آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

بخشنامه‌ پروازهای خارجی شیوع کرونا


بخشنامه‌ پروازهای خارجی شیوع کرونا

بخشنامه‌ پروازهای خارجی شیوع کرونا

در این مطلب می‌توانید تمامی اخبار و بخشنامه‌های پروازهای خارجی و سفر به کشورها را در خصوص بیماری کرونا دنبال کنید

اخبار و بخشنامه‌های ایرلاین‌های داخلی برای پروازهای خارجی

اخبار و بخش‌ نامه‌های عمومی

توصیه‌هایی در مورد پیش‌فروش بلیط هواپیما به تایلند: طبق آخرین توصیه نامه دولت تایلند مورخ ۹۹/۴/۱۰، تعدادی از خطوط هوایی پروازهای بین‌المللی خود را از سر گرفته اند و ممکن است برخی از آن‌ها با آغاز ماه جولای ۲۰۲۰، اقدام به پیش‌فروشِ بلیط به مقصد تایلند کنند، با این‌ وجود هنوز سازمان هواپیمایی کشوری تایلند در مورد اتمام تعلیق پرواز‌های بین‌المللی تا اول ماه جولای، تاییدیه‌ای صادر نکرده‌ است.
به همین منظور برای جلوگیری از این احتمال که خطوط هواپیمایی نتوانند آن‌طور که ادعا کرده‌اند پروازهای بین‌المللی خود به تایلند را انجام دهند و مسافران در پس‌گرفتن پول بلیت خود دچار مشکلاتی شوند، سفارت تایلند توصیه می‌کند مسافران خرید بلیت هواپیما به تایلند را تا انتشار اطلاعیه‌ی رسمی از سازمان هواپیمایی کشوری تایلند در خصوص بازگشایی فرودگاه، به تعویق بیندازند.
ممکن است برخی محدودیت‌ها به‌خصوص برای کشورهایی که میزان شیوع ویروس کووید-۱۹ در آن‌ها بالاتر است، اعمال شود. فهرست این کشورها نیز متعاقبا تایید و اعلام خواهد شد.

همچنین تمام مسافران ورودی ملزم به گذراندن ۱۴ روز قرنطینه‌ی دولتی می‌باشند‌.

نحوه ورود اتباع خارجی دارای پروانه اقامت و مهر خروج و مراجعت به کشور

با توجه به آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۹/۴/۱، و بخشنامه ضمیمه وزارت امور خارجه در خصوص نحوه ورود اتباع خارجی دارای پروانه اقامت و مهر خروج و مراجعت به کشور، با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ و ایجاد محدودیت‌هایی در تردد و صدور روادید برای اتباع خارجی و با عنایت به درخواست تعداد قابل توجهی از دارندگان مهر خروج و مراجعت و دارندگان پروانه اقامت مبنی بر لزوم تسهیل سفر آنان به جمهوری اسلامی ایران، به آگاهی می‌رساند:

کلیه اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران که دارای پروانه اقامت معتبر و مجوز خروج و مراجعت بوده و یا با روادید خروج صادره در دوایر کنترل گذرنامه از تاریخ ۹۸/۹/۱ به بعد از کشور خارج شده و در موعد مقرر مندرج در گذرنامه به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های تردد، امکان سفر و بازگشت به کشور را نداشته‌اند، با شرایط ذیل می‌توانند تا تاریخ ۹۹/۵/۱ جهت ورود به کشور به مبادی ورودی مرزی مراجعه نمایند.

این افراد:

 1. در صورت “دارا بودن اقامت معتبر” و حتی توقف بیش از سه ماه در خارج از کشور بدون هیچ محدودیتی، بدون پرداخت هرگونه وجه، عدم پرداخت جریمه و بدون نیاز به اخذ روادید و … می‌توانند تا تاریخ ۹۹/۵/۱ همانند روال عادی وارد کشورشوند.
 2. در صورت “خاتمه اعتبار پروانه اقامت” بدون هیچ محدودیتی، بدون پرداخت هر گونه وجه، عدم پرداخت جریمه و … می‌توانند به مبادی ورودی مراجعه نمایند و دوایر پلیس گذرنامه برای آنان اقدام به صدور روادید ورود ۱۴ روزه رایگان خواهند نمود. این گونه افراد مکلفند پس از ورود به کشور جهت تعیین تکلیف وضعیت اقامتی خود، به استان‌های محل دریافت خدمات اقامتی مربوطه مراجعه نمایند.

ملاحظات:

 • این تسهیلات شامل تمامی اتباع خارجی دارای اجازه اقامت ایران (اعم از کشورهای دارای لغو روادید و کشورهایی که نیازمند دریافت روادید می‌باشند) خواهد بود.
 • مساعدت‌های یاد شده صرفا برای آن دسته از اتباع خارجی (مقیم ایران) بوده که بعد از تاریخ ۹۸/۹/۱ از کشور خارج شده‌اند.
 • در صورتی که تا تاریخ ۹۹/۵/۱ به تشخیص مراجع ذیربط داخل کشور، کماکان امکان سفر و بازگشت به کشور وجود نداشته باشد، موضوع مجددا مورد بررسی و بازنگری قرار گرفته و اطلاع رسانی خواهد شد.

آلمان در نظر دارد پروازهای ایران و چین را متوقف کند

به نقل از روزنامه بیلد مورخ ۹۸/۱۲/۲۶، دولت آلمان در نظر دارد برای کاهش شیوع ویروس کرونا ورود مسافران ایرانی و چینی به این کشور را ممنوع کند.

لزوم ارائه گواهینامه سلامت جهت ورود و یا عبور به کشور اندونزی

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۸/۱۲/۲۶ و با عطف به نامه سفارت اندونزی مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ در تهران در خصوص لزوم ارائه گواهی سلامت جهت ورود یا عبور از کشور متبوع آن سفارت که به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا اتخاذ گردیده، به پیوست جهت اطلاع و اقدام مقتضی ایفاد می‌گردد.

تغییرات موقت در ارائه خدمات روادید کشور بریتانیا

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ و نامه سفارت بریتانیا، دولت بریتانیا به وزارت امورخارجه ایران اعلام کرد تغییراتی موقتی در انکانات ارائه روادید بریتانیا به ایرانیانی که از داخل ایران اقدام می‌نمایند، ایجاد شده است.

محدودیت‌های پروازی که در اثر ویروس کرونا در ایران ایجاد شده بر نحوه عملکرد دفتر ویزا VAC تاثیر گذاشته است و بریتانیا امکان ارائه خدمات ویزا به مراجهین ایرانی داخل ایران را ندارد. به اطلاع می‌رساند که این تغییر موقتی است و به محض اینکه محدودیت‌های پروازی از میان برداشته شود انتظار می‌رود که خدمات به حالت قبلی بازگردد. این محدودیت ایجاد شده در مورد خدمات ویزایی فقط شامل ایرانیانی که از داخل ایران اقدام می‌کنند می‌شود و ایرانیان می‌توانند در خارج از ایران طبق روال قبل برای ویزا اقدام نمایند.

ابطال ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند

طبق آخرین اطلاعیه سفارت تایلند، مطابق با اطلاعیه وزارت بهداشت همگانی تایلند با موضوع: کشورهای خارج از کشور پادشاهی تایلند که به عنوان مناطق آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا تعریف شده‌اند، که در آن کشور ایران به عنوان یکی از مناطق “آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا مشخص شده است و اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری تایلند درباره راهکارهای عملی اپراتورهای هوایی مربوط به خدماتی که در کشورهای خارج از تایلند به عنوان مناطق آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا ارائه می‌شود، سفارت پادشاهی تایلند به استحضار می‌رساند تمام ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند از تاریخ ۱ فوریه ۲۰۲۰ تا ۱۱ مارس ۲۰۲۰ باطل اعلام می‌شود. ویزاهای باطل شده برای ورود به کشور پادشاهی تایلند دیگر معتبر نمی‌باشد.

مسافران از مبدا ایران که ویزای توریستی آن‌ها در این بازه باطل شده است، پس از بازگشت شرایط به حالت عادی، می‌توانند درخواست ویزای Courtesy نمایند.

فاقد اعتبار بودن کلیه ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند

با توجه به شیوع ویروس کرونا، طبق اطلاعیه سفارت تایلند در ایران، کلیه ویزاهای صادر شده توسط سفارت از تاریخ اول فوریه ۲۰۲۰ (۱۲ بهمن ۹۸) فاقد اعتبار می‌باشد.

لزوم دریافت ویزای ارمنستان برای مسافران ایرانی

طبق آخرین تصمیم دولت ارمنستان سفر ایرانیان به ارمنستان که بدون ویزا ممکن بود در تاریخ ۱۵ اسفند موقتا به حالت تعلیق در آمده بود. طبق تجدید نظر جدید دولت ارمنستان و با توجه به تصمیم جدید این دولت مبنی بر ورود ایرانیان به ارمنستان که در تاریخ ۱۷ اسفند اتفاق افتاد، شهروندان جمهوری اسلامی ایران باید از طریق سفارت ارمنستان و یا دفاتر کنسولگری آن در کشورهای دیگر و یا از طریق ویزای الکترونیکی، برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنند.

تعطیلی موقت سفارت تایلند در تهران

طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا سفارت تایلند در تهران از ناریخ ۹۸/۱۲/۱۹ تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد.

تعطیلی موقت بخش صدور ویزای بریتانیا در تهران

طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ در پی انتشار ویروس کرونا، ایالت بریتانیا موقتا از ارائه خدمات ویزا به مسافران ایرانی معذور است. در این راستا تمامی قرار ملاقات‌ها برای هفته آینده کنسل خواهد بود و در همین اثنا مسافران اجازه مراجعه حضوری به دفتر صدور ویزای بریتانیا را نخواهند داشت.

تعطیلی دفتر هواپیمایی اوکراین

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اوکراین مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ پیرو شیوع بیماری کرونا به استحضار می‌رساند، این دفتر تا پایان اسفند ماه تعطیل می‌باشد.

هواپیمایی ایرفلوت شرایط جدید مسافرت توسط هواپیمایی ایرفلوت به دلیل شیوع ویروس کرونا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایرفلوت مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، عطف به آخرین دستور رسیده از دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو بدینوسیله به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۳۱Mar2020 تا ۳۰APR2020، پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفلوت فقط روزهای یکشنبه از تهران به مسکو انجام می‌شود.

تا اطلاع ثانوی، کلیه مسافرین با هر گذرنامه و ملیت اجازه سفر از کشور ایران به صورت ترانزیت به هیچ مقصد پروازی این شرکت را ندارند.مسافرین با ملیت اوراسیا ( روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و ارمنستان) مجاز به پرواز به شهرهای منطقه و کشور خود هستند.

در مورد کلیه مسافرین با هر ملیتی که فقط با ویزای تجاری روسیه قصد سفر به این کشور را دارند خواهشمند است قبل از صدور بلیط، تصویر ویزای ایشان را جهت تایید به دفتر مرکزی ارسال فرمایید. یادآوری می‌گردد ویزاهای توریستی و برخی از انواع ویزاهای دیگر روسیه همچنان مجاز به سفر به کشور روسیه نیستند.

هر گونه تغییر در بلیط اعم از استرداد و غیره با کد MOWZDSU132312/MAR20 درج در بلیط گردد.

هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز) برقراری پرواز تهران کویت برای مسافران اتباع کویتی

این پرواز برای اتباع کویتی در نظر گرفته شده است که هنوز در ایران هستند و می‌خواهند به کشور خود بازگردند.جزئیات پرواز متعاقبا اعلام خواهد شد.

کنسلی پروازهای الکویتیه (کویت ایرویز)

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی الکویتیه مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ در پی انتشار ویروس کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز) از/ به ایران تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل شد.

هواپیمایی امارات کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات تا تاریخ ۱۱مرداد

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۹/۳/۲۴، پیرو بخشنامه‌های قبلی این شرکت در خصوص کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات، بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، کلیه پروازهای این شرکت هواپیمایی تا تاریخ ۱۱ مرداد ۹۹ برابر با اول آگست ۲۰۲۰ کنسل گردیده است.

ادامه کنسلی پروازهای هواپیمایی امارات

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۹/۳/۳ در پی انتشار ویروس کرونا، پیرو بخشنامه‌های قبلی این شرکت در خصوص کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات، بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، کلیه پروازهای این شرکت هواپیمایی تا تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۹ برابر با ۱ جولای ۲۰۲۰ کنسل گردیده است.

کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۸/۱۲/۲۳ در خصوص کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات، بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، کلیه پروازهای این شرکت هواپیمایی تا تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹ برابر با ۱ جون ۲۰۲۰ کنسل گردیده است.

کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۸/۱۲/۱۷ پیرو دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری کلیه پروازهای هواپیمایی امارات تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ (معادل ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) کنسل گردیده است.

لغو پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۴، کلیه پروازهای شرکت هواپیمایی امارات تا تاریخ ۱۳ فرودین ماه ۱۳۹۹ کنسل گردیده است.

کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

پیرو بخشنامه‌های ۴۰۳۲۰ مورخ ۶ اسفند ۹۸ و ۴۰۶۲۰ مورخ ۱۱ اسفند ۹۸ ذیلا لیست به روز شده پروازهای کنسلی و جایگزین شده اعلام می‌گردد:

پروازهای ورودی به تهران و پروازهای خروجی از تهران:

همچنین پروازهای EK971/EK972 که تا تاریخ ۱۵ مارچ ۲۰۲۰ کنسل می‌باشند، می‌توانند با پروازهای تاریخ ۲۰ مارچ به بعد بر روی کلاس نرخی بلیط اصلی (same RBD) جایگزین کردند.

هواپیمایی لوفتهانزا کنسلی پروازهای ماه ژوئن لوفتهانزا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی لوفتهانزا مورخ ۹۹/۲/۲۳ به استحضار می‌رساند، در ادامه شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای ماه ژوئن هواپیمایی لوفت هانزا از مبدا ایران کنسل می‌باشد.

دستورالعمل جدید جهت پروازهای کنسل شده ماه ژوئن متعاقبا اعلام خواهد شد.

تمدید لغو پروازهای لوفتهانزا به ایران

روز دوشنبه مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ هواپیمایی لوفت هانزا لغو پروازهای خود به کشورهای ایران و ایتالیا را در اثر شیوع بیماری کرونا تمدید کرد. پیشتر گروه هواپیمایی لوفتهانزا پروازهای خود به این دو کشور را تا تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ به حالت تعلیق در آورده بود. دیروز این تاریخ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ تمدید شد.

هواپیمایی اتریشی کنسلی پروازهای ماه ژوئن اتریشی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اتریشی مورخ ۹۹/۲/۲۳ به استحضار می‌رساند، در ادامه شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای ماه ژوئن هواپیمایی اتریشی از مبدا ایران کنسل می‌باشد. دستورالعمل جدید جهت پروازهای کنسل شده ماه ژوئن متعاقبا اعلام خواهد شد.

هواپیمایی قطر ایرویز پروازهای هواپیمایی قطر ایرویز به مقصد ترکیه

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۴/۱۰، هواپیمایی قطر ایرویز از شروع پروازهای این شرکت هواپیمایی به مقصد شهرهای ترکیه خبر داد.

برنامه پروازی قطر ایرویز به مقصد ترکیه به شرح زیر خواهد بود:

از به تعداد و بازه زمانی سفرها
دوحه آنکارا ۳ پرواز در هفته، شروع از ۹ ژوئیه تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰
دوحه آنتالیا ۲ پرواز در هفته، شروع از ۹ ژوئیه تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰
دوحه بودروم ۲ پرواز در هفته، شروع از ۹ ژوئیه تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰
دوحه استانبول در حال حاضر روزانه یک پرواز و از ۱ ژوئیه به بعد ۲ پرواز در هفته

همچنین هواپیمایی قطر ایرویز برای ایجاد انعطاف در سفر‌ها به مسافران خود این امکان را می‌دهد تا مسافران تاریخ سفر خود را بدون پرداخت هزینه اضافی تغییر دهند یا از اعتبار بلیط خود برای سفرهای آتی استفاده نمایند.

مسیرهای پروازی هواپیمایی قطر ایرویز پس از شیوع کرونا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر مورخ ۹۹/۴/۱۰، این شرکت هواپیمایی لیست آخرین به روزسانی مسیرهای پروازهای بین المللی خود را منتشر کرد. برای اطلاع از آخرین وضعیت پروازهای هواپیمایی قطر ایرویز می‌توانید به صفحه مسیرهای پروازی هواپیمایی قطر ایرویز مراجعه نمایید.

راهنمای تائیدیه سفر برای هواپیمایی قطر ایرویز

طبق آخرین بخشنامه‌ هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۴/۵، مسافران برای تائیدیه سفر برای هواپیمایی قطر ایرویز باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • لطفا از صحت مدارک خود پیش از ارسال آن اطمینان حاصل کنید. توصیه می‌شود که پیش از تکمیل مدارک به صفحه ملزومات سفر و ورود به کشور دیگر در وب سایت هواپیمایی قطر مراجعه نموده و ملزومات ورود به کشور دیگر را در آن چک نمایید.
 • برای تائیدیه درخواست سفر به شهرهای ایالات متحده، حداقل ۲۴ ساعت پیش از سفر، مدارک خود را به هواپیمایی قطر و یا آژانسی که قصد سفر با آن را دارید ارسال نمایید.
 • درخواست تائیدیه به همراه سایر مدارکی که قصد ارسال آن‌ها را دارید باید همگی در قالب یک فایل PDF بوده و حجم این فایل نباید بیش از ۲ مگابایت باشد.
 • ایمیل باید حاوی شماره بلیط، تاریخ سفر و کپی واضح از صفحات پاسپورت، ویزا و سایر مدارک سفر باشد.
 • مدارک پس از ارسال در ساعات کاری ایرلاین روزهای شنبه تا سه شنبه و تا قبل از ساعت ۱۴:۰۰ توسط دفاتر هواپیمایی قطر بررسی خواهند شد.

توصیه‌هایی برای مسافرانی که از اعضای خانواده‌های کانادایی هستند:

دارندگان ویزای PG-01 : نیازی به تائیدیه سفر ندارند.

دارندگان ویزای V-1 (همسر کسانی که گرین کارت دارند)، والدین شهروندان بالغ کانادایی: نیازی به تائیدیه سفر ندارند، با این حال باید هنگام چک- این باید نسبت خود و مدت زمان سفر را اثبات کنند (برای مثال با ارسال بلیط بازگشت)، که این مدت باید بیشتر از ۱۵ روز و کمتر از ۶ ماه باشد.

دارندگان ویزای V-1 (همسر کسانی که گرین کارت دارند)، والدین شهروندان کودک کانادایی که با فرزند خود به کانادا سفر می‌کنند: این گروه باید برای تائیدیه سفر اقدام نمایند. مسافران باید با عطف به بخشنامه پیشین هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۳/۲۵، مدارک خود را تقدیم دفاتر هواپیمایی قطر ایرویز نمایند.

آخرین دستورالعمل‌های مقامات کانادایی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۳/۲۵، با توجه به اینکه مقامات کانادایی نیازمند ارزیابی ویزای تحصیلی، کاری و یا گردشگری مسافران پیش از سفر هستند، مسافران موظف هستند به سوالات زیر پاسخ داده و فرم تکمیل شده را به هواپیمایی قطر ارسال کنند.

 • هدفتان از سفر به کانادا چیست؟
 • مدت اقامتان در کانادا چقدر است؟
 • آیا بار اول است که به کانادا سفر می‌کنید؟ در غیر اینصورت، بار آخری که به کانادا سفر کرده و به خانه خود بازگشته‌اید چه زمانی بوده است؟
 • برای دارندگان ویزای کار در کانادا: گواهی اشتغال به کار خود را همراه با نام و اطلاعات کارفرما ارسال نمایید.
 • برای دارندگان ویزای دانشجویی: باید گواهی ثبت نام خود را ارسال کنید و بتوانید ثابت کنید که آیا برای شرکت در جلسات درس حتما باید در این بازه زمانی به کانادا سفر کنید؟
 • برای دارندگان ویزای گردشگری: برای دیدن چه کسی به کانادا سفر می‌کنید؟ باید بتوانید نسبت خانوادگی خود با کسی که قصد ملاقات با او در کانادا را دارید، اثبات کرده و هدف خود را از این ملاقات شرح دهید.
 • برای تمامی مسافران: برای قرنطینه چه برنامه‌ای دارید؟ آدرس محلی که در آن اقامت خواهید داشت و یا افراد دیگری که هم اکنون در آن اقامت دارند را ارسال نمایید.

برقراری پروازهای دوحه استانبول قطر ایرویز

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۳/۲۶ این شرکت هواپیمایی پروازهای روزانه‌ای از دوحه به استانبول تدارک دیده است. تاریخ و زمان پروازها به شرح زیر است:

روز شماره پرواز مبدا مقصد ساعت حرکت ساعت رسیدن
یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، جمعه QR239 DOH Istanbul ۸:۱۰ ۱۲:۴۵
شنبه، دوشنبه، پنجشنبه QR239 DOH Istanbul ۸:۲۰ ۱۲:۵۵

از ۱۵ تا ۱۸ جون ورود به کشور ترکیه فقط برای افراد با ملیت ترکیه‌ای و شهروندان مقیم این کشور مقدور است. اما از تاریخ ۱۹ جون ۲۰۲۰ محدودیتی برای سفر وجود نخواهد داشت. اعتبار این بلیط‌ها تا دو سال پس از تاریخ صدور بلیط خواهد بود.

لازم به ذکر است بلیط‌ ‌های هواپیمایی قطر در مسیر تهران – استانبول – تهران باید توسط مسافر به صورت رفت و برگشت خریداری شود و در صورت صدور بلیط به صورت یکطرفه به مسافر اجازه پرواز داده نخواهد شد و بلیط با کسر جرائم تعریف شده کنسل خواهد شد.

افزایش پروازهای قطر ایرویز

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۳/۲۴ این شرکت هواپیمایی از افزایش پروازهای خود در ۴ منطقه امریکا، اروپا، آفریقا و خاورمیانه خبر داد. طبق این بخشنامه هواپیمایی قطر در تاریخ‌های ذکر شده به مسیرهای زیر پرواز خواهد داشت:

امریکا: فرودگاه نیویورک (JFK) – از ۱۹ جون ۲۰۲۰- ۳ پرواز در هفته

اروپا: فرودگاه دوبلین (DUBT)، فرودگاه میلان (MXP) و فرودگاه رم (FCO) – از ۱۳ جون ۲۰۲۰ – پروازهای روزانه
فرودگاه ونیز (VCE) – از ۱۵ جون ۲۰۲۰ – ۳ پرواز در هفته

آفریقا: فرودگاه دارالسلام (DAR) – از ۱۶ جون ۲۰۲۰ – ۳ پرواز در هفته

خاورمیانه: فرودگاه امام خمینی تهران (IKA) – از ۱۷ جون ۲۰۲۰ – روزانه ۲ پرواز

لازم به ذکر است مسافران می‌توانند بلیط‌های خود را بدون پرداخت هزینه تغییر دهند.

پروازهای قطرایرویز تهران دوحه

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۳/۲۱، این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که از ۱۷ جون ۲۰۲۰ روزانه دو پرواز از تهران به دوحه و بالعکس خواهد داشت.

روز شماره پرواز مبدا مقصد ساعت رسیدن
روزانه QR490 DOH IKA ۰۴:۲۰
QR491 IKA DOH ۰۶:۰۰
QR498 DOH IKA ۲۲:۰۰
QR499 IKA DOH ۲۳:۴۵

بلیط‌های این پروازها تا دو سال پس از زمان صدور معتبر خواهند بود.

برقراری پروازهای قطر ایرویز تهران بریزبن برای بازگرداندن مسافران استرالیایی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۲/۳۱ هواپیمایی قطر ایرویز در نظر دارد برای بازگرداندن مسافران استارالیایی به وطن از ۲۰ می تا ۲۹ جون هر هفته ۳ پرواز از تهران به مقصد بریزبن برگزار کند. این پروازها در دوحه توقف خواهند داشت.

تاریخ مبدا مقصد ساعت حرکت ساعت رسیدن
دوشنبه، چهارشنبه، جمعه تهران

دوحه

دوحه

بریزبن

۰۶:۰۰

۲۳:۵۵

۰۶:۳۰

۱+ ۲۰:۴۵

همچنین پروازهای دوحه به مقصد سیدنی، ملبورن و پرت در استرالیا ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است فقط کسانی که ملیت استرالیایی دارند می‌توانند از تهران به مقصد بریزبن پرواز کنند. ارائه مدارک کامل هنگام سفر الزامی است.

اصلاحیه شرایط و قوانین پذیرش مسافر به مقصد استرالیا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۱/۱۱، این شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافران ایرانی که مبدا آن‌ها فرودگاه امام خمینی است و در ادامه قصد سفر به استرالیا را دارند، در صورتیکه ادامه پرواز آن‌ها با ایرلاین دیگری باشد، از پذیرش مسافران ایرانی معذور خواهد بود. ( پروازهای داخلی استرالیا نیز شامل این قانون خواهد بود.)

برای مثال:

۱. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- مونترال (هواپیمایی قطر ایرویز) مونترال– تورنتو (ایرکانادا)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا مونترال جابجا خواهد کرد.

۲. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- فرانکفورت (هواپیمایی قطر ایرویز) فرانکفورت– مونترال (ایرکانادا)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا فرانکفورت جابجا خواهد کرد.

۳. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه (قطر ایرویز) دوحه- لندن (بریتیش ایرویز)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا قطر جابجا خواهد کرد، بنابراین فقط مسافران قطری در این مسیر قادر به پرواز خواهند بود.

۴. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- لندن (قطر ایرویز) لندن- لس آنجلس (امریکن ایرلاینز)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا لندن جابجا خواهد کرد، و در ادامه مسیر یعنی از لندن تا لس آنجلس اگر مسافران امریکایی باشند اجازه پرواز با ایرکانادا را خواهند داشت. اما شهروندان ایرانی که اقامت دائم امریکا را دارند قادر به ادامه مسیر نخواهند بود چون این مسافران اجازه ورود به بریتانیا را نخواهند داشت.

مسافران می‌توانند یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنند:

۱. کنسلی بدون پرداخت جریمه
۲. واچر پرواز برای سفر بعدی با ۱۰% ارزش افزوده
۳. هواپیمایی قطر در پروازهای چند مسیره مسافران را تا مقصدی که پروازهای این ایرلاین انجام می‌شود جابجا خواهد کرد.

راهنمایی مسافر جهت تغییرات پروازهای قطر ایرویز

 • طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای قطر ایرویز از/ به ایران به حالت تعلیق درآمده است. با این حال هواپیمایی قطر ایرویز با شرایط زیر روزانه یک پرواز از/ به تهران خواهد داشت:
 • بر اساس این بخشنامه و مقرارت جدید آن استرداد کامل تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌گیرد. در صورت تمایل منتظر ابلاغ بخشنامه جدید باشید.

برای پروازهای دوحه- تهران- دوحه تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰

این دستور العمل مخصوص مسافرینی است که:

بلیط‌های آن‌ها به دلایل عملیاتی و یا فرودگاهی لغو شده است.

پروازهایی که توسط هواپیمایی قطر ایرویز انجام می‌شوند اما ممکن است سفر به/ از/ توسط این مناطق توسط مقامات رسمی محدود و ممنوع شده باشد.

پروازهایی که توسط هواپیمایی قطر ایرویز انجام می‌شوند، اما مسافران با توجه به شرایط موجود، مایل به تغییر برنامه پروازی خود هستند. به طور مثال پروازهای شماره ۴۹۱ و ۴۹۸ در مسیر تهران – دوحه – تهران

پروازهای ترانزیت که مدت توقف آن‌ها در فرودگاه حمد قطر ۸ الی ۲۴ ساعت است و در همان حین هتل‌های تایید شده ترانزیتی آنان کنسل شده است.

پروازهایی که در فرودگاه حمد دوحه توقف دارند.

تاریخ صدور بلیط: بلیط‌هایی که تا ۳۰ ژوئن صادر شده‌اند.

تاریخ پرواز مسافر: ۳۰ ژوئن و قبل از آن

تاریخ پروازی جدید: بر اساس بلیط فعلی به شرط استفاده نکردن کامل از پرواز

شرایط صدور مجدد بلیط: ۱٫ صدور مجدد برای بلیط‌ها با مسیر یکسان (مبدا و مقصد یکسان)۲٫ صدور مجدد بلیط با همان کلاس پروازی

تغییر مسیر: تغییر مسیر برای کشورهای یکسان و یا کشوری دیگر با فاصله حداکثر ۵۰۰ مایلی انجام می‌گیرد. تغییر مسیر با همان کلاس پروازی انجام می‌گیرد.

صدور مجدد در ایرلاین دیگر: برای صدور مجدد بلیط در مواردی که پرواز قطر ایرویز با پروازهای دیگر ترکیب می‌شود، مسافر باید برای هماهنگی با نمایندگی قطر ایرویز در ایران تماس بگیرد.

تغییر بدون جریمه : تغییر تا چندین بار انجام پذیر است. این امکان شامل بلیط‌های تغییرپذیر و تغییر ناپذیر می‌گردد.

No-Show : در صورت عدم استفاده مسافر از پرواز قوانین No-Show و جاماندن از پرواز شامل وی نخواهد گردید و در صورت تمایل می‌تواند تاریخ جدیدی را جهت انجام پرواز اعلام نماید.

انتقال مسافرین از مسیر انگلستان به ایالات متحده توسط قطر ایرویز

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر مورخ ۹۸/۱۲/۲۸ هواپیمایی قطر اعلام کرد تنها دارندگان پاسپورت و گرین کارت ایالات متحده می‌توانند از انگلستان به امریکا سفر ترنزیت داشته باشند.

لازم به ذکر است مسافرینی که بعد از ساعت ۱۱:۵۹ بعداز ظهر به وقت نیویورک در ۱۶ مارچ سفر می‌کنند، حتی اگر سفرشان ترانزیت باشد ، هیچ ضمانتی برای ورودشان به ایالات متحده نیست.

تعلیق شدن هتل‌های رایگان در دوحه توسط قطر ایرویز

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ به اطلاع می‌رساند خدمات هتل رایگان در دوحه (STPC) به طور موقت برای تمام شبکه پروازی هواپیمایی قطر به حالت تعلیق در آمده استو مسافرینی که پروازشان دارای زمان ترانزیت طولانی است می‌بایست در فرودگاه بین المللی حمد باشند و قادر به ورود به شهر دوحه نخواهند بود. هیچ مورد استثنایی اعمال نخواهد شد.

STPC تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود و تمامی رزروهای فصلی STPC کنسل خواهد شد.

هواپیمایی ترکیش ادامه کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۴/۲ در ادامه شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از / به مبدا تهران، تا تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد. جهت تغییرات بلیط مطابق قوانین Involuntary اقدام خواهد شد.

ادامه کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۳/۲ در ادامه شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از مبدا ایران، تا تاریخ ۱۰ جون ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد. جهت تغییرات بلیط مطابق قوانین Involuntary اقدام خواهد شد.

تمدید کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین خبر هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۳/۲ این ایرلاین اعلام کرد پروازهای این شرکت که به علت شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده بود تا اواسط ماه ژوئن ادامه پیدا خواهد کرد. پیش از این قرار بود کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش تا ۲۹ ماه می برابر با ۸ خرداد ۹۹ پایان یابد.

بر این اساس لغو پروازهای داخلی هواپیمایی ترکیش تا تاریخ ۴ ژوئن برابر با ۱۵ خرداد و پروازهای بین المللی این ایرلاین تا ۱۰ ژوئن برابر با ۲۱ خرداد ادامه خواهد یافت.

پس از رفع تعلیق پروازها نیز مسافران اجازه حمل بار به داخل کابین هواپیما را نخواهند داشت و تنها می‌توانند ۸ کیلوگرم به وزن بار چمدان خود اضافه کنند.

ادامه کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۲/۱۰ در ادامه شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از مبدا ایران، تا تاریخ ۲۸ می ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد.

کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۲۶ در ادامه شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از مبدا ایران تا تاریخ ۲۰ می ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد. خواهشمند است جهت تغییرات بلیط مطابق قوانین Involuntary اقدام نمایید.

کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۱۴/۱/۹۹ پیرو شیوع و گسترش ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از مبدا ایران، تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد. خواهشمند اسنت جهت تغییرات بلیط مطابق قوانینInvoluntry اقدام نمایید.

تسهیلات تغییر تاریخ بلیط‌ های صادر شده هواپیمایی ترکیش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۵ با توجه به شرایط موجود، تسهیلات ویژه جهت تغییر تاریخ بلیط‌های صادر شده از مبدا ایران به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

 • بلیط های صادر شده تا تاریخ ۲۰ مارچ ۲۰۲۰ که تاریخ پرواز آنها تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ می باشد.
 • این تغییرات برای یک بار به صورت کامل رایگان و بدون در نظر گرفتن مابه التفاوت عوارض فرودگاهی، YR و نرخ خالص مسیر، حتی برای بلیط های غیرقابل تغییر، اجرایی می باشد.
 • قوانین ذیل درصورتی قابل اجرا می باشند که رزرویشن مسافر قبل از تاریخ سفر کنسل گردد.
 1. تغییر تاریخ و تغییر مسیر: چنانچه درخواست تغییر تاریخ یا تغییرمسیرمسافردرهمان منطقه یاتایی و کابین بلیط اولیه باشد، تغییرات بدون در نظر گرفتن ما به التفاوت کالس پروازی قابل اجرا است. این تغییرات مشمول بلیط های Share Code و SPA نمی باشد. تغییر تاریخ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مشروط به آنکه تمامی کوپن های بلیط تا قبل ازاین تاریخ استفاده گردد، میسر می‌باشد.
 2. Open End : اجازه تغییربه Segment Open، با رعایت اتمام سفر تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مقدور می باشد.
 3. تمدید اعتبار بلیط : تمدید اعتبار بلیط تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مشروط به آنکه تمامی کوپن ها قبل ازاین تاریخ استفاده گردند، میسرمی باشد. بدینوسیله تمامی بخشنامه های قبلی مربوط به کورونا ویروس ملغی اعلام می گردد. ضمنا تغییرات بر روی تمامی بلیط هایی که سگمنت پروازی کنسل شده داشته و در وضعیت UN باشند کماکان تحت قوانین INVOLUANTRY انجام خواهد شد.

برقراری پروازهای آرمنیا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آرمنیا مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ به اطلاع می‌رساند پروازهای این شرکت از مورخ ۹۹/۱/۶ مصادف با ۲۰۲۰/۳/۲۵ تا اطلاع ثانوی فقط در روزهای چهارشنبه برقرار می‌باشد. شایان ذکر است مسافران محترمی که قصد سفر به کشور ارمنستان را دارند می‌بایست پیش از سفر به نحو مقتضی اقدام به اخذ روادید مورد نیاز نمایند.

لغو پروازهای آرمنیا ایرویز به ایران

طبق آخرین بخشنامه هواپبمایی آرمنیا مورخ ۹۸/۱۲/۱۴ با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط ویژه به وجود آمده و تصمیم دولت جمهوری ارمنستان مبنی بر محدود کردن مراودات هوایی و زمینی، پروازهای این شرکت تا مورخ ۲۴ مارچ ۲۰۲۰ مصادف با ۹۹/۱/۵ باطل می‌باشد.

هواپیمایی ماهان برقراری و شرایط پذیرش مسافر در مسیر استانبول

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان مورخ ۹۹/۴/۱۱، با توجه به برقراری پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان در مسیر تهران استانبول در روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه مورخ ۹۹/۴/۱۷ الی ۹۹/۴/۲۰ برابر با هفتم تا دهم جولای ۲۰۲۰، شرایط الزامی پذیرش مسافر در این پرواز را به استحضار می‌رساند.

۱. دارا بودن اقامت دائم کشور ترکیه

۲. داشتن تابعیت کشور ترکیه

۳. داشتن ویزای کاری معتبر کشور ترکیه

همچنین اسامی مسافران برای دریافت تائیدیه به کشور ترکیه ارسال خواهد شد. لذا با توجه به شرایط از قبل اعلام شده، وجود هر گونه مغایرت و عدم رعایت مفاد این بخشنامه در هر مرحله‌ای (حتی قبل از پرواز) موجب ممانعت از ورود به ترکیه، عدم استرداد وجه بلیط و بازگشت مسافر به ایران خواهد شد که عواقب ناشی از آن به عهده آژانس صادر کننده بلیط و مسافر می‌باشد.

شروع پروازها به ترکیه از تاریخ ۱۷ تیر ماه

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان مورخ ۹۹/۴/۷، با توجه به احتمال شروع پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به کشور ترکیه از تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۹ پس از دریافت مجوزهای لازم از سازمان هواپیمایی کشوری از اعضای محترم که دارای شرایط ذیل می‌باشند درخواست می‌گردد جهت رزرو جا و اعلام اطلاعات اقامتی مربوطه اقدام نمایند:

۱. شهروندان کشور ترکیه
۲. دارندگان اقامت دائم در کشور ترکیه
۳. دارندگان ویزای کاری معتبرکشور ترکیه

جهت استحضار اسامی مسافرانی که ثبت نام می‌نمایند برای دریافت تائیدیه به کشور ترکیه ارسال خواهد شد. همچنین در صورت عدم تائید مدارک فوق الذکر توسط کشور ترکیه و ممانعت از ورود مسافر و دیپورت، امکان استرداد وجه بلیط میسر نمی‌باشد.

تغییر فرودگاه مسکو برای پروازهای ماهان

در حال حاضر پروازهای هواپیمایی ماهان اجازه فرود در فرودگاه ونوکووا را ندارند و تمامی پروازهای این ایرلاین به مقصد روسیه به فرودگاه شرمتیوو ترمینال F انتقال پیدا کرده است.

آخرین وضعیت پروازهای هواپیمایی ماهان

طبق آخرین بخشنامه ماهان در تاریخ ۹۸/۱۲/۹ از ۲۹ فوریه تا ۳ مارچ هر شب یک پرواز ساعت ۲۲:۰۰ با شماره پرواز ۰۶۴ از دبی (فرودگاه آل مکتوم) به تهران انجام می‌گیرد.

و مسافران جهت انجام امور پذیرش ۳ ساعت قبل از پرواز می‌بایست به کانترهای هواپیمایی ماهان در فرودگاه آل مکتوم دبی مراجعه نمایند.

اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر درباره شرایط کنونی سفر به کشور انگلستان

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۴/۱۵، در خصوص شرایط کنونی سفر به انگلستان و پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مسافران پس از ورود به این کشور میبایست به مدت ۱۴ روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی باشند. همچنین کلیه مسافران قبل از سفر به کشور انگلستان می‌بایست نسبت به تکمیل فرم خود اظهاری پزشکی اقدام نموده و در بدو ورود کپی فرم تکمیل شده را به پلیس گذرنامه در انگلستان تحویل نمایند.

اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر درباره شرایط کنونی سفر به کشور ایتالیا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۴/۱۵، در خصوص شرایط کنونی سفر به ایتالیا و پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مسافران پس از ورود به این کشور میبایست به مدت ۱۴ روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی باشند.

لذا صدور بلیط با مدت اقامت کمتر از ۱۴ روز جهت سفر به این کشور تا اطلاع ثانوی مجاز نمی‌باشد.

همچنین کلیه مجوزهای اقامت صادره در ایتالیا که اعتبار آن‌ها در بازه زمانی ۳۱JAN2020-31JUL2020 به پایان رسیده است، جهت انجام مسافرت تا تاریخ ۳۱AUG2020 معتبر می‌باشد.

تسهیلات کشور اسپانیا در خصوص پذیرش مسافران با مدارک منقضی شده

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۴/۴، پیرو بخشنامه مورخ ۹۹/۲/۱۴ با موضوع شرایط سفر به کشور اسپانیا و اطلاع واصله از سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، شرایط پذیرش مسافرانی که در پی اعلام وضعیت هشدار به واسطه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مدارک آن‌ها منقضی شده است، به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

۱) اجازه‌های موقت/ دائم اقامتی و کاری، اجازه‌های اقامت تحصیلی (و کارت‌های اقامتی مربوطه)، کارت‌های اقامتی تحت عنوان “عضو خانوادگی یک تبعه اروپایی” و کارت‌های اقامت ۵ ساله (اقامت دائم) که اعتبار اصلی آن‌ها طی مدت زمان «وضعیت هشدار» و حتی ۹۰ روز پیش از آغاز «وضعیت هشدار» به پایان رسیده باشد، به صورت خودکار و بدون نیاز به انجام مراحل اداری تمدید شده و این تمدید فوق العاده تا ۶ ماه پس از پایان وضعیت هشدار معتبر می‌باشد.

۲) دارندگان اجازه اقامت، کارت موقت/ دائم اقامت، کارت “عضو خانواده تبعه اروپایی” و دارندگان روادید بلند مدت که اعتبار آن طی وضعیت هشدار منقضی شده است، می‌توانند با ارائه مدرک مسافرتی معتبر و کارت اقامت یا روادید منقضی شده وارد اسپانیا شوند.

۳) وضعیت هشدار در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۲۰ در اسپانیا وضع شده و تا تاریخ ۲۱ ژوئن تمدید شده است.

عدم صدور بلیط با مدت اقامت کمتر از ۱۵ روز جهت سفر به کشور هلند

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۳/۱۲ در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور هلند و پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مسافران پس از ورود به این کشور میبایست به مدت ۱۵ روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی باشند.

لذا صدور بلیط به مدت اقامت کمتر از ۱۵ روز جهت سفر به این کشور تا اطلاع ثانوی مجاز نمی‌باشد.

شرایط کنونی سفر به کشور اسپانیا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۲/۱۴ پیرو اطلاع واصله از سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و محدودیت‌های پذیرش مسافران جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بدینوسیله شرایط سفر به کشور اسپانیا به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

۱. افراد مقیم (دارای کارت اقامت) در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، همچنین همسر یک تبعه اروپایی که ازدواج آنان ثبت شده باشد؛ همچنین بچه‌ها یا والدینی که تحت تکفل آنان باشند؛ و افراد مقیم (دارای کارت اقامت) در کشورهای حوزه شنگن و کشور آندورا که مستقیما عازم محل سکونتشان باشند.
۲. افراد دارای روادید طولانی مدت صادره از سوی یک کشور عضو معاهده شنگن در صورتی که عازم خود آن کشور باشند.
۳. کارگران مرزی
۴. کادر بهداشت و درمان یا پرستاران سالمندان که در حال بازگشت از / به محل کارشان باشند.
۵. پرسنل بخش حمل و نقل کالا در صورت انجام وظیفه شغلی‌شان. این بخش شامل خدمه کشتی ها و کادر پرواز در خصوص انجام حمل و نقل هوایی تجاری نیز می‌شود. این افراد باید تضمین نمایند بلافاصله سفرشان را ادامه دهند.
۶. دیپلمات‌ها، پرسنل بخش‌های کنسولی و سازمان‌های بین المللی و همچنین نظامیان و اعضای سازمان‌های انسان دوستانه، در حال انجام وظیفه‌شان.
۷. افرادی که به دلایل غیرمترقبه خانوادگی نیاز به سفر داشته باشند و بتوانند مستندات خود را ارائه دهند.
۸. افرای که به دلایل فورس ماژور، ضرورت و یا مسائل انسان دوستانه نیاز به سفر داشته باشند و بتوانند مستندات مربوطه را ارائه نمایند.

محدودیت قرنطینه جهت مسافران ورودی به ایران در بدو ورود

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۹/۲/۳، مقرر گردید کلیه مسافران ورودی به ایران از مبدا کشورهای اروپایی و امریکا در بدو ورود در فرودگاه نسبت به انجام تست کووید ۱۹ که توسط پایگاه بهداشت مرزی انجام می‌گردد اقدام و پس از انجام تست مستقیما به محل سکونت شخصی مراجعه نموده و به مدت ۱۴ روز در قرنطینه خانگی باشند. دفاتر فروش بلیط میبایست قبل از صدور نسبت به اطلاع رسانی به مسافران و تحویل فرم تعهدنامه پیوست اقدام نمایند. فرم تعهد در خصوص موارد مرتبط با رعایت پروتکل بهداشتی ورود به فرودگاه مقصد توسط مسافران متقاضی سفر به ایران در زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ تکمیل شده و ارائه کارت پرواز به مسافران مشروط به امضای تعهدنامه مسافر صورت می‌گیرد.

اعلام مقررات و شرایط نرخی در پروازهای بین المللی ایران ایر

طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ هواپیمایی ایران ایر مقررات و شرایط نرخی در پروازهای بین المللی “هما” با شروع مسافرت از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

 1. اعتبار کلاس‌های پروازی L,X,N,I سه ماه و اعتبار کلاس‌های پروازی M,K,Q,V,S,Y,C,J یکسال می‌باشد.
 2. در بلیط‌های صادره با دو کلاس نرخی متفاوت، اعتبار بلیط بر اساس کلاس پروازی محدودتر در نظر گرفته می‌شود.
 3. صدور بلیط به صورت Open در کلیه کلاس‌های پروازی مجاز نمی‌باشد.
 4. منظور از Infant، مسافر از بدو تولد تا ۲ سال و Child، مسافر از ۲ تا ۱۲ سال (۱۱ سال و ۳۶۴ روز) می‌باشد. صدور بلیط Infant و Child در شبکه پروازی “هما” بدین ترتیب است که سن مسافر در زمان شروع مسافرت، ملاک تعیین نرخ بلیط در رفت و برگشت است. در هنگام تعویض بلیط نیز سن مسافر در روز پرواز جدید ملاک محاسبه نرخ بلیط جدید می‌باشد.
 5. ابطال جای مسافر تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز با دریافت هزینه استرداد کلاس پروازی مربوطه انجام می‌گردد و ابطال جای مسافر در محدوده ۲۴ ساعت به پرواز تنها با هزینه No-Show محاسبه می‌گردد.
 6. کلیه هزینه‌های ابطال و No-Show در پروازهای بین المللی مستقیم از/ به شهرستان، ۷۵% هزینه‌های تعیین شده از/ به تهران می‌باشد.
 7. کلیه هزینه‌های استرداد و No-Show برای مسافران Adult و Child یکسان می‌باشد. Infant بدون جا از پرداخت هرگونه هزینه معاف می‌باشد.
 8. بلیط‌های مسافران متوفی در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی) قبل و بعد از شروع مسافرت بدون کسر هیچ گونه هزینه‌ای استرداد می‌گردد. این معافیت شامل بلیط‌های بستگان درجه یک متوفی(پدر، مادر، همسر و فرزندان) جهت استرداد و تغییر تاریخ نیز می‌گردد. ارسال کپی گواهی فوت مسافر و شناسنامه همراهان به همراه گزارش به واحد مالی “هما” الزامی است.
 9. در صورت تغییر برنامه پروازی در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی) اعم از ابطال، تاخیر/ تعجیل پرواز به هر میزان در ساعت ورود یا خروج که منجر به ابطال در سیستم گردد. ارسال کپی یا اصل بلیط ممهور به تاخیر بیش از دو ساعت در فرودگاه به اداره درآمد الزامی است.
 10. در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی)، تغییر کابین به بیزینس در همان پرواز، با استرداد بلیط بدون دریافت هزینه‌های استرداد / No-Show و صدور بلیط جدید با نرخ روز و بر روی کلاس‌های بیزینس امکان پذیر می‌باشد.
 11. وزن هر بسته (جامدان) در تمامی کلاس‌های پروازی نباید بیشتر از ۲۳ کیلوگرم باشد.
 12. کلیه مسافران دارای کارت طلایی باشگاه مسافران وفادار “هما” و مسافرانی که بلیط خود را در کابین “هما” کلاس I,C,J خریداری نموده‌اند، می‌توانند از سرویس رایگان سالن CIP واقع در فرودگاه امام خمینی در پروازهای خروجی از تهران بهره‌مند گردند.

انتقال مسافران از ترکیه و هند به ایران با ۲ پرواز فوق العاده “هما”

طبق آخرین خبر مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ هواپیمایی ایران ایر، مسافرانی که به دلیل تعلیق پروازها در کشورهای هندوستان و ترکیه حضور دارند، می‌توانند با ۲ پرواز فوق العاده ایران ایر به کشور بازگردند.

تاریخ انجام پرواز اول امروز ۲۲ اسفند ۹۸ ساعت ۲۳:۴۰ به وقت محلی و از تهران به مقصد استانبول خواهد بود. این پرواز روز جمعه ۲۳ اسفند در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به مقصد فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود و مسافران را به تهران منتقل می‌کند.

همچنین تاریخ پرواز دوم ساعت ۱۰:۳۰ روز جمعه ۲۳ اسفند از تهران به مقصد بمبئی خواهد بود. این پرواز در ساعت ۱۲ همان روز بمبئی را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

بازیابی و صدور مجدد بلیط مسافران اروپایی ایران ایر

طبق آخرین بخشنامه ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ در خصوص برقراری مجدد برخی پروازهای اروپایی ایران ایر لازم به ذکر است:

 1. امکان بازیابی و صدور مجدد بلیط تنها برای مسافرانی امکان پذیر است که بلیط خود را کنسل نکرده باشند. بدیهی است که برای بلیط‌های استردادی امکان بازیابی و صدور مجدد وجود ندارد.
 2. در صورتی که پرواز فاقد ظرفیت خالی باشد اولین پرواز دارای ظرفیت تایید خواهد شد.

سومین پرواز فوق العاده ایران ایر به دوحه

طبق آخرین خبر مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ هواپیمایی ایران ایر (هما) در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۳ سومین پرواز فوق العاده خود را برای بازگرداندن مسافران از قطر به ایران انجام می‌دهد. پیش از این که به دلیل شیوع ویروس کرونا پروازهای ایران ایر به قطر لغو شده بود، این شرکت هواپیمایی دو پرواز فوق العاده به این کشور برای بازکرداندن مسافران ایرانی انجام داده بود.

در حال حاضر مجوز سومین پرواز ایران ایر به قطر برای تاریخ ۹۸/۱۲/۲۳ نیز از سوی سازمان هواپیمایی کشوری قطر صادر شده است.

لازم به ذکر است این پرواز از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه قطر بدون مسافر انجام خواهد شد.

لغو پروازهای هواپیمایی ایران ایر به مقاصد اروپایی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۱۸ در اثر شیوع ویروس کرونا با توجه به محدودیت‌هایی که به دلایل نامعلوم از طرف اروپا بر پروازهای “هما” اعمال گردیده، تمامی پروازهای هواپیمایی ایران ایر به مقاصد اروپایی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

لازم به ذکر ایت رایزنی جهت رفع تعلیق و برقراری مجدد پروازها به مقاصد اروپایی از طرف “هما” در حال انجام است.

تعلیق پروازهای ایران ایر به استکهلم و گوتنبرگ

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ به اطلاع مسافران گرامی پروازهای هواپیمایی ایران ایر در مسیر استکهلم و گوتنبرگ می‌رساند، با توجه به شیوع ویروس کرونا در مناطقی از کشور، آژانس حمل و نقل کشور سوئد طی بخشنامه‌ای، تمامی پروازها از ایران به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، به دنبال تعلیق پروازها به کشور سوئد، مسئولان شعبه هما در اسکاندیناوی طی نامه‌ای درخواست انجام چند پرواز فوق العاده را برای بازگرداندن هموطنان ایرانی به کشور به آژانس حمل و نقل سوئد ارائه کرده‌اند، که این آژانس هنوز پاسخی به درخواست هما نداده است.

حذف هزینه کنسلی بلیط در مسیر بیروت برای اتباع غیر لبنانی

همچنین پیرو بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۱ هواپیمایی ایران ایر مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع غیر لبنانی به کشور لبنان به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به اطلاع می‌رساند کلیه بلیط‌های صادره تا تاریخ ۳ مارچ ۲۰۲۰ که مسافرت آن‌ها (رفت یا برگشت) در بازه زمانی ۳ مارچ ۲۰۲۰ لغایت ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ به/از مسیر بیروت در شبکه پروازی هما (برنامه‌ای یا چارتری) می‌باشد، از پرداخت هزینه استرداد بر روی تمامی کلاس‌های پروازی معاف خواهند بود. شایان ذکر است، در صورت عدم ابطال جای مسافر تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، هزینه No-show محاسبه و دریافت می‌گردد.

همچنین مسافرانی که پرواز آن‌ها به/ از مسیر بیروت در تاریخ ۲ مارچ ۲۰۲۰ بوده است علاوه بر حذف هزینه استرداد از پرداخت هزینه No-show نیز معاف خواهند بود.

همراه داشتن برگه اظهارنامه سلامت جهت سفر به مقاصد اروپایی هواپیمایی ایران ایر

طبق آخرین بخش نامه هواپیمایی ایران ایر (هما) مورخ ۹۸/۱۲/۱۱ در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بدینوسیه به اطلاع می‌رساند از تاریخ این بخشنامه کلیه مسافرانی که از مبدا ایران عازم مقاصد اروپایی “هما” می‌باشند، می‌بایستی فرم سلامت تکمیل شده ضمیمه بخشنامه این شرکت را همراه داشته باشند.

لازم به ذکر است این فرم هنگام پذیرش مسافران در فرودگاه امام خمینی به مسافران محترم تحویل می‌گردد و در صورت عدم تکمیل و ارائه فرم سلامت فوق الذکر از ورود آنان در مقاصد اروپایی ممانعت به عمل آورده خواهد شد.

هواپیمایی قشم ایراجازه ورود مسافران از تهران به لارناکا

طبق آخرین اخبار مورخ ۹۹/۲/۲۷ در خصوص پروازهای ۲۰ می ۲۰۲۰ برابر با ۳۱ اردیبهشت ۹۹ هواپیمایی قشم ایر از مبدا تهران به مقصد لارناکا فقط مسافرانی که دارای اقامت لارناکا باشند، مجاز به استفاده از این پرواز خواهند بود.

اعلام پرواز فوق العاده دبی- قشم توسط هواپیمایی قشم ایر

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قشم ایر مورخ ۹۸/۱۲/۲۰ در پی انتشار ویروس کرونا، هواپیمایی قشم در نظر دارد پرواز فوق العاده‌ای برای بازگشت مسافرین دبی به قشم در روز پنج شنبه مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ از فرودگاه آل مکتوم دبی برقرار کند. لذا خواهمشمند است، مسافرین محترم جهت تهیه بلیط بازگشت به آژانس‌های مربوطه در دبی یا قشم مراجعه کنند.

هواپیمایی وارش

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی وارش مورخ ۹۹/۲/۳۱ از آغاز پروازهای خود به مقصد دوشنبه خبر داد. تاریخ آغاز پروازهای هواپیمایی وارش به مقصد دوشنبه از ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ خواهد بود.

هواپیمایی آسمان

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آسمان مورخ ۹۹/۴/۱۰، با از سرگیری پروازهای هواپیمایی آسمان در مسیر تهران – استانبول از تاریخ پنجشنبه ۹۹/۴/۱۲ مقتضی است دفاتر و نمایندگی‌های فروش قبل از صدور بلیط، مراتب زیر را به طور دقیق مورد توجه قرار داده و رعایت نمایند:

۱. دارا بودن اقامت دائم کشور ترکیه
۲. داشتن تابعیت کشور ترکیه
۳. داشتم ویزای کاری معتبر کشور ترکیه

خاطر نشان می‌سازد با عنایت به شرایط موصوف، عدم رعایت مراتب بخشنامه پیش رو، منجر به ممانعت از ورود مسافر به کشور ترکیه و بازگرداندن وی به ایران (دیپورت) خواهد شد. چنانچه به هر دلیلی از ورود مسافر به کشور ترکیه توسط مبادی ذیصلاح قانونی ممانعت به عمل آید، تهیه بلیط بازگشت به عهده مسافر خواهد بود.

هواپیمایی معراج

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی معراج مورخ ۹۹/۴/۱۱ با توجه به برقراری پرواز شرکت‌ هواپیمایی معراج در مسیر تهران – استانبول شرایط الزامی پذیرش مسافر در این پرواز را به استحضار می‌رساند:

  1. دارا بودن اقامت دائم کشور ترکیه
  2. داشتن تابعیت کشور ترکیه
  3. داشتن ویزایکاری معتبر کشور ترکیه

مسافران ترانزیت

لازم به ذکر است با توجه به شرایط از قبل اعلام شده وجود هر گونه مغایرت و عدم رعایت مفاد این بخشنامه حتی قبل از پرواز موجب ممانعت از ورود به ترکیه، عدم استرداد وجه بلیط و بازگشت مسافر به ایران خواهد شد که عواقب ناشی از آن به عهده‌‌ آژانس صادر کننده بلیط و مسافر می‌باشد.

رزرواسیون بلیط ارزان و آنلاین کیش از آپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدن  همه هتل های کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *