آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

کیش


کیش

درباره جزیره کیش | Kish ISLAND:

کیش، یکی از جزیره های خلیج فارس از شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان است. جزیره ی بیضی شکل کیش با مساحت ۹۱ کیلومتر مربعی  و خط ساحلی ۴۳ کیلومتری، در فاصله ی ۱۸ متری بندر گرزه در دهانه ی خلیج فارس و تقریبا در نزدیکی بخش پایانی این خلیج زیبا در محدوده تنگه ی هرمز قرار گرفته است. بیشترین عرض جزیره در راستای ساحل جنوبی به ساحل شمالی یعنی در فاصله‌ی بندرگاه گمرک تا فانوس دریائی، ۵/۷ کیلومتر است. سطح جزیره کاملا صاف است و از پدیده هایی چون کوه و تپه در آن خبری نیست. بیشترین شیبی که در جزیره می توان پیدا کرد حدفاصل شمال فرودگاه به طرف ساحل است.

ارتفاع بلندترین منطقه این جزیره حدود ۳۵ متر از سطح دریا می‌باشد. همچنین جزیرهٔ کیش فاقد رودخانه دائمی بوده و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد. مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی ۱۰۵۲ کیلومتر، تا بوشهر از راه دریایی ۶۷۵ کیلومتر، تا بندر عباس ۲۵۰ کیلومتر، تا بندر لنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر است.همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیرهٔ کیش، بندر چارک می‌باشد که با این جزیره ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. روانه شدن بیش از یک میلیون گردشگر در طول سال به سوی این جزیره و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۱۳۹۰ انجام شده حدود ۲۴۸۱۹ نفر بوده، به خوبی اهمیت زیاد آن را نشان می‌دهد. خوشبختانه این میزان از حضور گردشگر باعث شده است که این جزیره از زیرساخت‌های گردشگری مناسبی برخوردار باشد.بازدید کنندگان از هر کشور یا منطقه ای می توانند بدون ویزا به آن سفر کنند و دولت نیز هیچ مالیاتی را برای آن ها درنظر نمی گیرد. جالب است بدانید که به شهروندان کیش، کیشوند نیز می گویند.

پیشینه:

از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده‌است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیرهٔ کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به‌دست خلفای اموی افتاده‌است. این وضع تا سال ۲۴۹ ه‍.ق ادامه یافت. در این سال، یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را مسخر خود ساخت.

حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملاً مشهود است. از دوران حکومت آل‌بویه کیش مجدداً به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل‌مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت.

در دورهٔ سلجوقیان، کیش به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. در همین دوران، قیاصره در کیش به قدرت رسیدند. ایشان که در ابتدا بسیار فقیر بودند، با دزدی دریایی پایه‌های اقتصادی حکومت خود را مستحکم نمودند. حاکمان قیاصره که بر این جزیره حکمران بودند از نسل شخصی هستند به نام «قیس» این شخص از شهر سیراف که در منطقهٔ «بنی‌خالد النّصوری» قرار دارد آمده بودند. آخرین حاکم جزیرهٔ کیش یا «قیس»، که از نژاد قیاصره بوده‌اند: مَلِک سلطان‌بن مَلِک قوام‌الدین‌بن مَلِک تاج‌الدین‌بن مَلِک‌شاه‌بن قیس‌بن مَلِک جمشید. او به‌دست سیف‌الدین ابونصر علی‌بن کیقباد، حاکم جزیرهٔ «هرمود»، به امر اتابک ابوبکر در تاریخ ۱۲ جمادی‌الثانی سال ۶۲۶ ه‍.ق به قتل رسید، و با کشته شدن مَلِک‌سلطان، آخرین حاکم کیش، حکم سُلالهٔ قیاصره بر کیش برای همیشه پایان یافت.

از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره نیز هم چون جزیره هرمز به دست پرتغالی ها افتاد و سرانجام در این سال، امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد؛ و از آن پس کیش یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته می‌شود.

انتخاب شدن کیش به عنوان اولین منطقه‌ی آزاد تجاری و اقتصاد در سال ۱۳۶۱ درهای رونق و توسعه را به سرعت بر روی مرزهای این منطقه باز کرد که اثرات آن را امروزه به خوبی می‌توان مشاهده کرد. همچنین تا سال‌های آغازین سلطنت محمدرضا پهلوی این جزیره به عنوان یکی از مراکز مهم صید مروارید از جایگاه مطلوبی برخوردار بود که با ورود مروارید ژاپنی به ایران روز به روز از اهمیت آن کاسته شد. شاه با استفاده از بودجه‌ی دولتی سعی در گسترش گردشگری در این جزیره داشت که نسبتا موفق هم بود.

بعد از انقلاب نیز با تزریق سرمایه‌های دولتی و خصوصی این روند تا حدی ادامه پیدا کرد. به هر حال در حال حاضر جزیره‌ی زیبای مرجانی کیش می‌تواند مقصدی عالی برای سفرهای زمستانی باشد که البته نیاز به بودجه‌ی نسبتا بیشتری نسبت به مقصدهای دیگر ایران دارد.

آب و هوا:

کیش در جنوبی‌ترین مناطق کشور قرار دارد و همانطور که می‌دانید این مناطق مثل همه نقاط دیگر استان هرمزگان تابستان‌های گرم مرطوب و زمستان‌های مطلوبی دارند. بنابراین می‌توان گفت بهترین زمان برای سفر به این جزیره میانه‌های پاییز تا اواخر زمستان است. البته تا اواسط اردیبهشت هم می‌توان از آب‌وهوای مطبوع آن لذت برد. به نوعی این جزیره دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های ملایم و کوتاه است.

در جزیره دو گونه مختلف گیاه وجود دارد که می تواند به عنوان نام این گیاهان انتخاب شود: درختان نخل و نارگیل، درختچه، قرمز، پنج انگشتی، سیب زرد. زمستان فصل رشد قارچ خوراکی در جزیره کیش است که بسیار خوشمزه و گران هستند.

جاذبه های گردشگری:

زمانی که به این منطقه رفتید تنها به تماشای غروب آفتاب و ماهی خوردن نباید بپردازید چون که جاذبه های دیگری در اطراف آن هستند که باید از آن ها هم دیدن کنید.جاذبه های کیش را می توان در سه دسته کلی تقسیم کرد. جاذبه های تاریخی، پارک های ساحلی و تفریحات آبی و مراکز خرید و پاساژ گردی. در ادامه به مهمترین این جاذبه ها اشاره خواهیم کرد:

*جاذبه های تاریخی:

 • کشتی یونانی: این کشتی اهمیت تاریخی خاصی ندارد ولی همه آن را یکی از جاذبه های کیش می دانند. در یکی از روزهای گرم تابستان سال 1345، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم الجثه ای را که در نزدیکی روستای باغو مشاهده می کنند که در دریا به گل نشسته است. این کشتی مربوط به کشور یونان می باشد اما بر خلاف تلاش هایی که کردند نتوانستند این کشتی را از گل در بیاورند از همین رو این کشتی در این سال ها در کیش جای گرفته است و به یکی از جاذبه های جزیره کیش تبدیل شده است. برخی معتقدند که هوای مه آلود باعث شده که ناخداهای کشتی دید کافی برای هدایت آن نداشته باشند و این هم دلیل به گل نشستن آن بوده است.
 • شهر باستانی حریره: یکی دیگر از جاذبه های کیش، شهر باستانی حریره است. حریره، نام شهر ویرانه‌ای است خالی از سکنه و مربوط به دوران قیاصره که نام آن از نام بانویی که ملکه شهر بوده برگرفته شده است. این شهر واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این شهر قدیمی ۸۰۰ سال قدمت و ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. حریره در زمان خود شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است. دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده‌است. هم‌اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است. مهمترین ابنیه کشف شده در این مجموعه عمارت اعیانی، حمام، آب‌انبار، قنات و بقایای مسجد جامع حریره می‌باشند.
 • آب انبار: هنگامی که برای اولین بار آب‌انبارهای کیش را ببینید بدون شک معماری متداول در شهر یزد را در نظرتان زنده خواهد کرد. این آب‌انبار با معماری جالب توجه دارای دو گنبد و پنج بادگیر در اطراف آن‌ها است که وظیفه‌ی ورود و خروج هوا و خنک کردن آب درون آب‌انبار را به عهده دارند.جالب این که این آب‌انبار در سال ۱۳۷۱ ساخته شده است و به دلیل افزایش ساخت‌وساز و گسترش سیستم آب‌رسانی در جزیره‌ی کیش، امروزه به جز برای اهداف گردشگری استفاده‌ی چندانی از آن نمی‌شود. به هرحال دیدن این مکان خالی از لطف نخواهد بود.
 • قنات (کاریز) کیش: شهر زیرزمینی کاریز در کیش یکی از مقاصد گردشگری تاریخی در این جزیره است که قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال قدمت داشته و نمونه از هنر و تبهر معماران ایرانی در آن زمان بوده است، که این روزها تبدیل به مقصدی دیدنی و تفریحی شده است. ویژگی های منحصر به فرد این ساختار زیرزمینی از جمله مرجانی بودن، جریان آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا، این جاذبه را در زمره ی مهم ترین جاذبه های ایران و حتی جهان قرار می دهد. این کاریز در ابتدا دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند. این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش می رسند و به سه رشته تبدیل می گردند. س از مقاوم سازی این کاریز، در طول مسیر منتهی به کاریز، بازارچه، موزه و رستوران با معماری سنتی برای استفاده ی بیشتر مسافران و رفاه حال آنان ایجاد شد و گردشگران بسیاری را به برای بازدید از این مجموعه کنجکاو و ترغیب کرد.
 • مجتمع درخت سبز: در شمال جزیره، یک ناحیه سر سبز به عنوان دره پرتغالی شناخته شده ، که محل اجتماع درختان سبز است که در اطراف یکی از قدیمی ترین درختان لور (انجیر) ساخته شده است.گفته می شود که حدود ۶۰۰ سال سن داشته باشد، بسیاری معتقدند که این یک درخت شایسته است و برای بر آورده کردن آرزوها است.بقیه این مجموعه یک فضای سبز شگفت انگیز را به ارمغان می آوردکه در آن می توانید با یک لیوان چای گرم ایرانی و یا یک بستنی سرد استراحت کنید.

*جاذبه های ساحلی و تفریحی:

شاید بتوان ادعا کرد که بهترین و تمیزترین ساحل کشور در کیش قرار گرفته است. این ساحل مرجانی یکی از شگفتی های این جزیره است و به سواحل فام معروف است. از آنجایی که خاک کیش از جنس مرجانی است، در زیر نور آفتاب رنگ نقره فام به خود میگیرد و درخشندگی آن خیره کننده می شود. عموم ساحل های دنیا از ماسه خاکستری پوشیده شده اند و بنابراین چنین ویژگی را ندارند. همین ویژگی باعث شده که آب دریا هم در این منطقه شفاف و روشن باشد و حتی کف دریا آن را بتوان به آسانی دید.این جزیره برای غواصان حرفه ای و حتی مبتدیان جذابیت های خاصی دارد. خلیج فارس با پوشش مرجانی و انواع ماهی و لاک پشت ها شما را شگفت زده خواهد کرد. علاوه بر غواصی، این جزیره دارای شرایط عالی برای دوستداران ورزش است.

 • پارک ساحلی سیمرغ: در محدوده بین جاده جهان و جاده دوچرخه‌سواری کیش یعنی در ضلع جنوب شرقی جزیره و در امتداد ساحل، پارک ساحلی سیمرغ قرار گرفته، جایی که کمربند دوچرخه‌سواری کیش است و تا چشم کار می‌کند آبی دریاست. با رفتن به  پارک سیمرغ می‌شود با یک تیر دو نشان زد. خود پارک پر از جذابیت است و کسی تا حالا نشده برود و ناراضی برگردد، به خصوص اگر با خانواده‌تان به کیش رفته باشید. فضای بزرگی برای بازی بچه‌ها در پارک درنظر گرفته شده و گذشته از آن زمین بدمینتون، پینگ پنگ، پیست اسکیت و مسیر پیاده‌روی هم دارد و از این ها مهمتر، اولین و بزرگترین پارک دلفین ایران در مجاورتش قرار گرفته است.

 

 • پارک دلفین و باغ پرندگان: در مجموعه دلفین این پارک که به آن دلفیناریوم می‌گویند، گونه‌های مختلفی از پستانداران دریایى مثل دلفین، شیر دریایى، گربه دریایى شمالى، گراز دریایى و پنگوئن که هر کدام حرکات نمایشی خاص خود را انجام می‌دهند، نگهداری می‌شود و شنیدن اسم پنگوئن خود کافی‌ست که سر از پانشناسیم و فرصت دیدنش را شاید برای یکبار در زندگی از دست ندهیم. از این گذشته، فضای سبز پارک دلفین پر از نخل، بنجامین، درخت انجیرمعابد، کاکتوس و اوکالیپتوس است که در اینجا گردهم آمده‌اند. بعد از دیدن بازیگوشی دلفین‌ها و پیاده‌روی در فضای سبز هم می‌شود به دیدار باغ پرندگان رفت، جایی که پرندگانی از آمریکای جنوبی تا استرالیا و شرق آسیا تا آفریقا یکجا جمع شده‌ اند. در همجواری پارک ساحلی سیمرغ، هتل مارینا پارک که یکی از هتل های پنج ستاره کیش واقع شده است. برای صرف غذا هم می‌شود رستوران جمیل در انتهای جاده جهان و غذاهای دریایی‌اش را انتخاب کرد.
 • آکواریوم کیش: در پهنای بیکران خلیج فارس ماهی ها و آبزیان زیبا، رنگارنگ و متنوعی زندگی می کنند که دیدن آن ها نمایشی جذاب از دنیای زیر آب است. با غواصی در خلیج فارس جلوه های بی بدیل از این ماهی های رنگارنگ را می بینید و دنیای دوست داشتنی زیر آب را از نزدیک حس می کنید. اما اگر آنقدر ماجراجو نیستید که دل به اعماق دریا بزنید برای دیدن این ماهی های زیبا راه دیگری دارید، می توانید در سفر به کیش به آکواریوم این جزیره بروید و بیش از ۷۰ نوع ماهی تزئینی و نادر خلیج فارس را در کنار هم تماشا کنید.
 • پارک ساحلی مرد ماهیگیر: شاید فکر کنید تنها کشتی یونانی است که تبدیل به نمادی از کیش شده است و همه برای تماشای آن به این جزیره می روند اما باید بگوییم این جزیره ی کهن جاذبه های بسیاری که هر کدام برای خودشان به نوعی نمادی برای این شهر به شمار می روند. پارک ساحلی مرد ماهیگیری یکی از همین نمادهایی است که در جزیره کیش وجود دارد و برای دیدن آن پیشنهاد می کنیم که حتما به سمت کرانه ی شرقی جزیره بروید. اینجا، جایی است که هرکس از گشت و گذار در جزیره خسته می‌شود به آن می‌آید تا در زیر درختان تنومندش آرام بگیرد.
 • پارک ساحلی مرجان: یکی دیگر از سواحل تفریحی جزیره کیش منطقه ی پارک ساحلی مرجان است که دارای آبی پایان ناپذیری از دریا است و تصویری ماندگار از جریزه ی کیش و دیدنی های این جزیره را نشانتان می دهد. حتما در طول سفرتان به کیش از پارک ساحلی مرجان در این جزیره دیدن فرمایید. بعد از تماشای آب های زلال پارک ساحلی مرجان به سمت بازار مرجان بروید و در آن جا خریدتان را انجام دهید. پس از خرید دوباره به پارک برگردید و به تماشای غروب دیدنی آفتاب در این ساحل بنشینید. این پارک تا دلتان بخواهد آلاچیق دارد و همینطور پیست دوچرخه سواری هم از آن می گذرد که می توانید علاوه بر تفریحات آبی ممکن در این منطقه دوچرخه سواری هم انچام دهید. تفریجات آبی موجود در پارک ساحلی مرجان شامل جت اسکی، غواصی و موتورهای کوچک ساحلی می شود. همچنین اگر خواستید در این منطقه اقامت داشته باشید تا صبحتان را با صدای امواج جنوب ایران آغاز کنید هتل هایی زیادی در نزدیکی از پارک ساحلی قرار دارند.
 • پارک ساحلی میرمهنا: در بلوار دریا قرار گرفته و یکی از بلوارهای اصلی کیش به شمار می رود که در آن رستوران ها، مراکز خرید و همین هتل های زیادی وجود دارد و نسبتا به بقیه مناطق این جزیره شلوغ است. پارک ساحلی میرمهنا نزدیک محله عرب‌ها و بومیان جزیره است و بدین ترتیب زندگی ساده بومیان جزیره را هم می‌شود به دور از آن همه هیاهو و زرق و برق جزیره دید. مردم محلی این منطقه این پارک را از مسجد خاتم الانبیا تا میدان جاسک ادامه پیدا کرده است را یکی از فوق العاده ترین مناطق برای تماشای غروب آفتاب برشمرده اند. در برخی از ساعات روز می توانید در این اسکله اقدام به ماهی گیری کنید و همچنین به تماشای لاک پشت هایی زیبا در سواحل پارک میرمهنا که آزادانه به این طرف و آن طرف می روند بنشینید. هیجان انگیزترین قسمت ماجرا این است که می توانید همانجا ماهی هایی که گرفته اید را کباب کنید و میل نمایید. بعضی شب‌ها، دراسکله یا رستوران‌های اطرافش موزیک زنده نیز برقرار است، هرچند این فقط مختص اینجا نیست و موزیک زنده را تقریبا در همه جزیره می‌شود پیدا کرد.
 • جزیره هندورابی: یکی از توابع کیش به شمار می‌رود که در میان جاذبه‌های برتر آن قرار دارد. این جزیره با وسعتی حدود۲۳ کیلومتر مربع چه از نظر تاریخی چه از نظر طبیعی از جایگاه خوبی برخوردار است. هندورابی حدود ۲۸ کیلومتر از کیش فاصله دارد اما مطمئن باشید ارزش وقت گذاشتن را دارد. جمعیت بسیار کمی در این مکان زندگی می‌کنند که در روستایی به نام هندورابی ساکن هستند و از طریق صید ماهی گذران زندگی می‌کنند. در نزدیکی روستای هندورابی می‌توانید آثار مخروبه‌ی قریه‌های «الدورات» و «الصراه» را تماشا کنید که از زمان‌های دور به جا مانده‌اند. در سده‌ی نهم هجری پرتغالی‌ها در این جزیره حضور داشتند که امروزه می‌توان آثار آن را مشاهده کرد. هنگام سفر به این جزیره حتما مواد خوراکی و آب‌ آشامیدنی به همراه داشته باشید. در ضمن سیستم برق‌کشی وجود ندارد بنابراین اگر قصد دارید شب را در این مکان سپری کنید حتما وسایل روشنایی تهیه کنید.
 • پارک آبی اوشن: در دنیای سرسره های آبی و تفریحات بی نظیر این پارک تجربه ای متفاوت از شنا در استخر تمیز را داشته باشید.

*مراکز خرید:

همچنین موقعیت منطقه آزاد اقتصادی این جزیره باعث شده تا مراکز خرید این جزیره به یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش تبدیل شود. از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه می‌توان به نبود هرگونه چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی در خیابانها و جاده‌های کیش و همچنین وجود بزرگترین پرچم ایران در این جزیره اشاره کرد.

 • بازار ونوس: بازار ونوس بیشتر بازاری است برای عرضه پوشاک زنانه و لباس های مجلسی مردانه و زنانه و همچنین چندین فروشگاه لباس کودک در این بازار مشاهده می شود. بازار ونوس تقریبا در نزدیکی بازار مریم در خیابان سنایی قرار دارد و اکثر مسافران که قصد خرید از کیش را دارند حتما از این بازار بازدید می نمایند. بیشتر فروشگاه های بازار ونوس در طبقه اول واقع شده اند و در طبقه دوم بازار بیشتر دفاتر اداری و خدماتی مشغول به فعالیت هستند. در بازار ونوس همچنین یک رستوران و یک کافی شاپ وجود دارد و در قسمتی از بازار  هم وسایلی برای بازی کودکان تعبیه شده است که خردسالان می توانند ساعات دلپذیری را در آنجا داشته باشند.
 •  بازار مریم:  فضای دلنشین بازار،معماری متفاوت،نور پردازی ها،گل کاری ها و قیمت نسبتا ارزان کالاها، آن را به یکی از بازارهای مورد توجه گردشگران تبدیل کرده است. بازار مریم دارای 52 غرفه فعال در زمینه پوشاک،کیف و کفش،بهداشتی وآرایشی،مواد غذایی،خدمات مسافرتی و… می باشد.این بازار نیز همچون سایر بازارهای جزیره کیش هر شب برنامه شاد و مفرح به همراه قرعه کشی از بین خریداران این بازار دارد. این بازار دارای یک کافی شاپ نیز می باشد.
 • بازار مروارید: بازار مروارید کیش یکی از زیباترین بازارهای جزیره کیش است که با الهام از معماری دوره های هخامنشی ساخته شده است و دارای ۸ راهرو مجزا می باشد که هر یک با نامهای ایرانی زیبا از جمله : آپادانا – پرسپولیس – پاسارگاد – بیستون – آریا – تیسفون و… نامگذاری شده اند و بعنوان یکی از مدرن ترین مراکز خرید کیش بشمار می آید.
 • بازار مروارید نو کیش: دارای 208 غرفه فعال است که این غرفه ها در زمینه پوشاک، کیف و کفش، عینک، بهداشتی و آرایشی، لوازم خانگی، وسایل آشپزخانه، مواد غذایی، مکمل‌های غذایی و دارویی، خرازی و … فعالیت می کنند و هر شب در مرکز خرید مروارید کیش اجرای زنده موسیقی و قرعه کشی بین خریداران آن روز از بازار برگزار می‌شود. همچنین این بازار دارای یک رستوران و یک کافی شاپ و کافی نت می باشد.
 • بازار مرجان: مجتمع تجاری و گردشگری مرجان کیش یکی از مراکز خرید کیش ارزان در کنار یکی از زیباترین سواحل شرقی کیش قرار دارد. این مجموعه یک بازار، یک پارک ساحلی، و یک واحد مسکونی به میهمانان ارائه می کند. این بازار مرجان کیش معماری زیبایی دارد و یک آکواریوم خیره کننده که انواع گونه های آبزیان در ان دیده می شود. یک مرکز خرید در نزدیکی ساحل می باشد که می توانید پس از خرید هر آنچه لازم دارید، به ساحل مرجانی بروید و البته یک پارک زیبا در کنار ساحل وجود دارد که میتوانید در انجا به استراحت بپردازید. این بازار موقعیت مناسبی دارد و نزدیکی هتل مارینا، هتل سیمرغ، هتل شباویز، و هتل کوثر کیش می باشد. مرکز خرید مرجان نسبت به سایر بازاهای کیش، در فاصله زیادی با مرکز شهر قرار دارد. پارک دلفین ها یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کیش است که در چند قدیمی بازار است.
 • از دیگر مراکز خرید در کیش، مرکز خرید دامون است که شامل ۹۸ غرفه ی تجاری بوده و ۱۰ غرفه خدماتی که می تواند انواع نیازهای شما را برطرف سازد و خریداران را با رضایت کافی رهسپار شهر خودشان می نماید. در این فروشگاه می توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، محصولات آرایشی و بهداشتی، طلا و زیورآلات، شکلات و مواد غذایی، تلفن همراه، لپ‌تاپ و کامپیوتر و غیره را تهیه کنید. در طبقه دوم مرکز خرید دامون یک پیست اسکیت روی یخ است ساخته شده است که می توانید اوقات خوشی را برای خودتان رقم بزنید. وجود یک پیانو در مرکز خرید و آهنگ ‌های گوش ‌نواز آن فضای دلپذیری را ایجاد می‌کند.

غذا و رستوران:

در جزیره کیش به دلیل تفاوت در ذائقه ی مردم بومی اش فرهنگ غذایی متنوعی نیز دارند. در این شهر شما می توانید در مدت زمانی که مسافر هستید غذاهای متنوعی را میل کنید، شاید در مدت زمانی که شما سفر کرده اید به این جزیره نتوانید تمامی غذاهای محلی آن را امتحان اما در ادامه ی به چند  مورد از این غذاها و رستوران ها اشاره می کنیم که تا جایی که برایتان امکان دارد آن ها را فراموش نکنید.

 • سمک مشوی: همواره ماهی نقش بسزایی در تامین غذای افرادی دارد که در نزدیکی دریا زندگی می‌کنند. سمک مشوی هم ماهی سرخ‌شده مخصوص جزیره‌ی کیش است که مردم محلی آن را طبخ می‌کنند.
 • مضروبه: این غذا ترکیبی از ماهی است که به همراه نوعی سبزی و سیر تهیه می شود و طعم خوشمزه‌ای را شکل می‌دهد.
 • مرگوگ یا مرقوق: این غذا نوعی خورش مخصوص است که اهالی این جزیره طبخ می‌کنند.
 • رستوران سنتی بابا قدرت کیش: رستورانی بین المللی به نام بابا قدرت در این جزیره وجود دارد که شعبه ی اصلی آن در کشور انگلستان واقع است. کیفیت غذاهای این رستوران به اندازه ای عالی است که شاید دیگر بعد از آن طعم دیگری برایتان خوش نیاید. در این رستوران می توانید انواع پیش غذاها، سالادها، بهترین و تازه ترین کباب ها، ماهیچه ها و … که تو این رستوران به بهترین شکل ممکن سرو می شوند و واقعا لذیذ و خوش طعم هستند.

آدرس: ایران، هرمزگان، کیش، خیابان رودکی، هتل پارمیدا، رستوران سنتی بابا قدرت

 • فست فود رضا

آدرس: ایران، هرمزگان، کیش، روبه روی بازارهای پردیس

 • رستوران عمو اکبر | Amu Akbar Resturant: یک رستوران فوق العاده رستوران عمو اکبر است. در این رستوران می توانید انواع غذاهای دریایی تازه را با بهترین طعم ممکن میل کنید.

آدرس: ایران، هرمزگان، کیش، بلوار فردوسی، روبروی بازار پانیذ، مجتمع حافظ

حمل و نقل و دسترسی ها:

به منظور دسترسی به جزیره ی کیش راه های متنوعی نظیر هواپیما، کشتی، اتوبوس و اتومبیل شخصی وجود دارد که مسیرها را به ترتیب زیر بیان خواهیم کرد.

 • مسیر جاده‌ای تهران – قم – کاشان – نایین – مهریز – شهربابک – سیرجان – بندرعباس – بندرلنگه به طول ۱۵۰۹ کیلومتر
 • مسیر ریلی تهران – بندرعباس به طول ۱۶۰۰ کیلومتر که تقریبا ۲۰ ساعت در راه هستید.
 • مسیر هوایی تهران – کیش که یک ساعت و نیم زمان شما را می گیرد.

این را هم اضافه می کنیم که به علت عدم پرداخت گمرکی در کیش، خودروها قیمت کمتری دارند. فقط نزدیک به ۶ میلیون تومان هزینه تعویض پلاک منطقه آزاد دارد و بقیه ی قیمت ها برابر با قیمت خودروها در امارات متحده عربی است. شما با  در دست داشتن مدارکی چون: اصل گواهینامه ی معتبر، کارت ملی، سپردن یک چک معتبر و یا وجه نقد، می توانید در جزیره خودرویی را در زمان اقامتتان، اجاره کنید.

مدت زمان معمول برای اجاره ی اتومبیل در کیش، ۲۰ روز است. به خاطر داشته باشید که قوانین راهنمایی و رانندگی در جزیره ی کیش همانند همه جای دیگر ایران است و چه بسا سختگیر تر هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

 • انتشار در: ۶ تیر ۱۳۹۵ ,
 • نویسنده: فربد اکوان
 • زمان مطالعه: 14 دقیقه
 • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=1956

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته