خدمات CIP

 درباره خدمات CIP چیزی می دانید؟

اولین سوالی که در ذهنتان نقش می بندد اینست که اصلا CIP مخفف چیست؟ CIP  مخفف عبارت Commercial Important Person می‌باشد و به اشخاصی گفته می شود که از نظر تجاری مهم و برجسته (مانند رؤسای شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران) هستند. در واقع CIP همان جایگاه تشریفات است که خدمات رفاهی ویژه‌ای را به منظور استراحت و آرامش مسافران ارائه می‌دهد.

این جایگاه تشریفات اختصاصی در فرودگاه های سرتاسر دنیا ارائه می شود. در ایران فرودگاه مهرآباد در ترمینال یک آن دارای سالن تشریفات اختصاصی می‌باشد. ظرفیت این سالن برای بیش از 150 نفر مسافر می‌باشد که دارای طراحی زیبا برای کلیه مسافراین خطوط هواپیمایی است. همچنین این جایگاه د رفرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز امکاناتی راحت و مطمئن برای مسافرت های خارجی عرضه می کند.

مسافرین ورودی و خروجی فرودگاه که تمایل دارند قبل و بعد از پرواز در فضایی آرام و بدون شلوغی سپری کنند می‌توانند از سالن تشریفات فرودگاهی و امکانات موجود در آن استفاده نمایند به همین منظور می بایست در هنگام خرید تا حداکثر 3 ساعت قبل از پرواز این خدمات و نوع خدمات مورد نظر خود را در این جایگاه انتخاب نمایند. با استفاده از خدمات جایگاه تشریفات اختصاصی، کلیه امور پروازی اعم از مسائل گذرنامه، ویزا، بار، حمل مسافر و… به عهده این واحد می باشد.

درباره جایگاه خدمات CIP فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره):

ساختمان CIP در زمینی به مساحت 7500 متر مربع و با سطح زیر بنای 8000 متر مربع و در سه طبقه و همراه با فضاهای جانبی و پارکینگ مستقل به مساحت 2200 متر مربع و ظرفیت پذیرش 80 خودرو ساخته شده است. این جایگاه به لحاظ فنی و تاسیساتی مستقل از فرودگاه عمل نموده و دارای سه دستگاه بویلر، پنج دستگاه هواساز و دو دستگاه چیلر 250 تن ساخت کارخانه ابارا ژاپن می باشد. نمای ساختمان شیشه محصول کشور بلژیک می باشد که با روش اسپایدر تحت لیسانس شرکت لی لی ایتالیا به متراژ 2600 مترمربع برای اولین بار در ایران اجرا شده است.

در طراحی طبقه زیر زمین این بنا، تاسیسات آشپزخانه و رستوران کارمندی در نظر گرفته شده و در طبقات همکف و اول، فضاهای مسافری به مساحت 3000 متر مربع که قابلیت پذیرش همزمان 400 مسافر را داشته و این مهم کاهش چشمگیری از حجم مسافرین ترمینال عادی را محقق ساخته و تاثیر مثبتی در ارایه خدمات به وجود خواهد آورد. به علاوه 11 باب اتاق هتلی، یک سالن کنفرانس مجلل و اماکن مورد نیاز اداری برای استقرار ارگان های ذی مدخل در کنترل مرزها نظیر پلیس انتظامی، گذرنامه، سپاه حفاظت هواپیمائی و گمرک در نظر گرفته شده است.

خدمات جایگاه تشریفات اختصاصی:

در جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) خدمات زیر در حداقل زمان برای مسافرین محترم فراهم می شود.

 • خدمات جا به جایی مسافرین از منزل به جایگاه CIP و بالعکس توسط خودروهای تشریفاتی آرم دار جایگاه تشریفات صورت می پذیرد
 • همراهی و اسکورت از پای پلکان هواپیما تا محل جایگاه و بالعکس با برخورداری از تشریفات و از گیت خروجی جداگانه اختصاصی
 • انجام کلیه امور تشریفات سپردن و استرداد بار توسط متصدیان تشریفات
 • انجام تشریفات گمرکی
 • انجام کلیه تشریفات ترافیکی اعم از رزرو جا و اخذ کارت سوار شدن به هواپیما با سرعت و دقت مطلوب
 • انجام امور بانکی مربوط به خروجی
 • پذیرایی از مسافر و همچنین استفاده از سلف سرویس رایگان در جایگاه تشریفات
 • استفاده از خدمات اینترنت وایرلس رایگان در محل جایگاه تشریفات
 • امکان پذیرایی از مستقبلین و مشایعین در سالن تشریفات، قبل و بعد از انجام پرواز
 • برای رفاه حال مسافرین خرید آزاد ( DUTY FREE )، کافی نت، کافی شاپ و LOUNGE PRIVATE نیز در نظر گرفته شده است.
 • همچنین بار انداز بار به منظور تسریع در تحویل بار مسافرین با امکان استقرار ارگان های ذیربط در نظر گرفته شده که می تواند زمان ترخیص مسافر از فرودگاه را به حداکثر بیست دقیقه کاهش دهد.

در ادامه چند مورد از این خدمات را توضیح می دهیم:

1- انتقال مسافرین جایگاه به پای پلکان هواپیما و بالعکس با خودروی تشریفات:

پس از پذیرش مسافر از طریق واحد پذیرش جایگاه و اعلام به واحد عملیات اسامی مسافرین به تفکیک پروازی بر روی تخته وایت برد مخصوص نوشته می شود و کارمند عملیات با حضور به موقع خود در پای پرواز مسافرین را شناسایی و به جایگاه منتقل می نماید. اگر مسافر به هر دلیلی پای پرواز شناسایی نشده کارمند عملیات موظف است تا آخر مرحله جهت شناسایی مسافر یا اطمینان از عدم حضور وی در پرواز کار را پیگیری مینماید. درخصوص مسافرین خروجی نیز بعد از اعلام سوار شدن به هواپیما مسافرین با هماهنگی و با خودروی تشریفات به پای پلکان پرواز انتقال می یابند.

2-انجام امور گذرنامه:

مسافرین ورودی بعد از انتقال به جایگاه، گذرنامه خود را به گیت هایی که در مبادی ورودی تعبیه شده و پلیس در آن مستقر می باشد تحویل داده، وارد کشور می شود.

گذرنامه مسافرین خروجی نیز بعد از اتمام امور ترافیکی تحویل گیت گذرنامه شده و امور مربوط به خروج از کشور و ممهور شدن آن در گیت گذرنامه جایگاه انجام می گردد. بدیهی است مسافرین محترم بعد از تحویل پاسپورت تا ممهور شدن و چک کامل آن زمان انتظار را در جایگاه سپری خواهند کرد.

3-تشریفات گمرکی:

مسافرین ورودی پس از استقرار در جایگاه رسید بار خود را جهت ترخیص از گمرک تحویل کارمند عملیات می دهند بدیهی است تمامی تشریفات گمرکی شامل بازرسی بار، پرداخت عوارض گمرکی و احیانا قبض انبار با نظارت و حضور پرسنل عملیات جایگاه انجام می گردد.

4-انجام امور ترافیکی:

مسافرین خروجی پس از مراجعه به کانتر پذیرش جایگاه، بار، بلیط، گذرنامه و مدارک لازم جهت خروج از کشور را تحویل کارمند عملیات داده و بعد از انجام امور ترافیکی، کارت پرواز، رسید بار و مابقی مدارک خود را تحویل می گیرد. بدیهی است بعلت حساسیت پروازهای خروجی حسن انجام کار با دقت و سرعت از وظایف کارکنان جایگاه در این بخش می باشد.

5-اخذ ویزا:

جایگاه اخذ انواع ویزای فرودگاهی که مورد تایید مراجع ذیربط و قابل ارائه در فرودگاه می باشد را با هماهنگی قبلی انجام می دهد.

6-استقبال و مشایعت:

امکانات جایگاه استقبال از مسافرین را در لحظه ورود مشایعت ایشان تا زمان سوار شدن به هواپیما را جهت همراهان گرامی فراهم می نماید.

7- سوئیت های ترانزیت:

اکثر شرکت های تولیدی تجاری و صنعتی که از پرسنل خارجی بهره می برند و محل فعالیت شان در شهرستان ها واقع می گردد پس از ورود ایشان به ایران در ساعات ابتدایی بامداد تا هنگام پرواز داخلی نیاز به مکانی جهت اسکان ایشان دارند بعلت کم بودن فاصله زمانی بین دو پرواز، استفاده از هتل ها و سوئیت های شهری چندان مناسب و به صرفه نمی باشد.

در این راستا جایگاه با پیش بینی و تعبیه سوئیت های تشریفاتی و مناسب امکان ارائه سرویس به این دسته از مسافرین محترم را فراهم می نماید.

خدمات جانبی ارائه شده در جایگاه تشریفات اختصاصی:

جایگاه علاوه بر خدمات پروازی خدمات جانبی را نیز در اختیار مسافرین قرار می دهد. این خدمات شامل:

1-انجام امور ارزی:

با پیش بینی غرفه صرافی با مجوز قانونی در جایگاه، مسافرین محترم به راحتی و در هر ساعت از شبانه روز می توانند اقدام به تعویض ارز همراه خود به ریال یا خرید ارز بنمایند.

2- پذیرایی:

سیستم منحصر به فرد پذیرایی جایگاه طی زمان انتظار در خدمت مسافرین و همراهان ایشان خواهد بود این پذیرایی شامل چای، آبمیوه، انواع نوشیدنی، نسکافه، انواع شیرینی … می باشد بدیهی است طبق درخواست مسافر جایگاه توانایی سرو غذا یا پذیرایی فوق العاده ازمسافرین محترم را دارد.

3-خدمات متنوع:

مسافرین و همراهان طی زمان انتظار درجایگاه ازخدمات متنوع شامل: استفاده از اینترنت پرسرعت و بیسیم، نشریات و مجلات ایرانی و خارجی، سرگرمی کودکان و … بهره میبرند

4-پارکینگ مخصوص:

مسافرین و همراهان ایشان به خصوص مسافرین خروجی بدون داشتن دغدغه پارک خودرومی توانند از پارکینگ پیش بینی شده مخصوص جایگاه استفاده نمایند.

5-امکان خرید از غرفه های جایگاه:

مسافرین و همراهان محترم ایشان می توانند کلیه مایحتاج خود را اعم از سوغات شامل: خاویار، صنایع دستی، آجیل و خشکبار، اسباب بازی، فیلم و غیره و لوازم شخصی و مسافرتی را از غرفه ها و فروشگاه منظور شده در جایگاه خریداری نمایید.

نکات ضروری رزرو خدمات cip فرودگاه امام خمینی

جهت رزرو خدمات جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه امام خمینی (ره) توجه به نکات ذیل ضروری است:

1- حداقل زمان ممکن برای رزرو خدمات، 3 ساعت و 30 دقیقه قبل از زمان ورود به فرودگاه امام خمینی (ره) برای پروازهای ورودی یا خروج از آن برای پروازهای خروجی است.

2- امکان رزرو خدمات CIP از ساعت 8:00 صبح الی 23:00 در کل ایام هفته حتی روزهای تعطیل مهیا است.

3- خدمات cip برای کودکان زیر 2 سال رایگان و برای کودکان بالای 2 سال به صورت کامل محاسبه می‌شود.

4- ملاک رزرو خدمات، تاریخ و ساعت زمان ورود به فرودگاه امام خمینی (ره) برای پروازهای ورودی یا خروج از آن برای پروازهای خروجی است، نه ساعت ورود یا خروج از فرودگاه مبدأ و مقصد.

5- وارد کردن نام و نام‌خانوادگی مسافران حتی برای مسافران ایرانی در قسمت مربوطه به صورت لاتین طبق نام مندرج در گذرنامه الزامی است.

6- در صورت رعایت نکردن موارد فوق، مشکلات احتمالی در زمان پذیرش به عهده مسافران گرامی است.

7- لغو یا عدم استفاده از خدمات مندرج در این صفحه بدون اطلاع قبلی مشمول هیچ‌گونه جریمه یا خسارت احتمالی نخواهد بود و وجه پرداختی عینا مسترد خواهد شد.

8- به علت عدم قرارداد شرکت هواپیمایی British Airways و جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه امام خمینی (ره) امکان رزرو خدمات برای مسافران ورودی و خروجی این هواپیمایی وجود ندارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *