همه چیز درباره کشور بلژیک | Belgium :

پایتخت: بروکسل
زبان رسمی: فلامانی (یکی از گویش های هلندی)، فرانسوی
نوع حکومت: پادشاهی
واحد پول: یورو
مذهب: کاتولیک رومی
امید طول عمر: 74/3 سال
رشد سالانه جمعیت: 0.16 %درصد (July 2004 est)
جمعیت: 11,445,764 نفر (July 2017 est)

بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه ی (فنلاندی، فرانسوی و آلمانی) و سه منطقه ی (بروکسل، فنلاندرز و والوون) تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. بلژیک کشوری کوچک، با تراکم جمعیت بسیار بالا است که مساحتی حدود 30,277 کیلومتر مربع را دربرگرفته است. بلژیک به خاطر قرارگرفتن فرهنگی بین آلمان و اروپای لاتین، دو گروه زبانی اصلی را در خود جای داده است: زبان هلندی (گویش فلاندری- فلاندرزها) که حدود 59% از جمعیت را پوشش می دهد و زبان فرانسوی که اکثرا به صورت  والونی صحبت می شود، 41% از جمعیت بلژیک را تشکیل می دهند. به علاوه گروه کوچکی از مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند. 

اگرچه بلژیک یکی از بزرگترین کشورهای اروپا نیست اما در چند سال اخیر بیشترین رشد جمعیت را به نمایش گذاشته است. جمعیت کنونی بلژیک بر اساس جدیدترین برآوردهای ملل متحد، تا 12 جولای سال 2017 ، 11,445,764 است. این رقم تقریبا به نسبت مساوی بین جمعیت مردان و زنان توزیع شده است  هر چند تعداد زنان با اختلاف 200,000 نفری اندکی بیشتر از جمعیت مردان است. این جمعیت معادل با 0.15% جمعیت کل جهان است. این کشور از نظر جمعیت در رتبه ی 80 ام  میان سایر کشورهای جهان قرار داد. تراکم جمعیت در بلژیک به ازای هر کیلومتر مربع  387 نفر است. اگرچه شمال این کشور تراکم بسیار بیشتری نسبت به نواحی دیگر آن دارد. 

اکثر جمعیت بلژیک در شهرهای بزرگتر همانند پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل و شهرهایی همانند لیژ، خنت و اوستنده تمرکز یافته اند. این شهرها مراکز فعالیت های اقتصادی کشور می باشند و فرصت های شغلی زیادی را برای بسیاری از مردم ارائه می دهند. جمعیت خود بروکسل 1.175 میلیون با 7,025 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.

جغرافیای کشور بلژیک
فلات جنگلی آردن در شمال شرق کشور جای دارد. جلگه‌های مرکزی بلژیک (منطقه‌ای مهم از نظر کشاورزی) پوشیده است از بادرفت حاصلخیزاست. منطقه شمالی که مسطح و کم ارتفاع است، شامل فلات ماسه‌ای کمپن لند درشرق و جلگه فلاندر درغرب است. در محاصره سدها در پشت تلماسه‌های ساحلی اراضیی است که سابقا مانداب و مرداب بوده و اکنون از دریا بازپس گرفته شده و به صورت زمین های کشاورزی درآمده است.

 • رودهای مهم: شلدت (شلد یا اسکو)،‌موز، سامبر.
 • بلندترین نقطه: بوترانژ، 694 متر.
 • شهرهای مهم: آردن,آنتورپن,لیئژ,گنت,شارلروی,مالین,کورترای,نامور,بروگه,مونس
 • مساحت: 30,528 کیلومتر مربع
 • خط ساحلی: 66/5 کیلومتر
 • مختصات جغرافیایی: 50 درجه و 50 دقیقه شمالی و 4 درجه شرقی

آب وهوا

کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس تابستان های سرد و زمستان های معتدلی دارد. بلژیک تابستان های نسبتا خنک و زمستان های معتدل و بارندگی کافی در تمامی سال دارد. مناطق دور از دریا تابستان های گرمتر و زمستان های سردتری دارد. از آنجایی که کشور کوچکی محسوب می شود، تغییرات جوی آن از یک منطقه به منطقه ی دیگر بسیار کم است، هر چند تاثیرات دریایی در داخل کشور کم است. بارندگی در در کل سال با یک دوره ی خشکسالی از ماه آوریل تا سپتامبر توزیع می شود. به خصوص در پاییز و زمستان، سیستم های فشار پایین آتلانتیک می تواند باعث شرایط هوایی ناگواری شود. بعضی اوقات بادهای شرقی در فصل تابستان می تواند نوعی آب و هوای گرم تر و خشک با زمستان های سرد با درجه دمای زیر صفر ایجاد کنند. این کشور از نظر آب هوایی شبیه جنوب انگلستان است و بیشترین بازدید را در فصل بهار و تابستان دارد. 

فصل سفر در بلژیک از اواسط آوریل تا اواسط اکتبر و فصل پرگردشگر سال ماه‌های جولای و آگوست است. در این دو ماه آب‌و‌هوای بلژیک در بهترین شرایط خود قرار دارد اما جمعیت گردشگران و به دنبال آن هزینه‌ی سفر بیشتر است. البته سایر ماه‌ها غیر از جولای و آگوست هم برای سفر در بلژیک مناسب هستند. مزیت سفر در فصل‌های خلوت سال این است که علاوه بر پروازها، رستوران‌ها و هتل‌ها هم ارزان‌تر می‌شوند و البته چون مشتری کمتر است، توجه بیشتری به آنها می‌شود. علاوه بر این، رویدادهای جذابی هم در این فصل‌ها برگزار می‌شود که از شرکت در آنها لذت خواهید برد. مثلا در ماه آوریل فستیوال‌های موسیقی در بروکسل برگزار می‌شود.

حکومت
حکومت بلژیک پادشاهی مشروطه است. مجلس نمایندگان متشکل است از 212 عضو که برای دوره‌ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت سیستم تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌شوند. مجلس سنا182 عضو دارد: 106 نفر مستقمیا انتخاب می‌گردند. 50 نفر منتخب شوراهای محلی هستند، 25 نفر را اعضای مذکور انتخاب می‌کنند و به علاوه ولیعهد. پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می‌کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان برخوردار است و بر اساس توصیه نخست وزیر دیگر اعضای کابینه را نیز انتصاب می‌کند.

احزاب عمده سیاسی عبارتند از:

• حزب سوسیال مسیحی فلامانی

• همتای فرانسوی زبانش

• حزب لیبرال فلامانی

• حزب لیبرال فرانسوی

• احزاب محلی فلامانی و والونی شوراهای مستقیما انتخاب شده محلی فلاندر و والون و بروکسل اختیارات بسیاری دارند.
عضویت: سازمان ملل متحد، پیمان آتلانتیک شمالی، جامعه اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه اروپای غربی، شورای اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه.

تاریخ معاصر

بلژیک از نظر تاریخی، بخشی از کشورهای فروبوم است که شامل هلند و لوکزامبورگ بوده و سابق بر این مناطق وسیع تری را به نسبت گروه کشورهای بنلوکس کنونی شامل می شده است و دیوار حائل فرهنگی رومی ‌زبان ها و ژرمن‌ ها از این کشور می گذرد. پایتخت آن بروکسل است و از اعضای اتحادیه اروپا است.

نام کشور بلژیک از نامی لاتین تحت عنوان گاولیا بلژیکا گرفته شده است که به بیشتر قسمت های شمالی نواحی گُل‌ نشین اطلاق می شده است و این نام لاتین هم از قبایل سلت گرفته شد که اسم قبیله بلژها بود. به باور تاریخ نگاران تاریخ بلژیک، این منطقه از گذشته های دور سکونتگاه اقوام این منطقه بوده و از حدود دو هزار سال قبل نواحی که امروزه  بلژیک گفته می شود تراکم جمعیتی در آن زیاد بوده و همواره این منطقه بستر تنش‌های سیاسی و فرهنگی زیادی بوده که اثرات این تنش های فرهنگی و سیاسی در تاریخ بلژیک به وفور قابل مشاهده است.

بی طرفی بلژیک با اشغال کشور از طرف آلمان در 1914 نقض شد (و باعث اعلام جنگ بریتانیا به آلمان گشت). مقاومت شجاعانه آلبر پادشاه کشور در سال های 1914 تا 1918 موج تحسین بین المللی شد؛ در حالی که تسلیم شدن لئوپولد سوم در زمان اشغال مجدد کشور از 1940 تا 1945 به دست آلمان انتقادات شدید را در پی داشت. کنگو بلژیک، که به صورت مایملک شخصی لئوپولد دوم در 1879 به دست آمده بود، درمیان هرج و مرج در 1960 رها شد. بلژیک هم اکنون مرکز اصلی اداره جامعه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی است ولی این کشور گرفتار رقابت حاد میان فلامانی زبانان و فرانسوی زبانان است و به تدریج به سوی نظام فدرال پیش می‌رود.

بلژیک میزبان فرماندهی ستاد مرکزی ناتو است و قسمت عمده ای از نهادهای اتحادیه اروپاست. در قرن بیستم و بویژه از جنگ جهانی دوم تاریخ بلژیک با شتاب هر چه بیشتر تحت تأثیر دو کمیته خودگردان قرار گرفت ‌است. طی فرایند اصلاحات قانون اساسی در دو دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی در نتیجه تقسیم بندی نواحی کشور، سیستم سه ردیفه در بلژیک پدید آمد. فدرالیسم، انجمن زبان شناختی و دولت منطقه ‌ای، که تلاشی برای مصالحه در جهت کم کردن کشمکش‌های زبانی است. در حال حاضر این موسسات و نهادهای فدرال به نسبت پارلمان دو مجلس شورا و سنا دارای قدرت قانونی بیشتری هستند با این حال دولت تقریبا تمام مالکیت را در اختیار دارد. در سال ۲۰۱۳ پادشاه فعلی بلژیک فیلیپ بعد از پادشاه آلبرت دوم در این مقام قرار گرفت و تا کنون پادشاه این کشور است.

گردشگری در بلژیک

گردشگری در بلژیک یکی از صنایع این کشور است. دسترس پذیری به این کشور از هر جای اروپا، آن را به یک مقصد گردشگری عالی تبدیل کرده است. صنعت گردشگری در این کشور 2.8% از کل تولید ناخالص داخلی کشور را تولید می کند. در سال 2005، 6.7 میلیون نفر به این کشور سفر کردند که دو سوم آنها از کشورهای بزرگتر اطراف، فرانسه، هلند، انگلستان و آلمان و گردشگران بسیاری از اسپانیا و ایتالیا بودند. این کشور در لیست رتبه بندی وضعیت گردشگری Travel and Tourism Competitiveness Index سال 2017 در رتبه ی21 ام قرار دارد.

جاذبه های گردشگری

بلژیک کشور کوچکی است اما جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. شهرهای کوچک و بزرگ بسیاری در بلژیک وجود دارند که در آن ها می‌توانید زیباترین آثار معماری قرون وسطایی را تماشا کنید. بسیاری از رویدادهای مهم تاریخ اروپا در این کشور اتفاق افتاده است. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری بلژیک، آثار به‌جامانده از این وقایع تاریخی هستند.  یادگارهایی از جنگ اول و دوم جهانی و نبرد واترلو را می‌توانید در بلژیک پیدا کنید. فرقی نمی‌کند که برای دیدن آثار و یادگارهای تاریخی به این کشور سفر کنید یا برای لذت بردن از جاذبه‌های مدرن، در هر دو صورت از سفر به بلژیک ناامید نمی‌شوید.

 • برج ناقوس کلیسا، بروژ: متمایزترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری در بروژ، برج ناقوس کلیسای زیبای آن است که مشرف به میدان اصلی بروژ واقع شده است. قدمت این برج ناقوس به دوران قرون وسطی برمی‌گردد. این بنای شگفت‌انگیز در گذشته به عنوان تالار اصلی شهر و محل خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این مجموعه به خوبی حفظ و نگهداری شده است و فرصتی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا یکی از بهترین نمونه‌های معماری قرون وسطی را از نزدیک ببینند. برای بسیاری از مسافران بلژیک، بالا رفتن از پلکان ۳۶۶ پله‌ای باریک و پیچ‌در‌پیچ این برج ناقوس یکی از فعالیت‌های گردشگری مهمی است که حتما در بروژ انجام می‌دهند. یکی از دیدنی‌ترین چشم‌اندازهای زیبای شهر را می‌توانید از بالای این برج ببینید؛ جایی که علاوه بر منظره‌ی شهر، مناره‌های مخروطی کلیسا هم دیده می‌شود.
 • قلعه‌ی گراون استین (Gravensteen)، خنت:  این قلعه‌ی بزرگ و باشکوه در گذشته اقامتگاه کنت‌های فلاندر بوده است. امروزه این قلعه یکی از بهترین نمونه‌های  قلعه‌های خندق‌دار در اروپا است که به خوبی نگهداری شده است. این قلعه با دیوارهای ضخیم و بلندش در مرکز شهر قدیم خنت قرار گرفته و بر خیابان‌های اطراف مسلط است. فضای داخلی این قلعه با تالارها و اتاق‌های طاق‌دار، نمایشگاه‌های فوق‌العاده‌ای از سبک زندگی قرون وسطایی است. اما آن چه که تحسین همه‌ی بازدیدکنندگان را برمی‌انگیزد، معماری بی‌نظیر قلعه است. برای اینکه چشم‌انداز ۳۶۰ درجه و زیبایی از شهر را تماشا کنید از پله‌های قلعه بالا بروید و از بام آن، مناظر شهر را تماشا کنید.
 • کلیسای خون مقدس، بروژ: اگر در سفر به شهر بروژ فصد دارید فقط از یک کلیسا دیدن کنید، باید همین کلیسا را انتخاب کنید. کلیسای خون مقدس فقط به خاطر معماری گوتیک و رمانسک، باشکوه و دیدنی نیست. آثار تاریخی به‌جامانده که داخل کلیسا نگهداری می‌شوند یکی دیگر از دلایل جذابیت این کلیسا برای گردشگران هستند. در بخشی از این کلیسا، یک ویال‌ (ظرف شیشه‌ای کوچک) نگهداری می‌شود که دلیل نام‌گذاری این کلیسا است. می‌گویند که یک قطره از خون مسیح در این ویال وجود دارد که بعد از جنگ‌های صلیبی دوم به بلژیک منتقل شده است. فضای داخلی کلیسا به زیبایی تمام طلاکاری شده است. فرایند تزیین کلیسا در قرن شانزدهم به پایان رسیده است. زیبایی فضای داخلی این کلیسا به قدری چشم‌گیر است که حتی اگر به یادگاری‌ها و آثار مذهبی علاقه ندارید، باز هم برای تماشای آن باید وقت بگذارید.
 • دره‌ی موز (Meuse Valley): دره‌ی موز در جنوب بلژیک یکی از بهترین مناطق این کشور برای تماشای طبیعت و حومه‌ی سرسبز بلژیک است. برای اینکه از این فرصت فوق‌العاده استفاده کنید، سفری به این منطقه ترتیب دهید و از تماشای مناظر سرسبز و جنگل‌های انبوه لذت ببرید. در گوشه و کنار این جنگل‌ها، شهرهای کوچک و زیبایی را خواهید دید که در پس آنها، صخره‌های سنگ آهکی دیده می‌شود. شهرهایی مثل Namur و Dinant که با عنوان دروازه‌ی این منطقه هم شناخته می‌شوند. در این منطقه، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری متعددی وجود دارد. اگر می‌خواهید کمی فعالیت تفریحی و ورزشی را به سفر خود اضافه کنید، سفر به این منطقه بهترین فرصت است. ارگ‌های تاریخی بر فراز صخره‌های ناهموار و بناهای تاریخی دیگری هم در این منطقه وجود دارد اما جاذبه‌ای که بیش از همه توجه گردشگران را جلب می‌کند، طبیعت زیبای اطراف است.
 • میدان گرند پلاس (Grand Place)، آنتورپ: درست در مرکز شهر آنتورپ، میدان بزرگ و دیدنی گرند پلاس قرار گرفته که گاهی با نام Grote Markt هم شناخته می‌شود. در اطراف این میدان، بهترین نمونه‌های معماری خانه‌های تجاری در بلژیک با ویژگی‌های منحصربه‌فردی را خواهید دید. تالار شهر که در این منطقه قرار دارد، یکی از بهترین نمونه‌های معماری قرن شانزدهم است که به خوبی حفظ و نگهداری شده است. علاوه بر معماری، فضای داخلی این بنا هم بسیار دیدنی است. داخل این مجموعه با نقاشی‌هایی تزیین شده که تاریخ آنتورپ را نشان می‌دهد. از میان این خانه‌های تجاری باشکوه و زیبا که مهم‌ترین جاذبه‌ی این منطقه هستند، می‌توان به خانه‌های Coopers و Grocers اشاره کرد. البته همه‌ی این خانه‌های تجاری از بهترین نمونه‌های این سبک معماری هستند و به خوبی حفظ و نگهداری شده‌اند.
 • شهر قدیم مشلان (Mechelen): آثار تاریخی این شهر گرچه به اندازه‌ی بناهای تاریخی بروژ مشهور نیستند اما در این منطقه‌ی قدیمی می‌توانید نمونه‌هایی از آثار تاریخی و خانه‌های قدیمی دوران قرون وسطی را ببینید؛ بناهایی که در عین قدیمی بودن هنوز هم به خوبی نگهداری شده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. میدان مرکزی شهر که Grote Markt نام دارد، با بناهای تاریخی شگفت‌انگیزی احاطه شده است که از میان آنها می‌توان به تالار شهر و تالار Lakenhall اشاره کرد. کلیسای جامع Sint-Rombouts یکی دیگر از بناهای چشم‌گیر این منطقه است که با برج‌های ناقوس بلندش مشرف به میدان قرار دارد. علاوه بر این میدان، در مناطق نزدیک به آن هم می‌توانید خانه‌های تاریخی بزرگ و باشکوهی را ببینید که علاقه‌مندان به تاریخ، هنر و معماری حتما از دیدن آنها لذت می‌برند.
 • کاخ بزرگ grand place: این کاخ در کنار تالار شهر از قرن ۱۵، ۴۰ خانه مجلل و مایسون دو روی (Maison du Roi) که به همان اندازه با شکوه است، یکی از شاخص های منطقه ایست که بعد از گذشتن از کوچه پس کوچه هایی با حس اروپایی به آن می رسید. کاخ بزرگ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است که همین موضوع نشانه این است که در بازدید از جاذبه های بروکسل این مورد را نباید فراموش کنید.
 • اتومیوم atomium: وقتی چشمتان به ۹ توپ استیل بزرگ که به خوبی تعادلشان را حفظ کرده اند می افتد، بسیار متعجب خواهید شد. مهندس این بنا به نام آندره واترکین این غول ۱۲۰ متری را در سال ۱۹۵۸ طراحی نمود که اکنون با سازه های کریستالی آهنی یکی از نمادهای شهر بروکسل شناخته می شود.
 • خانه های ویکتور هورتا Victor Horta’s Major Town Houses: با دیدن خانه های ویکتور هورتا، بروکسل را می توانید گنجینه با ارزشی از معماری هنر نو و همچنین نمونه درخشانی از جنبش انقلابی قبل از جنگ بنامید. هتل هایی که در این منطقه وجود دارند مانند هتل تاسل و هتل سولوای به طور مشخصی این ویژگی را در معماری خود با منحنی های بی نظیر و کار فوق العاده دکوراسیون با استفاده از آهن و … نشان می دهند.
 • گالری های سلطنتی سنت هوبرت | Galeries Royales Saint-Hubert: این مورد از جاذبه های بروکسل یکی از اولین مناطق و تالارهای خرید  در اروپا محسوب می شود. این جاذبه به سه تالار باشکوه تقسیم شده که به نام های گالری شاه، گالری ملکه و گالری پرنس شناخته می شوند و اگر به خرید در مکانی متفاوت علاقه دارید این جاذبه درست مناسب شماست.
 • موزه آلات موسیقی | Musical Instruments Museum: موزه آلات موسیقی در مونت د آرت واقع می باشد و یکی از بهترین جاذبه های بوکسل به حساب می آید. در حالی که بسیاری به اشتباه فرض می کنند که مکان جذاب آن طراحی ویکتور هورتا است، در واقع پل سینتنوی بود که فروشگاه قدیمی سابق انگلیس و برجک آهن آن را ایجاد کرد. این موزه چشمگیر مجموعه ای از ۷۰۰۰ ساز بین المللی مشهور است.
 • اروپای کوچک | Mini-Europe: در بروکسل کل اروپا را تماشا کنید! این جاذبه چشمگیر شما را با جاذبه های مشهور اروپا که به صورت کوچک در این مجموعه ساخته شده اند، آشنا می کند. اروپای کوچک هم برای بزرگسالان و هم کودکان به قدری جذاب است که می توان آن را یکی از بهترین جاذبه های بروکسل نامید. این جاذبه ها به شکل مینیاتوری در این مجموعه قرار گرفته اند که اطلاعات خوبی از اروپا را برایتان به نمایش می گذارند.
 • موزه و خانه مگریته | Magritte Museum & Magritte House Museum: یک مورد از این مجموعه روی نقاشی های تحسین شده نقاش مشهور سورئالیست بلژیک، تمرکز می کند و دیگری عمیق ترین بخش زندگی خصوصی اش را در اختیار عموم قرار می دهد. موزه مگوریته دارای آثار مهمی مانند امپراطوری نور است، و خانه او محلی که مگریته در آن زندگی و رشد کرده است را به شما نشان می‌دهد.
 • بویس د لا کامبر | Bois de la Cambre: یکی از بهترین روش ها برای لذت بردن از قلب اروپا، رفتن به دریاچه ای قلب مانند است که به سمت رابینسون چلت (Robinson Chalet) می رود. اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که عاشق طبیعت و طبیعت گردی هستند، می توانید به بویس دلا کامبر بروید که در میان جنگل های سونیان قرار گرفته است.
 • جنگل جادویی هالربوس: جنگل هالربوس به جنگل آبی نیز شهرت دارد. این جنگل در فاصله‌ی کمی از بروکسل واقع شده است و شما می‌توانید این مسیر را با ماشین، در عرض یک ساعت طی کنید.رنگ کبود گل‌های زنگوله‌ای آبی با نور ردشده از برگ‌های سبز، جوان و نازک درخت راش ترکیب می‌شود و فضایی رویایی به وجود می‌آید. اما این زیبایی، عمر کوتاهی دارد؛ چرا که نور خورشید با گذر زمان و ضخیم‌تر شدن برگ‌ها، به میزان کمتری به گل‌ها می‌رسد و گل‌ها پژمرده می‌شوند. طبق گزارش بروکسل تایمز، گل‌های زنگوله‌ای آبی نهایتا تا نیمه اردیبهشت باز خواهند ماند.
 • گلخانه سلطنتی لایکن: عمارتی با معماری «هنر نو» (Art Nouveau) با فضایی سرسبز و اعجاب‌انگیز که با رایحه خوش گل‌ها همراه است همه با هم در «گلخانه سلطنتی لایکن» (The Royal Greenhouses of Laeken) جمع شده‌اند.این مجموعه زیبا در «قلعه سلطنتی لایکن» (Royal Castle of Laeken) در شمال بروکسل قرار دارد و تنها در یک دوره دو هفته‌ای در ما‌ه‌های آوریل و مه که تمام گل‌ها باز شده‌اند برای عموم باز است.اگر به دنبال مکانی زیبا و سرسبز هستید که بهشت زمینی را در آن برای شما تداعی ‌کند، بازدید از این گلخانه را در فصل بهار از دست ندهید.

غذاهای بلژیکی:

بلژیک غذاهای متنوعی دارد پس اگر گذرتان به این کشور فوق العاده افتاد سری به یکی از رستوران ها بزنید و معروف ترین غذاهای این سرزمین را امتحان کنید، مطمئنا گشت و گذار در هر کشور بدون خوردن غذاهای مخصوص آن کامل نمی شود.

 • سول میونیق | Sole meunière

همان طور که گفتیم حتما چند تا غذای دریایی در لیست بهترین غذاهای بلژیک پیدا می شود. این غذا از قدیمی ترین غذاهای دریایی بلژیک است و پختش هم اصلا کاری ندارد! فقط کافیست تکه های ماهی را در مخلوط آرد، نمک، فلفل، پودر سیر و … بخوابانید تا مزه دار شوند بعد آن ها را با کمی کره سرخ کنید. برای اینکه این ماهی طعم بهتری بگیرد بر روی آن از سس مخصوصی استفاده می شود که شامل جعفری خرد شده، آبلیمو، کره و … است. این ماهی خوشمزه طعم خاصی دارد و به همراه سیب زمینی آب پز، سرخ شده و یا پوره سیب زمینی خورده می شود.

 • اندیو و هم گارتین | Endive and Ham Gratin

این غذا را احتمالا در منوی رستوران های لوکس پیدا نمی کنید اما از آن غذاهای خوشمزه و آسانی است که خانواده ها زیاد درست می کنند. در واقع ماده ی اصلی این غذا کاسنی فرنگی است که با پنیر و گوشت ترکیب و در آخر هم به همراه پوره ی سیب زمینی سرو می شود. کاسنی های بلژیک به حدی معروفند که بیشتر کاسنی هایی که در شهرهای معروف دنیا فروخته می شود برای بلژیک هستند.

 • کاربناد فلمیند | Carbonade flamande

این غذا در واقع استیک به همراه آب خورش است اما طرز پخت آن در هر منطقه و در هر خانواده فرق دارد! ولی همه ی این تفاوت ها در جزئیات است و به طور کلی معمولا برای درست کردن آن از گوشت گاو، فلفل، پیاز، نمک، نان و ادویه استفاده می شود. در این غذا سبزیجاتی مثل هویج، قارچ و سیر هم اضافه می شود و تنوع غذا به حدی است که گاهی در آن حتی طعم شکلات تلخ را هم احساس می کنید! اگر می خواهید این غذا جا بیفتد و حسابی خوشمزه شود باید بگذارید گوشت ساعت ها آهسته بپزد. این غذا معمولا به همراه سیب زمینی آب پز یا سرخ کرده، نودل و سبزیجات خورده می شود.

 • فیله آمریکایی | Filet Americain

شاید به رستوران بروید و با دیدن اسم فیله در منو تصور کنید که تا چند دقیقه ی دیگر یک استیک آبدار خوشمزه را میل می کنید! باید بگوییم که تصورتان کاملا غلط است! چون این غذا در واقع گوشت چرخ کرده ی خام است که به صورت سرد خورده می شود. البته نگران مزه ی آن نباشید چون در آن آنقدر ادویه و چاشنی مثل نمک، فلفل، سفیده تخم مرغ، پیاز، سس کچاپ، جعفری و … به کار رفته که مزه ی گوشت خام را چندان احساس نمی کنید. برای خوردن این غذا دو راه دارید: یا می توانید آن را به همراه روی نان توست بخورید و یا با غذای دیگری میل کنید.

 • غذای Moules frites

نگاه به اسم عجیب این غذا نکنید چون همان سیب زمینی سرخ کرده و صدف رودخانه ای است. همین که ماه های شهریور تا بهمن فرا می رسد این غذا از محبوب ترین غذاهای بلژیک می شود و رستوران های زیادی آن را به طور ویژه سرو می کنند. برای درست کردن این غذا صدف را به همراه موسیر، جعفری، کره در مقداری آب می پزند و در کنار آن سیب زمینی سرخ کرده می گذارند. اگر غذاهای دریایی دوست داشته باشید حتما از طعم لذیذ صدف های این غذا خوشتان می آید.

 • استومپ | Stoemp

یک غذای ساده، سالم و خوشمزه که از ترکیب پوره سیب زمینی با پوره سبزیجات دیگری مثل کاسنی، کلم، پیاز، هویج، اسفناج و … درست می شود. البته گاهی وقت ها به ترکیب سبزیجات، خامه یا شیر هم اضافه می شود که طعم آن را خوشمزه تر می کند. در غروب های زمستان خوردن این غذا به همراه تکه ای سوسیس یا ماهی خیلی می چسبد.

 • غذای Paling in’t groen

ترجمه این غذا یعنی مار ماهی با سس خیلی خیلی سبز. در قدیم رسم بر این بوده که برای درست کردن این غذای سنتی، مار ماهی از رودخانه شلده صید و به همراه سبزیجات تازه ی کنار رودخانه پخته می شد اما امروز برای تهیه ی سس سبز این غذا از ترکیب موادی مثل جعفری، نعنا، ریحان، آویشن و شاهی استفاده می شود. سس حتما باید در لحظه ی آخر به غذا اضافه شود تا رنگش تیره نشود. این غذا هم مثل بیشتر غذاهای بلژیکی به همراه سیب زمینی آب پز و یا نان خورده می شود.

 • واترزوی گنت | Gentse waterzooi

همانطور که گفتیم در مناطق مختلف بلژیک با توجه به زبانی که مردم هر ناحیه دارند غذاهای مختلفی متداول است، این خورشت خوشمزه هم معمولا در منطقه ی فلاندر یعنی محله ی فنلاندی ها درست می شود. این غذا در شهر گنت اختراع شده و در آن از انواع ماهی ها به همراه سبزیجاتی مثل هویج، تره، سیب زمینی و … استفاده می شود. هر چند که امروز در بیشتر رستوران ها برای پختن این غذا به جای ماهی از مرغ استفاده می شود پس اگر از طعم ماهی در خورشت چندان خوشتان نمی آید می توانید با خیال راحت آن را میل کنید.

دسرهای بلژیکی:

۱ماتنتارت  (Mattentaart)

کیک های کوچک تارتی  و پف داری که از ترکیب شیر و پودر شیر درست می شود، ودر شیرینی ها، بیشترشبیه به کیک پنیر است. این شیرینی بافتی سبک و نازک و شکننده ای دارد و بخش زیادی از مواد اولیه ی آن را عصاره بادام تشکیل می دهد و در منطقه ی هلندی زبان بلژیک طرفداران بسیاری دارد.

۲وافل بلژیکی (Belgian waffles)

وافل از معروف ترین شیرینی های بلژیکی است و نیاز به معرفی زیادی ندارد، با این حال برخی از  وافل های بلژیکی آنقدر نسبت به دیگر وافل ها، کمتر شناخته شده اند که شاید فکر کنید اصلا  همچین طعم هایی برای وافل وجود ندارد و این در صورتی است که وافل هایی با نام وافل بروکسل و یا وافل شکاری نیز وجود دارد.

۳لادم بلانش (La Dame Blanche)

پیچ و تاب این دسر بلژیکی که از بستنی وانیلی، کیک تازه، یک سس ویژه از کرم های شیری و شکلاتی که ترکیبی از طعم های تلخ و شیرین و کره ای است و به همراه گیلاس سرو می شود، نشان دهنده ی یک دسر اصیل بلژیکی است. این دسر، جز اصلی غذاهای رستوران های بلژیکی است و انتخاب شماره ی یک خانواده های بلژیکی برای صرف دسر است. یک پیشنهاد ویژه؛ هنگام خوردن این دسر، سس تمشک را همراه آن حتما امتحان کنید.

۴املت روم (Rum omelette)

املت روم، در منوهای مدرن بلژیکی گزینه ای نادر  برای سفارش دادن محسوب می شود و به همین علت نیویورک تایمز به آن لقب غذایی سنگی از قرن نوزدهم را داده است، ولی با این حال همچنان یکی از دسر های محبوب و معروف بلژیکی به حساب می آید.

۵فلپ سیب ( Appelflap)

شیرینی پف دار که معمولا به شکل مثلثی پخته می شود ، و با سیب و دارچین طعم دار می شود و با کرم بادام و موز و کشمش تزئین می شود و البته شکربلافاصله بعد از پخت، هنگامی که شیرینی هنوز داغ است بر روی آن پاچیده می شود و روی شیرینی ذوب می شود که طعم شیرینی خاص تری را به آن، میدهد. به توصیه ی بلژیکی ها به همراه قهوه ی گرم یا سرد، میل بفرمایید.

۶استف (Stofé)

یکی از محبوب ترین کیک های پنیری بلژیکی است که که تحت تاثیر شیرینی والونیای فرانسوی پخته می شود. درخمیر استف، از بادام تلخ و شیرین به همراه هم استفاده می شود و این ویژگی است که این شیرینی را از بقیه ی شیرینی پنیری های دیگر متمایز میکند. می توانید به جای مخلوط بادامی از وانیل و سیب نیز استفاده کنید. حتما از پنیر، به مقدار کافی استفاده کنید تا دسر شما طعمی منحصر به فرد به خود بگیرد.

۷کوینتو دینت (Couque de Dinant)

این شیرینی نوعی بیسکوئیت بسایر سفت است که به گفته ی افسانه های قدیمی در سال ۱۴۶۶، زمانی که شهر در محاصره قرار داشت و تنها مواد موجود در شهر آرد و عسل بود، به وجود آمد. این بیسکوئیت، همانطور که گفته شد از عسل و آرد درست می شود و به  مدت ۱۵ دقیقه در حرارت بالای ۳۰۰ درجه سانتیگراد، زمانی که عسل به شکل کارامل درآمد، پخته میشود. این بیسکوئیت ها برای مدت زمان طولانی قابل نگهداری هستند و بیشتر در کریسمس برای پذیرایی استفاده می شود. همچنین بلژیکی ها این بیسکوئیت را به بچه های کوچک تر خود می دهند تا لثه های آنان قوی شود!

۸آبنبات (Snoep)

به غیر از تمام شیرینی ها و دسرهای گفته شده، عشق به آبنبات برای بلژیکی ها در رده ی اول شیرنی جات و غذاهای محبوب آنان است. یکی از مشهورترین آبنبات های بلژیکی، آبنباتی مخروطی شکل است که داخل آن نرم و لایه ی بیرونی آن سخت است، کوبردون (Cuberdon) نام دارد. در بلژیک می توانید انواع و اقسام آبنبات ها در طعم های مختلف را مزه کنید و از خوردن آن ها لذت ببرید.

۹پنکیک و اولیبولن ( Pancakes and oliebollen )

در بلژیک، همانند همسایه ی هلندی خود، پنکیک یک دسر بسیار معمولی و البته محبوب است. پنکیک بلژیکی با خمیری از آرد، شیر، تخم مرغ و کمی نمک درست شده است، پخته می شود و بزرگ تر و البته نازک تر از پنکیک های آمریکای شمالی است. اولیبلن، نوعی شیرینی دونات هلندی است که در بلژیک هم طرفداران بسیاری دارد. اولیبلن، نوعی شیرینی دونات هلندی است که در بلژیک هم طرفداران بسیاری دارد. اولیبلن، نوعی شیرینی دونات هلندی است که در بلژیک هم طرفداران بسیاری دارد.بلژیکی ها معمولا پنکیک را در همراهی با جمع های دوستانه شان، میل می کنند.

۱۰ککجس (Koekjes)

ککجس، نوعی بیسکوئیت است که به عنوان شیرینی ملی بلژیک، شناخته می شود و بیشتر در شهر هایی مثل آنترپ پخته می شود و شما می توانید به همراه چای یا قهوه، این بیسکوئیت را میل نمایید. این بیسکوئیت، در طعم های زنجبیلی، دارچینی، میخک، و هل سرو میشود و اغلب در روز ۶ دسامبر، در روز سنت نیکولاس، خورده میشود. ظاهر این شیرینی در برخی نقاط، معمولا مسطح و تند است و در بعضی از مناطق بلژیک، مانند شهر هلست، ظاهر آن کرمدار و تر است.

حمل و نقل در بلژیک

سیستم حمل و نقل عمومی در بلژیک دارای زیرساخت‌های باکیفیت و قابل اعتمادی است که از وسایل نقلیه‌ی اصلی همچون مترو، تراموا، اتوبوس و قطار پشتیبانی می‌کند. این سیستم ایمن، کارآمد و مطمئن بیشتر نقاط شهر را پوشش می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که مسافران را در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد برساند.

خوشبختانه اغلب وسایل نقلیه این کشور از یک نوع بلیط مشابه استفاده می‌کنند که همین موضوع استفاده از این شبکه را راحت‌تر کرده است. اصلی‌ترین بلیط jump نام دارد که امکان سفر در سیستم درون‌شهری را برای ۱ ساعت فراهم می‌کند. این نوع بلیط را می‌توان برای یک گروه ۵ تا ۱۰ نفره هم خریداری کرد.

 مترو: سیستم زیرزمینی بروکسل، یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌های سفر در این شهر به شمار می‌رود که اغلب نقاط توریستی و عمده‌ را پوشش می‌دهد. جمعا ۴ خط مترو وجود دارد که مشغول خدمات‌دهی هستند. مترو به صورت مکرر و هر ۳ دقیقه یک بار در ساعات شلوغ و هر ۱۰ دقیقه یک بار بعد از ساعت ۸ صبح و در نهایت هر ۵ دقیقه یک بار در آخر هفته‌ها اقدام به جابه‌جایی مسافران می‌کند. برای خرید بلیط می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی که درون ایستگاه‌ها تعبیه شده‌اند، استفاده کنید. بهتر است قبل از سوار شدن، بلیط خود را در این دستگاه‌ها تایید کنید. درِ مترو به صورت اتوماتیک باز نمی‌شود، پس مطمئن شوید قبل از حرکت مترو دکمه‌ی روی در را فشار دهید.

اتوبوس: اگر نقطه‌ی حرکت و مقصدتان به ایستگاه مترو نزدیک باشد، استفاده از اتوبوس‌های این شهر راحت هستند. وسایل نقلیه در هر ایستگاه دارای جدول زمانی هستند، به علاوه اینکه مانند مترو به طور مکرر توقف ندارند، بنابراین بهتر است قبل از منتظر ماندن، جدول زمانی آن‌ها را بررسی کنید تا از زمان توقفشان آگاه شوید. بلیط‌ها را می‌توان از رانندگان خریداری کرد که برای مترو و تراموا هم کاربرد دارند. البته یادتان باشد اگر بلیط را از ایستگاه‌های مترو تهیه کنید، ارزان‌تر آب می‌خورند.

تراموا:ترامواها مشابه اتوبوس‌ها و مترو هستند فقط از مترو نسبتا کندتر حرکت می‌کنند و کمی بیشتر از اتوبوس‌‌ها در دسترس هستند. این موضوع بستگی به مسیر شما دارد که از تراموا استفاده کنید یا اتوبوس و مترو. خطوط تراموا در طول خیابان حرکت می‌کنند و گاهی با مسیر حرکت اتومبیل‌ها تداخل دارند، چرا که در برخی از خیابان‌های باریک فضای کافی وجود ندارد.

تور بلژیک

هتل های بلژیک

Google Maps

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: