آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

قونیه


قونیه

درباره ی شهر قونیه | Konya :

قونیه شهری تاریخی در مرکز کشور ترکیه و نهفته در ارتفاع 3370 فوت در لبه ی جنوب غربی آناتولی مرکزی و احاطه شده توسط یک دشت حاصلخیز باریک می باشد. قونیه یکی از قدیمی ترین مراکز شهری در جهان می باشد. این شهر سالانه حدود 2 میلیون نفر گردشگر را میزبان می باشد. هم چنین در این شهر عارف صوفی در یک معبد که در حال حاضر حرم و نقطه زیارتی می باشد. این شهر هفتمین شهر پر جمعیت ترکیه با بیش از 2.1 میلیون نفر می باشد. این شهر از لحاظ اقتصادی و صنعتی ،شهری توسعه یافته می باشد.

موقعیت جغرافیایی

قونیه مرکز استان قونیه در کشور ترکیه می باشد. شهری که با پایتخت این کشور آنکارا، ۲۲۵ کیلومتر فاصله دارد و به عنوان پایتخت تمدن اسلامی از آن یاد می شود. قونیه با جمعیت ۱٫۲ میلیون نفری هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه به شمار می رود. ارتفاع شهر قونیه از سطح دریا ۱۰۲۷ متر بوده و واقع در جنوب منطقه میانی آناتولی است که اکثر مساحت این شهر را فلات و دشت تشکیل داده است. سرزمین قونیه همواره با پوشش های گیاهی قوی و خاک مناسب که از نظر کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و بیشتر بخش های جنوبی اش با رشته کوه های طاروس احاطه شده اند.

تاریخ قونیه

با توجه به کاووش و حفاری های انجام شده به این نتیجه رسیده اند که قدمت این شهر تاریخی به عصر مس که حدود 3000 سال قبل از میلاد باز می گردد. این شهر در دوران سلجوقی پس از فتح توسط قبایل ترکی پایتخت این کشور شد.

قونیه یکی از شهرهای کشور ترکیه است که در منابع کهن از آن به عنوان ایکونیونIconion  آمده که ریشه آن ایکون (Icon) به معنای شمایل است. این نام گذاری به زمان اساطیر یونان باز می گردد که بر این باور بودند که در این شهر اژدهایی چیره  وجود داشته و گهگاهی زنان و دختران شهر را می بلعیده، اما سر انجام پرسیوس بر علیه این اژدها برمی خیزد و شهر را از بلای او دور نگه می دارد. مردم شهر به پاس این اقدام پرسیوس نمادی از چهره او را بر دروازه شهر آویختند، که همین دلیل بر نام گذاری شهر به ایکونیون (شمایل) شد. اما در دوره رومیان شهر ایکونیون، به نام ایکونیوم خوانده می شد و در دوره سلجوقیان به اختصار اسم قونیه برای این شهر انتخاب شد و امروز همچنان با این نام شهر قونیه در جهان شناخته شده است.

آب و هوا

از نظر اقلیمی این شهر دارای اقلیم نیمه خشک می باشد. آب و هوای شهر قونیه، در طبقه سرد و نیمه خشک قرار می گیرد. این شهر در تابستان دارای گرمای نسبتا گرمی است و دمای متوسط آن به ۳۰ درجه سانتی گراد و حداکثر دمای هوا در تابستان به ۴۰ درجه رسیده است. در فصل زمستان میانگین دمای متوسط ۴٫۲ درجه سانتی گراد و کمترین درجه هوا به -۲۶ درجه رسیده است که این گزارش در سال ۱۹۷۲ در رسانه ها ثبت شد.

با توجه به شرایط جغرافیایی که در شهر قونیه وجود دارد و قرار گرفتنش در ارتفاعات، این شهر تابستان هایی خشک با شب هایی سردی را دارا می باشد. گرچه میانگین بارش در قونیه پایین است اما در طول سال در این شهر بارندگی نیز وجود دارد. از همین اگر از گرما گریزان هستید ترکیه در تابستان می تواند سفر مناسبی باشد.

جاذبه های گردشگری

 • آرامگاه و موزه جناب مولانا؛ مهم ترین مکان گردشگری قونیه از دید ما ایرانی ها می باشد. در این موزه سازهای موسیقی و تندیس های زیبایی را خواهید دید. راستی اینجا فراموش نکنید دیوان را که باز کردید یک غزل هم به یاد ما بخوانید.

 • آرامگاه شمس؛ پیر و مراد مولانا، شمس تبریزی که خودش یکی از شعرای نامدار فارسی زبان است، در کنار شاگردش در این خاک آرمیده. در آرامگاه او نیز تابلوهای خطاطی شده از برخی اشعارش دیده می شود.
 • شهرهای مخفی؛ یکی از دیدنی ترین آثار دیدنی قونیه شهرهای زیرزمینی باستانی است که زمانی پناهگاه و محل پنهان شدن در زمان جنگ بوده. این شهرهای زیرزمینی همانند شهرهای معمولی دارای کلیسا، انبار غذا، قبرستان، انبار آب و… می باشد. جالب است!

 • کاخ سلجوقی، در دوره سلطان قلیچ ارسلان بنا شده و به وسیله سلطان علاءالدین کیقباد وسعت یافت. به آن کاخ علاءالدین هم می گویند.
 • تپه علاءالدین قونیه، یک تپه مصنوعی یا به عبارتی پارکی در وسط شهر است مسجد قدیمی علاءالدین، بقایای یک کاخ قدیمی و کتیبه مرمری و بسیار کهن در آن موجود می باشد.

 • موزه باستان شناسی قونیه، که آثاری از یونان و روم باستان گرفته تا دوران نوسنگی، عصر آهن و… را در خود جای داده، ظروف قدیمی، درهای خانه های قدیمی دوران فریقیان و تابوت های رومی را هم در این موزه ببینید.

 • موزه اینچه مناره قونیه، آثار سنگی و چوبی را نمایش می دهد.
 • مسجد جامع عزیزیه، مسجدی قدیمی با نقاشی و رنگ آمیزی سبکی منحصر بفردی از معماری.
 • مسجد سلطان سلیم، این مسجد در کنار موزه مولانا قرار دارد. یکی از آثار زیبای معماری کلاسیک دوره عثمانی است.
 • مقبره ی آتش باز ولی، که متعلق به آشپز و خدمتکار وفادار مولانا است.

فستیوال ها

 • مراسم بزرگداشت درگذشت حضرت مولانا :مراسم بزرگداشت مولانا در ماه دسامبر در قونیه برگزار می شود، مراسمی که خالق یکی از زیباترین و مسحور کننده ترین نمایش رقص های چرخشی است. هر سال در ماه دسامبر در روز سالگرد مرگ مولانا مشهود به شب عروسی، هزاران نفر به شهر قونیه سرازیر می شوند تا شاهد رقص چرخشی دراویش صوفی در مقبره او باشند.

 • جشنواره بین المللی ملانصرالدین: این جشنواره یکی دیگر از مناسبت های مهم قونیه است که به پاس بزرگداشت نصرالدین هوجا یکی از برجسته ترین نام ها در ادبیات ترکیه در ماه ژوئیه برگزار می شود. این جشنواره مجموعه ای شگرف از آثاری جاودان و غنی از نویسندگان بزرگی را در دل خود جای داده است.

از دیگر مناسبت های مهم قونیه می توان به گردهمایی عکاسان ملی بی شِهیر (The Beysehir National Photographers Meeting)، جشنواره گیلاس سفید، جشنواره سوئوک سو (Soguksu  Festival)، جشنواره هندوانه، جشنواره توت فرنگی و جشنواره فرهنگ و برداشت (Harvest and Culture Festival) اشاره کرد.

 • گردهمایی عکاسان ملی بی شِهیر
 • جشنواره گیلاس سفید
 • جشنواره هندوانه
 • جشنواره توت فرنگی

غذاها

اغلب غذاهایی که در قونیه سرو می شود از بلغور گندم و گوشت بره تهیه شده است. معروف ترین غذای این شهر اتلی اکمک که یکی از غذاهای بومی ترکیه است و با ظاهری شبیه به پیتزا می باشد. اگر به قونیه سفر کردید خوراک تریت (Tirit) را حتما امتحان کنید. آب مرغ  یا (Tavak Suyu) یکی دیگر سوپ های دلچسب قونیه است که از گوجه فرنگی و مرغ تهیه شده است. شیرینی های شهر قونیه در ترکیه بسیار معروف است، از محبوب ترین آنها به حزریه که شامل هویج می باشد اشاره نمود.

حمل و نقل

هوایی
می توان از فرودگاه قونیه به عنوان یک فرودگاه مسافری- نظامی نام برد، فرودگاهی با مساحت 14100 متر مربعی که برای اولین بار در سال 2000 افتتاح گردید. این فرودگاه در فاصله 18 کیلومتری تا شهر قرار گرفته، در سال 2006، 2924 هواپیما و 262561 مسافر از طریق این فرودگاه جابجا شدند. مساحت ترمینال مسافربری فرودگاه 2650 متر مربع و ظرفیت پارکینگ آن 278 اتومبیل می باشد.
راه آهن
ترمیال جنوبی قطارهای سریع السیر ترکیه در قونیه می باشد، قطارهایی پر سرعت که در مسیر منظم به مقصد استانبول، اسکی شِهیر و آنکارا در حال حرکتند. قطارهای استانبول از ناحیه پندیک واقع در فاصله 25 کیلومتری از قسمت غربی مرکز شهر حرکت می کنند. برای دستیابی به این ایستگاه با سوار شدن به مترو به منطقه کارتال خواهید رسید سپس با استفاده از اتوبوس شماره 251 یا تاکسی برای طی کردن 5 کیلومتر آخر به پندیک دسترسی خواهید داشت. روزانه دو قطار از پندیک به قونیه حرکت می کند و در اسکی شِهیر نیز توقف می نماید. مسیری که طی کردنش 4 ساعت و نیم زمان می برد.
روزانه 7 قطار از قونیه به سمت آنکارا با طی کردن مسیری 90 دقیقه ای حرکت می کند.

اتوبوس و تراموا

 

در مِولانا کادیسی (Mevlana Caddesi) خیابان اصلی قونیه تعدادی آژانس های مسافرتی یافت می شود که از طریق آنها می توانید بلیط اتوبوس ها را خریداری نمایید. ایستگاه اتوبوس (otogar) قونیه دارای اتصالات بسیار خوبی به مقاصد متعدد و متنوعی می باشد، مقاصدی نظیر استانبول (مسیری 10 ساعتی با پرداخت 65 تا 75 لیر)، ازمیر (مسیری 9 ساعتی با پرداخت 38 لیر)، آنکارا (مسیری 3 ساعت و پانزده دقیقه ای با پرداخت هزینه 28 لیری) و کاپادوکیه (مسیری 3 ساعتی). در هنگام صدور بلیط ایستگاه اتوبوس مقصد اعلام می شود، اما گاهی اوقات اتوبوس ها در ایستگاه دیگری واقع در نزدیکی ایستگاه اعلام شده توقف می نمایند.
ایستگاه اتوبوس قونیه در فاصله 7 کیلومتری تا جاذبه های اصلی شهر مخصوصاً جاذبه های اطراف علاالدین تِپه سی (Alaaddin Tepesi) در مرکز شهر قرار گرفته، تعدادی مینی بوس یا دولموش از این ایستگاه به مقصد علاالدین تِپه سی حرکت می کنند، مسیری 30 دقیقه ای که طی کردنش مستلزم پرداخت 2 لیر می باشد.
خطوط تراموا قونیه از ایستگاه اوتوگار (ایستگاه اتوبوس) به مقصد حلقه ای در اطراف علاءالدین تِپه سی نیز موجود می باشند که هزینه طی کردن این مسیر 30 دقیقه ای با تراموا 2 لیر برای هر نفر است. البته خرید کارت های پلاستیکی برای پرداخت هزینه تراموا را فراموش نکنید. کارت هایی قابل شارژ که پرداخت هزینه تراموا تنها از طریق آنها امکان پذیر است.
ماشین
برای رسیدن به قونیه از آنکارا با ماشین می بایست حداقل 3 ساعت رانندگی کنید، استانبول در فاصله 660 کیلومتری قونیه قرار گرفته در نتیجه دسترسی به آن از طریق ماشین حداقل 10 ساعت زمان می برد. ازمیر تا قونیه 7 ساعت و آنتالیا تا قونیه 6 ساعت و نیم با ماشین فاصله دارد.
حمل و نقل درون شهری
تردد در شهر قونیه از طریق مینی بوس های دولموش، اتوبوس های شهری عمومی، تراموا و تاکسی امکان پذیر خواهد بود. البته این شهر یک مزیت دیگر نیز دارد و تمامی مراکز توریستی و دیدنی آن در مرکز شهر متمرکز شده اند و بازدیدکنندگان می توانند براحتی با پای پیاده از تمامی آنها دیدن نمایند. با این حال در این شهر زیبا می توانید با تراموا از قلب شهر قدیمی علاالدین به دانشگاه سلجوق در حومه شهر یا به چندین جاذبه معروف نظیر جاپن پارکی (Japon Parki) دسترسی پیدا کنید. شبکه حمل و نقل تراموا در قونیه با 25 ایستگاه از علاالدین به انتهای دانشگاه سلجوق کشیده شده، مسیری تقریباً یک ساعته البته با ماشین. پرداخت هزینه ترامواها از طریق کارت های پلاستیکی قابل شارژی امکان پذیر می باشد، کارت هایی که از قبل می بایست آنها را تهیه نمود.

تورهای ترکیه

دیدنی های ترکیه

رزرو پرواز های ترکیه

هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

 • انتشار در: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ,
 • نویسنده: فربد اکوان
 • زمان مطالعه: 7 دقیقه
 • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=24018

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته