مسجد و تربت شمس تبریزی

مسجد و تربت شمس تبریزی

تربت و مسجد شمس تبریزی در سمت شمالی مسجد شراف‌الدین در داخل پارک شمس قرار گرفته است. تربت شمس تبریزی در قرن ۱۶ میلادی توسط شخصی به نام امیر اسحاق بازسازی گردید. در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. شمس تبریزی که اثر مهمی در افکار مولانا گذاشته است، امروزه تربت ابن‌شیخ بزرگ شمس تبریزی یکی از مراکز اصلی زیارت کنندگان است.

از زمان روی کار آمدن دولت اردوغان در ترکیه، ادعاهای تعلق مولانا جلال الدین بلخی به قونیه در این کشور شدت گرفت. در همین راستا دولت ترکیه طی سال های اخیر به اقدامی همه جانبه و مجدانه در بازسازی و حتی ایجاد بناهایی که ممکن است به هر نحوی بتوان آنها را با مولانا و یا شمس تبریزی مرتبط دانست دست زده است.

مسجد شمس تبریزی قونیه یکی از این بناها است که طی سالهای اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است. گفته می شود ایده ساخت این مسجد ابتدا در قرن ۱۳ میلادی و در زمان سلجوقیان مطرح و در پی آن ساخته شده است.

سپس بار دیگر در سال ۱۵۱۰ به دستور امیر اسحاق، حاکم وقت قونیه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و همچنین بنای آن نیز توسعه یافته است.

تزئینات اصلی این مسجد را سنگ های آهکی سفید رنگی تشکیل می دهند که نمای خارجی ساختمان آن را پوشانده اند. بنای مسجد شمس تبریزی البته بار دیگر در سال ۲۰۰۶ مورد بازسازی و طاهرا مرمت کامل قرار گرفته که این ترمیم در راستای سیاست مذکور آنکارا انجام پذیرفته است.

تورهای قونیه

دیدنی های مرتبط

رزرو پرواز های مرتبط

هتل های قونیه

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *