آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

مصر


مصر

حکومت : جمهوری
پایتخت:قاهره
نوع حکومت: جمهوری
مذهب: اسلام (تسنن)
زبان: عربی
زبان رسمی: عربی
واحد پول:پوند مصری

این کشور در شمال شرقی قاره آفریقا واقع شده و شبه جزیره سینا که در قاره آسیا قرار گرفته , بخشی از قلمرو این کشور محسوب می شود. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی و از جنوب با سودان همسایه و از سوی شبه جزیره سینا با فلسطین مرز زمینی دارد.
حدود نیمی از جمعیت مصر شهرنشین هستند که بیشتر آنان در دو شهر بزرگ قاهره و اسکندریه و حومه آنها زندگی می‌کنند. از دیدگاه سیاسی و فرهنگی یکی از مهمترین کشورها در جهان عرب و خاورمیانه ‌مصر میباشد. بسیاری از شهروندان مصری به ریاست سازمان‌های بین‌المللی ملی و منطقه‌ای رسیده اند. دانشگاه الازهر مهمترین مرکز مذهبی جهان اسلام در این کشور قرار دارد.
تمدن در منطقه کنونی مصر که در کناره رود نیل شکل گرفته در زمره کهن‌ترین تمدن‌ها به شمار می‌آید که از حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد موجود بوده است. مصر باستان سرزمین فراعنه بود و آثار تاریخی برجسته‌ای چون اهرام سه‌گانه و نیایشگاه بزرگ را از آن دوران به یادگار دارد. در اسطوره‌های سامی محل برآمدن پیامبرانی مانند یوسف و موسی را در همان دوران و در سرزمین مصر آورده‌اند.

سرزمین مصر به سه قسمت تقسیم می‌شود:

1. صحرای شرقی یا عربی.
2. شبه جزیره سینا و اراضی نیل.
3. صحرای غربی.

مصر آخرین کشوری است که رود نیل از آن می گذرد و سپس به دریای مدیترانه می‌ریزد. در محل پیوستن نیل به دریا، دلتای نیل به وجود آمده که سرزمین اصلی مصر و منطقه مهم کشاورزی این کشور میباشد که در اطراف این رود کشاورزی رونق بسیار دارد.
تاریخ و تمدن:

مصر یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است و تمدن آن – که در حاشیه رود نیل شکل گرفته – در زمره کهن‌ترین تمدنها محسوب می‌شود، چرا که از حدود 4 هزار سال قبل از میلاد به وجود آمده است. مصر باستان سرزمین فراعنه بوده و آثار تاریخی مهمی چون اهرام ثلاثه و معابد بزرگ را از آن دوران به یادگار دارد. بسیاری از پیامبران بزرگ مانند حضرت یوسف و حضرت موسی نیز در همان دوران در سرزمین مصر ظهور کردند.
در سال 332 ق.م اسکندر این سرزمین را تصرف کرد و تا سال‌ها بعد سلسله بطاسه که از جانشینان اسکندر بودند ، بر آن حکمفروا بود. در سال 641 میلادی (19 هجری قمری) در زمان خلیفه دوم اسلام ، مسلمانان این کشور را فتح کردند. از آن زمان مصر همواره جزء سرزمین‌های مهم حکومت اسلامی بوده و تا سال 1517 میلادی که دولت عثمانی بر مصر تسلط یافت در دست خلفای اموی و عباسی بود. در سال 1798 ناپلئون به آنجا لشگر کشید و در سال 1805 میلادی محمد علی پاشا از طرف دولت عثمانی حاکم آنجا شد و سلسله جدید مصر را تشکیل داد.

اهرام سه گانه:

ساختمان نخستين هرم مصري به 3 هزار سال پيش از ميلاد مسيح برمي گردد و كار ساخت آخرين هرم آن در سال 1800 پيش از ميلاد مسيح پايان يافت.
اهرام مصر كه هر يك شاهكاري از معماري ، مهندسي و هنر به شمار مي آيند، مقبره فراعنه بزرگ مصري هستند كه در درون آنها اشياء گرانبهاي متعلق به فراعنه و لوازم زندگي آنها و بالاخره جسد موميايي شده آنها قرارداده شده است. قديمي ترين هرم مصري در ناحيه ساكرا قراردارد كه به همين نام نيز خوانده مي شود. بزرگترين هرم مصري ، هرم كئوپس است كه در نزديكي گينه در جنوب قاهره قرار دارد. هرم كئوپس در حدود 130000 مترمربع زمين را پوشانده است. ارتفاع اصلي آن حدود 144 متر بوده ولي اكنون به علت جابه جا كردن و برداشتن سنگهاي بزرگ ارتفاعش به 135 متر رسيده است. كف اين هرم مساحتي معادل 226 مترمربع را پوشانده است.
با کلیه پیشرفتهای علمی و تکنولوژی در دنیای امروز ، این کهن ترین بنایی است که در پرده ای از ابهام پوشیده شده. هنوز هم هیچ کس نمیتواند به دقت قدیم ، سنگهای ساختمانی را با همان ظرافت بسازد . هنوز استادان از روی هم چیدن سنگهایی به قطعات هفتاد تن مشابه آنچه که با دقت و وسواس عظیم در بنای هرم بزرگ به کاررفته است ، عاجزند . هنوز محاسبات ریاضی ما در اندازه گیری ابعاد زمین و حرکت سیاره ها از دقت و صحت محاسبات انجام شده در زمان بنای هرم بزرگ برخوردار نیست. اینکه چرا این تمدن درخشان ، هرمهای مصر ، در برهه ای از زمان درخشیده و سپس ناپدید شده است ، بر ما پوشیده می باشد. هنوز کاملأ مشخص نیست که آیا این قدرت علمی و هنری که انسان امروز تنها گوشه ای از آن را دریافته است , از یک مغز فوق انسانی و یا منبع فکری خارق العاده نشات می گرفته است. با توجه به آنکه بشر امروز هنوز در تنگنای این تمدن سردرگم است و می اندیشد که این امر یک مسئله خارق العاده و خاص و لذا سبب آن نیز خاص می باشد ، در هر حال منبع و منشا این ظرافت هنری و علمی در ساختمان هرم بزرگ و اهرام مصر هرچه باشد ، این حقیقت به جای خود باقی است که این ساختمان از چنان نبوغ و مهارت شگرفی برخوردار است که در طول تاریخ انسان ها نظیر آن مشاهده نشده و هر جسم یا ساختمان هرمی شکل که دقیقأ با ابعاد متناسب با هرم بزرگ مصر ساخته شود و در امتداد شمال و جنوب میدان مغناطیسی زمین قرار گیرد ، می تواند به پیرایش ، انعکاس و تمرکز میدان های انرژی منتهی شود. از آزمایش های متعددی که در درون اجسام هرمی شکل با ابعاد چند سانتی متر یا چند متر انجام شده ، این نتیجه حاصل گردیده که نوع جسم یا ماده ای که در ساختمان این اهرام به کار می رود به هیچ وجه در ماهیت میدان های انرژی که در درون آن ها متمرکز می شود تاثیر ندارد.
ابوالهول :

مجسمه اي است بسيار بزرگ كه در صحراي مصر، در هشت كيلومتري قاهره قرار دارد. اين مجسمه غول پيكر همچون يك نگهبان در برابر اهرام سه گانه ، در جيزه ، ايستاده است.
ابوالهول يك هيولاي سنگي است كه سري شبيه انسان دارد ، اما اندامش مانند اندام شيري است كه بر زمين نشسته و پنجه هايش را جلو گذاشته است.
او داراي چشمان مرموزي است و تا به حال كسي نتوانسته معناي نگاه اين چشم ها را درك و بيان كند. چشمان او با وقار خاصي به افق صحرا خيره مانده است.
بلندي پيكره ابوالهول 18 متر و درازاي سطح قاعده اش حدود 58 متر است. گمان ميرود كه عمر اين مجسمه درحدود 5000 سال باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ,
  • نویسنده: فربد اکوان
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=15112

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته