آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

همدان


همدان

تاریخچه همدان

همدان از قدیمی‌ ترین شهر ایران و یکی از کهن‌ ترین شهرهای جهان بازدید میکنید.این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای 1900 متری از سطح دریا واقع شده‌ است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می ‌آید . در سال 1385 مجلس شورای اسلامی در مصوبه ‌ای همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد . همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده ‌است .

آثار یافت ‌شده از محوطهٔ باستانی هگمتانه و نیز کتیبه ‌های گنج‌ نامه از آن دوران هستند . همچنین شهر همدان در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌ های کشور بوده‌ است . هم‌ اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌ شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز دانشگاه بوعلی سینا ، دانشگاه صنعتی همدان ، دانشگاه آزاد اسلامی همدان ، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب‌ های دانشگاهی کشور شناخته شده ‌است.

دامنهٔ کوه الوند

موقعیت جغرافیایی همدان

همدان با وسعت 19493 کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و قزوین، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استانهای کرمانشاه و کردستان محدود می شود و بین مدارهای (33 درجه و 59 دقیقه) تا (35 درجه و 48 دقیقه) عرض شمالی از خط استوا و (47 درجه و 34 دقیقه) تا (49 درجه و 36 دقیقه) طول شرقی از نصف النهار گرینویج قرار گرفته است و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری ( سرشماری سال 1375 و اصلاحات بعدی) شامل 8 شهرستان، 21 شهر، 20 بخش، 71 دهستان و 1120 روستاست.

شهرستانهای این استان: همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند، اسدآباد، کبودرآهنگ، بهار و رزن می باشند و شهرهای آن عبارتند از: همدان، ملایر ، تویسرکان ، نهاوند ، اسدآباد ، کبودرآهنگ ، بهار ، رزن ، لالجین ، مریانج ، فامنین ، صالح آباد، قروه درجزین، سرکان، سامن، فیروزان، ازندریان، دمق، فرسفج، قهاوند و جورقان و بخش های تابعه در همدان: مرکزی، شراء، فامنین، در ملایر: مرکزی، جوکار، سامن، در نهاوند: مرکزی، خزل، در تویسرکان: مرکزی، قلقل رود، در اسدآباد: مرکزی، در کبودرآهنگ: مرکزی، گل تپه و شیرین سو، در رزن: مرکزی، قروه درجزین و سردرود و در بهار: مرکزی، صالح آباد و لالجین.

موقعیت جغرافیایی تور همدان

همچنین بر اساس سرشماری سال 1375 کشور، کل جمعیت استان 1677957 نفر آن جمعیت شهری و 867115 نفر روستایی است و تراکم نسبی جمعیت در هر کیلو متر مربع در همین سال 86 نفر بوده است. استان همدان دارای اقوام مختلف و گویشهای متنوع می باشد که عمدتاً به فارسی سخن می گویند، ولی به علت همجواری با استانهای: زنجان، قزوین، لرستان، کرمانشاه و کردستان اقلیتهایی علاوه بر فارسی، به ترکی، لری و کردی نیز صحبت می کند.

فرهنگ و عقاید مردم در همدان

نوروز در همدان

مردم استان همدان با شروع ماه اسفند به خانه تکانی می پردازند و به استقبال عید و سال جدید می روند. نوروز عملاً از آخرین چهارشنبه سال با افروختن آتش در هر کوی وبرزن آغاز می شود. در این شب مراسم دیگری چوم فالگوش ایستادن- توسط زنان- وقاشق زنی که به صورت پوشیده و پنهان بر در خانه های اهل محل وآشنا صورت می گیرد. فال مهره که با خواندن شعرهای عامیانه ومحلی همراه می شود، از دیگر مراسم چهارشنبه سوری است.

نوروز در تور همدان

روز عرفه

از دیگر مراسم قبل از تحویل سال، روز عرفه است که در آخرین پنجشنبه سال، اجرا می شود. در این روز مردم با خرما، مویز و حلوا بر سر مزار درگذشتگان می روند و خیرات می دهند.

عید نوروز

شب عید با آماده شدن سفره هفت سین که عموماً عبارت از سیب، سیر، سبزه سرکه ، سنجد و سماق و آیینه و آب وسکه است،از راه می رسد. در این شب کودکان و نوجوانان مراسم شال اندازی یا شال دورکی را نیز انجام می دهند.

در این مراسم آنها شالی را از لبه بام یا روزنه تعبیه شده در سقف (باجه) به پایین می آویزند و با اشعار یا جملاتی ساده از صاحب خانه درخواست هدیه می کنند. صاحب خانه نیز تخم مرغ، پول و تنقلات و…در شال می پیچد وآن را تکان می دهد تا بالا بکشند.

هنگام تحویل سال، با روشن شدن شمع سفره هفت سین، همه اعضای خانواده گرد سفره جمع می شوند و با خواندن دعای تحویل سال و به جای آوردن نماز حاجت، سال جدید را آغاز می کنند.پس از تحویل سال معمولاً افراد کوچکتر خانواده به دیدار بزرگان فامیل می روند وآن ها نیز متقابلاً به بازدید آنها می پردازند. دید و بازدید تا روز سیزده فروردین ادامه می یابد.

عزاداری در محرم

مراسم عزاداری ماه محرم وصفر در کلیه نقاط استان همدان تقریباً به یک شکل برگزار می شود. مردم استان در ایام محرم، در روزهای تاسوعا،عاشورا،سومین روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و روز اربعین با تشکیل دسته های عزاداری به تکرار مرثیه هایی می پردازند که توسط مداحان خوانده می شود.

در هیات های عزاداری نیز به طور عام، از وسایلی چون علم، کجاوه، پالکی، چهل چراغ، پرچم، خیمه گاه، بیرق و گهواره علی اصغربه عنوان نماد عزا و سوگواری استفاده می شود. مراسم شبیه خوانی و تعزیه نیز در روزهای عاشورا و سوم در هر محله و هیات به نوعی اجرا می شود.

دو گروه از دسته های سینه زنی قدیمی همدان معروف به حیدری ها و نعمتی ها مربوط به دو محله قدیمی همدان، یعنی محله جولان و امامزاده یحیی هستند. هریک از این دوگروه دارای مراسم ویژه ای بودند. آن ها در روز عاشورا در محله جولان به اجرای مراسم عزاداری می پردازند و در سوم شهادت امام حسین (ع) از محله امامزاده یحیی بیرون می آیند.

مراسم ازدواج در همدان

مراسم ازدواج همدان در گذشته شامل موارد خاصی بود که امروزه بیشتر آنها تقریباً منسوخ شده است. این مراسم با خواستگاری (خازمنی کنان) شروع می شد و پس از آن نوبت بله برون، رخت بران، حنابندان، رخت داماد، عقدکنان و گرداندن عروس، شب عروسی وپاتختی روز بعد از عروسی و داماد سلام بود. هریک از این مراسم به تبعیت از سنت های هر روستا یا شهر انجام می شد.

خواستگاری در همدان

برای انجام مراسم خواستگاری چند نفر از بزرگان به خانه عروس می روند و مساله خواستگاری را مطرح می کنند.

بله برون

بعد از مراسم خواستگاری و دریافت جواب مثبت، تعدادی از فامیل درجه یک به خانه عروس می روند و در مورد تعیین مهریه و چگونگی برگزاری مراسم و نوع و مقدار خرید برای عروس صحبت می کنند و به توافق می رسند.

رخت بران

چند نفر از زنان فامیل برای اندازه گیری و دوختن لباس رای عروس به خانه عروس می روند و مقدار زیادی پارچه و شیرینی های مختلف چون نقل و نبات همراه می برند.

حنابندان در همدان

یک شب قبل از عروسی وبا شرکت جوانان فامیل برگزار می شود. عروس از این حنا به دست تمام مدعوین می زند.

رخت داماد

صبح روز عروسی تعدادی از جوانان پسر و دوستان داماد به گرد وی جمع می شوند و تحفه ها و لباسهایی را که از طرف خانواده عروس برای او فرستاده شده، به داماد نشان می دهند و از میان لباس دامادی را به تن او می کنند.

عقدکنان در همدان

مراسم عقدکنان قبل از عروسی بر سر سفره عقد انجام می شود و تعدادی از دختران مجرد سفره ای بربالای سر عروس می گیرند و بر سر عروس قند می سابند و آرزوی برکت و شیرینی برای زندگی آینده عروس می کنند.

عروس چرخان

شب عروسی تعدادی از بزرگان و فامیل داماد به خانه عروس می روند و دو نفر از بزرگان ،عروس را از زیر قرآن رد می کنند و با صلوات از خانه بیرون می آورند و با شادی و سرور به خانه بخت می برند.

پاتختی

فردای روز عروسی فامیل و زنان کهنسال عروس به دیدن او می روند و تحفه هایی را که تدارک دیده اند به عنوان هدیه برای عروس می برند. همچنین مرسوم است که از طرف خانواده عروس شیرین پلو و شیرینی برای عروس برده شود.

داماد سلام

چند روز بعد که معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ روز است، خانواده عروس، زوج جوان را به عنوان پاگشا به خانه خود دعوت می کنند. در این مهمانی هدیه ای به آنها تقدیم می شود.

شب هفت نوزادان

از جشنهای بسیار مرسوم در سطح استان جشن شب هفت نوزاد می باشد. این مراسم همراه با میهمانی برگزار می شود. به هنگام اذان مغرب، اذان و اقامه را همراه با شهادتین در گوش نوزاد می خوانند و نامهایی را که برای او برگزیده اند در لای اوراق قرآن کریم قرار داده و سپس اسمی را که از لای ورق قرآن مجید بیرون آید، روی نوزاد می گذارند.

تفریحات همدان

آرامگاه بوعلی سینا – همدان

آرامگاه بو علی سینا یکی از اماکن تاریخی و جاذبه ای گردشگری در تور همدان است که ساختمان آن به دو سبک ایران بعد از اسلام و ایران باستانی بنا شده است. معماری این ساختمان که توسط مهندس سیحون انجام شده است، بیشتر از شاخصه های زمان ابن سینا و همچنین فناوری های جدید الهام گرفته و همچنین شما می توانید در قسمت زیرین نمونه‌هایی را از یونان باستان، ایران و مصر ببینید. فضای بیرونی آرامگاه ابوعلی سینا دارای آبنمایی زیبا همراه با حوض‌های سنتی و فضای سبزی است که با الهام گرفتن از باغ های ایرانی ساخته شده، همچنین شکل کلی ساختمان آرامگاه با الهام از برج گنبد قابوس ساخته شده و به همین دلیل شباهت زیادی به این مکان تاریخی دارد.

آرامگاه بوعلی سینا

البته تفاوت این بنا با گنبد قابوس در این است که تعداد ستونها و فاصله آنها از هم در آرامگاه ابن سینا بیشتر می‌باشد، اما ابعاد گنبد قابوس تقریباً دو برابر این آرامگاه است که باعث متفاوت به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود. این آرامگاه در شهر همدان و در میدان بوعلی سینا واقع شده و از معروف ترین جاهای دیدنی همدان می باشد که می‌توانید از آن دیدن کنید.   آدرس آرامگاه بوعلی سینا همدان : همدان، میدان بوعلی سینا

باغ ایرانی -همدان

باغ ایرانی همدان که آن را به نام باغ حکمتی نیز می‌ شناسند یکی از باغ های بسیار زیبا و خاص در استان همدان است که در آن از گردشگران خارجی و داخلی پذیرایی می ‌گردد. معماری باستانی زیبا، فضای سبز مناسب و دلنشین و همچنین دسترسی آسان از ویژگی های اصلی این باغ می باشد. این باغ که مساحتی در حدود ۳.۵ هکتار دارد در خود انواع گیاهان بومی استان همدان و کشور را جا داده است و از آنجایی که گیاهان کاشته شده در آن مربوط به چهار فصل سال هستند، هر زمانی که به این باغ بروید می‌توانید از زیبایی‌های آن بهره مند شوید.

باغ ایرانی

از طرفی ساختمان باستانی که معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی دارد در این باغ باعث به وجود آمدن فضایی دلنشین و صمیمی شده است. یکی دیگر از ویژگی های باغ ایرانی همدان آبنماهای الهام گرفته از باغ فین کاشان و استخر روباز رازی است که با استفاده از نورپردازی های ویژه و فضای سبز اطراف آن، به زیبایی تزیین شده است. برای دیدن این کار بوستان شما می توانید به شهر همدان، میدان فلسطین و بلوار فلسطین بروید. باغ ایرانی یکی از جاهای دیدنی همدان در بهار و تابستان است.  آدرس باغ ایرانی همدان : میدان فلسطین ، بلوار فلسطین ،پارک و باغ ایرانی

دره مراد بیگ – همدان

دره مرادبیگ که آن را به نام دره مرادبیک نیز می‌ شناسند، به عنوان بزرگترین دره در کوهستان الوند شناخته می‌ شود و در جنوب شهر همدان واقع شده است. این دره از آنجایی که در یک منطقه به اصطلاح بن ‌بست قرار دارد، دست نخورده و بکر باقی مانده است. همچنین رفت و آمد در این منطقه بسیار پایین است که همین باعث ساکت بودن و افزایش آرامش منطقه شده است. برای وارد شدن به این دره شما باید از باریک راهی که اطلاحاً به آن مالرو می‌ گویند و در دره چشم فرش قرار دارد، عبور کنید.

دره مراد بیگ

زمانی که به این دره وارد می‌شوید می توانید که آثار باقی مانده از یک روستای قدیمی را در قسمت سمت چپ این دره مشاهده کنید که تقریبا با روستای دره مرادبیگ حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد. همچنین آب شدن برف ها باعث به وجود آمدن چشمه های فراوانی در این دره شده است که رود الوسجرد را تشکیل میدهند و باعث سرسبزی و با نشاط شدن این منطقه شده‌ اند. در ضمن در این دره تعداد دیگری از جاهای دیدنی همدان نیز وجود دارد که عبارتند از: قزوله‌ دره، سردوش، دره بهشت، پیررحمان، دره گرگ و… که با رفتن به این منطقه دیدنی می‌ توانید از آنها نیز دیدن کنید.

آدرس دره مراد بیگ همدان : 3 کیلومتری همدان، دامنه کوه های الوند

غار علیصدر – همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان غار علیصدر می‌ باشد که در شهرستان کبودراهنگ واقع شده است، برای دیدن غار علیصدر باید حدود ۷۵ کیلومتر مسیر را از شهر همدان طی کرده و به روستای علیصدر که از توابع کبودراهنگ می باشد، بروید. این غار بسیار زیبا در مناطق مرتفع «ساری قیه» واقع شده است که معنی این عبارت صخره زرد می ‌باشد. گفته می ‌شود که مردم این منطقه حتی در دوران صفویه هم از آب این غار، به وسیله کانال کشی ‌های انجام شده استفاده می ‌کردند و این وضعیت ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۴۲ یک گروه برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد این غار، به درون آن رفتند و اطلاعاتی را در مورد آن به دست آوردند.

غار علیصدر

اما جالب است بدانید که تا سال ۱۳۵۲ دهانه این غار بسیار تنگ و در حدود ۵۰ سانتی‌ متر بود و هیچ کسی به جز کوهنوردان فوق حرفه ‌ای نمی‌ توانستند وارد آن شود، اما در سال ۱۳۵۳ مردم محلی به کمک تیمی که برای مجهز کردن این غار آمده بودند، دهانه آن را باز کردند و الان ورودی این غار دارای دهانه ‌ای به عرض ۵ و ارتفاع ۳ متر می‌ باشد و همچنین قسمتی از کف آن بتن ریزی شده و بر یک مسیر خشک ‌برای راه رفتن، آماده شده است. به همین جهت اکثر افرادی که به همدان سفر می کنند در بین جاهای دیدنی همدان، بازدید از غار علیصدر را در لیست اولویت های خود قرار می دهند.

آدرس غار علیصدر همدان : ۷۵ کیلومتری همدان، روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ

آرامگاه باباطاهر – همدان

آرامگاه باباطاهر عریان که به آن باباطاهر همدانی نیز می گویند یکی از جاهای دیدنی همدان می ‌باشد که آرامگاه شاعر و عارف گرانقدر مربوط به قرن چهارم و پنجم هجری است. گفته می‌ شود دلیل لقب دادن او به نام عریان این بوده که از تمام متعلقات مربوط به دنیا بریده بوده و در راه خودشناسی عرفان قدم گذاشته بوده است. بنای آرامگاه این شاعر گرانقدر بر روی یک تپه به شکل یک هشت ضلعی ساخته شده است که از زمان‌ های قدیم تا کنون چندین بار بازسازی شده و آخرین مرتبه بازسازی به سال ۱۳۴۴ باز می‌ گردد.

آرامگاه باباطاهر

این آرامگاه که یک نمونه بسیار زیبا از معماری قرن هفتم و هشتم می‌ باشد، از شکوه و جلال بالایی برخوردار است. به طوری که کف آن را با سنگ گرانیت و مرمر تزیین کرده‌اند و همچنین پله ‌های آرامگاه، سنگ مربوط به مقبره و ستونهای برج مانند آن به وسیله سنگ گرانیت تزئین شده است که همین موضوع باعث جذب گردشگران و علاقمندان به معماری، به این مکان شده است. در ضمن وقتی به این مکان می‌ روید می‌ توانید دوبیتی ‌های بسیار زیبای این شاعر گرانقدر را که روی قسمت‌ های مختلف آرامگاه ثبت شده است را ببینید.

آدرس آرامگاه باباطاهر همدان: میدان باباطاهر همدان

دشت میشان – همدان

دشت میشان همدان در نزدیکی قله الوند واقع شده و پهناوری و سرسبز بودن آن باعث شده است تا هر گردشگری که به آن وارد می‌ شود بتواند از زیبایی و مناظر دلنشینی که آرامش را به شما تقدیم می کنند لذت ببرد. همین باعث شده است که افراد زیادی هر سال، ضمن بازدید از جاهای دیدنی همدان در تابستان برای استراحت و لذت بردن از طبیعت زیبای دشت میشان، به این منطقه مسافرت کنند.

دشت میشان

مساحت این دشت به صورت تقریبی حدود 1 هکتار می‌ باشد و برای رسیدن به آن باید در دامنه کوه الوند، کمی کوهنوردی داشته باشید. در مسیر این کوهنوردی شما می‌ توانید از جاده ‌ای که به سمت آبشار گنج ‌نامه و کتیبه تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان در این منطقه دیدن کنید سپس به دشت میشان برسید. زمانی که در این دشت هستید علاوه بر طبیعت زیبا و بی نظیر، می‌ توانید از عشایری که در دامنه‌ های شمالی کوه الوند ساکن هستند دیدن کنید و با زندگی این اقوام آشنا شوید.

آدرس دشت میشان همدان : گنج نامه، ایستگاه دوم تله کابین گنج نامه

سراب گاماسیاب – همدان

سراب گاماسیاب همدان در قسمت جنوب شرقی شهرستان نهاوند قرار گرفته و به عنوان سرچشمه یکی از بلندترین رودهای ایران و زیباترین جاهای دیدنی همدان شناخته می‌ شود. این مجموعه چشمه آب رودخانه ‌های زیادی مانند خرم رود، قلقل رود و حرم آباد را تأمین می‌ کند و بعد از اینکه زمین‌ های کشاورزی را با آنها آبیاری کردن به سمت دشت نهاوند رفته و به رودخانه قره سو می ریزد که این رودخانه نیز یکی از زیرمجموعه ‌های رود بزرگ کرخه می باشد. محوطه این سراب یا چشمه‌ سار بسیار زیباست و هر بیننده‌ ای را می‌ تواند محو تماشای خود کند، از طرفی آبی که از چشمه ‌ها جاری می‌ شود و به رودخانه میریزد به اندازه‌ ای سرد می‌ باشد که شما نمی توانید دستان خود را در آب نگه دارید؛ دلیل این خنکی بسیار بالا این است که آب این چشمه ها از یخچال های طبیعی تامین می شود.

سراب گاماسیاب

یکی دیگر از ویژگی‌ های بسیار مهم این چشمه ها این است که به صورت مجموع آبدهی آنها به ۵ مترمکعب در ثانیه می رسد که همین به ما نشان می دهد که سراب گاماسیاب یکی از پر آب ترین چشمه ساران ایران می باشد. سراب گاماسیاب را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان در تابستان انتخاب کرد.

آدرس سراب گاماسیاب همدان : ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند

حمام حاج آقا تراب – همدان

حمام حاج آقا تراب همدان یکی از آثار تاریخی مربوط به دوره قاجار می‌ باشد که در شهر نهاوند واقع شده است. این حمام که در کوچه بزرگ و زیبا به همین نام، یعنی آقا تراب، قرار دارد؛ به سبک بناهای دوران صفویه ساخته شده و وسعت آن در حدود ۶۷۰ متر مربع می‌ باشد که این فضا به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شده است. از آنجایی که این حمام باستانی دارای دو بخش جداگانه برای استفاده طبقه اشراف و عموم مردم بوده است، به آن حمام دو قلو نیز می‌ گفتند.

حمام حاج آقا تراب

دیوارها و سقف‌ های این حمام با گچ بری‌ ها و کاشی کاری‌ های بسیار زیبا تزیین شده که می‌ توانید در آنها داستان هایی از شاهنامه را ببینید که همین قضیه به زیبایی حمام افزوده و آن را در لیست جاهای دیدنی همدان قرار داده است. امروزه این حمام تبدیل به موزه مردم شناسی نهاوند شده است و شما در قسمت مردانه آن می‌ توانید مراسم شست و شو را که به وسیله مجسمه ‌ها به شما نمایش داده شده است ببینید و همچنین در قسمت زنانه مراسم حنابندان برقرار است که لطف و صفای خود را دارد.

آدرس حمام حاج آقا تراب همدان : شهر نهاوند، خیابان شریعتی، کوی حاج آقا تراب

آبشار گنجنامه – همدان

آبشار گنجنامه همدان که در فاصله ۵ کیلومتری از غرب شهر همدان واقع شده، در دامنه‌ های کوه الوند قرار دارد یکی از معروف ترین جاهای دیدنی همدان در بین جاذبه های طبیعی همدان است. این آبشار بسیار زیبا چه ارتفاع آن به حدود ۱۲ متر می‌ رسد جذابیت بالایی به مناطق اطراف خود داده است و همین باعث شده که هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه سرازیر شوند. از طرفی در هیچ کدام از فصل‌ ها خشک نخواهد شد، همین باعث شده است که در فصل‌ های مختلف بتوانید از این آبشار دیدن کنید و از زیبایی‌ های آن بهره مند شوید.

آبشار گنجنامه

به عنوان مثال این آبشار در فصل زمستان این آبشار دچار یخبندان می ‌شود و همین باعث شکل گرفتن قندیل‌ های یخی بسیار زیبا منحصر به فردی می‌ گردد که شاید نمیتوان نمونه‌ های مشابه آن را در هیچ کجای کشور دید. یکی دیگر از جاذبه ‌های این آبشار که باعث می ‌شود گردشگران به این منطقه بیایند، وجود صخره های بلند و بسیار مناسب برای انجام ورزش صخره نوردی می‌ باشد که ورزشکاران را به این منطقه می ‌کشاند. در کنار تمامی این موارد یک پارک بزرگ در نزدیکی این آبشار احداث شده که بعد از دیدن آبشار می‌ توانید به آن منطقه بروید، کمی استراحت کنید و از مناظر آن لذت ببرید.

آدرس آبشار گنجنامه همدان : 5 کیلومتری غرب شهر همدان میان دامنه های کوه الوند

دهکده واریان – همدان

دهکده واریان همدان که مسیر دسترسی آن در جاده کرج به چالوس قرار دارد، در حوزه استحفاظی استان همدان است و با اینکه تنها مسیر دسترسی به آن از طریق استان البرز می باشد، در واقع یکی از دیدنی های همدان می باشد. قبل از اینکه سد کرج این روستا در کنار دریاچه قرار داشت و امروزه برای دسترسی به آن باید به سمت دریاچه پشت سد کرج حرکت کنید. یکی از نکات بسیار جالب این روستا این است که تنها راه دسترسی به آن از طریق آب می باشد و باید عرض این دریاچه را طی کنید تا به این روستای زیبا با طبیعت دلنشین برسید. قرار گرفتن این روستا در کنار دریاچه سد باعث شده است که کشاورزی و دامپروری در آن رونق بسیار زیادی داشته باشد و ساکنین روستا که به فرهنگ قدیمی این مکان پایبند هستند از این منطقه بسیار زیبا مهاجرت نکنند.

دهکده واریان

همانطور که گفتیم این روستا از شهر و در دسترس عموم فاصله زیاد گرفته که همین باعث زیباتر شدن و بکر بودن این روستا شده، در صورتی که علاقه به دیدن چنین مکان آرامش بخش و زیبایی دارید به هیچ وجه این روستا را از دست ندهید و برای دیدن خارق العاده ترین روستای ایران به این منطقه مسافرت کنید.

آدرس دهکده واریان همدان : نهاوند، دهکده واریان

میدان امام – همدان

میدان امام همدان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میدان‌ های ایران است که در مرکز شهر همدان واقع شده و وسعت خیابان‌ هایی که به آن وارد می شوند نمای بسیار زیبا و منحصر به فردی به آن داده که در نوع خود بی نظیر است. زمانی که شما در این میدان قرار بگیرید به تمامی انشعابات شهر همدان دسترسی مستقیم دارید و می‌ توان گفت که بیشترین نفوذ روی شهر را هم این میدان دارد.

این میدان که امروز آن را با نام میدان امام خمینی می ‌شناسند در سال ۱۳۰۷ توسط معمار آلمانی کارل فریش طراحی شده و بین سالهای ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ احداث شده است. در اطراف این میدان دوازده گنبد می بینید که با آجر کاری های ساده و برجسته و همچنین نقش‌ های هندسی و گچبری‌ های زیباترین تزیین شده و در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی همدان در میان اماکن تاریخی همدان به شمار می رود .

میدان امام

در مجموع ۶ خیابان به این میدان می‌رسد که مشهورترین خیابان‌ ها، خیابان اکباتان می‌ باشد که در آن مجموعه تپه هگمتانه که اولین پایتخت ایران می‌باشد واقع شده و همچنین در آن میتوانید موزه‌ های همدان و کلیسای گریگوری را ببینید.

آدرس میدان امام همدان : میدان مرکزی شهر همدان

روستای ورکانه – همدان

روستای ورکانه همدان که در فاصله ۲۵ کیلومتری این شهر واقع شده، دارای معماری قدیمی و سنتی است و با رفتن به آن می توانید حال و هوای زمان های قدیم منطقه را درک کنید. اقامتگاه بومگردی ورکانه نیز فرصت تجربه سبک زندگی سنتی و گشت و گذار در جاهای دیدنی همدان در ورکانه را برای گردشگران فراهم می کند.

ساختار سنگی این روستا که در زمان تابش نور به رنگ قهوه ای سوخته است شما را به یاد اروپای دوره رنسانس می اندازد و به همین دلیل به این روستا روستای رنسانسی ایران یا روستای سنگی نیز می گویند. قدمت این روستا بیشتر از ۴۰۰ سال می‌باشد و طبق گفته مردم این منطقه شکل گیری این روستا از محله‌ای قدیمی به نام درب مسجد شروع شده است و در دوره صفویه ساخته شده است.

روستای ورکانه

این روستا یکی از ۶ روستای دیدنی استان همدان است که وجود باغ های سرسبز، خانه های سنگی و کوچه های سنگفرش شده باعث شده تا تمام گردشگرانی که به این منطقه مسافرت می ‌کنند از دیدن زیبایی‌های آن حیرت زده شوند.   آدرس روستای ورکانه همدان : 25 کیلومتری همدان

موزه و سفره خانه سنتی حمام قلعه – همدان

موزه و سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان، یک موزه مردم شناسی متعلق به مردم همدان است که در سال ۱۳۸۷ شمسی افتتاح شده و از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب بازدید کنندگان می‌ توانند به آنجا مراجعه کنند از دیدنی‌ های موجود در این موزه بهره ‌مند شوند. زمانی که به این مکان تفریحی می ‌روید علاوه بر دیدن موزه می‌توانید به سفره خانه سنتی حمام قلعه که در آن انواع غذاهای سنتی سرو می‌ شود بروید و یک وعده غذایی دلچسب نوش جان کنید.

حمام قلعه

شما می‌ توانید در این موزه ماکت‌ هایی نشان دهنده حمام‌ های قدیمی هستند را مشاهده کنید و همچنین از موسیقی زنده‌ ای که در این مرحله اجرا می ‌شود لذت ببرید. از امکانات رستوران واقع در این مکان می ‌توان انواع غذاهای سنتی برای ناهار و شام، قیمت مناسب، فضای دلنشین و تاریخی با پارکینگ رایگان را نام برد. در صورتی که به دیدن این مکان علاقه دارید می‌ توانید به خیابان شریعتی همدان و کوچه مهر بروید.

آدرس موزه و سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان : همدان، خیابان شریعتی، کوچه مهر

پارک مینی ورلد – همدان

پارک مینی ورد همدان، اولین پارک mini world در این استان است که با رفتن به این پارک شما می ‌توانید از جاذبه‌ های گردشگری کشورهای دیگر جهان نیز دیدن کنید و همچنین از امکانات تفریحی این پارک استفاده کنید. این پارک چهارمین پارک مینی ورد در ایران می‌ باشد به عنوان یکی از جاهای دیدنی ملایر، یک پنجره به روی قسمتهای مختلف جهان شناخته می‌ شود و شما می ‌توانید در آن ۱۳۸ اثر تاریخی و دیدنی از تمامی نقاط ایران و جهان را مشاهده کنید.

پارک مینی ورلد

برج کج پیزا، برج ایفل پاریس، حافظیه شیراز، پارتنون یونان، آرامگاه خیام و تخت جمشید مکان‌ های دیدنی هستند که در ابعاد کوچک تری در این پارک ساخته شده‌اند؛ همین باعث شده که شما بتوانید با رفتن به این پارک با یک تیر چند نشان بزنید اوقات خوشی را در آنجا سپری کنید. در ضمن این پارک با داشتن امکانات رفاهی مختلف و وسایل تفریحی متنوع می ‌تواند مکان خوبی برای یک استراحت مفصل باشد که به قول معروف هم فال است و هم تماشا؛ پس از دیدن آن را از دست ندهید.

آدرس پارک مینی ورد همدان : ملایر، بلوار انقلاب، بلوار شهید بیات، کیلومتر یک بلوار نبوت

تپه های عباس آباد – همدان

تپه های عباس آباد همدان در نزدیکی میدان قائم قرار دارند و از آن جایی که بر روی شهر همدان مشترک هستند و ارتفاع بالایی دارند، از زمان‌های قدیم تا امروز به عنوان یکی از مکانهای مهم و استراتژیک در این شهر شناخته می‌ شدند. جالب است بدانید که در زمان‌ های قدیم هرگاه حاکمیت همدان تغییر می‌ کرده بر فراز این تپه طبل و دهل می‌ نواختند و به همین دلیل به آن تپه نقاره‌ خانه نیز گفته می‌شود. ۲ جاده برای دسترسی به این تپه وجود دارد که یکی از آنها از اوایل جاده گنجنامه و دیگری از ابتدای چهارباغ ارم می‌ باشد. همچنین از آنجایی که این تبلت دارای موقعیت جغرافیایی خوبی است و از شرایط طبیعی مناسبی برخوردار می‌ باشد، در چند سال گذشته مکان‌ های تفریحی پذیرایی و اسکان مناسبی در آن ساخته‌ اند که امروزه به عنوان یکی از جاهای تفریحی و دیدنی همدان شناخته می ‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌ های بسیار کلیدی این تپه ‌ها داشتن نماهایی بسیار جالب است که شما از یک طرف می‌ توانید نمایش شهر همدان از دور را تماشا کنید و در سمت دیگر تان دره سرسبز عباس آباد قرار دارد که یکی از مکان‌ های طبیعی زیبایی همدان است.

آدرس تپه های عباس آباد همدان : میدان قائم یا میدان داریوش سابق

آرامگاه رضی الدین آرتیمانی

در میان جاهای دیدنی همدان آرامگاه شاعران و دانشمندان سرشناس بسیاری وجود دارد. آرامگاه رضی الدین آرتیمانی که در سه کیلومتری تویسرکان، روستای آرتیمان قرار دارد نیز متعلق به میررضی ‌الدین آرتیمانی است که یکی از عارفان به نام در دوره شاه عباس صفوی بوده و نام اصلی او سید محمد و تخلص آن رضی است. گفته می ‌شود که این شخص در ایام کودکی نزد پدر خود در آرتیمان زندگی می ‌کرده و برای تحصیل علم به همدان مهاجرت کرده است، بعد از آن برای دستیابی به درجات بالا طرح علمی و ادبی ای به اصفهان مهد شعر و ادب در دوره صفوی بوده است مسافرت می ‌کند و در دربار شاه عباس صفوی صاحب منصب می شود؛ او بعد از سال‌ها زندگی در اصفهان در آخرین سالهای عمر خود به زادگاهش بر می گردد آنچه که یاد گرفته است را به مردم منطقه خود می آموزد. این شخص در سال ۱۳۰۷ هجری قمری فوت کرده و در این ساختمان به خاک سپرده شده است و مهمترین آثار ادبی او سوگند نامه و ساقی نامه می باشد، در ضمن آرامگاه میر رضی الدین بر روی یک تپه در منطقه خوش آب و هوا و زیبا ساخته شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

آدرس آرامگاه رضی الدین آرتیمانی : 3 کیلومتری تویسرکان، روستای آرتیمان

سراب گیان – همدان

یکی از زیباترین و سرسبزترین جاهای دیدنی همدان در نزدیکی نهاوند، سراب گیان است که فاصله چندانی از همدان ندارد و شما می توانید ظرف ۱.۵ ساعت به آنجا برسید. سراب گیان که محلی‌ ها در این منطقه به آن گیون نیز می‌ گویند، دارایی چشمه‌ های پر آب بسیار زیادی می ‌باشد که در غرب کشور واقع شده و به ثبت ملی رسیده است. کلمه گیون به معنی جان می‌ باشد و دلیل نامگذاری چشمه به این صورت این است که افراد این منطقه عقیده دارند که این چشمه به محل زندگیشان جان بخشیده است.

سراب گیان

در غرب این چشمه ‌سار روستاهای مهین آباد و مظفرآباد قرار دارند و همچنین جنوب این چشمه به کوه‌ های گرین می ‌رسد. در فاصله دو کیلومتری این مکان دیدنی تپه باستانی گیان قرار دارد که یکی از مکان‌ های تاریخی همدان در این منطقه محسوب می شود. آبدهی این چشمه در هر ثانیه یک متر مکعب می باشد به طور میانگین در هر سال دو هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را راهی رودخانه کیان می ‌سازد که در مسیر خود موارد نیاز به آب آشامیدنی و کشاورزی را تامین می کند.

آدرس سراب گیان همدان : 20 کیلومتری شهر نهاوند

خانه لطفعلیان همدان

خانه لطفعلیان همدان که یکی از جاهای دیدنی همدان و مکانهای تاریخی شهر ملایر می باشد، یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوره قاجار است که سازنده و مالک اولیه آن مرحوم حسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده ودر آن زمان با توجه به نفوذی که در دربار قاجار داشته است، توانسته برای ساخت خانه خود از بهترین معماران آن زمان استفاده کند. این بنای تاریخی از نظر معماری دارای ارزش فراوانی است و از بخش‌ هایی مانند: اندرونی، اصطبل، خانه اصلی، حسینیه و محوطه بیرونی که یک حیاط بزرگ است، تشکیل شده بود که در سال‌ های بعد قسمت حسینیه توسط مرتضی خان لطفعلیان خریداری شد و کاربری آن به مسکونی تغییر یافت.

خانه لطفعلیان همدان

این خانه که در دو طبقه ساخته شده و سقف طبقه همکف آن از طاق ‌های آجری زیبا پوشیده شده، با تیرهای چوبی محکم کاری شده است. از میان حیات این باغ قناتی پر آب عبور می‌کند و همچنین دو حوزه سنگی در کشور وجود دارد که فضای این باغ را بسیار فرح بخش و هوای آن را خنک می سازند.

آدرس خانه لطفعلیان همدان : ملایر، خیابان شهید مصطفی خمینی، کوچه شهید علیرضا شهبازیان

سراب ملوسان همدان

سراب ملوسان همدان که در فاصله ۱۷ کیلومتری از شمال شهر نهاوند قرار دارد، روستای ملوسان در این منطقه نزدیک است. این منطقه با داشتن کوهستان‌ های پهناور با ارتفاع بلند که به دشت‌ های وسیع و سرسبز می ‌رسد، همین باعث شده است که این منطقه پوشش جانوری متنوعی داشته باشد و بتوانید حیواناتی مانند قوچ و میش را در این منطقه ببینید. این منطقه دارای چشمه‌ های فراوانی است که آب مورد نیاز برای مصارف کشاورزی و آشامیدنی این منطقه را فراهم می ‌کند و همچنین توانسته گردشگران زیادی را هر ساله به خود جذب کند.

سراب ملوسان همدان

طبیعت این منطقه بسیار بکر و دیدنی است و دارای دشت‌ های پهناور و غارهای دوقلوی است که هر دوستدار طبیعتی را به وجد می‌ آورد. بهترین زمان برای دیدن این منطقه در فصل تابستان است، چرا که شما می‌ توانید در برکه های ایجاد شده شنا کنید وضع آب و هوای خوب آنجا لذت ببرید.

آدرس سراب ملوسان همدان : 17 کیلومتری شمال شهرستان نهاوند

سد اکباتان همدان

سد اکباتان همدان یکی از جاذبه‌ های طبیعی استان همدان است که برای رسیدن به آن باید وارد مسیر همدان به ملایر شوید، بعد از حدود ۱۰ دقیقه رانندگی شما به تابلویی که مسیر دریاچه سد اکباتان را مشخص کرده می‌ رسید و بعد از گذشتن از روستای سنگستان به سد اکباتان خواهید رسید. سد اکباتان که به آن سد یلفان نیز می گویند در قسمت جنوب شرقی همدان قرار گرفته و در سال ۱۳۴۲ بر روی رودخانه آبشینه و یلفان احداث شده است. این سد که در حدود ۵۴ متر ارتفاع دارد برای آبیاری زمین‌ های کشاورزی و تامین آب آشامیدنی شهر همدان احداث شده است.

سد اکباتان همدان

این سد که تا قبل از انقلاب اسلامی به نام شهناز شناخته می ‌شده است دارای یک دریاچه با وسعتی در حدود ۶۰ هکتار می ‌باشد و محیط اطراف آن سرسبز و با صفاست، همین باعث شده یکی از مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی همدان باشد و هر ساله دوستداران طبیعت را به خود جذب کند. همچنین دوستداران ورزشهای آبی مانند قایق سواری، غواصی و اسکی روی آب می ‌توانند از دریاچه پشت این سد استفاده کند.

آدرس سد اکباتان همدان : 10 کیلومتری جاده همدان به ملایر

روستای سیمین ابرو

روستای سیمین ابرو همدان که یکی از روستاهای زیبا در استان همدان می باشد در منطقه کوهپایه‌ ای واقع شده و دارای کوچه ‌های باریک، معماری پله‌ ای و بافتی سنتی می‌باشد که به صورت یکپارچه از سنگ تشکیل شده است. قدمت این روستا به ۳۰۰ سال می‌ رسد و در جنوب شرقی شهرستان همدان واقع شده است. مردم این روستا بیشتر از اقوام لر هستند و به شغل باغداری مشغول می‌ باشند که همین باعث شده روستای سیمین ابرو سبز و باصفا باشد. ساختار سنتی این روستا که با استفاده از مصالح بومی ساخته شده است، زیبایی و حال و هوای خوبی را به این مکان القا کرده، همچنین از طرفی بن‌ بست بودن این روستا باعث شده تا مناطق اطراف آن بکر بماند و هر سال دوستداران طبیعت برای دیدن زیبایی های طبیعی این منطقه به آنجا مسافرت کنند. در ضمن این روستا از اولین روستای گردشگری در استان همدان می‌باشد که طی برنامه ریزی‌های انجام شده بهسازی‌ های لازم در آن انجام شده است.

آدرس روستای سیمین ابرو همدان: 12 کیلومتری شهر همدان

تالاب آبشینه همدان

تالاب آبشینه همدان یکی از تالاب‌ های بسیار زیبای غرب کشور می‌ باشد که در فاصله ۱۵ کیلومتری همدان و ۵ کیلومتری ملایر واقع شده است. این تالاب که دریاچه پشت سد آبشینه میباشد بر روی رودخانه ای با همین نام ساخته شده است. وسعت این تالاب در حدود ۸۵ هکتار می‌ باشد و یکی از جاذبه‌ های آن پرندگان مهاجری هستند که در فصل بهار و زمانی که از ایران عبور می‌ کنند، به این تالاب می ‌آیند.

تالاب آبشینه همدان

از سال ۱۳۹۰ تا امروز این تالاب در لیست مناطق حفاظت شده ایران قرار دارد و شکار کردن در آن ممنوع می ‌باشد. پرندگانی که به این تالاب می ‌آیند عبارتند از: چوبیا، حواصیل خاکستری، اگرت، فلامینگو، کشین و پلیکان. همچنین در اطراف این تالاب شما می ‌توانید پوشش گیاهی بسیار غنی را ببینید که باعث سرسبزی این منطقه شده اند. وجود چنین منابع طبیعی باعث شده است که هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه مسافرت داشته باشند و از زیبایی‌ های طبیعی آن استفاده کنند.

آدرس تالاب آبشینه همدان: 15 کیلومتری شرق همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان در ضلع شرقی تپه هگمتانه محله قدیمی ارامنه واقع شده که یکی از جاهای دیدنی همدان به حساب می‌ آید. تاریخ ساخت این کلیسا به زمان شاه سلیمان صفوی و سال ۱۶۷۶ میلادی باز می‌ گردد و طبق اسناد موجود توسط ارامنه اصفهان و همچنین تجار ارمنی اهل روسیه و مهاجرینی که در این منطقه زندگی می‌ کردند بنا شده و در سال ۱۹۳۹ میلادی بازسازی شده است.

کلیسای گریگوری استفان همدان

ساختار این بنا به به این صورت است که در بالای درب اصلی آن برج ناقوس خانه واقع شده و در قسمت غربی قرار دارد، دو درب دیگر این کلیسا به صحن حیاط اصلی و حیاط خلوت می ‌رسد. ساختمان کلی این بنا به صورت مستطیل می‌ باشد و از یک کتابخانه و یک سالن اصلی تشکیل شده که فضای داخلی آن هیچگونه تزئینات خاصی ندارد و صرفاً تابلوهایی که نشان دهنده حضرت مسیح (ع)، وارطان مامیکونیان که یکی از سرداران لشکر ارمنستان بوده و مریم مقدس در این مکان نصب شده است

آدرس کلیسای گریگوری استفان همدان: ضلع شرقی تپه هگمتانه محله قدیم ارامنه

تخت نادر همدان

تخت نادر یکی از دشت ‌های کوهستان الوند در استان همدان می ‌باشد که با مساحت یک و نیم هکتار پوشش گیاهی چمنزار، در ارتفاع 2900 متری از سطح دریا قرار دارد. دو نظر برای علت نام‌ گذاری این دشت وجود دارد. نظر اول این است که تخت در فرهنگ الوند به معنی چمنزار و مکانی برای رفع خستگی است و نادر نیز به معنای کمیاب می‌ باشد اما عده دیگری معتقدند که به علت بازدید نادرشاه افشار از این منطقه، این دشت به تخت نادر شهرت یافته است. این مکان به علت طبیعت زیبایی که دارد یکی از جاهای دیدنی شهر همدان به شمار می‌ آید.

تخت نادر همدان

پیست اسکی تاریک دره همدان

پیست اسکی تاریک دره در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده‌ ی گنج‌ نامه و در شهر همدان واقع‌ شده است. این پیست فعالیت خود را از سال 1364 شروع کرد و اکنون دارای امکانات زیادی ازجمله خوابگاه و سالن غذاخوری است. این پیست، سه دستگاه تله‌ اسکی را در روزهای اسکی در اختیار علاقه ‌مندان به این ورزش قرار می‌ دهد. پیست اسکی تاریک دره دارای ظرفیتی 500 نفری می ‌باشد و در فصل تابستان نیز پیست چمن نیز دارد. پیست تاریک دره از جاهای دیدنی همدان در زمستان است.

مراکز خرید در همدان

بازار کفاشخانه

یکی از مراکز تخصصی فروش کفش بازار کفاشخانه همدان است، در این مرکز می‌ توانید برندهای مختلف کفش ‌های شیک ورزشی، چرمی، زنانه، انواع سندل و … را مشاهده و سپس اقدام به خرید کنید.

بازار کفاشخانه

در این بازار دو راسته کفش ‌فروشی وجود دارد که یکی به کفاشخانه کوچک و دیگری به کفاشخانه بزرگ معروف است که در راسته کفاشخانه بزرگ کفش ‌ها را می ‌دوزند و در راسته کوچک انواع مختلف کفش ‌ها را به فروش می ‌رسانند که امروزه با بحران اقتصادی و واردات بی‌ رویه متأسفانه راسته کفاشخانه بزرگ چندان رونقی ندارد.

آدرس: همدان، خیابان میرزاده عشقی.

مرکز خرید ایران زمین

مرکز خرید ایران‌ زمین یکی از بهترین مراکز خرید همدان است که زیاد شلوغ نیست و شما به راحتی می‌ توانید به گشت و گذار بپردازید و پس از مشاهده قیمت‌ ها و گشت زدن برای پیدا کردن محصول مورد نظر اقدام به خرید کنید. این مجتمع شیک دارای نورپردازی و همچنین معماری خاصی است که اجناس آن قیمت مناسبی دارد که در آن فروشندگان حرفه ‌ای مشغول به فعالیت هستند، در کل محل مناسبی برای خرید به خصوص خرید خانوادگی است.

مرکز خرید ایران زمین

این مجتمع دارای پارکینگ اختصاصی است که به هنگام خرید می‌ توانید از آن استفاده کنید. با عضویت در باشگاه مشتریان می‌ توانید از تخفیفات این مرکز استفاده کنید.

آدرس: همدان، خیابان طالقانی، ابتدای خیابان فرهنگ.

مرکز خرید زاگرس

مرکز خرید زاگرس که با نام برج زاگرس نیز شناخته می ‌شود یکی از مراکز خرید مدرن شهر همدان به شمار می رود که در 15 طبقه احداث شده که دو طبقه آن در زیرزمین است. از مجموعه این طبقات 7 طبقه آن تجاری است و از دو طبقه بالای آن نیز به عنوان رستوران استفاده می ‌شود که منظره زیبایی را به هنگام صرف غذا نمایان می‌ کند طوری که شما می ‌توانید طبیعت شهر همدان و همچنین کوه‌ های سر به فلک کشیده آن را به نظاره بنشینید و خاطره ‌ای زیبا از سفر به شهر همدان را در دفتر زندگی خود ثبت کنید.

آدرس: همدان، میدان جهاد.

مرکز خرید زاگرس

مرکز خرید وحدت

مرکز خرید وحدت یکی از مراکز خرید همدان است که در پیاده ‌روی بوعلی که محلی برای رفت و آمد و خیابان گردی قرار دارد. اگر قصد خرید لباس مردانه را دارید پیشنهاد ما به شما بازدید از مرکز خرید وحدت است که لباس‌ ها و برندهایی متناسب با مد روز را عرضه می ‌کند طوری که با هر سبک و سلیقه ‌ای می‌ توانید لباس دلخواه خود را انتخاب کنید. البته ناگفته نماند علاوه بر لباس مردانه در این مرکز لوازم جانبی و گوشی نیز در طبقه آخر این مجتمع وجود دارد. این پاساژ در سه طبقه احداث شده است که یکی از مراکز قدیمی شهر همدان به شمار می رود که پله ‌برقی ندارد.

آدرس: همدان، خیابان بوعلی سینا.

بازار سنتی و بزرگ همدان

بازار بزرگ همدان همانطور که از نامش پیداست نام بازاری بزرگ با بافت سنتی گنبدی شکل سرپوشیده است و از جمله بازارهای قدیمی شهر همدان به شمار می رود. این بازار از گذشته تا به امروز محل خرید تجار و بازرگانان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم بوده است. این بازار بزرگ بیش از 30 راسته و در حدود 24 سرا دارد که اقلام مختلفی در آن به فروش می ‌رسد که می‌ توانید مایحتاج مورد نیاز خود را خریداری کنید، از جمله راسته‌ های این بازار می ‌توان به راسته بازار مسجد جامع، راسته قنادها، سمسارها، قصاب‌ها، کفش دوزها و … اشاره نمود. بنای این بازار بزرگ به دوره قاجاریه بر می ‌گردد.

آدرس: همدان، محدوده خیابان اکباتان و شهدا.

بازار سنتی و بزرگ همدان

مجتمع تجاری الماس

مجتمع تجاری الماس بزرگترین و بهترین مرکز خرید همدان به شمار می رود، که در این مجتمع شما می ‌توانید وسایل مورد نیاز متناسب با مد روز از قبیل پوشاک بچگانه، زنانه و مردانه به همراه کیف و کفش را تهیه کنید. در این مرکز برندهای معروفی همچون فروشگاه زئوس با فروش انواع شلوارهای خارجی و داخلی، فروشگاه مارسی و فروشگاه ارور دارای نمایندگی هستند. ناگفته نماند تماشای پوشاک رنگارنگ و متنوع از پشت ویترین شما را به خرید تشویق و دعوت می‌ کنند.

آدرس: همدان، میدان آرامگاه بوعلی سینا، کوچه کولانج.

برج پاستور

برج پاستور یک مرکز اداری و تجاری به شمار می رود که در یک منطقه شلوغ و در قلب مرکز همدان قرار دارد. در این مرکز انواع پوشاک، طلا، جواهرات، سیسمونی به علاوه رستوران و کافی شاپ برای رفع خستگی و گرسنگی پس از کلی گشت و گذار و خرید وجود دارد که می‌ توانید پس از خرید از طعم غذاهای آن بچشید.

آدرس: همدان، تقاطع خیابان میرزاده عشقی و خیابان پاستور.

برج پاستور

مرکز خرید پایتخت

مرکز خرید پایتخت دارای سه طبقه به اضافه یک طبقه زیرزمین است که در مجموع چهار طبقه می ‌شود. یک مجتمع تجاری و اداری شیک به شمار می رود که دارای آسانسور و پلی برقی است، از پشت ویترین بوتیک‌ های مرکز تجاری می‌ توانید انواع مانتو، لباس مردانه، بچگانه، کفش، عطر، و … را مشاهده کنید.

آدرس: همدان، خیابان بوعلی

مرکز خرید پایتخت

پاساژ چهلستون

پاساژ چهلستون در خیابان بوعلی که یکی از خیابان معروف شهر همدان است قرار دارد. در مرکز خرید چهلستون به وفور می ‌توانید لباس عروس را از پشت ویترین مغازه‌ ها مشاهده است، بنابراین برای ثبت بهترین خاطره زندگی مشترک خود می‌ توانید از لباس‌ های عروس این مرکز بازدید کنید. علاوه بر این دارای بوتیک کتاب، پوشاک مجلسی و … نیز است. بازار گردی و خرید خود بخشی از برنامه سفر را شامل می‌شود چرا که لذتی که در خرید به خصوص برای بانوان هست مشابه آن جای دیگری نیست.

آدرس: همدان ، میدان آرامگاه بوعلی سینا، خیابان بوعلی سینا.

مرکز خرید میلاد

مرکز خرید میلاد یکی از مراکز تازه ‌ساخت همدان به شمار می رود که به تازگی احداث شده است. این مرکز خرید در منطقه ثروتمند و مرفه شهر و به زبان امروزی بالای شهر قرار دارد به همین دلیل دارای اجناسی شیک و مجلسی است که قیمت مناسبی نیز دارد. این مجتمع منحصربه ‌فرد در 11 طبقه احداث شده است که دارای تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز یک مرکز است. دارای 53 واحد تجاری به همراه پارکینگ بزرگی برای پارک خودرو است تا شهروندان و مسافرانی که با خودرو به این مرکز می‌ آیند بتوانند بدون دغدغه خودروی خود را پارک کنند. برای جابجایی و همچنین حمل بار بین طبقات می ‌توانید از آسانسور و پله‌برقی استفاده کنید. چهار طبقه از 11 طبقه این مرکز خرید تجاری هستند که برندهای معتبری در آن مشغول به فعالیت هستند.

آدرس: همدان، خیابان جهاد، نرسیده به میدان بعثت.

مرکز خرید میلاد

پاساژ سعیدیه همدان

پاساژ سعیدیه یکی از مجهزترین و لوکس‌ترین مراکز خرید همدان به شمار می رود که از دو بخش اداری و تجاری تشکیل شده است. دارای آسانسور و پله ‌برقی است که کار تردد و جابجایی را آسان می ‌کند. به راحتی و بدون دغدغه در این مرکز به خرید بپردازید و اوقات خوشی را از خرید در شهر فرهنگ و تمدن به یادگار بگذارید.

آدرس: همدان، خیابان سعیدیه

برج آرین همدان

برج آرین همدان به مانند سایر مراکز خرید از دو بخش تجاری و اداری تشکیل شده است که نمای منحصر به فردی دارد. اجناس این فروشگاه از قیمت مناسبی برخوردار است که می ‌توانید لباس و سایر پوشاک مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تهیه کنید.

آدرس: همدان ، خیابان پاستور

مرکز خرید دلتا

مرکز خرید دلتا از بهترین مراکز خرید همدان است که اجناس متنوعی دارد که از آن جمله می‌ توان به پوشاک، عطر، کیف و کفش و … اشاره نمود. این مرکز دارای پله‌ برقی است و در چندین طبقه ساخته شده است.

آدرس: همدان خیابان میرزاده عشقی

مرکز خرید مهستان

مرکز خرید مهستان در بهترین نقطه شهر همدان به صورت یک مرکز خرید چند طبقه احداث شده است، در این مرکز خرید شما می‌ توانید برای خود و عزیزانتان انواع پوشاک، کیف، کفش، روسری، لباس مجلسی، ترمه، نقره و … را خریداری کنید که قیمت مناسبی نیز دارند. در این مجتمع 4 طبقه به صورت اداری فعالیت می ‌کنند که از مهمترین آنان فعالیت اتحادیه طلا و نقره شهر همدان است. اگر با خودروی خود سفر کرده ‌اید اصلاً نگران نباشید چرا که دارای پارکینگ طبقاتی و سرویس بهداشتی است و پله‌ برقی نیز دارد که می‌ توانید از آن برای رسیدن به طبقات برج استفاده کنید.

آدرس: همدان، میدان امام خمینی(ره)، خیابان بوعلی.

مرکز خرید مهستان

پاساژ قائم همدان

پاساژ قائم یکی از مراکز تخصصی شهر همدان است که در آن وسایل برقی، صوتی و تصویری، ورزشی، موبایل و … قابل مشاهده و خرید هستند، بنابراین اگر قصد خرید وسایل برقی را دارید می‌ توانید به پاساژ قائم مراجعه کنید.

آدرس: همدان میدان امام

پاساژ خواجه رشید

پاساژ خواجه رشید همانطور که از نامش پیداست در خیابان خواجه رشید همدانی قرار دارد. یکی از پاساژهای منحصربه ‌فرد شهر همدان است که کالاهای شیکی را عرضه می ‌کند و معمولاً همیشه پر از مشتری است.

آدرس: همدان، بلوار خواجه رشید همدانی.

برج جهان نما

برج جهان نما یکی از مراکز خرید لوکس همدان است که در قسمت بالا شهر همدان قرار دارد که در آن لباس‌ های مجلسی، سیسمونی، اسباب‌ بازی و … برای خرید وجود دارد.

آدرس: همدان، خیابان جهاد

رستوران دلتا

این رستوران محیطی تمیز، خانوادگی و نسبتاً زیبا دارد. غذاهای این رستوران شامل انواع غذاهای ایرانی و غذاهایی فرنگی مانند مثل فیله سوخاری، جوجه سوخاری، شنیسل مرغ، رولت مرغ، اسکاپ مرغ، کیوسکی، استیک دانمارکی، استیک وزیری، نچور مرغ و … خود است. کباب کوبیده و کبابی به نام ثریایی (کباب برگی که با فلفل دلمه ‌ای و سبزیجات مزه‌ دارش کرده‌اند).

سطح قیمتی: مناسب/ متوسط

نشانی: همدان، خیابان میرزاد عشقی، روبروی خیابان سعدیه

رستوران دلتا

سفره خانه ساعی

یکی دیگر از رستوران های معروف همدان سفره خانه‌ ی ساعی است. این هم یکی از چند سفره خانه ‌ای است که در مسیر گنجنامه قرار دارد. کیفیت غذای این رستوران و همچنین فضای زیبای آن از شاخصه‌ های مهم این سفره خانه است.

نشانی: همدان، گنجنامه، ابتدای جاده تویسرکان

سفره خانه ساعی

رستوران داریوش گنجنامه

رستوران داریوش، رستورانی مدرن و لوکس است که در طبقه‌ ی سوم در محیطی زیبا، پذیرای گردشگران است. در روزهای تعطیل و مراسم خاص، موسیقی زنده در رستوران اجرا می‌ شود که جذابیت آن را دوچندان می‌ کند.

سطح قیمتی: نسبتاً بالا

آدرس: همدان، جاده عباس آباد، مجموعه گنجنامه

رستوران داریوش گنجنامه

رستوران میسان

رستوران میسان علاوه بر داشتن غذای خوب، چشم انداز زیبایی دارد. در کنار دریاچه‌ می ‌توانید تمام شهر را ببینید.   سطح قیمتی: متوسط رو به بالا  آدرس: همدان، تپه توریستی تفریحی عباس‌ آباد، رستوران شیشه ‌ای، مجموعه  غذایی میسان

رستوران میسان

سفره خانه سنتی حمام قلعه موزه

حمام قلعه یک موزه‌ی مردم ‌شناسی است که در سال ۱۳۸۷ شمسی در خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه در شهر همدان افتتاح شده‌ است. ساعات کار این موزه از ۸ صبح تا ۱۰ شب است. مجموعه ‌ی فرهنگی تاریخی حمام قلعه، به جز موزه، سفره‌ خانه هم دارد که می‌‌ توانید بعد از بازدید از این مکان تاریخی، در «سفره خانه سنتی حمام قلعه» بهترین غذاهای سنتی را نوش جان کنید.

سطح قیمتی: متوسط            آدرس :همدان، خیابان شریعتی، کوچه مهر

رستوران کاکتوس

کاکتوس یکی از شناخته شده ترین یا حتی معروف ‌ترین رستوران همدان است. کیفیت غذای این رستوران و محیط خوب و پاکیزه‌ اش آن را از سایر رستوران‌ های این شهر متمایز می‌ کند.              نشانی: همدان، همدان میدان آرامگاه بوعلی، جنب بانک ملی

رستوران کاکتوس

باغ رستوران نعل اشکنه

اگر در انتخاب رستوران مورد نظرتان علاوه بر کیفیت خوب غذا، ظاهر رستوران هم برایتان اهمیت دارد رستوران نعل اشکنه گزینه‌ ی مناسب شماست. قرار گرفتن رستوران در مسیر دریاچه ‌ی عباس آباد که آب و هوای بسیار خوبی دارد، باعث می‌ شود که این رستوران در اولویت انتخاب شما قرار گیرد.در زمان‌ های قدیم، به خاطر وجود سنگلاخ در محله ‌ی فعلی باغ رستوران نعل اشکنه، همین که اسب‌ ها می ‌خواستند از آن عبور کنند، نعل‌ هایشان می ‌شکست و از این رو، اسم رستوران را نعل اشکنه گذاشتند.

سطح قیمتی: متوسط رو به بالا                   نشانی: همدان، بلوار کولاب، نرسیده به عباس آباد

باغ رستوران نعل اشکنه

رستوران عطر سیب

در مسیر رستوران نعل اشکنه رستوران عطر سیب انتخاب دیگری است که از رستوران های معروف همدان است.  سطح قیمتی: متوسط روبه بالا              نشانی: استان همدان، همدان، جاده گنجنامه

رستوران عطر سیب

دیزی سرای آریاییان

اگر طرفدار دیزی هستید و کیفیت آن برایتان اهمیت دارد دیزی سرای آریاییان بهترین گزینه برای شماست.        سطح قیمتی: مناسب/ متوسط              نشانی: استان همدان، همدان، خیابان بوعلی جنوبی

دیزی سرای آریاییان

رستوران ایتالیایی دلژین

رستوران دلژین انتخاب خوبی برای کسانی است که پاستا و استیک غذای مورد علاقه ‌شان است. به جز غذای رستوران، فضای آن هم بسیار دلپذیر است. قیمت غذاهای این رستوران کمی زیاد است اما به کیفیت و تنوع غذایی اش می ‌ارزد.

آدرس: همدان سیزده خانه، پایین ‌تر ازهتل بوعلی، روبروی بانک تجارت

رستوران ایتالیایی دلژین

رستوران ایتالیایی چوبین

از دیگر ارائه دهندگان غذاهای ایتالیایی در همدان رستوران چوبین است که علاقمندان به این نوع منو می‌ توانند به این رستوران بروند.             نشانی: بلوار اعتمادیه

رستوران ایتالیایی چوبین

رستوران شاندیز حاجی

شاید به جرات بتوان گفت که داخل رستوران های همدان یکی از بهترین ها هست ( البته با امتیازی که داخل گوگل از مردم دریافت کرده ) در رستوران شاندیز حاجی همدان غذاهای ایرانی سرو میشه که به گفته کسانی که به این رستوران رفتن شیشلیکش حرف نداره و جزوه تاپ ترین غذای های رستوران هستش. سفارش اینترنتی هم دارند و از داخل سایتشون میتونید سفارش بدید

آدرس : خیابان تختی، جنب شهرداری منطقه 2، محله حاجی

رستوران شاندیز حاجی

رستوران ته چین

ته چین نام یک رستوران ایرانی است که بهترین غذاهای سنتی را با بهترین مواد غذایی و برنج صد در صد ایرانی سرو می‌کند. در واقع این جا غذاها با کیفیتی بسیار بالا آماده و ارائه می شوند. محیط این رستوران بسیار آرام و دنج است و برای استراحت در یک روز طولانی جای مناسبی می باشد. منوی این رستوران بسیار متنوع است و با توجه به کیفیت بالای غذاها، قیمت آن هم مناسب است.

بشقاب ویژه ‌ی این رستوران را به هیچ عنوان از دست ندهید که شامل انواع کباب، ته چین و مخلفات و دورچین است و آن قدر زیاد هست که بتوان حتی دو نفره آن را خورد. ارائه‌ ی انواع غذاهای ایرانی، کباب ها، انواع مختلف ته چین های خوشمزه، غذاهای مشهور فرنگی، بوفه ی سلف سرویس و فضای بزرگ، آرامش بخش و شیک از ویژگی های این رستوران است که باید به آن ها اشاره کرد. برای رسیدن به این رستوران به چهارراه پژوهش بروید و پایین ‌تر از پمپ بنزین به دنبالش بگردید.

رستوران ته چین

سوغات مخصوص تور همدان

انگشت پیچ

انگشت پیچ و حلوا زرده همدان دو یاری جدا نشدنی هستند، که همواره در کنار هم خریداری می شوند. انگشت پیچ هم نوعی دسر بی نظیر است، از نظر شکل ظاهری شبیه به حلوا زرده امّا سفید رنگ می باشد. علّت گذاشتن نام انگشت پیچ بر روی این دسر خوشمزه آن است که مردم در گذشته انگشت خود را در کاسه پر از انگشت پیچ فرو می بردند و دور انگشت خود می پیچاندند و سپس می خوردند. سفیده تخم مرغ ماده اصلی در تهیه انگشت پیچ است که زرده ی آن برای حلوا زرده بکار می رود.

سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر، جوهر لیمو و هل مواد اصلی در درست کردن انگشت پیچ هستند. قدمت این دسر خوشمزه به بیش از صد سال می رسد. کارشناسان تغذیه اعتقاد دارند مصرف خرما در کنار انگشت پیچ و حلوا زرده منبعی برای تأمین قند خون از دست رفته در ایام ماه مبارک رمضان است. برای تهیه نوع مرغوبش به شیرینی فروشی های قدیمی همدان بروید و از خرید کماج و حلوا زرده در کنار انگشت پیچ غافل نشوید.

انگشت پیچ

آبنبات قیچی همدان

خوردنی شیرین سوغات همدان آبنبات قیچی می باشد. این آبنبات بسیار خوشمزه مخصوص شهر همدان است. آبنبات قیچی متشکل از آب، زعفران، شکر و روغن می باشد. انواع گوناگون آبنبات قیچی اعم از آبنبات قیچی پسته ای، آبنبات قیچی زعفرانی، آبنبات قیچی ساده، آبنبات قیچی با طعم هل و … . درست کردن آبنبات قیچی کار بسیار ساده ای می آید در صورتی که مهارت و فوت کوزه گری خاص خود را دارد که اگر بلد نباشید هیچ گاه نمی توانید به مهارت استادان همدانی این کار را انجام دهید.

آبنبات قیچی همدان

نان کماج

هرچند نان کماج در شهرهای دیگری مانند آذربایجان، اراک و اصفهان نیز تهیه می ‌شود اما یکی از سوغات همدان است. شما می‌ توانید نان کماج را به‌ عنوان میان وعده میان شهرگردی و بازدید از جاهای دیدنی همدان میل کنید. از آنجایی که همه شیرینی فروشی‌ های شهر کماج دارند فرصت خرید و امتحان کردنش را نباید از دست داد. این نان با تخم‌ مرغ، آرد، روغن ، درارچین، گردو، خمیر مایع، شیر، نمک و شکر تهیه می‌ شود و طعمی دلچسب دارد. شما می ‌توانید این نان را با چای و یا حتی خامه و عسل میل کنید. ناگفته نماند که نان کماج یک شیرینی ثبت شده ملی است.

نان کماج

باسلوق و راحت الحلقوم

باسلوق سوغات بسیاری از شهرهای ایران است و یکی از خوشمزه ‌ترین باسلوق‌ ها را شهر ملایر دارد. این شیرینی دوشاب یا شیره انگور، مغز بادام یا مغز هسته زردآلو، نشاسته و انواع ادویه دارد و طرز تهیه‌ ا ش خیلی جالب است. ابتدا هسته زردآلو یا پوست مغز بادام را خیس می ‌کنند و می‌جوشانند. سپس آن‌ ها را از نخ‌ های مخصوص رد کرده و آویزان می‌ کنند تا خشک شوند. سپس دوشاب یا شیره انگور را می‌ جوشانند و با نشاسته مخلوط می ‌کنند. نخ‌ هایی که بادام و هسته زردآلو دارند را داخل این مایع می ‌برند و باز آویزان می‌ کنند.

یک ماه که گذشت باسلوق‌ ها را از نخ جدا می‌ کنند و در ظرف چوبی و محیطی مرطوب می‌ گذارند تا شکرک بزند. راحت الحلقوم نیز یکی دیگر از سوغات خوشمزه همدان است. این شیرینی از نشاسته، آب، شکر، جوهر لیمو، پودر نارگیل، پسته و … تهیه می‌ شود و طعم ‌های مختلفی دارد. بنابراین باسلوق و راحت‌الحلقوم می ‌تواند از بهترین سوغات همدان برای عزیرانتان باشد.

باسلوق و راحت الحلقوم

نان چای همدان

علاوه بر همدان این شیرینی در شهر های قزوین و زنجان نیز پخت می شود که در کنار چای آن را مصرف می کنند. شیرینی کم ضرر و سالمی که طرفداران زیادی دارد، یکی از بهترین سوغاتی هایی که برای سالمندان می توانید بهمراه داشته باشید، شیرینی چای و یا نان چای است. مواد تشکیل دهنده آن از جمله آرد، ماست، تخم مرغ و کره می باشد. این سوغاتی در مدل ها و اشکال متنوعی پخت می شود که جذابیت بیشتری برای مصرف کنندگان داشته باشد.

نان چای همدان

برساق

برساق یکی دیگر از نان‌ های خوش‌ طعمی است که در سفر به همدان می ‌توانید به‌ عنوان میان‌ وعده و کنار چای میل کنید. مواد اولیه نان برساق، روغن، شیر، نمک، زرچوبه، آرد و شکر است. همه این مواد پس از مخلوط شدن با هم باید در روغن فراوان سرخ شوند. بنابراین نان برساق هم به لیست سوغات همدان اضافه کنید. البته اقوام لر و کرد نیز برساق می ‌پزند.

حلوا زرده همدان

حلوا زرده مخصوص شهر همدان است. نوعی دسر از لحاظ شکل ظاهری شبیه به فرنی با این تفاوت که سفت تر است. همچنین مواد اصلی تهیه آن زرده تخم مرغ، شکر، گلاب، نشاسته و زعفران می باشد. حلوا زرده طعم بسیار دلپذیری دارد که همه افراد با هر سنی از آن استقبال می کنند. حلوا زرده به دلیل داشتن زرده تخم مرغ منبع غنی پروتئین است و مسلماً مصرف آن برای همه توصیه میشود، بخصوص کودکان و مادرانی که فرزند شیر خواره دارند. همچنین استفاده از آن برای جبران انرژی از دست رفته در هنگام فعالیت زیاد موثر می باشد. این شیرنی خوشمزه را می توانید در اماکن تفریحی و تاریخی همدان بیابید.

حلوا زرده همدان

حلوا لوزی

حلوا لوزی یکی از متفاوت ‌ترین و خوش‌ طعم ترین سوغات همدان است. این حلوا با سبوس گندم، زعفران، آرد برنج و مغز گردو تهیه می‌ شود و طعم‌ های مختلفی دارد. شما می‌ توانید حلوا لوزی را کنار چای میل کنید و با خرید آن به‌ عنوان سوغات، شیرینی جدید برای پذیرایی از مهمان در شهر خودتان داشته باشید.

حلوا لوزی

شیره انگور

انواع مختلفی انگور در ایران پرورش می یابد که همه ی آن ها برای گرفتن شیره خوب نیستند. در شهر همدان انگوری به نام فخری و گزنه ای وجود دارد، که برای گرفتن شیره ی انگور مناسب می باشد. برای تهیه ی شیره ی انگور ابتدا آن را له می کنند و آبش را می گیرند و نوعی خاک به نام خاک سفید که در ملایر میتوان آن را تهیه کرد، به آب انگور اضافه می کنند که از ترش شدن و نجس شدن آن جلوگیری می کند.

شیره انگور یکی دیگر از سوغات های همدان است که ارزش غذایی بالایی دارد و منبع غنی از ویتامین B ، A، منیزیم و آهن می باشد. شیره ی انگور همدان شیرین، شل و قهوه ای پر رنگ است. امّا شیره ای که در ملایر همدان تولید می شود به نسبت سفت تر و روشن تر است. شما می توانید با توجه به سلیقه و ذائقه ی خود یکی از این شیره ها را در همدان تهیه کنید.

شیره انگور

خشکبار همدان

همدان آب و هوای مناسبی برای کشاورزی دارد درصد زیادی از افراد این استان به کشاورزی مشغولند، اسد آباد یکی از شهر های نزدیک همدان است که کشاورزی در آنجا رونق بسیاری دارد و انواع میوه مانند انگور، هلو، زردآلو، سیب، بادام و گردو کشت می کنند. از این رو علاوه بر میوه های مرغوب، فرآورده هایی همچون برگه ،قیسی، مویز و کشمش تولید می شود. این محصولات را می توان به وفور در شهر همدان یافت و بعنوان سوغاتی تهیه کرد.

چای بغدادی همدان

چای بغدادی از بهترین سوغات همدان است که در کنار چای و نوشیدنی های گرم مصرف می شود. چای بغدادی نوعی شیرینی همدانی است که طعم های زنجبیلی و دارچینی آن طرفداران بیشتری دارد. شیرینی چای بغدادی شامل مواد اولیه تازه اعم از زنجبیل، هل، میخک، شکر و کره می باشد که باعث می شود این خوردنی خوشمزه به شدت گرم باشد. شیرینی چای بغدادی به علت مواد گیاهی، دارویی و طبع گرمش مناسب ترین شیرینی برای فصل سرماست که در همدان بسیار رواج دارد.

سفال لالجین

لالجین علاوه‌ بر اینکه یکی از زیباترین جاهای دیدنی همدان را دارد، بهترین سفال ایران را در خود جای داده است. سفال‌ کاری از گذشته تا به امروز پیشه مردمان این شهر بوده و به همین دلیل لقب پایتخت سفال را به شهر لالجین داده ‌اند. قدمت سفال‌کاری در شهرستان لالجین به پیش از 800 سال می‌رسد. گوشه و کنار این شهر پر از فروشگاه و کارگاه‌های سفالگری است. تنوع سفال آنقدر زیاد است که انتخاب از بین رنگ‌ ها و طرح‌ های مختلف سخت است و درنهایت به جای یک ظرف، چندین ظرف خریداری می ‌کنید. سفال لالجین دو نوع کلی دارد.

نوع اول که هنوز مانند 70 سال پیش ساخته می ‌شود و نوع دوم که حدود سی سال است با رنگ و نقش به سفال‌ ها زیبایی تازه بخشیده است. شما می‌توانید یک سفال معمولی و نقاشی شده با قیمت پایین و یا سفالی مینا کاری شده و گران قیمت خریداری کنید، همه چیز به بودجه شما بستگی دارد. بنابراین خاطرتان باشد که سفال یکی از معروف ‌ترین سوغات همدان است. لالجین در شمال شهر همدان و در فاصله 25 کیلومتر از آن قرار دارد.

آبگینه

آبگینه به روش سنتی شیشه‌ گری گفته می‌ شود. در این روش هوا را با دمیدن داخل مواد مذاب می ‌کنند و به وسیله ابزار خاص در حالی که سرد می‌ شود به آن شکل می‌ دهند. این مواد مذاب می ‌توانند رنگی و یا بی‌ رنگ باشند. با توجه به آثار تاریخی به ‌دست آمده در استان همدان، هنر آبگینه در این منطقه قدمت بالایی دارد. چیزی که هنر آبگینه را خاص می ‌کند، بدون تکرار بودن آثار هنری است که خلق می‌ شوند. هرچند ممکن است در ظاهر شبیه هم باشند اما هرکدام ویژگی‌ های خاص خود را دارند. آبگینه‌ ها می ‌توانند کاربردی و یا تزیینی باشند. استان همدان پر از فروشگاه‌ هایی است که قدم‌ زدن در میان آبگینه‌ های رنگی‌ اش شما را وسوسه می ‌کند تا یکی از آن‌ ها را به‌ عنوان سوغات همدان با خودتان به خانه ببرید.

محصولات چرمی تور همدان

قدمت صنعت چرم در استان همدان به سه هزار سال پیش برمی ‌گردد. مردمان این منطقه از گذشته تا به امروز با توجه به داشتن دامداری قوی، محصولات مورد نیازشان را از چرم تهیه می کرده اند. هنر چرم‌ دوزی همدان در دوره قاجار بر سر زبان‌ ها افتاد و بعد از گذشت سال‌ ها هنوز یکی از بهترین‌ ها است. هرچند این روزها بیشتر دباغ‌ های قدیمی مانند دباغ‌ خانه سنگ شیر و قانتور تعطیل ‌شده‌ اند اما کارخانه ‌های چرم‌ سازی مرغوب جای آن‌ ها را گرفته‌ اند. چرم همدان مرغوب است و شما می ‌توانید انواع کیف، کفش، پوشاک و … را از نمایندگی‌ های معتبر و یا مغازه ‌های قدیمی بازار خریداری کنید. بازار همدان و بازار حاج فضل الله، در خیابان اکباتان شهر همدان، محل دباغی چرم و بهترین مکان برای خرید محصولات چرمی است.

قالی و گلیم تور همدان

هرچند قالی و گلیم سوغات بیشتر استان‌ های ایران است اما هر کدام ویژگی‌ های خاص خودشان را دارند. قالی و گلیم همدان نیز مانند تمام استان‌ های دیگر نقش و طرح منحصر‌به ‌فرد خودش را دارد. گلیم و قالی ‌های همدان را طرح‌ های گل قندی، زنگوله، چرخشی، ضربدری، گل سبدی، اسلیمی و جناقی خاص و زیبا کرده است. رنگ تار و پودها نیز طبیعی ‌اند و از گیاهان، درختان و شیره آ‌ن‌ها به دست آمده‌ است. البته قالی و گلیم یکی از سوغات گران قمیت استان همدان است اما درصورتی که توان مالی خریدش را داشته باشید، تا سالیان سال خانه ‌تان را زیبا می ‌کند. تنوع گلیم در همدان زیاد است بنابرین برای خرید و گشت ‌و‌ گذار در بازارهای فرش حسابی وقت بگذارید.

مرواربافی

مروار‌بافی یکی از انواع روش‌ های سبدبافی است. در این روش از مروار که نوعی چوبی است استفاده می ‌شود. مروارها داخل آب قرار داده می‌ شوند تا نرم شوند. سپس با روش‌ های خاص و بافت‌ های متفاوت محصولاتی مانند سبد، کیف، گلدان، مبلمان، میز، صندلی، کلاه و … تهیه می‌ شوند. این چوب در بعضی از روستاهای اطراف همدان کشت می‌ شود و یکی از سوغات شناخته شده شهر ملایر است. از آنجایی که ساخت این صنایع‌ دستی زمان و انرژی زیادی از هنرمندان می‌ گیرد، بهتر است هنگام خرید برای پایین آوردن قیمت چانه نزنید.

ارسال 70%کل هزینه تور زمان رزرواسیون ضروری و در غیر اینصورت رزرو ارسالی تأیید نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۵ تیر ۱۳۹۵ ,
  • نویسنده: فربد اکوان
  • زمان مطالعه: 39 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=1608

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته