آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

جاهای دیدنی مشهد


جاهای دیدنی مشهد

جاهای دیدنی مشهد

سفر به خراسان رضوی هم زیارت و هم سیاحت. در بین جاهای دیدنی مشهد زیارت امام رضا(ع)، آرامشی وصف ناشدنی و لحظه های روحانی را به زائران هدیه می دهد و گشت و گذار در آرامگاه شاعران بزرگ نیشابور و توس حدس و درکی افتخار آمیز را از فرهنگ و هنر ایران به ارمغان می آورد.

نفس پاک رشته کوه های بینالود در ییلاقات طربقه وشاندیز خستگی و دل گرمی را به شادابی و سرزندگی تبدیل می سازد و تفریح و سرگرمی در چالیدره ، سفر را با هیجانی فراموش نشدنی همراه می کند.

نیشابور

تاریخ اساطیری ایران خاستگاه نیشابور را به طهمورث دیوبند نسبت می دهد. بر پایه اوستا کوه مقدس ریوند در این منطقه قرار داشته که آتشکده آذربرزین مهر آتشگده ویژه طبقه کشاورزان و پیشه وران بر فراز این کوه ساخته شده بود.

این شهر تا دوره ساسانی به ابرشهر شهرت داشت ولی در زمان شاپور بزرگ ساسانی به دلیل آبادانی هایی که در آن صورت گرفت، به نوشاپوهر مشهور شد. با ورود اسلام نیشابور بدون جنگ و خونریزی به روی مسلمانان گشوده شد .

در دوره اسلامی همواره این شهر یکی از بزرگترین شهرهای خراسان بود و دوره طاهریان پایتخت قلمرو طاهری گشت. در عهد سلجوقی به عمران و آبادانی این شهر توجه ویژه ای شد.

در ابتدای عهد سلجوقیان مدتی پایتخت ایران گشت. در دوره ملکشاه سلجوقی یکی از مدارس نظامیه در این شهر تاسیس شد. نیشابور که از قرن پیش یکی از مراکز علم و دانش در کانون و مراکز اجتماع دانشمندان و نویسندگان آن دوران به شمار آمد.یکی از درناک ترین قتل و غارت های مغولان در نیشابور روی داد.

مغولان نیشابور را ویران و شماری بسیار زیادی از مردم ، دانشمندان، شاعران ، عارفان و بزرگان ایران را قتل عام کردند. پس از یورش مغولان نیشابور اوج و شکوه خود را از دست داد. آثار تاریخی ارزشمندی چون کهن دژ نیشابور محله شادیاخ و آرمگاه های بزرگانی چون خیام و عطار موجب شده نیشابور در دوره معاصر دوباره مورد توجه دانشمندان باستان شناسان و گردشگران قرار بگیرد.

نیشابور

آرامگاه خیام

خیام دانشمند و شاعر بزرگ ایران در 28 اردیبهشت سال 427 خورشیدی در شهر نیشابور به دنیا آمد و در 12 آذر 510 چشم از جهان فرو بست و در جوار بقعه امامزاده محمد محروق به خاک سپرده شد. در دهه چهل خورشیدی انجمن آثار و مفاخر ایران تصمیم گرفت تا آرامگاهی در خور خیام بنا کند.

طرح هوشنگ سیحون پذیرفته شد.سیحون آرامگاه خیام را متناسب با علوی که او در آن  تبحر داشت طراحی کرد.طرح هندسی سقف و دایره ده قسمتی کف آرامگاه به فراخور تبحر خیام در علم ریاضی و هندسه طراحی شده است.مثلث های خیمه شکل دورتادور بنا علاوه برآنکه یاد آور دانش خیام در ریاضی است.

اشاره ای هم به خیمه دوزی خانوادگی او دارد. دور تا دور آرامگاه را درختان بسیاری در بر گرفته اند که به هنگام بهار با ریزش شکوفه هایشان برمزار خیام گور او را چون آنچه خود می خواسته غرق در گل می کنند.

آرامگاه خیام

آرامگاه عطار

شیخ فرید الدین عطار در سال 524 خورشیدی دیده به جهان گشود و در سال 599 خورشیدی در نیشابور دیده از جهان فرو بست و به روایتی به دست مغولان به شهادت رسید. عطار از عارفان و شاعران نامی ایران است که مثنوی منطق الطیر او جایگاه ارزنده ای در ادبیات عرفانی ایران و جهان دارد.

آرمگاه عطار در نزدیکی امام زاده محروق نیشابور قرار گرفته است. امیر علی شیر نوایی وزیر دانشمند عهد تیموری مقبره ای در قرن نهم برای شیخ ساخت. در اواخر قرن سیزدهم نیر الدوله والی خراسان دستور ساخت بنای گنبدی را داد.

این بنا تا دهه چهل ساده و بدون تزئینات باقی ماند تا اینکه در سال 1332 انجمن آثار و مفاخر ایران تصمیم گرفت بنا را مرمت کند و تزئینات برآن بیفزاید. بنای آرامگاه بقعه ای هشت ضلعی است با کنبد پیازی شکل و کاشی کارهایی به رنگ سبز زرد فیروزه ای و آبی، مزار شیخ در میان بنا قرار گرفته اند. مقبره کمال الملک در حیاط آرامگاه عطار قرار دارد.

آرامگاه عطار

دهکده چوبی

دهکده چوبی در روستای محمد آباد آقازاده نیشابور مجموعه ای از مسجد ، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی آلاچیق و سوئیت های اقامتی است. این دهکده چوبی به همت مهندس حمید مجتهدی یا هدف حفظ و پایداری محیط زیست بنا و به گونه ای طراحی شده که در برابر زلزله و موریانه مقاوم است.

دهکده چوبی

آرامگاه نادرشاه افشار از جاهای دیدنی مشهد

نادرشاه افشار در تیر ماه 1077 خورشیدی در ابیورد خراسان زاده شد و در 2 بهمن 1125 در فتح آباد قوچان به دست جمعی از سردارانش به قتل رسید. او سرداری لایق و جهانگیربود که افغان ها ، ترک ها ، ازبک ها، و روس ها را از ایران بیرون کرد و کشور را یکپارچه نمود نادر درصدد بودآرامگاهی چون تاج محل برای خود بسازد، بدین منظور باغی را در مشهد در نظر گرفت.

پس از کشته شدنش باغ آرامگاه میان بازماندگان تقسیم شد و موقوفاتش به تصاحب آنان در آمد.در زمان حکومت احمد قوام السطنه برمشهد آرامگاهی برای نادر ساخته شد که به مرور وضعیت نابه سامانی یافت.

در دهه چهل انجمن آثار و مفاخر تصمیم گرفت آرامگاهی برای نادر بنا کند طرح هوشنگ سیحون پذیرفته شد و بنا در سال 1340 اقتتاح گشت.ابوالحسن صدیقی طرح مجسمه ای سواره را برای آرمگاه ریخت. طرح در کارخانه برونی ایتالیا مفرغ ریزی و به مشهد آورده شد.

آرامگاه نادرشاه افشار

حمام مهدی قلی بیک از جاهای دیدنی مشهد

مهدی قلی بیک یکی از سرداران شاه عباس بزرگ صفوی بود که منصب میرآخوری شاه عباس را نیز داشت . او مردی ثروتمند بود که دستور داد حمامی به سبک گرمابه های ایرانی در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) ساخته شود.

حمام که از چهار بخش سربینه، گرم خانه، میاندار و خزینه تشکیل شده امروز موزه مردم شناسی مشهد است . تزئینات این حمام ، بویژه نقاشی های آن که راوی داستان های ایرانی است، بسیار زیبا و جذابی اند.

حمام مهدی قلی بیک

آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد

فردوسی در اوایل قرن چهارم خورشیدی در توس به دنیا آمد و در پایان همین قرن در توس از دنیا رفت و در باغ خانوادگی اش به خاک سپرده شد. فردوسی بزرگترین شاعر ملی ایران است.

اثر ارزشمند او شاهنامه فردوسی است که برایس سرایش آن سی سال تلاش بی وقفه داشته است. در سال 1301 انجمن آثار  و مفاخر فرهنگی تصمیم گرفت  آرامگاهی برای فردوسی بنا شود.

طرحی با نظر آندره گلدار نیکلای مارکف و کریم طاهر زاده بهزاد پذیرفته شد.آرامگاه در سال 1313 همزمان با جشن هزاره فردوسی افتتاح شد. آرامگاه سال ها بعد به دلیل مشکلات و نقص هایی که داشت تخریب شد و بنای فعلی زیر نظر هوشنگ سیحون با تغییراتی ساخته شد. این بنا در سال 1347 به پایان رسید. ارامگاه مهدی اخوان ثالث در باغ آرامگاه فردوسی قرار گرفته است.

آرامگاه فردوسی

کنگ

روستای کنگ که به ماسوله خراسان رضوی شهرت دارد، روستایی است پلکانی در دامن کوه های بینالود. قدمت این روستا را نزدیک به سه هزار سال می دانند. خانه های روستای در جهتی از تابش خورشید ساخته شده که انرژی در فصل گرم و سرد بهینه مصرف می شود.

کنگ

طرقبه و شاندیز از جاهای دیدنی مشهد

ییلاقات طرقبه و شاندیز از مناطق خوش آب و هوای دامنه های بینالودند. هوای پاک کوهستان، باغ های میوه و کباب خوش طعم گردشگران و زائران بسیاری را به سوی این مناطق می کشاند.

طرقبه

کوه سنگی از جاهای دیدنی مشهد

کوه سنگی دو کوه کله قندی از رشته کوه های بینالود است که امروز یکی از معروف ترین گردشگاه های شهر مشهد بر فراز آن قرار گرفته است. از بلندای کوه سنگی می توان چشم انداز شهر مشهد را زیر پا داشت و از گردش در پارک و فضاهای سبز و آب نماهای زیبا آن لذت برد. موزه خراسان که با الهام از کلات نادری ساخته شده بر فراز این کوه و کنار استخر بزرگ گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

کوه سنگی

چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

در دامنه های بینالود و در کنار دریاچه سد مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره میزبان گردشگران و زائران خراسان رضوی است. این مجموعه که در 17 کیلومتری شهر مشهد و در شهرستان طربقه – شاندیز قرار گرفته است. با تفریحات آبی بانجی جانپینگ، تلی ستیژ و رستوران چالید و برج گردان یکی از قطب های گردشگری استان به شمار می آید.

چالیدره

سوغات و خوردنی ها

از گذشته های دور زائران و مسافران هنگام سفربه مشهد زعفران ، زرشک، نبات فیروزه، عقیق، دیگ سنگی و پادرازی سوغاتی می آوردند. برخی ازاین سوغاتی ها محصول خود مشهد نیستند بلکه در دیگر نقاط خراسان بزرگ تهیه و در مشهد عرضه می گردند.

سوغات و خوردنی ها

رزرواسیون بلیط ارزان و آنلاین مشهد از آپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدن  همه هتل های مشهد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 6 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=110401

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته