نویسنده: مریم خندق آبادی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111740

اشتراک این مطلب:

شناخت ترکیه

شناخت ترکیه

شناخت ترکیه

در قدم اول برای شناخت ترکیه بد نیست بدانید که ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. منطقه جغرافیایی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک ( آسیای صغیر) نیز نامیده می شود. این کشور پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. ترکیه کشوری توریستی با شهرهای بسیار زیبا می باشد که در هر کدام بناهای قدیمی و اماکن دیدنی و تفریحی به چشم می خورد.

موقعیت جفرافیایی ترکیه

در قدم دوم برای شناخت ترکیه موقعیت جغرافیایی ترکیه را در نظر میگیریم. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و بخش غربی آسیا واقع شده و در نیمکره شمالی قرار گرفته است. سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور می باشد. که از سه طرف با دریا احاطه شده و از دید گاه وسعت ، با 814.578  کیلومتر مربع مساحت، سی و پنجمین کشور جهان بشمار می آید. ترکیه شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی دارد، که در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، و گرجستان، در جنوب خاوری با عراق و سوریه و در شمال باختری ( بخش اروپایی ) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه از غرب با دو دریای کوچک مرمره واژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردنل نیز در اختیار ترکیه است.

موقعیت جفرافیایی ترکیه

دور نمای طبیعت و آب و هوای ترکیه

آنچه در شناخت ترکیه مهم است این است که ترکیه سرزمینی با شرایط جغرافیایی بسیار متنوعی است. اگر به غرب ترکیه سفر کنید به کوهستانی ناهموار پوشیده از برف بر می خورید که دارای زمستانهای طولانی و سرد می باشد. مناطق کوهستانی با نهرهای خروشان در فصل بهار پوشیده از گلهای وحشی می شوند. و دارای تابستانی خنک و طولانی هستند. دامنه های کوهستانی مملو از زمین زراعی و سواحل باریک دریای اژه همه  و همه طبیعتی دوست داشتنی دارند و زندگی در آنجا همیشه آسان و دلپذیر بوده است.

دور نمای طبیعت و آب و هوای ترکیه

واحد پول رایج ترکیه

واحد پول ترکیه  (TL) می باشد هر 100 دلار معادل حدودا 149 لیر ترکیه می باشد. قیمت ارز در این کشور بسیار متغیر است. به همین دلیل توصیه می شود که مسافران عزیز همه موجودی خود را یک جا تبدیل نمایند. و جهت اطمینان بیشتر از محل تبدیل ارز به صرافخانه های معتبر (DOVIZ) مراجعه نمایند. هتل و فرودگاه های ترکیه کمیسیون می گیرند.

زبان ، جمعیت، دین – شناخت ترکیه

همانطور که برای شناخت هر کشوری شناخت فرهنگ و زبانشان نیز مهم است ، برای شناخت ترکیه هم شناخت زبان این کشور اهمیت زیادی دارد. زبان اکثر اهالی در این کشور ترکی است ولی در کنار آن زبان های کردی، عربی و غیره در میان گروه های قومی آن استفاده می شود. گروه های قومی کوچک تر لازها : زازاها و چرکس ها به تنوع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده اند. در ترکیه حدود 75 درصد مردم ترک و 20 درصد مردم سنی و 15 تا 25 درصد هم علوی هستند. در این کشور بالای 90 درصد مردم مسلمانان هستند. و عید فطر و عید قربان بزرگترین اعیاد و تعطیل رسمی می باشد.

زبان ، جمعیت، دین - شناخت ترکیه

غذاهای محلی و سوغات

از جمله غذاهای محلی ترکیه Doner-borek-lskender kebab- pizola می باشد. پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع دستی، کریستال، شکلات و شیرینی از بهترین سوغات های کشور ترکیه می باشد.

استانبول – شناخت ترکیه

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه، مرکز فرهنگی و اقتصادی آن و به معنی شهر اسلام که اولین نام آن کنستا نتینوپل و یا قسطنطنیه، بیزانتوم و اسلامبول بوده است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می کند. و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ زرین یا خلیج در این شهر واقع شده است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال 2010 انتخاب شده است. موزه ها، کلیساها، کاخ ها، مساجد، بازار و طبیعت زیبای آن لذتی پایان نا پذیر به انسان می بخشد. هنگامی که در ساحل تنگه تکیه گاهی بیایند و انعکاس تلالو سرخ رنگ خورشید را در پنجر ه های سواحل آنسوی تنگه مشاهده می کنید. به سهولت درک خواهید کرد که چرا انسانهای قرون گذشته این مکان فوق العاده زیبا را برای زندگی انتخاب کرده اند. و آنگاه حس می کنید. که استانبول شهری در مرکز کره خاکی است. زیباترین مکانهای شهر در شبه جزیره محصور در دریای مرمره – خلیج و قلعه ها قرار دارد. مناره های بیش از 500  مسجد که از تپه های شهر سربه فلک کشیده است اتمسفری فوق العاده خلق کرده است. در این چشم انداز انسان خود را در رویای شیرین بین گذشته و حال حس می کند. شما در این شهر مسجد معروف سلطان احمد را با شش مناره که بواسطه کاشیکاری های آبی رنگ خود به مسجد آبی مشهور شده و سمبل استانبول می باشد را خواهید دید. در مقابل این مسجد موزه ایا صوفیه که در دوره امپراطور و به عنوان کلیسا ساخته شده است قرار دارد. از جمله مراکز خرید معروف و مارک دار استانبول می توان به lstinye park-forum lst-olivium- نام برد. با خرید بالاتر از 118 لیتر ترکیه از یک فروشگاه مارک دارد که Tax free را پشتیبانی کند و ارائه فاکتور آن در روز آخر در قسمت گمرک فرودگاه می توانید 4% از 8% مالیات پرداختی برای پوشاک را پس بگیرید.

استانبول - شناخت ترکیه

آنتالیا – شناخت ترکیه

آنتالیا نام مرکز استان آنتالیا و بزر گترین شهر توریستی کشور ترکیه است. امپراطور آدریانوس این شهر را به عنوان بهشت روی زمین برگزید. جمعیت آنتالیا حدودا 1000000 نفر برآورد شده است. این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی محسوب می گردد. دارای جاذبه های فراوان و مناظر حیرت انگیزی می باشد. بافت خاص منطقه شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده و به همراه خانه هایی که توسط دیواره های قدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می کند. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاهها خود نمایی می کند. که در بخش باستانی و تماشایی آن منطقه کاله ایچی قرار دارد. بخش کاله ایچی شهر در خیابان جمهوریت با بافت قدیمی و سنتی خود در مرکز شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر به خاطر اینکه در منطقه دریای مدیترانه قرار گرفته در زمستانها بارانی و در تابستان گرم می باشد. ساحل شنی لارا در حدود 12 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد. آنتالیا از کوه های تورس با پوشش گیاهی از درختان کاج به سمت پایین جایی که دریای زلال و جوشان قرار گرفته امتداد می یابد و به خط ساحلی نامنظم خلیج دوردست منتهی می گردد. آنتالیا در ساحل 300 روز آفتاب دارد. که بهشتی جهت فعالیت هایی از قبیل حمام آفتاب، شنا، موج سواری، اسکی روی آب ، قایق رانی و کوهنوردی است. آنتالیا همچنین دارای مراکز خرید بسیاری می باشد. که یکی از بزرگترین مراکز خرید آن میگروس در منطقه کونیا آلتی است که مجموعه ای از فروشگاه های داخلی و خارجی می باشد.

آنتالیا - شناخت ترکیه

کوش آداسی – شناخت ترکیه

کوش آداسی در 71 کیلومتری شهر ازمیر شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال با باسلوجق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، مریم آنا ، دیدیم، پاموک، مارماریس و بودروم قرار دارد. بندر کوش آداسی به علت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس برای گردشگران که به ترکیه مسافرت می کنند. از جذابیت خاصی برخوردار است. در کوش آداسی 2 اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت 650 قایق وجود دارد. از بندر کوش آداسی در ماههای بهار و تابستان ( از اوایل آوریل الی 20 اکتبر) سفرهای منظم قایق موتوری به جزیره یونانی اموس برگزار می شود. این سفرها در ماههای زمستان به صورت چارتر انجام می گیرد. قایق های تفریحی که تورهای آبی را برگزار می کنند در بندر مستقر می باشند. از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می باشد که نز دیکترین فرودگاه به آن، فرودگاه ازمیر است. برای خرید می توانید به سوکه که در مرکز شهر خیابان بارباروس واقع شده و محل فروش مستقیم تولیدات کارخانه های مارک های معروف است بروید.

کوش آداسی - شناخت ترکیه

بدروم – شناخت ترکیه

بدروم یکی از مهمترین شهرهای تفریحی سواحل دریای اژه می باشد. و در جنوب غربی استان mugla قرار دارد. بودروم با گنبد ها و کوچه های تنگ منتهی به دریا همچنین کشتی های تفریحی که شهرت یافته اند و نیز با کارخانه های کشتی سازی تبدیل به یک سرزمین مشهور شده است. امروزه بودروم همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار برای یک منطقه توریستی را در خود جمع کرده و یکی از مراکز مهم گردشگری است که در تابستان و زمستان قابل زندگی است. از صاحبان کشتی های تفریحی ثروتمند تا گردشگرانی که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اینجا سرازیر می شوند و تعطیلات تابستانی خود را می گذارنند. همه و همه انتظارات خود را بر آورده شده می بینند. این شهر زمستان هایی معتدل و بارانی و تابستان هایی گرم دارد. اما نسیم بعد از ظهرهای تابستان کمی از شدت گرما می کاهد. قلعه ها، آب انبارها، مساجد، آرامگاه ها و موزه ها از جمله اماکن دیدنی بودروم می باشند. مرکز خرید بودروم oasls  و مرکز شهر منطقه marina نام دارد. علاوه بر جنب و جوشی که در همه ساعات روز وجود دارد. جذابیت شب های بودروم نیز ازویژ گی های این شهر است. در شبهای اسرار آمیز بودروم منظره قلعه که همانند یک طلسم باقیمانده از قرون گذشته میدرخشد. زیبایی خاصی به شب های آن می بخشد.

بدروم - شناخت ترکیه

مارماریس – شناخت ترکیه

مارماریس منطقه ای است در مجاورت دریای مدیترانه که با کوهستان های جادویی محصورشده است. مارماریس گوشه ای از بهشت است که درطول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگهای آبی و سبز را در آن مشاهده نمود. فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی وجود بنادر طبیعی نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعت، امکانات مناسب خلیج برای هرنوع ورزشهای آبی از هتل های 5 ستاره تا پانسیونه های بسیار خوب شهری بهشتی را بوجود آورده است که در همه گردشگران با هرنوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آنجا بگذارنند.مارماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود امروزه به صورت یک شهر و مرکز توریستی در آمده است. مارماریس بواسطه داشتن آب و هوای مدیترانه ای در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن وجود دارد. مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای می باشد. دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل و بارانی است. سرویس های منظم اتوبوسرانی به شهر های نزدیک از قبیل بودروم و فتحیه نیز برقرار است. ترمینال اتوبوس در فاصله 2 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. فرودگاه دالامان در فاصله 100 کیلومتری این شهر قرار دارد. اماکن دیدنی مارماریس عبارتند از : قلعه مارماریس، تاشهان و پل کانالی، آرامگاه ساریانا، مسجد ابراهیم آقا، گردشگاهها و موزه، تورهای تفریحی مارماریس شامل بازدید از سافاری، گشت کشی، بازدید از اماکن تاریخی مریم آنا و افسون می باشد.

مارماریس - شناخت ترکیه


نویسنده: مارال عابدی

زمان مطالعه: 1 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111734

اشتراک این مطلب:

پروتکل‌های بهداشتی سفر در روزهای کرونا

پروتکل‌های بهداشتی سفر در روزهای کرونا

پروتکل‌های بهداشتی سفر در روزهای کرونا

از ابتدای بحران کرونا، در راستای پشتیبانی و حمایت از مشتریان پروتوکل‌های بهداشتی سفر را از طریق رسانه‌های مختلف مانند مجله سفر و گردشگری، اینستاگرام و توییتر منتشر کرده ایم.

امروز برای راحتی بیشتر مشتریان و با توجه به وجود سفرهای ضروری در دوران شیوع ویروس کرونا، پروتوکل‌های بهداشتی ویژه سفر با هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروی شخصی را به صورت یک کتابچه الکترونیکی (PDF) در اختیار مشتریان عزیزمان قرار می دهیم. در این کتابچه همه نکات ریز و درشتی که لازم است در سفرهای ضروری با وسایل نقلیه مختلف بدانید را گردآوری کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفرهای ضروری حتما این کتابچه را مطالعه کنید و با همسفرانتان به اشتراک بگذارید.

در تهیه این فایل سعی شده تا با توجه به پروتکل‌های بین‌المللی و اطلاعیه‌های وزارت بهداشت، ستاد ملی مبارزه با کرونا و نهاد‌های ذیربط حوزه گردشگری کشور، به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات گردآوری شود، اما ممکن است مواردی از قلم افتاده باشند یا برخی از پروتکل‌ها تغییر کرده باشند. مسئولیت استفاده از اطلاعات کتابچه پروتکل‌های بهداشتی سفر در روزهای کرونا به عهده مخاطب است و آسمان پرستاره پرشیا در این زمینه مسئولیتی ندارد.


نویسنده: مارال عابدی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111584

اشتراک این مطلب:

10 کشور آسان برای دریافت ویزای شنگن

10 کشور آسان برای دریافت ویزای شنگن

10 کشور آسان برای دریافت ویزای شنگن

اگر در فکر بازدید از منطقه شینگن هستید در این مطلب به شما کشورهایی را معرفی میکنیم که درصورت درخواست ویزا به آن ها احتمال ریجکت یا رد شدن ویزای شما کمتر است و دارای شرایط بهتری برای اخذ ویزا شینگن می باشد. این ساختار به شما کمک میکند تا راحت تر بتوانید کشورهای درخواست گیرنده ویزا را برای ارسال درخواست خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید تا 10 کشور آسان برای دریافت ویزای شنگن را بشناسیم.

لیتوانی

لیتوانی کشوری نسبتاً آسان برای دریافت ویزا است که در سال 2018 تنها 1.3% از درخواستهای کوتاه مدت وارد شده برای ویزای این کشور رد شده اند.و در کل 98.7% متقاضیان ویزای این کشور پاسخ مثبت درمورد درخواست ویزایشان دریافت کرده اند.همچنین لیتوانی در مورد تعداد درخواست ویزاهای کوتاه مدت در بخش های میانی جدول قرار دارد. برخلاف کشورهای دیگر نظیر آلمان و فرانسه که متقاضی درخواست ویزا از چند ماه قبل از سفر باید برای دریافت ویزا اقدام کرده و برنامه ریزی کند مدت زمان کوتاه تری برای دریافت ویزا وجود دارد.

لیتوانی کشوری نسبتاً آسان برای دریافت ویزا است

استونی

با توجه به ارزیابی سال 2018 یکی دیگر از کشورهای آسان برای دریافت ویزا استونی است . در این ارزیابی مشخص شد که 1.6% از درخواست های سفارتخانه استونی رد شده و 98.5% درخواست های وارد شده به سفارتخانه اعطا گردیده است.همچنین این کشور ششمین کشور شینگن است که دارای درخواست های حداقلی است و سفارتخانه های آن تقریبا خلوت است.

در این ارزیابی مشخص شد که 1.6% از درخواست های سفارتخانه استونی رد شده

فنلاند

کشور فنلاند در شمال قسمت اروپا با وجود درخواست سالانه زیاد روادید در ارزیابی سال 2018 فقط 1.7% از متقاضیان را ریجکت کرده است و شما شانس زیادی برای دریافت ویزای این کشور دارید.

ایسلند راهی ساده برای دریافت ویزا در منطقه شنگن است

ایسلند

ایسلند راهی ساده برای دریافت ویزا در منطقه شنگن است که 1.7% از درخواست های روادید آن در ارزیابی سال 2018 رد شده اند. اما به شما توصیه میکنیم ابتدا مکان مورد نظر خود را برای ارسال درخواست این کشور انتخاب کنید. زیرا ایسلند بیشتر توسط کشورهای دیگر نمایندگی شده است و این بدان معناست که اگر کنسولگری آن شلوغ باشد باید کمی بیشتر برای مصاحبه وقت بگذارید.

ایسلند

لتونی

لتونی پنجمین کشور شینگن است که گرفتن ویزا از آن از شنگن راحت تر است. با 97.9٪ از درخواست های دریافت شده ، و تنها 2.1٪ رد شده ، شما فرصتی کاملا استثنایی برای دریافت ویزا از این کشور دارید.

لتونی

لهستان

جمهوری لهستان یک کشور آسان تر برای گرفتن ویزا است. علی رغم اختلاف 0.9 با لتونی ، افرادی که متقاضی ویزای شینگن به لهستان هستند 97٪ شانس دریافت پاسخ مثبت دارند. نرخ رد ویزا در این کشور اروپای مرکزی تنها 3٪ بود.

لهستان

لوکزامبورگ

کشور کوچک محصور در خشکی لوکزامبورگ ممکن است راه شما به شینگن باشد ، به ویژه اگر می خواهید از کشورهای همسایه آن ، فرانسه ، آلمان و بلژیک دیدن کنید. با نرخ رد فقط 3.7٪ لوکزامبورگ ، که دومین کشور با کمترین درخواست دریافتی را نیز دارد ، برای متقاضیان ویزای شینگن معامله خوبی به نظر می رسد.

لوکزامبورگ

اسلواکی

همه کسانی که درخواست ویزای شینگن را در کنسولگری اسلواکی ثبت می کنند 95.8٪ احتمال تأیید دارند. در سال 2018 ، سفارتخانه های اسلواکی در خارج از کشور 4.2٪ از 26،797 درخواست دریافت شده را رد کردند ، همین امر این کشور را به پنجمین کشور شنگن تبدیل می کند که کمترین درخواست را دارد.

اسلواکی

جمهوری چک

کسانی که متقاضی ویزای کوتاه مدت به جمهوری چک هستند ، بیشتر رد می شوند ، در مقایسه با آنچه قبلا چکسلواکی بود (بله ، ما در مورد اسلواکی صحبت می کنیم). با این حال ، با نرخ تأیید 95.3٪ ، شما همچنان شانس زیادی دارید که در مورد برنامه خود پاسخ مثبت بگیرید.

جمهوری چک

یونان

در حالی که در سال 2014 میزان رد شدن یونان تنها 2٪ بود ، اما اوضاع کمی تغییر کرده است. حال اگر برای ویزای شینگن آلمان اقدام کنید ، احتمال رد شدن 4.9٪ دارید. سال گذشته ، سفارتخانه های یونان در خارج از کشور 95.1٪ از درخواست های دریافت شده را تأیید کردند. یونان با 855،285 درخواست در سال گذشته ، پنجمین کشور مورد علاقه برای کسانی است که قصد دارند برای اقامت کوتاه مدت به منطقه شینگن سفر کنند.

یونان

منبع


نویسنده: فربد اکوان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111561

اشتراک این مطلب:

بهترین سفارت برای اخذ ویزای شینگن

محدوده ی شینگن شامل ۲۶ کشور

بهترین سفارت برای اخذ ویزای شینگن کدام است ؟

شینگن شامل ۲۶ کشور می باشد.

کسانی که به دنبال اخذ ویزای شینگن هستند مخصوصا مسافرانی که تا به حال ویزای شینگن نداشته اند در صدد پیدا کردن بهترین سفارت برای ویزای شینگن میباشند.بهترین سفارت برای ویزای شینگن کدام است؟

سوال درستی نیست که بگوییم بهترین سفارت کجا یا کدام هست.انتخاب سفارت بستگی به شرایط مسافر نیز دارد و همچنین شرایط فصلی سفارت ها از نظر ویزا دهی متفاوت اند.

انتخاب بهترین سفارت برای اخذ ویزای شینگن نیاز به بررسی دقیق شرایط مسافرین عزیز دارد.

وقتی صحبت از جایی می شود که شخص باید درخواست دهد ، کشورهای شینگن قوانین بسیار سختگیرانه و روشنی دارند. بسیاری از متقاضیان نمی توانند درک کنند که کجا باید اقدام کنند و در صورت عدم وجود اطلاعات ، در سفارت اشتباه اقدام می کنند.

همراه با مدارک مورد نیاز ، مشخص کردن اینکه کدام سفارت / کنسولگری اروپا درخواست را ارسال می کند ، دو مرحله مهم در کل روند درخواست ویزای شینگن است زیرا درخواست در سفارت یا کنسولگری اشتباه منجر به موفقیت در درخواست نمی شود.

به همین دلیل شما باید به کشور مقصد اصلی خود که همان کشور مسئول رسیدگی به درخواست ویزا شما است توجه کنید.

چگونه می توان فهمید که کجا می توان برای ویزای شینگن اقدام کرد؟

سه عامل زیر تعیین کننده تعیین محل درخواست ویزای شینگن هستند:

  • تعداد کشورهایی که به آنها سفر خواهید کرد
  • تعداد روزهایی که در هر یک صرف خواهید کرد
  • کشوری که ابتدا قدم در آن خواهید گذاشت ، در صورت بازدید از بیش از یکی از کشورهای عضو شینگن

پس از داشتن سه فاکتور روشن در بالا ، طبق قوانین زیر می توانید تصمیم بگیرید که کجا درخواست دهید:

  • اگر می خواهید فقط به یک کشور سفر کنید – پس باید در نمایندگی دیپلماتیک شینگن که قرار است در کشور محل اقامت خود بازدید کنید ، اقدام کنید.
  • اگر قصد سفر به بیش از یک کشور را دارید – در این صورت جایی که باید اقدام کنید به تعداد روزهایی که در هر یک از ایالت های اقامت خود سپری خواهید کرد بستگی دارد.

وقتی مشخص شد که کدام کشور مقصد اصلی شماست که باید درخواست ویزای شینگن شما را پردازش کند ، نمایندگی دیپلماتیک آن را در کشور خود بررسی کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر من در سفارت / کنسولگری کشور اشتباه اقدام کنم؟

مراجعه به سفارت / کنسولگری اشتباه ممکن است منجر به رد ویزا شود ، یا سفارت محل درخواست شما را به سفارت مناسب هدایت می کند.

با این حال ، این بدان معنی است که شما در حال حاضر وقت ، انرژی و پول خود را از دست داده اید (از آنجا که هزینه ها حتی در این موارد قابل استرداد نیستند) و در یک اشتباه استفاده کرده اید. به همین دلیل است که باید در جایی که درخواست خود را ارائه می دهید بسیار توجه کنید.

از کجا می دانم تحت صلاحیت کدام کنسولگری یا سفارت قرار می گیرم؟

شما باید با سفارت کشور مقصد خود ، یا سرکنسولگری کل تماس بگیرید. آنها اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی سازماندهی صلاحیت کشور مقصد در کشور محل اقامت شما به شما می دهند.

آیا می توانم از یک کشور خارجی برای ویزای شینگن اقدام کنم؟

برای درخواست ویزا به اروپا باید شهروند کشوری باشید که در آن هستید یا اجازه اقامت معتبر صادر شده توسط آن کشور را داشته باشید. بیشتر کشورها درخواست ویزای شینگن را از افراد غیر مقیم قبول نمی کنند.

هنوز هم ، اگر نیاز به سفر فوری به منطقه شینگن دارید ، می توانید با سفارت کشوری که می خواهید به آن سفر کنید تماس بگیرید و در صورت استثنا (به دلیل اینکه برخی از کشورها در شرایط خارق العاده ای این کار را می کنند) آنها به شما اطلاع می دهند. شما باید توجیهی برای درخواست خود به عنوان غیر مقیم ارائه دهید.

مرکز درخواست ویزا دقیقاً چیست؟

Visa Application Center (VAC) یک ارائه دهنده خدمات شخص ثالث انحصاری است که مجاز به قبول درخواست های ویزا از طرف یک کشور است. سپس VAC ها اطلاعات مربوط به متقاضی و درخواست آنها را به نهاد مسئول پردازش ویزا که سفارت یا کنسولگری کشور مقصد متقاضی است ، منتقل می کند.

مرکز درخواست ویزا دقیقاً چیست

بهترین کشورها برای درخواست ویزای شینگن کدام کشورها هستند؟

برخی از کشورهای شینگن که برای دریافت ویزای شینگن آسان ترین کشورها هستند ، لتونی ، لیتوانی و ایسلند هستند. با این حال ،اگر این کشورها در لیست بازدیدهای شما نیستند ، شما می توانید لیستی از آسانترین کشورهای شینگن را برای دریافت ویزای شینگن بررسی کنید ،و آیا لیست کشورهای مورد نظر برای بازدید وجود دارد.

اگر برنامه سفر به انتخاب شما بستگی دارد و شما می توانید تصمیم بگیرید که کجا می خواهید مدت طولانی تری بمانید (یا قدم اول را بزنید) پس می توانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که در یکی از کشورهایی که پایین ترین نرخ ویزا را دارند باید اقدام کنید طرد شدن

 


برچسب:

نویسنده: مارال عابدی

زمان مطالعه: 11 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111530

اشتراک این مطلب:

10 شهر برتر ایران

10 شهر برتر ایران

10 شهر برتر ایران

شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و یکی از 10 شهر برتر ایران است .جمعیت این شهر 1700687 می باشد و در بخش مرکزی استان فارس در ارتفاع 1486 متر سطح دریا قرار دارد. شهر شیراز در بخش کوهستانی زاگرس، که از لحاظ جایگاه قرارگیری و حفظ شهر اهمیت ویژه ای دارد، واقع شده و دارای آب هوای معتدل است. شهر شیراز دارای سه بخش ارژن، زرقان، و مرکزی شش شهر و دوازده دهستان است.شیراز به عنوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران شناخته می شود. شیراز ششمین شهر پرجمعیت ایران ،پایتخت فرهنگی ایران، دومین شهر ادبی جهان و سومین شعر مذهبی ایران به واسطه وجود حرم اهل بیت (ع) است.
نام شیراز در کتیبه های هخامنشی تخت جمشید آورده شده است.این شهر به عنوان شهر شعر، شراب و گل شناخته شده است.. این شهر آرمگاه شاعرانی هم چون حافظ و سعدی را در خود جای داده و سبب جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان بخش مهمی از تاریخ تمدن کهن و بزرگ ایران را در برگرفته و همواره گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.
ساختار اقتصادی و اجتماعی این شهر به واسطه مرکزیت نسبی آن در منطقه زاگرس جنوبی و واقع بودن در یک منطقه به نسبت حاصل خیز به محلی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، همچنین این شهر در مسیر را ه های تجاری به بنادر جنوب ایران مانند بوشهر بوده که البته این نقش با احداث شبکه راه آهن به بنادر دیگر ایران کم رنگ شد هاست . یکجانشینان و عشایران هم چون عشایر قشقایی تبدیل شده است. مرکزیت ادارای و نظامی این شهر باعث رونق آن شده است.وجود صنایع و کارخانجات مهم و متعدد، کشاورزی و صنایع دستی نفیس همواره بخش مهمی از اقتصاد شیراز و حومه آن راتشکیل می دهد. مردم شیراز به زبان فارسی و با لهجه شیرازی حرف میزنندو وبیشتر مردم انان مذهب شیعه هستند.

شیراز

اراک

شهر اراک در میان کوه پایه های داخلی رشته کوه زاکرس و در ارتفاع 1708 متری سطح دریا قرار دارد . جمعیت این شهر599634 نفر هستند .این شهر دارای زمستان سرد و مرطوب و تایستان گرم و خشک است. کوه های اطراف شهر اراک تالاب میقان و دشت فراهان بر آب و هوای آن تاثیر می گذارند. شهرستان اراک دارای سه بخش مرکزی ، ساروق و معصومیه، شش شهر و 11 دهستان است.این شهر نسبت به بسیاری از شهرهای ایران شهر جوانی محسوب می شود. موقعیت ترابری اراک مهم ترین عامل توسعه این شهر در سال های اخیر بوده است.اراک یک از قطب های صنعتی ایران است. که مقام چهارم را در بین شهرهای ایران از آن خود کرده است.این شهر هم چنین از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی مقام اول و از لحلظ وجود صنایع مادر دومین شهر ایران است. اراک با دار بودن تجهیزات انرژی کشور، بزرگترین کارخانه تولید کننده آلومینیوم و بزرگ ترین معدن سدیم سولفات به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته شده است.از کارخانه قدیمی شهر اراک کارخانه ماشین سازی یکی از کارخانه های قدیمی شهر اراک می باشد. اراک بزرگ ترین تولید کننده پتروشیمی و پالایشگاهی ، صنلیع نفت و گاز ، ترابری، سیمان و معدن در ایران است.صنایع دستی از جمله صنعت قالی بافی به عنوان اصلی ترین کالای صادراتی این شهر شهرت جهانی دارد.مردم شهر اراک به زبان فترسی و با لهجه اراکی صحبت می کنند.

اراک

اهواز

شهر اهواز با آب و هوای گرم و مرطوب در جلگه خوزستان و در ارتفاع 18 متری از سطح دریا قرار دارد.جمعیت این شهر 1425891 نفر هستند. در قسمت های شمالی و مرکزی شهرستان اهواز جلگه ای همواره و نسبتا حاصل خیز در حاشیه های شرقی و غربی تپه های ماسه ای و شنی و در جنوب شرقی جلگه خشک مارون قرار دارد. این منطقه دارای منابع عظیم نفت گاز و سبب کمبود پوشش گیاهی از گرم ترین مناطق ایران به حساب می آید. شهرستان اهواز مرکز سیاسی ، ادارای و تجاری استان خوزستان است که دارای سه بخش مرکزی ، باوی و حمیدیه، پنج شهر و دهستان است. اهواز سومین شهر وسیع ایران پس از تهران و مشهد و در جایگاه هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار دارد. این شهر پیشرفته ترین و پرجمعیت ترین شهر استان خوزستان و از مراکز اقتصادی و صنعتی ایران به شمار می رود. وجود کارخانه جات بزرگ صنعتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران این شهر را به یکی از مهم ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده است، این امر باعث شده جذب مهاجران زیادی به این منطقه بیاییند. دانشگاهای بزرگ و معتبر اهواز نیز به لحاظ آموزش عالی از جایگاه ممتازی در سطح کشور برخوردارند.شهر اهواز محور ترانزیتی بسیار مهمی است. که راه های زمینی و ریلی و هوایی دیگر شهرهای ایران را به بنادر مهمی مانند: ماهشهر، آبادان، بندر امام خمینی و خرمشهر متصل می کند. این شهر با کشور عراق مرز آبی (شلمچه و چزابه) و زمینی دارد. یکی از بزرگترین و پرآب ترین و بزرگترین و طولانی ترین رود ایران و خاورمیانه رود کارون نام دارد که اهواز را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است. پل هایی که بر روی این رودخانه قرار دارند نماد اهواز و در کنار آثار به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی، اماکن مذهبی و بناهای تاریخی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند. جمعیت شهرستان اهواز از اقوام مختلف مانند عرب، بختیاری، بهبهانی، دزفولی، رامهرمزی، شوشتری و غیره تشکیل شده است. اهواز مرکز اقلیت دینی مندائیان در ایران و یکی از مناطق اسقف نشین مسیحیان کاتولیک کلدانی و آشوری است. گروه کوچکی از سبایی ها نیز در اهواز که یکی از 10 شهر برتر ایران است، زندگی می کنند. که پیشه بیشتر آنان نقره کاری است.

اهواز

ساری

شهر ساری در کوهپایه رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 22/7 متری از سطح دریا قرار دارد . جمعیت این شهر478370 نفر جمعیت دارد.این شهر دارای دوبخش کوهستانی و دشت است. تابستان معتدل و نمناک و زمستان های نسبتا سرد و خشک از مشخصه های آب و هوایی ساری محسوب می شود.شهرستان ساری دارای شش بخش مرکزی، چهاردانگه، دودانگه، کلیجان رستاق، رودپی و رودپی شمال، چهار شهر و 15 دهستان است.ساری بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر استان مازندران یکی از شهرهای مهم و از بزرگ ترین شهرهای ناحیه شمال ایران است که علاوه بر اماکن مذهبی و تاریخی ، جاذبه های متعدد و متنوع طبیعی در چهار بخش کوهستانی، جنگلی، دشت و دریا دارد. همچنین همجواری این شهر با حاشیه دامغان ، به عنوان گردشگری کویری، ساری را در ردیف یکی از بهترین نقاط گردشگری ایرا قرار داده است.ساری با داشتن بالا ترین تولید غذاهایی دریایی در ایران و کشورهای همسایه از جمله خاویار، که با کیفیت آن در دنیا بی نظیر است، اقتصاد پررونقی دارد که ناشی از شرایط طبیعی آن در کشاورزی و تولید مواد غذایی است. صنعت توریسم وجود کارخانجات و شرکت هایی نظیر صنایع چوب و کاغذ مازندران، که بزرگترین تولید کننده کاغذ در خاورمیانه است، و صنایع دستی چوبی و سفالگری دیگر شریان های اقتصادی این منطقه هستند. زبان مردم ساری مازندرانی و فارسی است.

ساری

یزد

شهرستان یزد در دره ای وسیع و خشک قرار دارد. این شهر بین رشته کوه های شیرکوه و خرانق محصور است و در حاشیه دشت های کویر لوت و در ارتفاع 1230 متری از سطح دریا قرار گرفته است. جمعیت این شهر 582682 نفر هستند. یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستان های سرد نسبتا مرطوب و تابستان های گرم طولانی و خشک است. شهرستان یزد دارای دو بخش مرکزی، و زارچ، چهار شهر و چهار دهستان است. این شهر یکی از کلان شهرهای ایران و چهارمین استان وسیع کشور است. یزد اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان و عضوی از 10 شهر برتر ایران است که به شهر بادگیرها ، دارالعباده ، شهر دوچرخه ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و غیره شهرت دارد. آب انبارها، کوچه ها، آسیاب ها، بافت معماری و تاریخی شهر یزد مه از بارزترین نمونه های معماری خاص اقلیم های گرم و خشک در جهان است. از اماکن دیدنی این شهر به شمار می رود. علاوه بر صنایع دستی مشهور این شهر نظیر ترمه، دارایی، سفال، سرامیک، کاشی، فرش، گلیم، زیلو، شیرینی و آهنگری ( چلنگری) صنایع بزرگی هم چون فرش ستاره کویر یزد، فولاد آلیاژی، مجتمع صنعتی چادرملو، کارخانه فولاد نورد، کارخانه کابل و فیبر نوری ، صنایع کاشی سرامیک و موزائیک، صنایع غذایی ، کارخانجات نساجی و معادن بزرگ اقتصاد این استان را شکل می دهند. صنعت زرگری یا طلاسازی در یزد از مهم ترین و مشهورترین صنایع یزد است و توان رقابت با ایتالیا را دارد. زبان مردم یزد فارسی با لهجه یزدی است. دین مردم یزد اسلام و مذهب شان شیعه جعفری است. اقلیت های دیگری چون یهودی، و مسیحی ، نیز در این شهر زندگی می کنند.

یزد

تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ و قدیمی ایران است که در لیست 10 شهر برتر ایران قرار گرفته است. موقعیت این شهر در دامنه کوه سهند ( آتشفشان خاموش) واقع شده است. جمعیت این شهر 1695094 نفر هستند.این شهر از سمت شمال ، جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب به زمین های همواره و شوره زارهای تلخه رود محدود می شود و به شکل یک چاله نسبتا بزرگ و یا یک جلگه بین کوهی با طبیعت زیبا درآمده است.ارتفاع این شهر از سطح دریا بین 1350 تا1550 متر در نقاط مختلف آن متغیر است. آب و هوای این شهر در زمستان بسیار سرد و در تابستان خشک و گرم است. شهرستان تبریز دوبخش به نام های مرکزی و خسره شاه، سه نقطه شهری به نام های تبریز، سردرود و خسرو شاه و هفتاد و پنج آبادی است.تبریز پرجمعیت ترین شهر استان آذربایجان شرقی و از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهرهلی شمال غرب ایران است. این شهر پس از مشهد به عنوان دومین شهر مسافر پذیر ایران مطرح میشود. نماد این شهر ارگ تبریز است.تبریز شهری است که در طول جاده ابریشم غرب را به شرق پیوند داده و دروازه زمین خوانده شده است و به سبب موقعیت مناسب از گذشته تاکنون یکی از مراکز مهم تجاری ، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی در سطح ایران محسوب شده است. این شهر به دلیل شرایط خاص جغرافیایی از اهمیت بالای اقتصادی و سیاسی برخوردار است و به دلیل جذب سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی به عنوان مهد سرمایه گذاری ایران شناخته شده است.این شهر به مدت پنج سال متوالی دارنده رتبه نخست جذب سرمایه در بین شهرهای ایران است. این شهر دومین شهر صنعتی ایران پس از تهران است به دلیل صنعتی بودن یک از مهمترین شهرهای مهاجر پذیر کشور محسوب میشود.هم چنین این شهر رتبه دوم برج سازی را در بین شهرهای ایران داراست.تبریز قطب اداری ، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی ، صنعتی، در این منطقه مواد غذایی ، موااد شیمیایی ،کانی غیر فلزی، فلزات اساسی، ماشین الات، نساجی و فرش هستند.کارخانه های بزرگ صنعتی با ایجاد و تمرکز بر صنایع سنگین ماشین آلات و تجهیزات تبریز را به یکی از قطب های صنعتی کشور تبدیل کرده است. در زمینه صنعت چرم نیز پیشتاز است.تیریز مدتهاست که مرکز هنر و صنایع دستی بوده است.فرش دست بافت تبریز و مراغه به علت طراحی ویژه و کیفیت بالا دارای شهرت جهانی هستندو و صادرات آن ها یک از منابع قابل توجه ارزی به شمار می آید. زبان مردم تبریز ترکی آذری است.شهر تبریز نخستین پایتخت جهان تشیع بوده و بیشتر مردم این شهر شیعه اثنی عشری هستند.

تبریز

مشهد

شهر مشهد در حوزه آبریز کشف رود و در انتهای دشت رسوبی مشهد بین دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود و ارتفاع 1050 متراز سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. حمعیت این شهر 3.000.000 نفر هستند.این شهر دارای موقعیتی کوهستانی و نیمه کوهستانی و آب و هوای معتدل و متغیر است. این شهرستان دارای سه بخش مرکزی، احمد آباد، و رضویه، سه شهر و یازده دهستان است. شهر مشهد به جهت موقعیت مذهبی صنعتی و اقتصادی بعد از تهران دومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران در بین 10 شهر برتر ایران محسوب می شود مشهد به واسطه وجود حرم مطهر هشتمین امام شیعیان ، امام رضا(ع)، بزرگ ترین زیارتگاه و مکان مذهبی ایران و نیرومندترین قطب جذب مسافران و گردشگران به شمار می آید.آستان قدس رضوی نماد این شهر مقدس از عظیم ترین و باشکوه ترین اماکن مذهبی ایران وجهان است. و در آن عناصر دینی و هنر اسلامی به هم پیوند خورده است.این شهر به دلیل قرار گیری یرسر راه ابریشم پایتخت اقتصادی ئ مرکز مبادلات میان قاره ای آسیای میانه به شمار می آید.فعالیتهای اقتصادی مشهد متکی به خدمات صنعت کشاورزی است . به دلیل تعداد زیاد زائران در مشهد و اهمیت خدمات رسانی به این جمعیت عظیم اقتصاد مشهد به اقتصاد خدمات محور تبدیل شده است. تقریبا 40 درصد کل صنایع مشهد صنایع غذایی ، صنایع فلزی و صنایع دستی است.بیشتر مردم مشهد فارس هستند با این حال تعدادی از جمله ترک و عرب نیز در این شهر زندگی می کنند.بیشتر مردم این شهر با لهجه مشهدی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند.

مشهد

اصفهان

شهر اصفهان از جمله کلان شهرهای ایران است که از شرق به منطقه خشک بیابانی و نیمه بیابانی و از غرب به منطقه کوهستانی زاگرس محدودمی گردد.جمعیت این شهر1756126 نفر هستند. این شهر در فاصله 414 کیلومتری جنوب پایتخت ایران و در ارتفاع 1575 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. این شهر با داشتن آب و هوای معتدل فصل های نسبتا منظم دارد.شهرستان اصفهان دارای شش بخش چهارده شهر و نوزده دهستان است. این شهر دارای آثار تاریخی و باستانی طبیعی بسیاری است. بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است و مبنایی تاریخی برای کشور ایران به شمار می رود.اصفهان منطقه ای است که قدمت تاریخ تمدن و فرهنگ ایران برابر است. این شهر آثار بدیعی از همه دوره های تاریخی در خود دارد. اصفهان از معدود مراکز باستان شناسی ارزشمند است که در ردیف مناطق درجه یک جهان قرار داشته و بسیاری از آثار باستانی آن در لیست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.این شهر از لحاظ قدمت و ارزش های ویژه هنذی، اقتصادی، علمی،صنعتی، بازرگانی و گردشگری از جایگاه ممتازی در ایران برخوردار است.نا م اصفهان همیشه با زاینده رود همراه است. باغ شهر اصفهان یکی از شهر های زیبای ایران است وهمواره نصف جهان خوانده شده است.اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیرباز محوری استراتژیک برای حمل و نقل مبادلات کالا به شمار رفته و امروزه نیز وارث تجارت هنری ، صنعتی و تجاری گذشتگان است و کالاهای بسیاری از این شهر به سایر نقاط ایران وجهان صادر می شود.صنایع بزرگی چون ذوب آهن ، صنایع خودرو سازی ، صنایع نظامی، صنایع هواپیما سازی، ساخت لوازم و تاسیسات گازی ، مجتمع فولاد مبارکه ، پالایشگاه ، پلی اکریل و همچنین کارخانجات متعددسرامیک، کاشی و سنگبری، معادن سنگ،صنایع نساجی و غیره علل اقتصاد قوی استان محسوب میشود.اصفهان همواره محل زندگی ملیت های گوناگون و دین ها و مذاهب مختلف به شمار آمده و موجب مهاجرت پیروان ادیان گوناگون بوده است. این شهر محل زندگی معتقدین به مذاهب و ادیان متنوع نظیر اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی است. مردم اصفهان به زبان فارسی و لهجه اصفهانی سخن می گویند. لهجه اصفهانی لهجه ای فترسی است که تفاوت هایی آوایی ، واژگانی و گهگاه ساخت واژای در آن وجود دارد.

اصفهان

سمنان

شهر سمنان در 216 کیلومتری شرق تهران در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است.این شهر در شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان و در ارتفاع 1130 متری از سطح دریا قرار دارد. جمعیت این شهر 319300 نفر هستند. سمنان دارای آب و هوای خشک و معتدل است. شهرستان سمنان دارای یک بخش مرکزی یک شهر و یک دهستان است. در سمنان مجموعه ای از زیبایی های طبیعی و مناظر بدیع از جاذبه های کویری و کوهستانی وجود دارد. تنوع اقلیم این منطقه در کنار صنعت و معادن متعدد منجر به پیدایش هنرهای بومی و صنایع دستی مرغوبی نظیر سفال، دست بافته های ابریشمی و قالی شده و رونق اقتصادی منطقه کمک کرده است تا این شهر علاوه بر زیبایی های طبیعی سابقه تاریخی چند هزار ساله پیدا کند به دلیل واقع شدن در گذر حوادث تاریخ لشکر کشی ها و مهاجرت بین شرق و غرب اهمیت فراوانی دارد و آثار باستانی دیرینه ، بافت قدیم، اب انبارها، قنات هایی با معماری منحصر به فرد و متعدد آن از جاذبه های گردشگری ایران است.سمنان همواره به عنوان مهد و زادگاه بزرگان دین و علم شهره بوده و یکی از 10 شهر برتر ایران می باشد. مردم سمنان به زبان سمنانی سخن می گویند. مذهب بیشتر مردم این شهر شیعه است.

سمنان

تهران

شهر تهران پایتخت ایران است جمعیت این شهر 8293140 نفر هستند و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در ارتفاع 900 تا 1800 متر از سطح دریا قرار دارد. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده و به دلیل وسعت و گستردگی آب و هوای در جنوب و شمال متفاوت است . نواحی شمالی دارای آب و هوای سرد و خشک جنوبی دارای آب و هوای گرم و خشک هستند.شهرستان تهران دارای سه بخش کن، مرکزی، و آفتاب سه شهر تهران بومهن،و پردیس و چهار دهستان است.میدان آزادی از گذشته تا کنون در کنار برج میلاد جلوه ای از معماری قدیم و مدرن را در این شهر تداعی میکنند. شهر تهران پرجمعیت ترین شهر ایران است و یکی از مراکز اصلی شهرنشینی در ایران و جهان محسوب می شود.این شهر یکی از بزرگترین و جز. 10 شهر برتر ایران است و به لحاظ مساحت یکی از کلان شهرهای جهان به شمار می آید.تهران مرکز همه امور در ایران است: مرکز حکومت، سیاست، اقتصاد، فرهنگ کار، تجارت ، تاریخ، علم صنعت ، تولید و غیره است. دلیل مهاجرپذیری و افزایش جمعیت این کلان شهر است.به دلیل جایگاه آن به عنوان پایتخت نمودهای مدرنیته زودتر از شهرهای دیگر در آن جلوه گر شده است.با توجه به ساختار شهر و قرار گیری در دامنه کوه البرز قلعه دماوند بلند ترین قلعه آتشفشانی ایران، این شهر از جاذبه های منحصر به فرد و منظره های بدیع طبیعی برخوردار است. و هم چنین به سبب پیشه تاریخی یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران محسوب می شود. مردم تهران با زبان فارسی و لهجه تهرانی سخن می گویند.

تهران