آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

گرجستان


گرجستان

همه چیز درباره گرجستان | Georgia :

گرجستان در منطقه اوراسیا مرز میان اروپا و آسیا، در میانه و غرب قفقاز جنوبی قرار گرفته است. این کشور پهناور در همسایگی روسیه، آذربایجا، ارمنستان و ترکیهو در کناره های دریای زیبای سیاه جای گرفته و از آنجایی که یک منطقه کوهستانی آن را احاطه نموده آب و هوای مطلوبی دارد.  وسعت آن ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیت آن حدود ۵ میلیون نفر در سال 2013 بوده است. بیشتر مردم گرجستان مسیحی و ۸۴ درصد آن ها از نژاد گرجی هستند که به زبان گرجی سخن می گویند، این زبان خط ویژه خود را دارد.

تاریخ گرجستان

گرجستان کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است. قدمت گرجستان به بیشتر از ۱ میلیون سال قبل برمی گردد و از قدیمی ترین کشورهای جهان است که انسان های اولیه در آن زندگی کرده اند. پادشاهی گرجستان درقرن چهارم قبل از میلاد بنیان گذاری شد و تا قرن سیزدهم میلادی که مغول ها به این کشور حمله کردند، گرجستان در آرامش کامل بود اما بعد از حمله ی مغول ها تاریخ پر فراز و نشیبی پیدا کرد.

این کشور در مقابل حملات کشورهای همسایه ایستادگی کرد و مدتی هم یکی از بخش های شوروی محسوب می شد. در سال ۱۸۰۱ گرجستان جزیی از روسیه شد تا اینکه در سال ۱۹۱۸ و بعد از انقلاب روسیه اعلام استقلال کرد. بعداز کشمکش های فراوان در سال ۱۹۹۱ میلادی به طور رسمی به استقلال رسید. این روزها گرجستان در تلاش است تا به اتحادیه اروپا بپیوندند و به همین خاطر دولت مردان این کشور برای آبادانی بیشتر گرجستان می کوشند. از طرف دیگر طبیعت زیبا و پیشینه فرهنگی گرجستان باعث می شود تا افراد بسیاری این کشور را به عنوان مقصد گردشگری شان انتخاب کنند.

فرهنگ گرجستان

گرجستان از نخستین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور برگزید. مردم گرجستان کشورشان را ساکارتولو می خوانند و خودشان را کارتولبی و زبانشان را کارتولی می نامند. این کشور دارای دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستای جنوبی است که در شمال کشور و در همسایگی روسیه هستند و اکنون این دو منطقه با پشتیبانی روسیه اعلام استقلال کرده اند.

گرجستان به ۶۵ ناحیه و مناطق روستایی تقسیم می شود و دارای ۱۳ شهر و چندین شهرک است که شامل شهرهای تفلیس، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا، باتومی، و ۳۷ شهر کوچک، ۶۱ مرکز روستایی و ۴۵۰ روستا است.

یکی از ویژگی های گرجستان تنوع قومی و نژادی در این کشور است. گرجی ها که در جامعه ای متنوع زندگی می کنند همواره پذیرای غریبه ها هستند. مهمان نوازی گرجی ها زبانزد خاص و عام می باشد. گرجی ها در اولین مهمانی خود معمولاً سفره ویژه ای می گسترانند که به میز گرجی معروف شده است، در این سفره نوشیدنی ها و غذاهای مخصوصی وجود دارد که صرف آنها با آداب و رسوم ویژه ای صورت می گیرد. اغلب گرجی ها اهل تفریح و خوشگذرانی هستند و تفریح کردن برای آنها بیشتر از نوسازی ساختمان یا اتومبیل اهمیت دارد. سفر به گرجستان فرصتی است برای یافتن دوستان جدید با فرهنگی پویاست.

اگرچه گرجستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، اما از یورو به عنوان واحد پولشان استفاده نمی کنند. واحد پول گرجستانی ها لاری است.

در گرجستان متوسط درآمد بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ لاری در ماه است یعنی کمی بیش از ۲۵۰ دلار آمریکا.

آب و هوا

دوسوم گرجستان کوهستانی است. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب جنب مداری و گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. سرزمین گرجستان به لحاظ اقلیمی منحصر به فرد است، یعنی هر چهار فصل سال را می توانید در آن تجربه کنید، به طوری که در یک زمان در کناره های دریای سیاه، هوای گرم تابستان در میان نخل های بلند و همیشه سبز حکم فرماست؛ در تپه ماهور های پایکوهی، رویش علف های تازه و گل های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه است، وجود دارد. ۲۵ درصد از خاک گرجستان پارک ملی حفاظت شده می باشد و ۴۰ درصد از اراضی ملی آن پوشیده از جنگل است.

ارتفاع این کشور از سطح دریا و فاصله ی آن از سطح دریا باعث می شود تا هر منطقه از این کشور با منطقه ی دیگر تفاوت آب و هوایی داشته باشد مثلا در بعضی از مناطق، میانگین دمای هوا در فصل تابستان ۲۲ درجه سانتیگراد و در فصل زمستان حدود ۵ درجه ی سانتیگراد است و در بخش های شرقی گرجستان، میانگین دمای هوا در تابستان ۲۰ تا ۴۲ درجه ی سانتیگراد و در فصل زمستان ۲ تا ۳ درجه است.

با توجه به این موضوع می توان متوجه شد که حتی در فصل زمستان هم با سرمای زیادی روبرو نیستید در نتیجه در هر زمانی از سال می توان با خیال راحت به گرجستان سفر کرد و محدودیتی وجود ندارد. اما شاید بتوان بهترین زمان سفر به گرجستان را ماه مارس تا می دانست که نه هوا خیلی گرم و نه خیلی سرد است. اگر هم که قصدتان از خرید  تور گرجستان سفر به این کشور دیدنی، اسکی و ورزش های زمستانی دیگر باشد باید فصل زمستان را انتخاب کنید.

جاذبه های گردشگری

یکی از کشور های زیبای منطقه ی قفقاز در شرق اروپا گرجستان است که بر خلاف وسعت کمی که دارد جاذبه های زیاد و منحصر بفردی را در خود جای داده است. کشوری با طبیعت شگفت انگیز که هم بعد تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده و هم توانسته در کنار آن مدرنیته را به بهترین شکل داشته باشد. این تنوع از نظر آب و هوایی هم در این کشور مشهود است. به هرحال این کشور به خوبی توانسته نمایش کاملی از سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر ارائه کند و از همین طریق به رشد صنعت گردشگری خود کمک کند.

گردشگری از اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی در گرجستان گسترش پیدا کرد و امروزه بیش از ۲.۷ میلیون گردشگر سالانه از این کشور دیدن می کنند. بسیاری از گردشگران به پایتخت این کشور سفر می کنند، ولی باید بدانید که پایتخت گرجستان، تفلیس، تنها شهر دیدنی آن نیست و جاذبه های این کشور همگی در تفلیس قرار ندارند. گرجستان کشوری که در سواحل دریای سیاه قرار دارد از حیث طبیعت، کوهستان های بلند و دره های سر سبز، غذاهای لذیذ و مردم گرم و مهمان نواز واقعا تحسین بر انگیز است به طوری که روز به روز به محبوبیت خرید تور گرجستان اضافه می شود. در ادامه به برخی از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان اشاره می کنیم.

 • قلعه ناریکالا: از زیباترین جاذبه های گرشگری گرجستان است. این قلعه در تفلیس واقع شده است و قلعه ای تاریخی است که تاریخ آن به قرن چهارم برمی گردد.

 • کلیسای Gergeti Trinity: یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری گرجستان کلیسای Gergeti Trinity است که در سفر به گرجستان به هیچ وجه نباید از دست بدهید. این کلیسای قرن چهارمی در دامنه های کوه کازبک قرار گرفته است و منظره ی  نفس گیری از کوه های قفقاز در پشت آن وجود دارد. مطمئن باشید با هر جایی که تا حالا در زندگی تان دیده اید بسیار متفاوت است.

 • کلیسای جامع سامبا: شاید ظاهر این کلیسا در ابتدا شما را یاد ساختمان های قدیمی بیندازد اما سامبا کلیسایی است که به تازگی ساخته شده است. کلیسای سامبا در شهر تفلیس قرار دارد و یکی از دیدنی های مهم این شهر محسوب می شود.

 • کوه کازبک: یکی از مهم ترین قله های کشور گرجستان کوه کازبک است در بیشتر مواقع سال قله ی آن از برف پشیده شده است و بین کوهنوردان طرفداران زیادی دارد.

 • واردزیا: واردزیا در واقع عبادتگاهی در دل سنگ ها در کنار رود مشهور کورا و جایی تاریخی متعلق به قرن دوازدهم است. این عبادتگاه حدود ۴۰۰ اتاق دارد.

تفریحات گرجستان

 • پاراگلایدر: یکی از بهترین مناطق جهان برای امتحان کردن این تفریح پر هیجان کشور گرجستان است که به خاطر مناظر فوق العاده دیدنی اش لذت این تفریح چندین برابر هر جای دیگر است. هزینه ی این تفریح در تابستان با زمستان متفاوت است در فصل تابستان باید ۱۲۶ دلار بپردازید در صورتی که در فصل زمستان ۶۳ دلار هزینه دارد.

 • بالن سواری: از پر طرفدارترین تفریحات گرجستان بالن سواری است که در دره ی آلازونی انجام می شود . این دره در بین کوه های قفقاز قرار دارد و تجربه ی بالن سواری در آن حدود ۱۸۰ دلار هزینه بردار خواهد بود.

 • رفتینگ: اگر به ماجراجویی در آب علاقه دارید، رفتینگ بهترین انتخاب است. در گرجستان فصل رفتینگ از ماه آوریل تا اکتبر است و در ماه های می و ژوئن هم آب به بالاترین سطح خود می رسد. برای رفتینگ باید از قبل رزرو کنید.

 • اسکی در پیست Gudauri: در پیست Gudauri که مشهورترین پیست اسکی این کشور است می توانید هلی اسکی را تجربه کنید. به این ترتیب که با هلیکوپتر به بالای کوه برده شده و از دامنه های پر برف به پایین کوه اسکی می کنید.

طبیعت گردی در گرجستان

کشور گرجستان گستره ی وسیعی از جاذبه های طبیعی را دارا هست و برای کسانی که طبیعت گردی هستند می تواند گزینه ی سفری عالی باشد. تفلیس پایتخت کشور گرجستان بوده و پارک های سرسبز زیادی در آن وجود دارد که هر کدام با توجه به پتانسیل هایی که دارند می توانند مسافران این مقصد را بسیار سرگرم می کنند.

 • گذرگاه چاوخی | Chaukhi Pass: این مسیر روستای جوتا در کازبگی را به خوسورتی یکی از مناطق قرون وسطاییِ گرجستان، متصل می کند. با توجه به مجاورت این منطقه چشمگیر به هفت قله چسبیده به هم، این مسیر بسیار هیجان انگیز است. یکی از دلایل اصلی این طبیعت گردی این است که از جوامع آرکوتی دیدن کنید، جایی که شما با دره های نفس گیر، آبشارهای زیبا و تنهایی کامل روبرو می شوید.

 • دریاچه های رنگارنگ آبودلائوری | Lakes of Abudelauri: برای طبیعت گردی در گرجستان در میان این دریاچه ها، ابتدا باید از تفلیس به روستای باریسکاهو در Kvesureti بروید و سپس از روستای روشکا، مسیری را به سمت دریاچه های خوش منظر طبیعت گردی کنید. برای رسیدن به دو دریاچه اول، حدود ۷ کیلومتر و برای رسیدن به آخرین دریاچه، نیم ساعت دیگر را باید طی کنید.

در این جا سه دریاچه با رنگ های مختلف می بینید: آبی، سبز و سفید. شما می توانید اگر تجهیزات کمپینگ دارید، یک شب را در کنار این دریاچه بمانید و اگر هم نمی خواهید در این منطقه شب مانی داشته باشید، به راحتی می توانید این سفر را یک روزه انجام دهید.

 • دریاچه بلک راک | Black Rock Lake: این دریاچه که در پارک ملی لاگودخی واقع است، جزو مسیرهای شیب دار است، برای آن هایی که به پیاده روی در شیب عادت دارند. با این حال، منظره هایی که پیش رویتان است، واقعا ارزش رفتن را دارند. لاگودخی، قدیمی ترین منطقه طبیعی حفاظت شده در گرجستان است که مسیرهای متعددی را برای گردشگران دارا می باشد.

شما در این مسیر از جنگل های بسیار زیبایی عبور خواهید کرد و اگر خوش شانس باشید می توانید حیواناتی نظیر گوزن، بز کوهی و یا شوکا را مشاهده کنید. دریاچه بلک راک حدود ۳ هزار متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و به همین خاطر یک طبیعت فوق العاده کوهستانی اطرافش را گرفته است.

یک مسیر رفت و برگشت و یک پناهگاه در سه کیلومتری دریاچه نیز در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است که می توانید به آن جا نیز بروید.

 • پارک برجومی-خاراگولی | Borjomi-Kharagauli Park: پارک ملی برجومی-خاراگولی یکی از بزرگترین پارک ملی های گرجستان است که به خاطر مناظر دیدنی و حیرت انگیزش و همچنین حیات وحش خوبی که در آن می باشد، مشهور است. این پارک ملی مسیرهای متعددی برای هر فردی با سطح توانایی مختلف، فراهم کرده است. این مسیرها ۹ مورد می باشند که در سرتاسر پارک مشخص شده هستند.

در میان آن ها یکی از محبوب ترین ها را می توان مسیر اندرو نامید که علاوه بر چشم اندازهای فوق العاده ای که برایتان در این مسیر وجود دارد، دسترسی به بلندترین قله این منطقه یعنی Sametskhvario نیز از طریق این مسیر، امکان پذیر است. شما می توانید در پناهگاه ها با هزینه بسیار کمی بمانید، پس نیازی نیست که با خود برای شب مانی چادر حمل کنید و این کار شما را راحت کرده است.

 • دریاچه توباوارچخیلی | Tobavarchkhili Lakes: اسم این دریاچه به زبان مگرلیان (یکی از زبان های گرجی که در منطقه سامگرلو صحبت می شود) است و ترجمه آن دریاچه های نقره ای می باشد. این دریاچه ها در قلب کوه های اگریسی واقع هستند و منطقه اسوانتی و کم ارتفاع را از هم جدا می کنند. در میان مسیرهای طبیعت گردی در گرجستان این مورد یکی از سخت ترین ها می باشد. برای رسیدن به دریاچه سه روز پیاده روی و کوهنوردی لازم است که در انتها به چشم اندازی خواهید رسید که ارزش این سختی را دارد.

این مسیر همچنین یکی از خطرناک ترین مسیرهاست، پس پیشنهاد می شود که با یک راهنما به دریاچه بروید.

 • مستیا به اوشگولی | Mestia to Ushguli: یکی از محبوب ترین مناطق دیدنی برای کوله گردها و طبیعت دوستان مستیا می باشد. این شهر دیدنی در ارتفاعات بالایی قرار دارد که حتی در تابستان هم هوای سردی دارد. اما یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای طبیعت گردی در گرجستان مسیری است که روستای مستیا را به روستای کوچکی به نام اوشگولی می رساند.

این مسیر دارای جاذبه های طبیعی و همچنین تاریخی می باشد و مسیر کوتاهی نیز دارد. بسته به سرعت و توانایی بدنتان حدود ۲ تا ۴ روز در راه خواهید بود. می توانید برای اقامت علاوه بر کمپینگ در خانه های روستایی نیز بمانید.

 • اومالو به شتیلی | Omalo to Shatili: اومالو مرکز منطقه توشتی می باشد. مسیر اومالو به شتیلی و یا برعکس از مسیرهای جالبی است که در آن می توانید معماری قرون وسطی و سنت های باستانی را مشاهده نمایید. از اومالو که شروع می کنید، از کنار روستاهای دوست داشتنی توشتی می گذرید و هر چه جلوتر می روید، جمعیت مناطق کمتر و کمتر می شوند.

در مسیر طبیعت گردی در گرجستان، شما از میان یک دره بدون ساکن عبور می کنید و در طول سفرتان ممکن است گله های گوسفندی که به طبیعت حس و حال خاصی می دهند را ببینید. همچنین احتمالا افراد دیگری که در این مسیر در حال طبیعت گردی هستند نیز در کنار شما دیده خواهند شد.

 • از جاذبه های دیدنی و مهمی که در کشور گرجستان و بین دو شهر تفلیس و باتومی قرار دارد، شهر سنگی اوپلیستسیخهUplistsikhe است. این شهر سنگی سالانه به دلیل جذابیت های مختلفی که در خود گنجانده میزبان تعداد زیادی از گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشد. شهر سنگی اوپلیستسیخه در زمان های دور جزء مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان به شمار می رفته و در حال حاضر بزرگترین شهر سنگی دنیا است. با توجه به این که از این شهر ویرانه باقی مانده است اما از مهمترین آثار بجا مانده که می توان از آنها نام برد نیز عبارت از سد قدیمی، داروخانه، بازار، آمفی تئاتر و کلیسایی قدیمی هستند.

غذاهای گرجستان

گرجستان از جمله کشورهایی است که فرهنگ تغذیه و انواع غذاهای محلی در آن بسیار حائز اهمیت است. گرجستان غذاهای محلی و سنتی زیادی دارد و یکی از بهترین قسمت های سفر به این کشور امتحان همین غذاهای خارق العاده است. غذاهایی که با انواع طعم ها و رنگ ها به خوبی نه فقط فرهنگ غذایی بلکه آداب و رسوم این کشور را هم به شما نشان می دهند و دید شما را نسبت به کشور جذاب گرجستان بازتر می کنند. این کشور پر از رستوران هایی با قیمت های مناسب است که با رفتن به آن ها با غذاهای گرجستان بیشتر آشنا می شوید.

هر ناحیه غذاهای مخصوص به خودش را دارد. غذاهای شرق گرجستان پر از گوشت، نان و چربی حیوانی است در حالی که در غذاهای غرب بیشتر از مغزها، فلفل و محصولات لبنی استفاده می شود. کوله گردهای زیادی هستند که به نقاط مختلف این کشور سفر می کنند و مطمئنا یکی از قسمت های هیجان انگیز سفر آن ها امتحان غذاهای خوشمزه ی هر ناحیه است.

 • نان پوری | puri

نان جزء جدایی ناپذیر غذاهای گرجستان است و در کنار همه ی غذاها نانی تازه و خوشمزه وجود دارد. نان خوشمزه ی گرجی ها در تنورهای مخصوصی به اسم تونز درست می شود که با خاک رس درست شده اند. بعد از گرم شدن تنورها خمیر بر روی سطح تنور گذاشته می شود. بعد از مدتی که خمیر قهوه ای شد و پف کرد یعنی نان پخته شده است. این نان تازه در کنار غذاهای سنتی گرجستان خورده می شود و خوردن غذا با آن ها خیلی می چسبد.

 • خاچاپوری | Khachapuri

سفر به گرجستان بدون امتحان خاچاپوری غیر ممکن است! یک غذای نمادین که با زرد تخم مرغ سرو می شود و ظاهر جذابی دارد. خاچاپوری همان نان پنیر است و از محبوب ترین غذاهای گرجستان است. این غذا انواع مختلفی دارد و در هر ناحیه به شیوه ای خاص درست می شود؛ مثلا یکی از انواع خاچاپوری ایمرول است که داخل آن پر از پنیره و شکلی شبیه دایره دارد. مگرول هم نوع دیگری از خاپاپوری است که به غیر از پنیر در داخل آن کره هم هست.

اگر دوست دارید یک خاچاپوری متفاوت بخورید به سراغ آچارولی بروید این خاچاپوری با کره پر شده و لوله شده است.  گاهی در نوع خاصی از این غذا خمیر و پنیر مخلوط و بر روی سیخ کباب می شود. حتما در سفر به تفلیس این غذای خوشمزه را امتحان کنید چون سفر به گرجستان بدون خوردن این غذاها کامل نمی شود.

انواع خاپاپوری

همانطور که گفتیم خاچاپوری انواع مختلفی دارد و در هر ناحیه به شکلی خاص درست می شود. این تفاوت در شکل ظاهری و همینطور مواد اولیه ی خودش را نشان می دهند. در زیر تعدادی از انواع خاچاپوری را معرفی می کنیم:

 • ایمرولی | Imeruli: متداول ترین نوع خاچاپوری که در منطقه ی ایمرتی درست می شود. ایمرولی شبیه قایق نیست و شکل ظاهری اش کاملا گرد است و در آن به جای استفاده از پنیر سولقونی از پنیر ایمرولی استفاده می شود. پایه ی خمیر این غذا از خیمر مایه و یا ماست تشکیل می دهد.
 • خابیزگینا | khabizgina: این خاپاپوری در منطقه ی اوستیا رواج دارد و معمولا در همین ناحیه درست می شود. شکل ظاهری آن شبیه ایمرولی است اما در خمیرش از ترکیبی از سیب زمینی آب پز و پنیر استفاده می شود.
 • آجارولی | Adjaruli: شکل این نوع خاچاپوری از همه ی انواع دیگر آن ها قابل تشخیص تر است چون شبیه قایق است! این نوع غذا گاهی در تنورهای آجری درست می شود و بر روی آن تخم مرغ نیمروی شل و مقداری کره گذاشته می شود.
 • سالاد مرغ گرجستان | qatmis salati

گرجستان سالادهای خوشمزه ی زیادی دارد که به عنوان پیش غذا استفاده می شوند. یکی از این سالادهای خوشمزه سالاد مرغ است که با مرغ، سس مایونز، ادویه جات و پیاز درست می شود.

 • خینکالی | Khinkali

اگر در منو به دنبال غذایی مقرون به صرفه و در عین حال اصیل می گردید دست روی خینکالی بگذارید. خینکالی یک جور دامپلینگ و از غذاهای ملی گرجستان است و درون لقمه ی خمیری شکل اش پر از گوشت و ادویه است هر چند که گاهی برای پر کردن آن از موادی مثل سیب زمینی، پنی رو قارچ هم استفاده می شود.

 • چاناخی | Chanakhi

این غذای سنتی در ظرف های سفالی چاناخی درست می شود به همین دلیل به این نام معروف شده است. این خورشت در واقع یک جور تاس کباب بره است که مواد لازم برای تهیه اش سیب زمینی، گوجه فرنگی، سبزیجات، بادمجان و سیر است. این غذا هم انواع مختلفی دارد و در نوع خاصی از آن بادمجان ها با سبزیجات و تکه های گوشت پر می شود و به همراه کمی آب می پزد.

 • ماهی قزل آلا با رب انار

با اینکه گرجستان نواحی ساحلی هم دارد اما غذاهای دریایی سهم زیادی در فرهنگ غذایی این کشور ندارند. گاهی در منوی رستوران ها به یک غذای دریایی برمی خورید که اگر از طرفداران آن ها هستید باید فرصت را غنیمت بشمارید و بدون معطلی آن را سفارش دهید. پیشنهاد ویژه ی ما ماهی قزل آلا با رب انار است در این غذا، ماهی ها بعد از سرخ شدن در سس ترش و شیرین رب انار قرار می گیرند تا با طعمی متفاوت شما را غافلگیر کنند.

 • چخخبیلی | Chakhokhbili

هر چند که تلفظ این خورشت کمی است اما خیلی راحت درست می شود، کافیست سوپ گوشت گاو، خورشت مرغ و سبزیجات تازه را با هم ترکیب کنید تا بعد از مدتی یکی از خوشمزه ترین غذاهای گرجی آماده شود. از آن جایی که در گذشته در پخت این غذا از قرقاول استفاده می شد این غذا را به این اسم نامگذاری کردند. امروز دیگر در گرجستان مرغ معمول ترین گوشت است برای همین در این غذا از مرغ استفاده می شود.

 • چاکاپولی | Chakapuli

در فصل بهار که گوجه سبزها در می آیند این خورشت تبدیل به یکی از محبوب ترین غذاهای گرجستان می شود. یک غذای ترش که مزه ی  آن مددت ها زیر دندانتان باقی می ماند و از اینکه یک همچین غذایی را از منو انتخاب کرده اید هیچ وقت پشیمان نمی شوید. مواد لازم برای تهیه ی این خورشت گوشت، گوجه سبز، فلفل سبز، پیاز، برگ ترخون، سیر و انواع سبزی های تازه است.

 • چیکن تاباکا | Chicken tabaka

این غذا طعم و مزه ی اصلی خود را از سیر و سس های مخصوص می می گیرد و نه فقط در گرجستان بلکه در کشورهای اطراف هم پرطرفدار است. برای تهیه ی این غذا تکه های مرغ باید کاملا در ماهی تبه های مخصوص سرخ و برشته شود.

 • نان نازوکی | Nazuki

از نان های معروف گرجستان که برای پیدا کردن آن باید به شهر کوچکی در غرب گرجستان بروید. با نزدیک شدن به این شهر نانواهایی را در دو طرف مسیر می بینید که شما را تشویق به خرید این نان ها می کنند. روش پخت نازوکی هم مثل نان های دیگر گرجستان است اما مواد دیگری مثل گل میخک، کشمش و دارچین هم به آن اضافه می شود. در جلوی همه ی نانوایی ها این نان ها را به صورت آماده قرار گرفته و خانمی آن ها را به مشتری ها می فروشد.

 • متسوادی | Mtsvadi

کباب مخصوص گرجی! اگر کباب دوست دارید حتما از این غذا خوشتان می آید چون در آن تکه های گوشت به خوبی کباب و برشته می شوند. کباب ها بعد از آماده شدن در طرفی پر از پیاز و رب انار قرار می گیرند تا طعم دار شوند.

 • آجاپصندلی | Ajapsandali

اگر رژیم گیاهخواری دارید می توانید روی این غذای سنتی و محبوب حساب ویژه ای باز کنید. تنوع سبزیجات به کار رفته در این غذا آن را به غذایی مقوی و پر از ویتامین تبدیل کرده که حسابی پر انرژی است. مواد لازم برای تهیه ی این غذا گوجه فرنگی،  بادمجان، سیر، فلفل دلمه، ادویه و گشنیز است. گاهی در این غذا از فلفل قرمز و سیب زمینی هم استفاده می شود که طعم بینظیری به آن می دهد.

رستوران های گرجستان

 • سایه های متخی:سایه های متخی یک موزه-رستوران است که با آثار هنری و مردم شناسی گرجستان تزئیین شده است. شما می توانید اتمسفر تفلیس قدیم را در این رستوران تجربه کنید. فضای این رستوران به منظور اجرای تئاتر «در سایه های متخی» طراحی شده است. اگر به دنبال چشیدن طعم واقعی غذاهای گرجی هستید، حتماً به این رستوران بروید.
 • دزویلی ساخلی:دزویلی ساخلی یعنی خانه قدیمی. خانه قدیمی در پاییندستِ رودخانه کورا قرار دارد و بسیار هم گران است، غذاهای محلی سرتاسر گرجستان را در این رستوران با بهترین کیفیت می توان پیدا کرد، همچنین موسیقی گرجی و رقص محلی گاهی در هنگام صرف شام در محل رستوران اجرا می شود.
 • تِرِمُک: ترمک رستوران یا یک کلبه دنج و کوچک به سبک روسی است. بلینی و ماکارونی و به خصوص پنکیک های رستوران بسیار معروفند. پنکیک ها با قارچ، گوشت، خامه، پنیر و میوه عرضه می شوند. اگر هم هوس غذای روسی یا اکراینی داشتید، این رستوران انتخاب مناسبی است.

سوغاتی های گرجستان

 انواع سوغاتی های گرجستان عبارتند از: صنایع دستی مختلف و رنگارنگ با معماری بسیار زیبا شامل انواع مجسمه های فلزی و چوبی، بشقاب های رنگارنگ که در مرکز آنها نقوشی از شهر تفلیس و کشور گرجستان نقش بسته است و …
فرش و گلیم های مختلف با معماری زیبا و جالب و رنگ آمیزی منحصر به فرد یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان محسوب می شود. کلاه های نمدی و لباس هایی ضخیم که عمدتاً از پشم بز تهیه می شوند یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان می باشد.
سوغاتی کشور گرجستان علاوه بر موارد مذکور شامل انواع خنجر و شمشیرهای تزئینی و پیاله هایی که از شاخ گاو و بزکوهی درست می شوند و در کل سوغات گرجستان متنوع و جالب است.

حمل و نقل

گشت و گذار در جاذبه‌های تاریخی با بناهای یادبود زیبا و دیدنی در گرجستان را با سیستم حمل و نقل عمومی این شهر به راحتی و با قیمت مناسب می توانید تجربه کنید.

یکی از وسایل مرسوم حمل و نقل مخصوص کشور گرجستان نوعی مینی بوس به نام marshrutka است که رفت و آمد با آن هزینه ی کمی دارد. برای مثال برای یک سفر داخل شهری فقط ۷ لاری باید بپردازید.

تمام مینی‌بوس‌های موجود در مرکز شهر زرد رنگ هستند. شماره مسیر مینی‌بوسی را که می‌خواهید، انتخاب کرده و پرچم مربوط به آن را بردارید؛  مینی‌بوس‌ها تا وقتی که شما دست خود را به عنوان نشانه پایین نیاورید، نمی‌ایستند.

خیابان روستاولی استثنا است، اما بازهم مینی‌بوس‌ها فقط در ایستگاه‌ها توقف می‌کنند. هزینه هر سفر با مینی‌بوس ۸۰ تتری (۱,۱۰۰ تومان) بوده و شما می‌توانید هزینه را با پول نقد (حق تغییر دارید) یا یک کارت متروانی دارای شارژ، قبل از خروج بپردازید.

ایستگاه‌های مارشورتکا در اطراف شهر موجب تسهیل سفر در سراسر گرجستان شده است. مقصد سفرها بر روی صفحه پنجره‌ها قابل مشاهده است، اما فقط به زبان گرجی نوشته خواهند شد. فقط اگر از مسیر خود اطمینان ندارید، حتما از اطرافیان بپرسید.

به طور کلی، ایستگاه دیدوب در غرب و شمال گرجستان واقع شده است، مسیر ساموگوری در شرق و مسیر اورتاچلا مسیرهای بین‌المللی بوده و به ترکیه، آذربایجان و ارمنستان متصل می‌شود. پیش از سوار شدن بر سر قیمت به توافق برسید (بر سر قیمت با افراد محلی چانه بزنید).

اتوبوس‌های تفلیس به رنگ آبی و زرد بوده و همگی شماره مسیر مربوط به خود را در جلوی ماشین درج کرده‌اند. بسیاری از ایستگاه‌های اتوبوس دارای صفحه‌ای اتوماتیک هستند که خدمات قبل، در حین سفر و بعد از رسیدن به مقصد را نشان می‌دهد. برای پرداخت هزینه‌هامی‌توانید از سکه استفاده کرده یا با کارت مسافرتی مترومانی خود هزینه را بپردازید.

یک مسیر ماشین کابلی از پارک ریک تا قلعه ناریکالا برقرار است که مناظر دیدنی شهر را به زیبایی نشان می‌دهد.

حتی یکی از ماشین‌های این مسیر دارای کف شیشه‌ای است. هزینه این ماشین‌ها فقط ۱ لاری (۱,۴۰۰ تومان) بوده و شما می‌توانید با استفاده از  کارت مترومانی خود آن را بپردازید.

قطار کابلی که تا کوه متسامیندا کشیده شده است، در سال ۱۹۰۵ افتتاح و اخیرا بازسازی شد. هزینه این قطارها ۲ لاری (۲,۸۰۰ تومان) بوده که با کارت‌های مترومانی قابل پرداخت نیست.

شبکه قطارهای زیرزمینی (مترو)، متروپولیتان (Metropolitan) نامیده می‌شود. دو خط مترو در تفلیس وجود دارد که در ایستگاه میدان تقاطع پیدا می‌کنند. برای استفاده از مترو باید از کارت مترومانی استفاده کنید: این کارت را می‌توان از هر ایستگاهی خریداری و شارژ کرد. صرف نظر از فاصله، هزینه سفر با مترو ۵۰ تتری (۷۰۰ تومان) است.

نام ایستگاه‌ها به زبان انگلیسی و گرجستانی نوشته شده است و اطلاعیه‌های ایستگاه قطار نیز به هر دو زبان ارائه می‌شود. خدمات مترو از ۰۷:۰۰ تا نیمه شب در دسترس قرار دارد. ایستگاه‌های مترو با علامت قرمز (M) مشخص می‌شوند.

تاکسی ارزان بوده و راهی آسان برای جابه‌جایی در سطح شهر است. بیشتر سفرهای با تاکسی در تفلیس، بین ۳ تا ۶ لاری (۴,۰۰۰ تا ۸,۰۰۰ تومان) هزینه در بر خواهند داشت. برخی از تاکسی‌ها دارای معیار و نرخ ثابت هستند، اما نه همه آن‌ها. همیشه قبل از شروع حرکت، قیمت را تعیین کنید.

کارآمدترین راه برای خرید بلیط قطار رفتن به ایستگاه مرکزی قطار است. معمولا یک کاردان انگلیسی زبان در یکی از دفاتر بلیط فروشی حضور دارد. شما باید شناسه معتبر یا پاسپورت خود را همراه داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید بلیط‌ها را به صورت آنلاین خریداری کنید. به وبسایت railway.ge رفته، روی نقشه در سمت راست کلیک کنید. شما می‌توانید در این سایت مسیرها و همچنین نحوه خرید بلیط را بررسی کنید. تقریبا مشابه همه سیستم‌های رزرو آنلاین، باید ثبت نام کرده و سپس فعالیت مورد نظر خود را انجام دهید.

تور گرجستان

جاذبه های گردشگری گرجستان

هتل های گرجستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

 • انتشار در: ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ,
 • نویسنده: فربد اکوان
 • زمان مطالعه: 18 دقیقه
 • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=60636

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته