آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شهر نجف آباد اصفهان


شهر نجف آباد اصفهان

جاذبه های گردشگری شهر نجف آباد اصفهان

شهر نجف آباد سومین شهر بزرگ اصفهان در حدود 30 کیلومتری غرب شهر اصفهان قرار دارد. شاه عباس پرآوازه ترین پادشاه صفوی این شهر را حدود 450 سال پیش پایه گذاری کرد. داستان پایه گذاری این شهر نیز جالب است. آن طور که می گویند شاه عباس اول صفوی پول و جواهرات بسیاری برای حضرت علی (ع) در نجف اشرف در نظر می گیرد که شیخ بهایی دانشمند و عارف بزرگ دوران صفوی نزد شاه عباس می رود و می گوید خواب حضرت علی (ع) را دیده که می فرمودند: نجف را به این جواهرات احتیاجی نیست و پول آن را صرف ساختن شهری در نزدیکی اصفهان کنیم. این طور می شود که این شهر به یاد نجف اشرف، نجف آباد نامیده می شود.

ارگ ابراهیم خان نجف آباد اصفهان

ارگ ابراهیم خان در فضای محصور با مساحتی حدود 5/1 هکتار و کوچه ها و خیابان های به هم مرتبط یادآور ارگ های قدیمی روزگاران دور ایران زمین است که حدودا 50 خانه خشتی را در دل خود جای داده است.این ارگ در ده کیلومتری شهر نجف آباد استان اصفهان قرار دارد و طبق گفته محلی های این منطقه تا 30 سال پیش هم عده ای از افراد در این ارگ زندگی می کردند، اما متاسفانه امروزه به فراموشی ایام سپرده شده است.

ارگ ابراهیم خان نجف آباد از شش برج نگهبانی تشکیل شده است و قسمت جنوبی یا ورودی، قسمت شاه نشین ارگ است که در قسمت جنوبی و بیرون از ارگ، مسجد تاریخی ارگ قابل مشاهده و در قسمت شرق حمام ارگ قرار گرفته است.داخل ارگ بیش از 50 خانه بوده و از مصالح خشت و گل در ساخت آن استفاده و ارتباط و صمیمیتی که در این خانه ها هست را از نوع ارتباطات فضایی آن می توان دید. از قدیم برای ما ایرانی ها بودن با همسایه ها یکی از اساس های زندگی ما بوده است. در فرهنگ ما محیط زندگی بیشتر از این که صرفا جایی برای زندگی باشد، جایی بوده که روابط و دوستی هایمان در آن شکل می گرفته است. اگر خوب گوش دهیم هنوز هم می توانیم صدای همهمه و خنده بچه ها را از درون راهروها و کوچه های ارگ بشنویم. به شما توصیه می کنیم تا ارگ ابراهیم خان نجف آباد به طور کلی از بین نرفته بیایید و ببینید گذشتگان ما در چه فضای صمیمی ای زندگی می کردند.

تعریف ارگ

ارگ در لغت به معنی قلعه کوچکی است که دارای برج و بارو باشد، اما در اصطلاح به معنی اقامتگاه فرمانرواست. جالب است بدانید ارگ ابراهیم خان بیشتر از این که اقامتگاه باشد، مردم نشین بوده است، مردمی عادی که شغل اصلی شان دامپروری و کشاورزی بوده است. با اینکه نشانه های سالخوردگی در سیمای ارگ زیبای آن روزها خودنمایی می کند، اما هنوز از میان خرابی های آن می توان نشانه های معماری ایرانی را پیدا کرد.

شهر نجف آباد اصفهان

خانه تاریخی نوریان نجف آباد اصفهان

این صمیمیت حتی وقتی مردم به خانه های مستقل تر آمدند و در شهرها و روستاها ساکن شدند همچنان ادامه پیدا کرد. خانه نوریان یکی از آن خانه های صمیمی و زیبایی است که در نجف آباد می توان پیدا کرد.قدمت این بنا به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی اول بر می گردد. مساحت این خانه نزدیک به 1200 متر مربع است. خانه نوریان از دو قسمت شاه نشین یا قسمت معمول خانواده و قسمت خلوت نشین تشکیل شده که دو بنای کاملا مجزا و در جوار یکدیگر هستند.به سبک خانه های فلات مرکزی ایران باغچه های قرینه در طرفین حیاط و یک حوض سنگی اولین چیزهایی است که در خانه به چشم می خورد، حوضی که به چشم قلب است و ذوق و سلیقه صاحب خانه را نشان می دهد. در ضلع جنوبی خانه شاه نشین قرار دارد که ستون های با تزئینات گل های ختائی و پنجره های زیبا و سقف های چوبی با تزئینات قواره بری از ویژگی های این خانه است. مطبخ یا آشپزخانه از دیگر بخش های خانه است که امروز مرمت شده است و شما را با حال و هوای پختن نان در روزگاران دور آشنا می کند.در کل فضای خانه نوریان آن قدر آرام و دلپذیر است که احساس می کنید سال ها اینجا زندگی کرده اید و تابستان ها در همین حوض هندوانه می انداختید و سر به سر ماهی قرمزها می گذاشتید! یک خانه ایرانی و ساده و بی آلایش که درست است که خانه ما نیست، اما ما به همین چند لحظه کوتاه که کنار حوضش بنشینیم دلخوشیم.

کاروانسرای هسنیجه نجف آباد اصفهان

مقصد سوم همانند دوتای قبلی به نوعی محل اسکان است اما این بار محل اسکان مهمان هایمان؛ ایرانی است و مهمان نوازی اش. پس جای تعجب ندارد که حتی برای مهمان ها هم یک معماری زیبا و یک مکان خاص داشته باشیم. کاروانسرای هسنیجه یکی از این بناهای با معماری زیبا است که در شهر تاریخی نجف آباد واقع می باشد.ایران عصر صفوی نقش بسیار مهمی در روابط تجاری بین المللی داشته است. جالب است بدانیم مسیر شمالی جاده ابریشم که از چین شروع می شده، با گذشتن از آذربایجان و اصفهان به اروپا می رسیده است و این یعنی این که امروز باید یادگارهای ارزشمندی از آن دوران در این مناطق پیدا کنیم. کاروانسراهایی که بعضی هایشان بسیار مجلل و زیبا و بعضی دیگر بسیار ساده و متواضع در دل کویر آرام گرفته اند. کاروانسرای هسنیجه یادگار تقریبا فراموش شده ی صفویه در 5 کیلومتری شهر نجف آباد قرار دارد. این خانه وسیع روزگاری نه چندان دور کاروان های زیادی را جای می داده تا نفسی تازه کنند.جالب است بدانید کاروانسراها بزرگترین نوع ساختمان های اسلامی اند و پررونق ترین دوره احداث و مرمت آن ها دوره صفویه است. شاه عباس یکم قطعا آن روزی که با تدبیر خودش دستور رونق کاروانسراها را می داده نمی دانسته که روزی قرار است حاصل آن همه اندیشه و زحمت در روزمرگی های مردمان نسل های بعد گم شود و محل نگهداری گوسفندان باشد.

آژانس مسافرتی آسمان پرشیا برگزار کننده انواع تورهای به مقصد استان اصفهان از شما دعوت می کند تا در سفر به این استان زیبا ما را همراهی کنید. جهت اطلاع از شرایط تورهای استان اصفهان با آژانس آسمان پرستاره به شماره 02122887100 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=108238

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته