آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول


سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول

 1-چنانچه قصد صفر با تورهای مسافرتی را دارید توصیه می شود از خدمات شرکت های معتبراستفاده نموده و از مفاد قرارداد خود با این شرکت ها به دقت آگاه گردید.

 2-قبل از مسافرت با اتومبیل شخصی به ترکیه لیست مدارکی راکه دراین خصوص بایستی به همراه داشته باشید از بیمه گمرگ سازمان ایرانگردی وجهانگردی ایران استعلام و بیش ازعزیمت تهیه نمائید.

 3-درطول سفر با وسایل نقلیه شخصی لازم است ضمن رعایت قوانین رانندگی مدارک مورد نیاز را به همراه داشته و دراین خصوص با پلیس همکاری نمائید ضمنا به منظور گرفتار شدن دردام ربایندگان خودرو در هنگام سفر با اتومبیل شخصی از سوار نمودن افراد ناشناس تحت هرعنوان خودداری نمائید .

4-هرچند ثبات سیاسی ، اقتصادی وامنیتی درترکیه از وضعیت مطلوبی برخورداراست اما قبل از مسافرتی به این کشور توصیه میشود اطلاعاتی هرچند کلی درخصوص اوضاع اجتماعی فرهنگی اقتصادی و سیاسی این کشور درداخل وخارج مساله قبرس ،اکراد و اخیرا سوریه کسب نموده و به توصیه های مقامات امنیتی ترکیه در خصوص سفر به مناطق ناامن وباریسک بالا توجه نمائید .

5-دراستانبول نیز همچون سایر شهرهای بزرگ جهان باندهای خلافکار مخصوص در مناطق پرتردد جهانگردان و خارجیان این شهر مانند آکسارای ، لالعلی تکسیم … فعالیت بیشتری دارند سرقت پول و مدارک مسافرتی جعل زورگیری کف زنی ضرب وجرح از جمله مواردی است که برخی از اتباع کشورمان با آن مواجه بوده اند توصیه می شود در صورت برخورد با هرگونه فعالیت مجرمانه ضمن خوداری از درگیری وبرخورد مستقیم موضوع را به اطلاع پلیس محل رسانده وگزارش پلیس رادراین رابطه دریافت نمائید سپس موضوع را از طریق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و سایرمراجع ذیربط مورد پی گیری قرار دهید بدیهی است گزارش رسمی پلیس به شما امکان خواهد داد موضوع را درنهادهای مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

6-استانبول یکی از مراکز فعالیت شبکه های غیر قانونی قاچاق انسان به اروپا می باشد سالانه تعداد زیادی از ایرانیان فریب عناصر این شبکه ها را خورده وعلیرغم پرداخت مبالغ هنگفت به قاچاقچیان به مقصود نرسیده و به اتهام جعلی بودن مدارک توسط پلیس بازداشت وبه کشوربرگشت داده میشوند.

7-با توجه به قرار گرفتن شهر استانبول درمسیر قاچاق بین المللی مواد مخدر بدلیل کنترل دقیق پلیس بربار و محموله همراه مسافرین سالانه صدها نفر از اتباع ترک وغیر ترک به اتهام قاچاق موادمخدر دراین شهر دستگیر میشوند از آنجا که نظارت پلیس در فرودگاه ها و مبادی ورود و خروج بسیار جدی تر صورت می گیرد قاچاقچیان دراین اماکن حهت عبور از مراحل بازرسی پلیس از حسن نیت افراد سوء استفاده می نمایند لذا توصیه می گردد اکیدا از پذیرش هرگونه شی بسته چمدان و … از افراد ناشناس خودداری نمائید.

8-حتی الامکان توصیه می گردد ازاعتماد به هموطنان ناشناسی که درپوشش دوستی وراهنمائی در خصوص  سرمایه گذاری تهیه روادید کار، اعزام جوانان به اروپا و در اماکن تجمع ایرانیان ودر حسن سفر درهواپیما و اتوبوس اقدام به فریب افراد می نمایند اجنتاب نمائید .

حتی الامکان به تنهائی به اماکن تفریحی وکلوپ های شبانه مراجعه نکرده و از پذیرش دعوت افراد ناشناس جهت نوشیدن چای ، قهوه که در موارد متعددی منجر به اخاذی از آنان گردیده است اجتناب نمائید.

9-درهنگام خرید از مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ فاکتور وفیش خرید دریافت نموده وآن را تا پاپان سفر حفظ نمائید تا درصورت نیاز به مامورین کنترل ارائه داده و یا جهت رفع اختلافات احتمالی درمورد صحت و کیفیت کالای خریداری شده از آن استفاده نمائید.

به منظور امکان پیگیری حقوقی قراردادها ، معاملات با اتباع ترکیه این گونه اسناد را در دفاتر رسمی ثبت نموده و  در ازای کلیه پرداخت های خود رسید معتبر دریافت نمائید.

10-چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36کنوانسیون وین ناظر  بر امور کنسولی مراتب راسریعا به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول اطلاع دهند وچنانچه زبان محل را نمی دانید ازامضاء هرگونه اوراق واسناد خودداری نمائید توجه به این نکته داشته باشید ک شما دراین کشور تحت حاکمیت قوانین ومقررات ترکیه بوده ووظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات این کشور نمی باشد.

اقامت کار وخرید ملک

اتباع ایرانی بدون اخذ روادید می توانند به ترکیه مسافرت نموده و در هرشش ماه حداکثر سه ماه دراین کشور اقامت داشته باشند اقامت بیش از زمان مذکور درترکیه مستلزم کسب اجازه رسمی از مقامات بوده و عدم رعایت آن منجر به پرداخت جریمه واخراج از این کشور می گردد

اتباع ایرانی درصورت تمایل به اشتغال درترکیه می بایستی نسبت به اخذ روادید کار اقدام نمایند و قبل از انجام سفر به این کشور تقاضای خود رامبنی بر دریافت روادید ورود با حق کار به نمایندگی این کشور درتهران ارائه نمایند .

ازسال 2012 ایرانیان همچون سایر اتباع خارجی میتوانند با رعایت مقررات نسبت به  خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند درقوانین این کشور خرید ملک توسط خارجیان هیچ گونه امتیازی جهت کسب اقامت آنان به شمار نرفته والزامی برای دولت این کشور ایجاد نمی کند

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران دراستانبول آدرس استانبول لمین اونم خیابان آنکارا شماره 1

روزهای کاری : دوشنبه الی جمعه              ساعت کاربخش کنسولی 30/12 – 30/8

تلفن 3 الی 5128230-212-090               نمابر 5115219- 212- 9

 

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته