مسجد تازه پیر باکو

مسجد تازه پیر باکو

مساجد قدیمی در میان آثار و بناهای تاریخی ودیدنی در تور باکو دارای اهمیت خاصی هستند.

از میان این مساجد باید به یکی از قدیمی ترین های آنها یعنی مسجد تازه پیر باکو اشاره کرد که به عنوان جاذبه ای تماشایی در شهر باکو می توان از آن یاد کرد و موضوع صحبت آسمان پرستاره پرشیا در این نوشتار است.

در میان مساجد موجود در شهر باکو مسجد تازه پیر باکو را می توان در گروه قدیمی ترین مساجد آن شهر به حساب آورد.

فرآیند ساخت این مسجد را در سال 1905 میلادی آغاز شده  و در سال 1914 میلادی نیزساخت و ساز آن به اتمام رسید و افتتاح گردید.

ساخت مسجد تازه پیر باکو با تلاش معمار زیور بِی احمد بی اف و حمایت های یکی از خیرین باکو به نام نبات خانم و خانواده وی آغاز شده بود،

با از دنیا رفتن حامی مالی آن برای مدتی متوقف شده بود که مجدد با حمایت های مالی پسر حامی قبلی فرآیند ساخت و ساز ادامه یافت و در نهایت در سال 1914 ساخت آن تکمیل شد.

با وجود این که تنها چند سالی از فعالیت مسجد تازه پیر باکو نمی گذشت با به قدرت رسیدن اتحاد جماهیر شوروی در آن منطقه، کاربری اصلی مسجد متوقف شد و در دوره حکومت شوروی از آن به عنوان موزه استفاده می شده است.

در سال 2005 میلادی با توجه به بودجه دولتی که به این مکان اختصاص داده شده بود، بازسازی و افزودن امکانات جانب و در نهایت افتتاح آن توسط الله شکور پاشازاده رئیس اداره روحانیت آذربایجان و قفقاز صورت پذیرفت.

مسجد تازه پیر باکو در حال حاضر مرکز اداره روحانیت آذربایجان و قفقاز نیز می باشد.

این بنا در خیابان شایق عبدالله قرار گرفته است. چنانچه قصد سفر به جمهوری آذربایجان را دارید تور باکو گزینه مناسبی است که از طرف آسمان پرستاره پرشیا به صورت ویژه ارائه می گردد.

موزه ملی هنر

رزرواسیون

نقشه گوگل

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *