آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

بلغارستان


بلغارستان

بلغارستان

کشور نسبتا کوچک بلغارستان از کشورهای تاریخی و زیبا در جنوب شرقی اروپا در منطقه پنینسولای بالکان قرار گرفته است و به نوعی شاهراهی میان اروپا، آسیا و آفریقا به حساب می آید. این کشور از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مسیدونیا، از جنوب با ترکیه و یونان و از شرق با دریای سیاه همسایه است.

دو رشته کوه مهم بلغارستان را فرا گرفته‌است، یکی رشته کوه‌های بالکان که شمال و مرکز این کشور را دربر گرفته و دیگری رشته‌کوه‌های ردوپه که باختر و جنوب کشور را شامل می‌شود، از دیگر رشته‌کوه‌های بلغارستان می‌توان به ریلا و پیرین اشاره کرد.

بلغارستان

کشور بلغارستان با مساحتی حدود ۱۱۰۹۹۴ کیلومتر مربع چهاردهمین کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می شود و جمعیت این کشور که هر ساله یک درصد از آن کم می شود حدود۷ میلیون نفر است و بالاترین رشد منفی جمعیت را در دنیا دارد.

به غیر از صوفیه که پایتخت کشور است، شهر وارنا با جمعیت ۳۱۵ هزار نفر هم یکی دیگر از شهرهای معروف و زیبای کشور بلغارستان است و سالانه میلیون ها مسافر از سرتاسر جهان به این کشور سفر می کنند.

بلغارستان

از مهمترین شهرهای بلغارستان می‌توان به پلوودیف با جمعیت ۳۵۰ هزار نفر، بورگاس ۱۹۰ هزار نفر و روسه ۱۶۰ هزار نفر اشاره کرد. زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است.

حدود ۸۵ درصد از مردم بلغارستان بلغاری‌ تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشد.

تاریخچه بلغارستان:

تاریخ تمدن در بلغارستان کنونی به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. دانستن تاریخ بلغارستان در دوره های مختلف می تواند جذابیت بازدید از مناطق تاریخی این کشور را دوچندان کند. منطقه امروزی بلغارستان در قدیم در قلمرو تراکیه‌ای‌ها قرار داشت و بعداً یونانی‌ها و رومی‌ها بر این منطقه چیره شدند.

ظهور قومیت بلغار به روزگار امپراتوری اول بلغار در قرون وسطی بازمی‌گردد. منطقه بلغارستان حدود پانصد سال در تصرف عثمانیان قرار داشت. در اواخر سده نوزدهم، مداخله روسیه در سرزمین‌های امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خودمختار بلغاری در ۱۸۷۸ گشت.

بلغارستان

بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزاده‌نشین و تا ۱۹۴۶ پادشاهی مستقلی بود. با این حال، مرزهایی که در کنفرانس برلین (۱۸۷۸) تعیین شده بود، بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمین‌هایی که برپایه( پیمان سن استفانو (۱۸۷۷به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند.

بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ و ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) و دو جنگ جهانی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴) مغلوب شد و سرزمین‌هایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ و رژیمی کمونیستی برقرار و پادشاه تبعید شد و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹، (تئودور ژیفوک) رهبر تندروی رژیم را اصلاح‌طلبانی برکنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد، از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند.

بلغارستان

در ژوئن ۱۹۹۰ انتخابات آزاد برگزار شد و حزب سوسیالیست پیشین به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود و نتوانست به تنهایی حکومت کند و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون برتری هیچ حزبی زمام امور را در دست گرفت و سه حزب اصلی روی کار آمده‌اند.

بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان (پیمان آتلانتیک شمالی) ناتو درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد. جمهوری بلغارستان رسماً کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است.

بلغارستان

۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند. در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد. گسترش اسلام در بلغارستان را می‌توان در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی ریشه‌یابی کرد.

آب و هوا بلغارستان :

شمال کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. ماه های جولای و آگوست در شهرهای بزرگ این کشور بسیار گرم است و ساحل دریای سیاه هم مملو از جمعیت و شلوغی است.

بلغارستان

پس اگر می خواهید به این کشور سفر کنید، این دو ماه را کنار بگذارید. مهمترین رود ماریتسانام دارد که از رشته کوه‌های رودوپ در غرب بلغارستان سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق مرکزی کشور راه جنوب را در پیش گرفته و وارد ترکیه می‌شود و سپس به دریای اژه می‌ریزد. رود دیگر دانوب نام دارد که در شمال بلغارستان جریان دارد.

زبان بلغارستان:

زبان رسمی کشور، بلغاری است اگرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند. زبان بلغاری زبانی هندواروپایی و از شاخه اسلاوی جنوبی است که نزدیک‌ترین به آن زبان مقدونی است و گویشوران آن با گویشوران زبان مقدونی درک مطلب می‌کنند.

بلغارستان

در زبان بلغاری کهن و معاصر صدها واژه فارسی وجود دارد که در مکالمات روزمره به‌کار می‌رود. تعداد این واژه‌ها حدود ۱۰۰۰ عدد است که بیشتر از طریق زبان ترکی و در دوره تسلط ۵۰۰ ساله عثمانی بر این کشور، وارد این زبان شده‌است.

جاذبه های گردشگری بلغارستان :

بلغارستان از آن کشورهایی است که کاوش های باستان شناسی در آن تمامی ندارد و هر بار میراث جدیدی از گذشته ها در آن یافت می شود. در گوشه و کنار بلغارستان صدها آثار تاریخی در شکل خرابه های باستانی و بقایای دژها و ابنیه تاریخی باقی مانده است که حتی بسیاری از آن ها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

کلیسای بویانا”Boyana Church”:یک کلیسای مسیحیان ارتدکس متعلق به قرون وسطی است، این کلیسا متعلق به قرن چهاردهم میلادی است کلیسا و باغ آن در فهرست آثار جهانی یونسکو است.

کلیسای هاگیا صوفیا”Hagia Sophia”: این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد این کلیسا در زمان تسلط عثمانی‌ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می‌شد.

منطقه تاریخی “پریریکون”، از قدیمی‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی بلغارستان است که به گفته پژوهشگران نیایشگاه ایزدبانو دیونیسوس که در جهان باستان از شهرت فراوانی برخوردار بوده، در آن قرار دارد. برپایه اسناد موجود فعالیت‌های بشری در این منطقه متعلق به ۵ هزار سال پیش از میلاد بوده و این صومعه نیز از جمله قلعه‌های مهم دفاعی شهر در سده‌های میانه به شمار می‌رفته‌است.

مادارا رایدر”Madara Rider” که یک سنگ شفادهنده ی قرون وسطایی بزرگ است که در فلات مادارا قرار گرفته است.

کلیساهای سنگی ایوانووو “rock-hewn churches of ivanovo” که صومعه هایی تراشیده در دل سنگ سخت هستند.

صومعه ریلا که در دل کوهستان ریلا واقع است، بزرگترین صومعه بلغارستان است. این بنا در قرن دهم ساخته شده و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد.

مقبره گنبد تراسی کازانکوک که قدمت آن به انتهای سده چهارم و ابتدای قرن سوم قبل از میلاد می‌رسد، حاوی نقاشی‌های دیواری منحصر به فرد است، تنها آثار باقی‌مانده از نقاشی هلنی که جزء فهرست میراث فرهنگی جهانی است.

بلغارستان

گورستان باستانی وارنا که حاوی شواهد اولین تمدن اروپایی و قدیمی ترین طلای جهان است به ۴۶۰۰ تا ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد.

کلیسای جامع الکساندر نوسکی قدیس در صوفیه بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس در شبه جزیره بالکان است.

گنبد سنت جرج، قدیمی ترین بنای صوفیه است. سه لایه نقاشی دیوار در آن کشف شده‌است که قدیمی‌ترین آنها به سده دهم می‌رسد.

برای یک تجربه ای که به معنای واقعی شگفت آور است و در آن تاریخ و طبیعت گره می خورند، به سمت شمال غرب شهرستان بلوگرادچیک بروید، جایی که قلعه بلوگرادچیک بلغارستان برای چندین قرن، جا خوش کرده است. نام این قلعه به معنای «بنای سفید» است که به قلعه درخشانی بر می گردد که در بالای شهر قرار گرفته است، در حالی که نام رسمی این قلعه Belogradchik Kale می باشد. Kale در زبان ترکی به معنی قلعه است.

این کشور نه تنها به داشتن آثار تاریخی متعدد، بلکه به داشتن طبیعتی بی نظیر و چشم اندازهای شگفت انگیز افتخار می کند. جاذبه های طبیعی بلغارستان در سواحل دریای سیاه، کوهستان ها و جنگل هایی که در امتداد آن قرار گرفته است به چشم می خورد. مردم بلغارستان عموما در تعطیلات تابستان به این مناطق آمده و از زیبایی های ساحل، باد شمالی و آب های فیروزه ای دریا استفاده می کنند.

پیاده روی در کوهستان های زیبا و مرتفع بلغارستان و تماشای مناظر روح نواز پیش رو، دوچرخه سواری در مسیرهای کوهستانی، اسکی و …. همه و همه بخشی از جاذبه های طبیعت گردی بلغارستان محسوب می شوند. در این کشور هفت سلسله کوهستان و ناهمواری های ناشی از آن از جمله یخچال های طبیعی، دریاچه های یخ زده که در میان دانه های برف می درخشند وجود دارد.

در سراسر بلغارستان، شبکه ای از راه های کوهستانی به همراه کلبه های بین راه که برای رفاه حال کوهنوردان ساخته شده اند، به شما فرصت ماجراجویی و دستیابی به جاذبه های پنهان این کشور را می دهد. با حضور در  کوهستان استاراپلانینا “Stara Planina” امکان تماشای مناظری با شکوه و ۳۶۰ درجه از طبیعت اطراف را داشته و در “Mt Vihren” می توانید از فراز دومین قله بلند بلغارستان به ارتفاع ۲ هزار و ۹۱۵ متر، به تماشی منظره زیبای طلوع خورشید بنشینید.

طبیعت زیبای “Pirin National Park” در هنگام سفر از روستای رودوپی (Rodopi) در منطقه بانسکو (Bansko ) که به معنی محل تماشای پرندگان است، هر بیننده ای را به ویژه در هنگام رعد و برق و آسمان ابری تحت تاثیر قرار می دهد. سفر به این سرزمین زیبا به همه دوستداران طبیعت و کسانی که می خواهند چشمان خود به میهمانی مناظری بکر از طبیعت وحشی ببرند، توصیه می شود.

کشور بلغارستان شهرهای مهم و معروفی چون صوفیه و وارنا را در خودش جای داده که هر کدام از آن ها با داشتن جاذبه های فراوان، از شهرهای مهمی در صنعت گردشگری محسوب می شوند.

یکی از شهرهای بندری و زیبای این کشور، وارنا نام دارد که منطقهٔ ساحلی گلدن سندز (golden sands) را در کنار خود دارد. این منطقه از نظر اقتصاد گردشگری، نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد. اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایه‌بان و تخت در حاشیهٔ ساحل و همینطور اجاره دادن خودرو، موتورسیکلت، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد از جملهٔ این شگردهاست.

در بازارچه‌های اطراف این منطقهٔ ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار بگیرند و عکس یادگاری بیندازند.

منطقهٔ ساحلی گلدن سندز (golden sands) یک مروارید واقعی ساحل دریای سیاه بلغارستان! ترکیبی بی نظیر از پارک طبیعت دوست داشتنی ، دریای گرم و شن های طلای خوب! واقع در خلیجی زیبا و تمیز از محیط زیست در قسمت شمالی ساحل دریای سیاه. تنها 15 کیلومتر تفریحگاه Golden Sands را از وارنا جدا کرده است.

این مجموعه در سال 1943 به عنوان سرزمین محافظت شده اعلام شد. مجموعه گردشگری Golden Sands قلمرو 177،13 هکتاری را در بر می گیرد. مجاورت دریا ، آب و هوای معتدل و نسیم دریا به شدت بر گیاهان و جانوران موجود در پارک تأثیر گذاشته است.

جنگل برگریز ضخیم با گیاهان خزنده در هم تنیده در جاهایی به آرامی به سمت ساحل دریا پایین می آید. ساحل طلایی درست در پای جنگل شروع می شود. این استراحتگاه همچنین دارای تعدادی چشمه آب معدنی شفا دهنده است.

گلدن سندز برنده یک “پرچم آبی” است – یک جایزه معتبر بین المللی برای استراحتگاه های تمیز با محیط زیست. قرائت عمده میکروبیولوژیکی ، فیزیکی و شیمیایی جو ، دریا و شن و ماسه ماهانه کنترل می شود. در داخل استراحتگاه ، انواع مختلفی از حمل و نقل در اختیار مهمانان است – velorikshaws ، دوچرخه ، مینی قطار و تاکسی های مجهز به باتری خورشیدی

ارسال 60% کل هزینه تور بلغارستان – وارنا زمان رزرواسیون ضروری است و در غیر اینصورت رزرو ارسالی تأیید نمی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کانتر تور بلغارستان – وارنا 02122887100  تماس حاصل نمايید.

رزرو بلیط ارزان و آنلاین صوفیا – وارنا  از اپ آسمان پرستاره پرشیا
دیدن همه هتل های بلغارستان – وارنا
تور بلغار-وارنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ,
  • نویسنده: فربد اکوان
  • زمان مطالعه: 8 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=767

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته