با گلدوزی تزیین کرده اند. این پارچه دیدنی توسط سلطان عبدالحمید دوم یکی از خلفای عثمانی در سال ۱۸۹۴ به مقبره مولانا هدیه داده شد.

همچنین فرش بسیار نفیسی هم در این قسمت وجود دارد که از جنس ابریشم است و برای بافتش از چهار میلیون گره استفاده کرده اند. از جالب ترین نکته ها در این اتاق، تابوتی چوبی است که قدمتش به قرن دوازدهم میلادی می رسد و هم اکنون روی قبر پدرش قرار دارد. این تابوت در سال ۱۵۷۹ میلادی توسط الیاس یکی از منبت کاران به نام آن دوران ساخته شد.

دیدنی های اطراف موزه مولانا قونیه

شاید برای شما سوال باشد که در سفرتان به قونیه علاوه بر دیدار مزار مولانا چه فعالیت های دیگری امکان پذیر است و دیگر مناطق دیدنی این شهر کدام اند، به همین خاطر در ادامه به معرفی برخی از برترین مکان های گردشگری در قونیه خواهیم پرداخت:

  • مسجد علاءالدین | Alâeddin Mosque: فاصله 170 متر
  • مدرسه کاراتای | Karatay Medresesi: فاصله 1.2 کیلومتر
  • موزه باستان شناسی قونیه Archaeological Museum Konya: فاصله 1 کیلومتر

تورهای قونیه

دیدنی های مرتبط

رزرو پرواز های مرتبط

هتل های قونیه

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *