آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شیراز


شیراز

درباره شهر شیراز | Shiraz:

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و کلانشهر زیبای این کشور و مرکز استان فارس است. شهر شیراز، از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران در ارتفاع ۱۴۸۶ متر بالاتر از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد و اطرافش را رشته کوه های نسبتا بلندی احاطه کرده است. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است. مساحت شهر شیراز حدود ۲۴۰ کیلومتر از خاک ایران را برای خود اختصاص داده است  و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شده یک میلیون و هشتصد هزار نفر بوده است.

شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷) و تهران (در سال ۱۲۸۹) سومین شهر ایران بوده که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید. شهرداری شیراز به ۱۱ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده است.

نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌ است. محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است. شیراز در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر، پایتخت قدیمی فارس، رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده‌ است.

شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌ است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌ است. شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند.

نام شیراز بر روی سفال‌های پیدا شده از ویرانه‌های دوره ساسانی در سده دوم پس از میلاد نیز رویت شده‌ است.

اهمیت این شهر در حدی است که حتی روزی در تقویم هم برای آن در نظر گرفته شده و ۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده است. پیش از این در مورد هیچ کدام از شهرهای ایران سابقه نداشته که روزی به نام شهری خاص معرفی شود و شیراز در مورد تکه تازه است. در این روز در شهر شیراز برنامه ها و رویدادهای فرهنگی زیادی برگزار می شود که جذابیت این شهر را دوچندان می کنند.

آب و هوای شهر شیراز

شیراز دارای سه نوع آب و هوای کوهستان، معتدل و گرم و خشک در مناطق مختلف شهری خود است. اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم این شهر با توجه به اینکه ارتفاع ۱۴۸۶ متری که از سطح دریا داراست، آب و هوای آن نیز معتدل است و در اغلب اوقات سال شرایط مساعدی را برای سفر دارد. میانگین هوا در گرم ترین ماه سال (تیر) در شهر شیراز به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد و در سردترین ماه سال (دی) ۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

همانطور که گفتیم در اکثر اوقات سال سفر به شهر شیراز شرایط ایده آلی را دارد، ولی بهترین زمان سفر به این شهر ماه اردیبهشت است. در این ماه نه از شلوغی های نوروز خبری هست و نه از گرمای تیر و مرداد! بنابراین می توانید در بهترین شرایط ممکن به گشت و گذار در این شهر بپردازید و از شکوفه های بهارنارنج و گل های رز محمدی که اغلب جشنواره هایی برای تماشای آنها در شیراز برپا می شود دیدن فرمایید.

جاذبه های گردشگری

شیراز، شهر پرآوازه ایرانی که زیبایی های بی نظیر آن نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان زبان زد شده است. شاید به دلیل همین زیبایی هاست که شاعران بزرگی همچون حافظ و سعدی از این خطه سر برآورده اند و شیراز را به شهر علم و ادب مشهور کرده اند. این شهر دیدنی در جنوب شرقی ایران قرار دارد و به دلیل جاذبه های دیدنی منحصر به فردی که دارد، سالانه از جای جای نقاط دنیا برای دیدن آن به شیراز سفر می کنند. شیراز، شهر تاریخی دیدنی هاست، از تخت جمشید گرفته تا پاسارگاد، سعدیه و حافظیه و غیره و غیره که اگر بخواهیم همه ی آن ها را نام ببریم، باید یک لیست بلند بالا از آن ارائه بدهیم. در ادامه به اختصار دیدنی های این شهر خوش عطر و بو را معرفی خواهیم کرد.

 • دروازه قرآن: مردم در گذشته برای ورود به اکثر شهرهای باستانی دنیا، باید از دروازه های آن ها عبور می کردند. دروازه هایی که هم برای نگهبانی از شهر ایجاد شده بودند و هم برای خوش آمدگویی به میهمانان. دروازه قرآن شیراز یکی از معروف ترین دروازه های شهری کشور است که در ورودی شهر زیبای شیراز قرار گرفته و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نزدیکی این بنا، با برخی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز، مقبره خواجوی کرمانی، باغ گیاه شناسی ارم، لونا پارک شیراز، بوستان جهان نما و مقبره حضرت حافظ، این منطقه را به جاذبه گردشگری معروفی برای بازدیدکنندگان تبدیل کرده است.
 • مسجد وکیل: مسجد وکیل یکی از زیباترین و محکم ترین بناهای دوره زندیه در غرب بازار وکیل قرار گرفته است که اهمیت زیاد هنری و معماری اش آن را یکی از پربازدید ترین جاذبه های دیدنی شیراز کرده است. این مسجد دو ایوان و دو شبستان شرقی و غربی دارد. در شبستان جنوبی ۴۸ ستون سنگی مارپیچ ساخته شده که از تماشایی ترین قسمت های مسجد است. سه اثر تاریخی مسجد وکیل، بازار وکیل و حمام وکیل از مجموعه بناهای زندیه، جواهرات تاریخی مرکز شهر شیراز هستند که بخشی از هویت این شهر را ساخته اند. این مسجد در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت تا توسط این سازمان مورد مراقبت و حفاظت قرار گیرد. این مسجد در نزدیکی میدان پر رفت و آمد شهرداری قرار دارد و از میدان با چند دقیقه پیاده روی می توانید خودتان را به این مسجد معروف برسانید.
 • حمام وکیل: یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز، حمام وکیل آن است که در کنار بازار و مسجد وکیل، مجموعه زندیه شیراز را تشکیل داده اند. این حمام در دوره زندیه و با دستور مستقیم کریم خان زند ساخته شده است. حمام های ستنی ایران از لحاظ معماری نیز از مهم ترین بناهای تاریخی کشور هستند که بعد از گذشت سالیانی دراز هنوز هم شکوه و صلابت خود را حفظ کرده اند. گرم خانه با سنگفرش پوشیده شده و در زیر سنگفرش ها دالان هایی باریک وجود دارد تا هوای گرم و بخار در آن جریان یابد و باعث گرم شدن کف حمام شود.حمام وکیل در مرکز شهر شیراز در خیابان آیت الله طالقانی و در همسایگی بازار وکیل، یکی از مهم ترین جاذبه ها و بازارهای شیراز قرار گرفته است.
 • بازار وکیل: بازار وکیل درست در کنار مسجد تاریخی وکیل قرار گرفته است. در معماری این بازار که تا حدی از بازارچه اصفهان تاثیر گرفته است، می توان رد پایی از معماری دوران صفویه را مشاهده کرد. اگر برای خرید به سمت بازار وکیل بروید چیزی که بیشتر از همه توجه شما را به خود جلب می کند انواع مختلف فرش های دستباف و ماشینی است چون در بیشتر بخش های اصلی بازار، فرش و پارچه فروخته می شود. اگر علاقمند هستید که در سفر به شیراز از صنایع دستی و سنتی این شهر سوغاتی تهیه کنید می توانید به سرای مشیر در بازار وکیل بروید در این بخش، صنایع دستی زیبایی را می بینید که معماری جذاب بازار در این قسمت به زیبایی آن ها افزوده است.
 • سرای مشیر: یکی از بازارهای قدیمی ایران سرای مشیر در شیراز است که قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد، این بازار تماشایی در بخش جنوب شرقی بازار وکیل قرار دارد و معماری و سبک ساختش شباهت زیادی به بازار وکیل دارد. که نه تنها محلی برای خرید و فروش به شمار می رود بلکه با معماری جذاب و خیره کننده و البته قدمت طولانی اش اثری تاریخی ست. چیزی که باعث تمایز این دو بازار از هم می شود حیاطی در وسط بنای هشتی است به طوری که حوضی بزرگ در وسط حیاط و درختان نارنج در اطراف جذابیت آن را دو چندان کرده است. مدتی در این حیاط بنشینید و از تماشای درختان نارنج و رفت و آمد اطراف لذت ببرند.
 • تخت جمشید: تخت جمشید در واقع شهر باستانی ایران است که پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهان هخامنشینی بوده است. این شهر باستانی بر روی دامنه کوه رحمت قرار دارد و در آن کاخ ها و ساختمان های زیادی مثل کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه، کاخ صدستون و …ساخته شده است. اگر می خواهید سری به آرامگاه پادشاهان بزرگ ایرانی مثل داریوش بزرگ، خشایار شاه، اردشیر یک و داریوش دوم بزنید باید به نقش رستم در ۶/۵ کیلومتری تخت جمشید بروید و در گذر زمان به چندین هزار سال قبل سفر کنید.
 • نقش رستم: نقش رستم در کوه حاجی آباد و در ۵ کیلومتری تخت جمشید قرار گرفته است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود که سهم بالایی در جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد. در نقش رستم، آثار دوره های عیلامی، هخامنشی و دوران ساسانی را می توانید ببینید. علاوه بر این، آرامگاه چند پادشاه بزرگ هخامنشی مثل داریوش و خشایارشا، اردشیر اول و داریوش دوم در نقش رستم قرار دارد.

یکی دیگر از بناهای نقش رستم، بنایی است که در واقع نام اشتباهی به آن داده شده است. بعد از حمله ی اعراب به ایران، آنها که فکر می کردند هر دینی باید برای خود مرکزیتی داشته باشد، نام این بنا را کعبه ی زرتشتیان گذاشتند. در حالیکه کاربری این بنا، نگهداری کتاب اوستا و گنجینه ی درباری و بعضی کاربری های دیگر بوده است که مشخص نیست.

 • نقش رجب: سه کیلومتری شمال تخت جمشید در کنار جاده اصفهان به شیراز به اثری تاریخی می رسیم که کمتر گردشگران و بازدید کنندگان از آثار تاریخی استان فارس و شیراز به آن توجه دارند مگر گردشگران خارجی. اینجا نقش رجب در نهایت سکوت و مظلومیت آن گوشه جاده چشم به راه شماست بد نیست به آن سری بزنید. چیزهای جالبی می بیند نقش برجسته ها و سنگ نگاره های زیبایی در این مکان با آرامشی عجیب در کنار هم قرار دارند سنگ نگاره هایی از دوره ساسانی.
 • حافظیه: حافظ شیرازی از پر آوازه ترین شاعران دنیاست و گردشگران زیادی به شوق دیدن آرامگاهش به شهر شیراز سفر می کنند. آرامگاه حافظ که به حافظیه معروف است در سمت شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار دارد و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز است و معمولا بیشتر گردشگران در سفر به این شهر از آن بازدید می کنند. آرامگاه حافظ ۸ ستون سنگی دارد که نشان دهنده ۸ درب بهشت و سده هشتم است که حافظ در آن سده زندگی می کرده است. سنگ مزار حافظ یک متر از زمین فاصله دارد و دور آن را ۵ ردیف پله مدور احاطه کرده است. این آرامگاه مکانی فرهنگی به حساب می آید و در آن مراسمی مثل کنسرت، شعرخوانی، کلاس های حافظ شناسی، کلاس ساخت ساز موسیقی سنتی و … برگزار می شود.
 • سعدیه: سعدیه جایی است که سعدی در اواخر عمر خود در آنجا زندگی کرد و پس از مرگ هم در همان جا به خاک سپرده شد. آرامگاه این شاعر بزرگ یک گنبد فیروزه ای دارد که بر روی ۸ ستون مختلف قرار گرفته، دیوارهای آن مرمرین است و قبر سعدی در وسط آن قرار دارد.
 • شاه چراغ یا چلچراغ: آرامگاه احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و برادر امام رضا در شهر شیراز است. درون این آرامگاه از چنان آینه کاری هایی استفاده شده است که تلالو نور به قدری زیاد هست که ممکن چشم هایتان اذیت شوند، اما زیبایی آن به قدری است که ارزش ساعت ها تماشا کردن را دارد.
 • مسجد نصیرالملک: نصیرالملک از مساجد قدیمی شیراز است که در نزدیکی شاه چراغ قرار دارد. این مسجد از نظر کاشی کاری و مقرنس باارزش ترین مسجد ایران است. به کار بردن شیشه های رنگی در این مسجد باعث شده که به آن لقب مسجد صورتی ایران را بدهند، وقتی نور خورشید به شیشه های رنگی این مسجد می تابد شبستان آن رنگارنگ و رویایی می شود. این مسجد در سال ۱۲۹۳ توسط سلسله قاجار ساخته شد و از یک منزل، تالار آیینه، مسجد، آب انبار و حمام تشکیل شده است.
 • مسجد عتیق: یکی از مساجد تاریخی این شهر مسجد عتیق است که به نام مسجد جمعه یا آدینه هم شناخته می شود. می توانید در هنگامی که به زیارت حضرت شاهچراغ می روید از یکی از ورودی های شرقی داخل حیاط حرم،  خودتان را به این مسجد برسانید چون مسجد دقیقا در شرق حرم شاهچراغ قرار دارد.
 • خانه فروغ الملک (موزه هنر مشکین فام ): در کوچه پس کوچه های یکی از محله های سنتی و قدیمی شیراز، بنایی معروف وجود دارد که علاوه بر زیبایی های ذاتی اش، به موزه هنر مشکین فام هم تبدیل گشته است. در موزه هنر مشکین فام که شاید کمتر مسافری به دیدن آن برود، آثاری ارزشمند از هنرمندان استان فارس در رشته های مختلفی همچون هنرهای تجسمی و هنرهای سنتی نگه داری می شود. این موزه به عنوان اولین موزه تخصصی و خصوصی هنرهای تجسمی در کشورمان ایران هم شناخته می شود.
 • ارگ کریم خان: یکی از آثار تاریخی شیراز، ارگ کریم خان است که درست در قلب این شهر قرار گرفته است. این بنا متعلق به دوران زندیه است و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می شود. ارگ کریم خان شیراز یکی از بناهای تاریخی دوران زندیه است که به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۰۸ قمری ساخته شد. این ارگ در شهر شیراز و در خیابان کریم خان زند قرار گرفته است و سالانه گردشگران زیادی را جذب می کند.

باغ های شیراز:

در شیراز به غیر از آثار تاریخی باشکوه که آن را در شمار شهرهای توریستی و پربازدید کرده است باغ های تاریخی و سرسبزی وجود دارد که از جاذبه های گردشگری پرطرفدار شهرند.

 • باغ ارم: باغ ارم در سال ۱۳۹۰ به همراه هشت باغ دیگر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. در این باغ تاریخی چند بنا و باغ گیاهشناسی قرار دارد. به درستی معلوم نیست که این باغ در سالی به وجود آمده ولی با توجه به اطلاعاتی که از سفرنامه های مختلف قرن دهم و یازدهم هجری به دست آمده این باغ در زمان سلجوقیان هم وجود داشته است. در باغ ارم تنوع گیاهی فوق العاده وجود دارد و گیاهان مختلفی از سراسر جهان در آن کاشته شده است. برای بازدید از این باغ زیبا باید به شمال غربی شهر شیراز و خیابان ارم بروید نرسیده به میدان ارم این باغ زیبا با طراوت بی مانندش منتظر است تا گشت و گذاری فراموش نشدنی در میان درختانش داشته باشید.
 • نارنجستان قوام: یکی از بهترین دیدنی های شیراز، باغ نارنجستان قوام در شیراز است که هم از نظر معماری و هم به خاطر گذشته ی شکوهمندی که داشته است، همیشه مورد توجه توریست های داخلی و خارجی بوده است. باغ نارنجستان قوام در شهر شیراز و در محله ی بالاکفت این شهر در نزدیکی خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته است و یکی از مقصدهای گردشگری تاریخی در شیراز محسوب می شود. این بنا متعلق به دوران قاجار و متعلق به یکی از خاندان های بزرگ آن زمان به نام خاندان قوام الملک بوده است و در واقع محلی برای برگزاری نشست های بزرگان قاجار، دیوانخانه و محل مراجعات مردم بوده است.
 • باغ عفیف آباد: این باغ زیبای ایرانی در دوران صفویه به عنوان تفرج گاهی برای پادشاهان صفوی ساخته شد. پس از آن در دوران قاجار توسط میرزا علی خان قوام‌الملک خریداری و دوباره بازسازی شد. امروزه این باغ ایرانی به باغ موزه تبدیل شده است و موزه عبرت، موزه ارتش و موزه سلاح های ارتشی در آن بر پا شده است. عمارت میانی باغ توسط میرزا علی خان قوام الملک ساخته شده است.
 • باغ دلگشا: باغ دلگشا از باغ های تاریخی شیراز است که قدمتش به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار برمی گردد. در اصل این باغ در دوره ساسانیان شکل گرفته اما چیزی که امروز در شیراز از باغ دلگشا می بینید حاصل دوره های مختلف تاریخی است. این باغ ۵/۷ هکتار مساحت دارد و با قدم زدن در آن انبوه درختان نارنج و کمی هم درختان پرتقال نظرتان را جلب می کند اگر در اواسط فروردین تا اردیبهشت به اینجا بروید زیبایی شکوفه های سفید این درختان و عطر خوشبوی آن ها فضایی رویایی را پیش رویتان می گذارد.
 • باغ جنت:یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز که گردشگران بسیاری در سفر به این شهر منحصر بفرد از آن دیدن می کنند، باغ جنت شیراز است. در همه جای این باغ، درختان کاج و سرو به چشم می خورند و به همین دلیل در نگاه اول تشابه زیادی به باغ ارم دارد اما در واقع تفاوت فاحشی با آن دارد. باغ جنت شیراز، قدمتی طولانی دارد و یکی از سنتی ترین باغ های این شهر محسوب می شود که تا حالا مورد مرمت قرار گرفته است و در واقع چیزی که ما امروزه می بینیم، با تغییرهایی نسبت به گذشته ساخته شده است.
 • باغ جهان نما: این باغ که ۲٫۸ هکتار مساحت دارد و قدیمی ترین باغ شیراز است در دوران صفویه هم اهمیت خاصی داشت بطوری که در سفرنامه های جهانگردان معروف به این باغ زیبا اشاره شده است اما بعد از صفویه با ناامنی هایی که در کشور به وجود آمد باغ تقریبا نابود شد تا اینکه با روی کار آمدن زندیه و قاجاریه دوباره طراوت قبلی خود را بدست آورد. باغ جهان نما نزدیک ورودی شهر شیراز قرار دارد و خیابان های اطراف آن پر از جاذبه هایی مثل هفت‌تنان، آرامگاه حافظ، و دروازه قرآن است.
 • باغ تخت: یکی از آثار تاریخی باشکوه ایرانی که در شیراز قرار دارد، باغ تخت ایرانی یا به عبارتی باغ قراجه ی شیراز است. این باغ نشان دهنده ی یکی از کهن ترین هنرهای ایرانی یعنی باغ آرایی است که به سختی در دوره های کنونی، تکرار آن ممکن باشد. این باغ زیبا که چشم اندازی عالی و متفاوت از شهر شیراز را برای ساکنان دیروز و توصیف کنندگان امروز پدید می آورد، یکی از جاذبه های سابق گردشگری شهر شیراز در ایام قدیم بوده است.
 • باغ شاپوری: با روی کار آمدن پهلوی، در شیراز باغی با معماری جدید ساخته شد که در آن نوآوری هایی به کار رفته بود. در باغ شاپوری معماری جدید و منحصربفردی را می بینیم، زمانی که یکی از تاجرهای پولدار شیراز به اسم «عبدالصاحب شاپوری» تصمیم می گیرد تا برای خودش یک کاخ و باغ درست کند تا در آن زندگی کند. او کار ساخت این کاخ را به یکی از معروف ترین معمارهای این شهر یعنی «ابوالقاسم مهندسی» واگذار می کند. برای بازدید از باغ شاپوری باید راهی منطقه مرکزی شیراز و محله قدیمی انوری شوید. در اینجا چشمتان به کاخی ۸۰ ساله می افتد که در احاطه باغ زیبایی ست. درختان میوه زیادی مثل درختان انار و نارنج در این باغ وجود دارد. در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این باغ را خرید و بعد از مرمت و بازسازی در سال ۱۳۹۱ آن را به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز به گردشگران معرفی کرد.

جشنواره های شهر شیراز

 • بزرگداشت حافظ: ۲۰ مهرماه
 • بزرگداشت سعدی: ا اردیبهشت
 • روز کوروش بزرگ: ۷ آبان
 • روز بزرگداشت شیراز:  ۱۵ اردیبهشت

مراکز خرید در شهر شیراز

کلان شهر شیراز بازارهای زیادی دارد که هر کدام از آن‌ها با کالاهای متنوع خود می‌توانند مسافران را ساعت‌ها مشغول کنند؛ از بازار سنتی و تاریخی وکیل با معماری اصیل گرفته تا مجتمع تجاری خلیج‌فارس که ششمین مجتمع بزرگ تجاری در جهان و اولین در ایران است. شما هم اگر سفری به شیراز داشته باشید، حتما سری هم به بازارها و مراکز خرید این شهر می‌زنید.

 • بازار وکیل تنها یک بازار نیست؛ بلکه شاهکاری از معماری اصیل ایرانی است که در آن می‌توانید پارچه‌های مرغوب و سایر سوغاتی‌های شیراز مانند شیرینی‌های مختلف همچون مسقطی و عرقیجات مختلف را با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید. همچنین در بازار علاقه‌بندان واقع در بخش شرقی چهارسوق مغازه‌های عطاری زیادی دیده می‌شود و فرش‌های باکیفیت ایرانی نیز در این بازار یافت می‌شود. بازار ترکش‌دوزها در بخش غربی چهارسوق نیز مرکز فروش فرش‌های ایرانی است.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، محله درب شاهزاده، جنب مسجد وکیل

 • سرای مشیر یکی دیگر از بازارهای سنتی و زیبای شیراز است که در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی و در مجاورت در خروجی آن قرار دارد. این بازار مهم‌ترین مرکز فروش صنایع‌دستی در شیراز و حتی استان فارس است. از صنایع‌دستی موجود در این بازار می‌توان به خاتم‌سازی و معرق، حکاکی و قلم‌زنی روی مس و برنج، حکاکی و تراش سنگ‌های قیمتی، ساخت زیورآلات دست‌ساز سنتی نقره و طلا، گبه بافی و … اشاره کرد.

آدرس: تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل شیراز

 • بازار حاجی یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شیراز است که یک بنای ۱۰۰۰ ساله را در خود جای داده است. در این بازار محصولاتی از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه‌های رنگی، ترمه، ظروف قدیمی مثل دیگ و… عرضه می‌شود.
 • بازار مسگرهای شیراز که بقایای بازار قیصریه است در زمان قاجار به دلیل وقوع زلزله تخریب شد و پس از آن در سال ۱۲۹۹ دوباره مرمت و بازسازی شد. معماری بازار مسگرهای شیراز همانند بازار وکیل این شهرِ است؛ اما در مقیاس کوچکتر. این بازار اکنون به یکی از مراکز سنتی عرضه لوازم خانگی در شیراز تبدیل شده است.

  آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه طالقانی

 • مجتمع تجاری-تفریحی هامون یکی از مراکز خرید لوکس شیراز است که در ۹ طبقه با بیش از ۷۰ واحد تجاری و با امکاناتی نظیر رستوران، کافی‌شاپ، شهربازی امن و مطمئن، آسانسور و پله برقی تاسیس شده است. این مرکز خرید دارای نورپردازی بی نظیری بوده و نماسازی زیبا و مدرن آن نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. از کالاهای در حال عرضه در این مرکز خرید می‌توان به پوشاک آقایان و خانم ها، کیف و کفش، عطر و ادکلن، محصولات آرایشی و بهداشتی، ساعت و عینک، بدلیجات و زیورآلات، طلا و جواهر، شال و روسری، موبایل و لوازم دیجیتال، پوشاک کودک، لوازم تزئینی و لوکس، گالری با انواع محصولات هنری، مواد خوراکی و غذایی، محصولات چرم و … اشاره کرد که بعضا با برندهای معتبر و مطرح عرضه می‌شوند.

آدرس: ایران، فارس، شیراز بلوار ستارخان، قبل از خیابان عفیف آباد

 • مجتمع بزرگ زیتون فارس این مجتمع هم یکی از مراکز خرید بزرگ شیراز بوده که در ۱۲ طبقه ساخته شده و یکی از مرتفع‌ترین مراکز خرید شیراز است. این مجموعه دارای پارکینگ سه طبقه عمومی با ظرفیت ۵۰۰ خودرو، ۴۵۰ واحد تجاری، ۶ دستگاه آسانسور، ۲۲ دستگاه پله برقی، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مرکزی، مرکز وسیع مانیتورینگ و نظارت تصویری بزرگ و مجهز، رستوران، فست‌فود و کافی‌شاپ و شهربازی است. از اقلام در حال عرضه در مجتمع زیتون فارس می‌توان به پوشاک آقایان و بانوان، محصولات آرایشی و بهداشتی، ساعت و عینک، لوازم لوکس و تزئینی، لوازم کودک، زیورآلات و بدلیجات، لباس مجلسی، لوازم خانگی و آشپزخانه، تابلو و لوازم زینتی، طلا و جواهرات، موبایل و لوازم دیجیتال، مواد غذایی و خرازی اشاره کرد.

آدرس: ایران، فارس، شیراز چهاراه پانزده خرداد

 • مجتمع تجاری ستاره فارس یکی از مراکز خرید شیک و لوکس در شمال شهر است که در ۹ طبقه تاسیس شده و بیشتر اجناس آن از مناطق آزاد کشور تأمین می‌شود. ۳ طبقه این مجتمع به پارکینگ عمومی اختصاص داده شده و در ۶ طبقه دیگر انواع مختلف کالاها عرضه می‌شود؛ از پوشاک زنانه و مردانه گرفته تا تلفن همراه و لوازم آرایشی و بهداشتی. در فست فود ستاره فارس این مجموعه انواع غذاهای آسیایی، مکزیکی، چینی، هندی، کنتاکی، پیتزا و ساندویچ عرضه می‌شود. در ضمن در این مرکز خرید کافی‌شاپ هم ایجاد شده است

آدرس: ایران، فارس، شیراز خیابان عفیف آباد

 • مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس با ۵۰۰ هزار متر مربع مساحت یکی از مراکز خرید مدرن و بسیار بزرگ شیراز است است که بزرگ‌ترین مجتمع تجاری کشور هم محسوب می‌شود. از بازارهای این مجموعه می‌توان به بازار جهان‌نما و هایپر استار (بزرگ‌ترین شعبه هایپر استار)، بازار ابریشم ۱ و ۲ (متشکل از واحدهای تجاری و خدماتی بزرگ و متنوع)، بازار جام جم ۱ (در این بازار بانک‌ها و صرافی‌های معتبری مشغول به کار هستند و همچنین دارای بخش‌های دیگری همچون کافی‌شاپ‌های ایتالیایی و غیره نیز است. در ضمن در این بازار می‌توانید نمایی فوق‌العاده جذاب از اتوبان دکتر حسابی را نیز تماشا کنید، بازار جام جم ۲ (حسینیه شهدای خلیج فارس در این بازار قرار گرفته است) بازار الماس ۱ (تعداد زیادی از ۴۲ رستوران و کافی‌شاپ موجود در مجتمع خلیج فارس در این بازار قرار گرفته است) و بازار الماس ۲ (شهربازی ایران لند و سینماهای ۶ گانه مجتمع در این بازار قرار گرفته‌اند).

آدرس: ایران، فارس، شیراز ابتدای ورودی شهر جدید صدرا

 • مرکز خرید انقلاب اگر اهل هنر و موسیقی هستید، حتما در سفر خود به شیراز سری هم به مرکز خرید انقلاب بزنید. این بازار مرکز عرضه آلات و ادوات موسیقی بوده و خدمات مورد نیاز دانشجویان مانند تایپ و پرینت نیز در آن ارائه می‌شود. همچنین در قسمتی از بازار مراکز چاپ و فروشگاه‌های عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی و تابلوسازی نیز وجود دارد.

آدرس: شیراز، بین پل باغ صفا و پارک آزادی، خیابان مشکین فام

 • مرکز خرید سپهر هم بیشتر مختص پوشاک است؛ اما علاوه بر این لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن و اسباب‌بازی با برندهای مطرح عرضه می‌شود. این بازار نما و دکور زیبا و متفاوتی دارد و می‌توانید نمای زیبا و منحصر‌به‌فردی از باغ عفیف‌آباد را نیز از مجتمع تجاری اداری سپهر مشاهده کنید. فروشگاه‌های این مرکز تجاری غالبا در زمینه پوشاک، کیف و کفش، ساعت و عینک، عطر و ادکلن، شال و روسری، محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات ورزشی، زیورآلات و بدلیجات، تجهیزات موبایل و لوازم جانبی و … فعالیت می کنند.

آدرس: خیابان عفیف آباد

غذاهای شیرازی

شیراز مخصوصاً در اردیبهشت یکی از جذاب ترین شهرهای ایران می شود و عطر بهار نارنج های آن هوش از سر از همه می برد. مطمئناً در جایی مثل شیراز رفتن به رستوران و خوردن غذاهای محلی یکی از جذاب ترین و به یاد ماندنی ترین بخش های سفرتان است. غذاها و خوراکی های خوشمزه شیراز، گردشگران را وسوسه می کند تا حتما در سفر خود به این شهر آن ها را امتحان کنند. در ادامه چند غذای معروف شیرازی را به شما پیشنهاد می کنیم تا در سفرتان به این شهر زیبایی های تمام نشدنی نوش جان کنید.

یکی  از غذاهای محلی شیراز دوپیازه آلو است که هم خیلی راحت درست می شود و هم خیلی خوشمزه است. کافیست مقداری سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز داشته باشید تا با اضافه کردن مقداری رب و ادویه به آن ها بعد از چند دقیقه یکی از خوشمزه ترین غذاهای محلی شیراز را درست کرده باشید. گاهی در این غذا گوشت خرد شده هم ریخته می شود که آن را پر از پروتئین می کند. شیرازی ها این غذا را معمولا شب ها با مقداری نان تازه می خورند.

شیراز پلوهای متنوعی دارد که برای درست کردن آن ها از مواد تازه و مقوی زیادی استفاده می شود و به همراه سبزی خوردن، ترشی یا سالاد شیرازی سرو می شوند. شیرازی پلو یکی از معروف ترین پلوها و غذاهای شیراز است، یک غذای شکیل و خوش عطر و بو که طرفداران زیادی دارد و کاملا اشتها برانگیز است . مواد لازم برای درست کردن این غذا برنج، مرغ، زرشک، زعفران، بادمجان و ماست است. شیرازی پلو از آن دست غذاهایی است که نمی شود به شیراز رفت و آن را امتحان نکرد.

تعداد زیادی از غذای شیراز شیرین اند و این به خاطر این است که مردم از وجود طعم شیرین در غذا لذت می برند. اگر شما هم غذاهای شیرین را دوست دارید و خوردن این جور غذاها انرژی تان را چند برابر می کند به سراغ شکر پلو بروید. مواد لازم برای درست کردن این غذا برنج، شکر، پسته، بادام، پوست نارنگی و زعفران است. رنگ، ظاهر و طعم این غذا اشتهایتان را آنقدر باز می کند که نمی توانید در مقابل بشقاب دوم مقاومت کنید.

قورمه به باز هم یک غذای شیرین دیگر که این بار به همراه شکر، میوه ی «به» هم مسئولیت این طعم شیرین را به عهده گرفته است! به جز شکر و «به» مواد دیگری مثل گوشت، زعفران، پیاز و ادویه هم در این غذا به کار می رود. طعم «به» پخته در غذا منحصربفرد و خوشمزه است و مطمئناً از طعم بینظیر آن خوشتان می آید.

وقتی اسم از لوبیا پلو می آید شاید برنج به همراه لوبیا سبز را تصور کنید اما لوبیا پلوی شیرازی ها فرق دارد و با لوبیا چشم بلبلی درست می شود. مواد لازم برای درست کردن این غذا برنج، لوبیا چشم ‌بلبلی، شوید، زعفران، دارچین و گوشت است. گاهی در این غذا به جای تکه های گوشت از گوشت چرخ کرده هم استفاده می شود که از نظر بعضی ها خوشمزه تر می شود.

کلم پلو یک غذای محلی که با اینکه از غذاهای سنتی شیراز است اما در شهرهای دیگر هم درست می شود. مواد لازم برای درست کردن این غذا کلم قمری، برنج، پیاز، آرد نخود چی، گوشت چرخ‌ کرده و سبزی است. عطر این غذا از سبزی های معطر آن می آید که شامل شوید، تره، ریحان و ترخون است. در این غذا مواد مقوی زیادی به کار می رود که آن را از سالم ترین غذاها کرده و اگر از طرفداران غذاهای سالم و مقوی هستید می توانید با خیال راحت آن را میل کنید. دستور پخت این غذا خیلی راحت است. به طوری که می توانید به راحتی آن را در خانه درست کنید و از عطر و طعم بی نظیرش لذت ببرید به خصوص اینکه خوردن این غذا به ماست و سبزی خوردن خیلی می چسبد.

آب پیازک یا اشکنه در شهرهای زیادی پخته می شود ولی روش های پخت زیادی دارد. مواد لازم برای تهیه ی اشکنه شیرازی تخم مرغ، پیاز، نعناع خشک و شنبلیله است و از آن جایی که غذای سبکی است و خیلی زود آماده می شود معمولا در وعده ی شام خورده می شود.

کوفته هلوی شیرازی با اینکه شکل و شمایل این کوفته مثل کوفته های دیگر ایران است اما طعم و مزه ی متفاوتی دارد که آن را منحصر بفرد و خاص کرده است. برای درست کردن این غذا گوشت چرخ ‌کرده، آرد نخودچی، تخم‌ مرغ، پیاز، هویج یا نرگسی با هم ترکیب و در مقداری از آن ها پیاز داغ یا کشمش گذاشته می شود. مواد به شکل گلوله های کوچک در می آید و در روغن سرخ می شود.

یخنی نخود این غذا مثل آبگوشت است و برای درست کردن آن از گوشت، سیب‌زمینی، نخود، پیاز، نمک و زردچوبه استفاده می شود. با اینکه این غذا منتسب به شیراز است اما در بیشتر جاهای ایران آبگوشت را به همین روش درست می کنند. خوردن این غذا به همراه نان تازه و ترشی یکی از به یاد ماندنی ترین تجربه های شکم گردی در شیراز است.

رب پلو در این غذا گوشت استفاده نمی شود و گیاهخواران به راحتی می توانند آن را استفاده کنند. مواد لازم برای تهیه ی این غذای سنتی برنج، رب انار، گردو، کشمش، شکر و پیاز است و با اینکه به نظر ساده می آید اما گردو به همراه رب انار آن را مقوی و مفید کرده است. در سر سفره ی شیرازی ها با این غذا سالاد شیرازی و سبزی خوردن هم گذاشته می شود.

چند رستوران پیشنهادی در شیراز

 • رستوران هفت‌خوان

همانطور که از اسم این رستوران پیداست، از هفت بخش مختلف تشکیل شده که در هر کدام از آن ها می توانید غذاهای مختلفی را میل کنید. این خوان ها عبارت از خوان هفتم ۵ رستوران هفت خوان – بوفه -سیندخت، خوان ششم ۴ رستوران هفت خوان – نوفل، خوان پنجم ۳ رستوران هفت، خوان باربیکیو – گرسیوز، خوان چهارم ۲ غذای بیرون بر هفت خوان، خوان سوم ۱ فست فود هفت خوان – بلیان، خوان دوم همکف – کافی شاپ، هفت خوان – زریر، خوان اول -۱ رستوران سنتی فرود هستند. رستوران هفت خوان از بهترین رستوران های شهر شیراز است و هزینه غذا در این رستوران از ۵۰ هزار تومان شروع می شود.

آدرس: ایران، فارس،  شیراز، بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم

 • رستوران صوفی

این رستوران دارای فضایی سنتی و گرم است و می تواند پیشنهاد خوبی برای میل کردن یک ناهار خوشمزه در شهر شیراز به شمار بیاید. از نظر تنوع غذایی رستوران صوفی بسیار کامل بوده و می تواند همه نوع ذائقه ای را تأمین می کند. در منو این رستوران انواع کباب ها،ماهی ها، میگو و انواع غذاهای فرنگی و آبمیوه های طبیعی موجود است. کترینگ این مجموعه هم برای تهیه غذا در فضایی خارج از رستوران، خدمات خاص خودش را دارد.

آدرس: ایران – فارس – شیراز خیابان عفیف اباد، جنب بانک ملت

 • رستوران شاطرعباس 

اگر هم می خواهید به رستورانی بروید که هم غذاهای آن عالی باشد و هم هزینه ی مناسبی داشته باشد، رستوران شاطر عباس می تواند گزینه خوبی برایتان باشد. کباب کوبیده های رستوران شاطر عباس در شیراز معروف است و پیشنهاد ما این که اگر به این رستوران رفتید حتما کباب سفارش دهید.

آدرس: ایران – فارس – شیراز بلوار آزادی، خیابان خاکشناسی

 • فست فود نمک در شیراز

در نگاه اول شبیه یکی از ساختمان های کم نظیر و زیبای بارسلون اسپانیا است! شهری که به داشتن معماری های بی نظیر و ساختار شکن معروف است. اما این بنای دیدنی، رستوران فست فود نمکی  در شهر زیبای شیراز است که احتمالا یا نامش را شنیده اید و یا عکس های آن را دیده اید. پروژه ی فست فود نمکی در خیابان عفیف آباد شیراز، با انجام تحقیقاتی بر روی نمک های محلی (معدن نمک در نزدیکی محل ساخت رستوران) و ترکیبات آن آغاز شد. این بنا در ۲ طبقه و با مساحتی در حدود ۱۵۰ متر مربع توسط گروه طراحی امتیاز طراحی شده است. دلیل استفاده از عنصر نمک در طراحی این ساختمان علاوه بر مجاورت آن با یکی از بزرگترین معادن نمکی ایران، خواص بی شمار آن است. به گفته ی طراح این بنا، نمک، قوی ترین و ایمن ترین عنصر طبیعت است که خاصیت گندزدایی بالایی دارد. هدف از طراحی این بنا با ماده ی اصلی نمک، طراحی ساختمانی در جهت معماری سبز و دوستدار محیط زیست بوده است. تمام نمک مورد نیاز در این پروزه از طریق معدن نمک نزدیک رستوران به دست آمده است که به زیبایی و هنرمندی تمام در طراحی بخش بخش این رستوران به کار رفته اند. در ساخت این رستوران، علاوه بر سنگ نمک، از پودر و لایه های فشرده نمکی نیز برای ایجاد تنوع در طراحی بنا استفاده شده است. در این رستوران هم می توانید از یکی از جاذبه های این شهر دیدن کنیدو هم غذای خوشمزه نوش جان نمایید.

حمل و نقل

تقریباً همه نوع وسایل حمل و نقل عمومی در شیراز در دسترس شما است. حمل‌ونقل عمومی در شهر شیراز، همانند بسیاری از شهرهای دیگر ایران و جهان، با اتوبوس، تاکسی و مترو انجام می‌شود.

سیستم متروی شیراز دومین خطوط بزرگ مترو کشور را بعد از تهران دارد و سالانه ۳/۷ میلیون مسافر از این طریق در سطح شهر جابه‌جا می‌شوند. متروی شیراز ۶ خط دارد که در حال حاضر فقط خط یک افتتاح شده و فعال است. متروی شهر شیراز از ساعت ۶:۴۰ صبح آغاز به کار کرده و آخرین قطار آن هر شب راس ساعت ۲۲:۰۰ حرکت می‌کند. برای پرداخت هزینه مترو در شیراز می‌توانید از کارت بلیت شهروندی شیراز یا توکن استفاده کنید.

تمام مکان‌های شهر با اتوبوس در دسترس شما خواهد بود. اتوبوسرانی شیراز در حال حاضر وسیع‌ترین و ارزان‌ترین شبکه حمل‌ونقل عمومی در این شهر است. کلیه این خطوط در دو مسیر رفت و برگشت فعال هستند که البته مسیر برگشت برخی از آن‌ها متفاوت از مسیر رفت است.

اگر تمایل به استفاده از تاکسی داشته باشید، سامانه‌های تلفنی بیسیم مثل تاکسی ۱۳۳ در تمام ساعات شبانه‌روز در هر نقطه‌ای از شهر که باشید به شما خدمات می‌دهند. استفاده از تاکسی‌های عبوری سطح شهر هم یکی دیگر از راه‌های آسان برای حمل و نقل می‌باشد. تاکسی‌های گردشی نیز در این شهر وجود دارد. تاکسی‌های خطی و مسافربرهای شخصی در شیراز که دارای مبدا و مقصد مشخص هستند.

تاکسی فرودگاه در شیراز به صورت شبانه‌روزی در ترمینال‌های پرواز داخلی و خارجی به مسافرین سرویس ارائه می‌کند. تاکسی‌های ترمینال شیراز که در پایانه‌های اتوبوس بین شهری کاراندیش، مدرس، امیرکبیر و شهید طبائی‌نژاد مستقر هستند، به صورت ۲۴ ساعته به مسافرین خدمات ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

 • انتشار در: ۵ تیر ۱۳۹۵ ,
 • نویسنده: فربد اکوان
 • زمان مطالعه: 21 دقیقه
 • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=1657

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته