آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

لبنان


لبنان

لبنان

لبنان‎ ‎کشوري کوچک و کوهستاني است در غرب آسيا در منطقه‌‏‎ ‎خاورميانه‌‏‎ ‎در کنار ساحل شرقي‎ ‎درياي‎ ‎مديترانه‎ .‎لبنان از شمال و شرق با کشور‎ ‎سوريه، از‎ ‎جنوب با کشور‎ ‎اسرائيل‎ ‎و از غرب با‎ ‎درياي‎ ‎مديترانه‌‏‎ ‎همجوار ‏است‎ .واژه‌ لبنان از واژه‌‏‎ ‎سامي «‎لبن» که‌‏‎ ‎اشاره‌ به‌ قله‌هاي سفيد کوهستان‌هاي لبنان دارد گرفته‌ شده‌است‎ .‎پايتخت آن شهر بندري‎ ‎بيروت‎ ‎است‎.‎

لبنان ، کشوری که در ساحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. این منطقه شامل یک نوار باریک از قلمرو است و یکی از کشورهای مستقل کوچک جهان است. پایتخت آن بیروت است.

اگرچه لبنان ، به ویژه منطقه ساحلی آن ، محل قدیمی ترین سکونتگاههای بشری در جهان بود – بنادر فنیقی صور (modernr مدرن) ، سیدون (āaydā) ، و Byblos (Jubayl) مراکز غالب تجارت و فرهنگ در هزاره سوم قبل از میلاد – در سال 1920 بود که دولت معاصر به وجود آمد. در آن سال فرانسه ، که لبنان را به عنوان مأموریت اتحادیه ملل اداره می کرد ، ایالت لبنان بزرگ را تأسیس کرد. لبنان سپس در سال 1926 به جمهوری تبدیل شد و در سال 1943 به استقلال رسید.

 ‎تاريخ

نخستين ساکنان شناخته شده لبنان، کنعاني‌ها، مردمي از نژاد سامي پوده‌اند که به‎ ‎احتمال زياد با يونانيان ‏دادوستد داشته‌اند، و يونانيان آنان را‎ ‎فنيقي‎ ‎مي‌ناميده‌اند. فنيقي‌ها قومي دريانورد و بازرگان بودند و قلمرو آنان ‏شامل‎ ‎دولت- شهرهايي مستقل در شرق مديترانه و‎ ‎مهاجرنشين‌هايي‎ ‎در کرانه‌هاي مديترانه بود‎. ‎کوروش‎ ‎بزرگ،‎ ‎فنيقيه‎ ‎را گشود، و به مدت دو سده، هخامنشيان فرمانرواي اين منطقه بوده‌اند.

پس از آن،‎ ‎اسکندر ‏مقدوني، شهر‎ ‎صور‎ (پايتخت فنيقيه) ‎را فتح نمود. دولت‌ها و امپراتوري‌هاي گوناگوني بر لبنان فرمان رانده‌اند، ‏از جمله‎ ‎شاهنشاهان‎ ‎هخامنشي‎ ‎و‎ ‎ساساني،‎ ‎يونانيان،‎ ‎امپراتوران‎ ‎روم‎ ‎و‎ ‎بيزانس،‎ ‎خلفاي‎ ‎مسلمان،‎ ‎صليبيان‎ ‎و‎ ‎خلفاي‎ ‎عثماني‎.

این تصویر بیرونی از سرزندگی و رشد با این وجود مشکلات جدی را مخفی کرده است. لبنان نه تنها باید با مشکلات داخلی سازمان اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کرد ، بلکه مجبور بود برای تعیین موقعیت خود در قبال اسرائیل ، همسایگان عرب خود و پناهندگان فلسطینی مقیم لبنان تلاش کند. توازن ظریف اعتراف گرایی لبنان (تقسیم متناسب قدرت بین جوامع مذهبی این کشور) تحت فشارهای این مبارزه از بین رفت.

رقابت های جمعی بر سر قدرت سیاسی ، که با مسائل پیچیده ای که از مسئله حضور فلسطین و از سوی دیگر “دولت در داخل یک دولت” بوجود آمده بود تشدید شد ، منجر به وقوع یک جنگ داخلی بسیار مخرب در 1975 و خرابی سیستم دولتی شد.

پس از پایان جنگ داخلی در سال 1990 ، لبنان به تدریج تا حدی ثبات نسبی اجتماعی – اقتصادی و سیاسی را به دست آورد. به دلیل مشکلات مداوم مداخله خارجی و مشکلات اعترافی ، اما بسیاری از چالش های لبنان تا اوایل قرن 21 ادامه داشت.

 ‎جنگ داخلي

بسياري از بناها مثل اين بنا در بيروت همچنان خسارات جنگ داخلي‎ ‎را نشان مي‌دهند

 ‎تقسيمات کشوري

لبنان از شش استان تشکيل شده‌است‎.‎ استان‎ ‎بيروت‎‎، استان‎ ‎جبل لبنان‎، استان‎ ‎شمال‎، استان‎ ‎بقاع‎، استان‎ ‎نبطيه‎، استان‎ ‎جنوب‎.

 استان‌‌هاي‎ ‎لبنان

لبنان شامل استان ‌هاي بيروت‎ ، ‎جبل‎ ‎لبنان‎ ، ‎شمال‎ ، ‎بُقاع‎ ، ‎نبطيه‎ و ‎جنوب است.

جغرافيا

لبنان سرزميني بلند و کوهستاني است که در کرانه خاوري درياي مديترانه قرار دارد‎. ‎کرانه‌هاي لبنان 255 ‏کيلومتر درازا دارد. رودخانه‌هاي مهم لبنان عبارتند از‎: ‎عاصي و‎ ‎ليطاني در دره‎ ‎سهل‌البقاع،‎ ‎و‎ ‎کلب‎. رشته‌کوه‌هاي لبنان عبارتند از: رشته‌کوه‌هاي لبنان خاوري و رشته‌کوه‌هاي‎ ‎لبنان ‏باختري که ميان اين دو رشته کوه، دره‎ ‎سهل‌البقاع‎ ‎قرار گرفته‌است‎.‎

مانند هر منطقه کوهستانی ، جغرافیای فیزیکی لبنان بسیار پیچیده و متنوع است. شکل زمین ، آب و هوا ، خاک و پوشش گیاهی در فواصل کوتاه دچار تغییرات شدید و چشمگیر می شوند. چهار منطقه فیزیوگرافی متمایز را می توان از هم متمایز کرد: یک دشت ساحلی باریک در امتداد دریای مدیترانه ، کوه های لبنان (جبل لوبنان) ، دره البیقی (بقاع) ، و محدوده های ضد لبنان و هرمون به موازات کوه های لبنان.

دشت ساحلی باریک و ناپیوسته است و تقریباً در برخی نقاط ناپدید می شود. این رودخانه از رسوبات آبرفتی و رسوبات دریایی تشکیل شده است که ناگهان با سواحل صخره ای و خلیج های شنی متناوب می شوند و به طور کلی بارور است. در شمال دور گسترش می یابد و دشت آکار را تشکیل می دهد. کوه های پوشیده از برف لبنان یکی از بارزترین ویژگی های چشم انداز این کشور است.

این محدوده ، که از ساحل به طور تندی بالا می آید ، یک خط الراس از سنگ آهک و ماسه سنگ را تشکیل می دهد که توسط تنگه های باریک و عمیق بریده شده است. طول آن تقریباً 100 مایل (160 کیلومتر) است و عرض آن از 6 تا 35 مایل (10 تا 56 کیلومتر) متغیر است.

حداکثر ارتفاع آن در قورنات السعودی (1081 فوت (3088 متر)) در شمال است ، جایی که سروهای مشهور لبنان در سایه قله رشد می کنند. سپس دامنه به تدریج به سمت جنوب شیب می یابد و دوباره به قله دوم ، جبل شانان (2695 متر) ، در شمال شرقی بیروت افزایش می یابد. در جنوب این رشته کوه به سمت غرب منشعب شده و کوههای شف را تشکیل می دهد و در قسمت جنوبی آن جای خود را به تپه های جلیل می دهد ، که پایین تر هستند.

دره البیقی بین کوههای لبنان در غرب و کوههای ضد لبنان در شرق قرار دارد. خاکهای حاصلخیز آن از رسوبات آبرفتی از کوههای دو طرف تشکیل شده است. این دره ، با طول تقریبی 110 مایل (180 کیلومتر) و عرض 6 تا 16 مایل (10 تا 26 کیلومتر) ، بخشی از سیستم بزرگ ریفت شرق آفریقا است.

در جنوب البیقی تپه ای و ناهموار می شود و با ادغام شدن در دامنه کوه هرمون (جبل الشیخ) دره اردن فوقانی را تشکیل می دهد. محدوده ضد لبنان (الجبال الشرقی) با قله ای بلند در شمال شروع می شود و به سمت جنوب شیب می یابد تا با کوه هرمون (2814 متر 9232 فوت) قطع شود.

رودخانه های لبنان ، هر چند متعدد ، اما بیشتر سیلاب های زمستانی هستند و دامنه های غربی کوه های لبنان را تخلیه می کنند. تنها استثناء رودخانه Līṭānī (به طول 145 کیلومتر) است که از خرابه های معروف بعلبک (Baʿlabakk) سرچشمه می گیرد و به سمت جنوب در بیقی می ریزد تا در مدیترانه در نزدیکی صور تاریخی تخلیه شود. دو رودخانه مهم دیگر عبارتند از: اورونتس (نهر الʿĀṣī) ، که در شمال البیقی بالا می آید و به سمت شمال جریان دارد .

 ‎آب و هوا

سرزمين لبنان آب‌وهواي مديترانه‌اي دارد، هواي سواحل در زمستان‌ها سرد و باراني‎ ‎و در تابستان‌ها گرم و ‏شرجي است. در نواحي بلندتر به ويژه کوهستان‌ها، زمستان‌ها با‎ ‎بارش برف همراه است و دماي هوا به زير ‏صفر مي‌رسد. بخشهاي ديگر اين کشور،‎ ‎تابستان‌هاي گرم و خشک دارد‎.‎

 ‎مردم

مردم لبنان را گروه‌هاي نژادي و قومي گوناگوني تشکيل مي‌دهند‎. ‎عربها‎ ‎‏60%،‎ ‎آسوريان‎ ‎و‎ ‎سرياني‌ها‎ 36%‏‎ ‎و‎ ‎ارمني‌ها‎ ‎‏4%،‎ ‎کردها‎ ‎و‎ ‎يهوديان‎ ‎‏1%‎ ‎جمعيت را تشکيل مي‌دهند‎.‎

جمعيت شناسي

ميانگين‎ ‎سني‎ ‎مردم لبنان 24/6 سال است‏‎.‎

 زبان

زبان رسمي لبنان عربي است، اما هر يک از اقليتهاي نژادي به زبان خود سخن‎ ‎مي‌گويند. زبان فرانسه نيز ‏کاربرد دارد. لهجه لبناني از شاخه ي عربي شامي است، در‎ ‎کاربرد و تلفظ کلمات با ديگر شاخه هاي زبان ‏عربي تفاوت دارد اما به عربي‎ ‎سوري،فلسطيني و مصري نزديک است .در تلفظ واج ”ج”، ”ژ” خوانده مي ‏شود . به جاي ”ق‎” ‎،‎ ‎حرف ”ع” و به جاي ”ث” نيز ”ت” تلفظ مي شود . براي مثال کلمه ي کثير به معناي‎ ‎زياد،کتير . قلب به معناي دل،علب و جديد به معناي تازه ،ژديد ادا مي گردند‎.‎

 دين

مسلمانان(به‌ طور عمده‌‏‎: ‎سني‎ ‎و‎ ‎شيعه‌‏‎ ‎و گروه‌هاي کوچک‌تر‎: ‎دروزي‎ ‎ماروني‎ ‎و‎ ‎علوي)‎،‎ ‎درصد بزرگي از ‏جمعيت را تشکيل مي‌هند. 43% مردم لبنان پيرو دين‏‎ ‎مسيحيت‎ ‎هستند‎.‎

 ‎فرهنگ و هنر

امروزه فرهنگ و هنر اين ملت در آثار موسيقي آن ظاهر شده است که بر ديگر ملل عرب‎ ‎نيز تاثير گذاشته ‏است. خوانندگان مطرح جهان عرب اغلب از لبنان هستند: ‎نوال‎ ‎الزغبي،هيفا‎ ‎وهبي، نانسي‎ ‎عجرم، وائل‎ ‎کفوري، راغب‎ ‎علامه‎.

لبنان دارای بسیاری از ویژگی های فرهنگی جهان عرب است ، اما ویژگی هایی دارد که آن را از بسیاری از همسایگان عرب متمایز می کند. منطقه ناهموار و کوهستانی آن در طول تاریخ به عنوان پناهگاهی برای گروه های مختلف مذهبی و قومی و مخالفان سیاسی عمل کرده است.

لبنان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه مدیترانه است و میزان سواد بالایی دارد. با وجود منابع طبیعی ناچیز ، لبنان مدتها توانست به عنوان یک مرکز تجاری و فرهنگی شلوغ برای خاورمیانه عمل کند.

در ماه آوريل ‎ 1975ميلادي‎ مردان مسلح به روي کليسايي در شرق بيروت آتش گشودند تا‎ ‎پير‎ ‎جميل‎ ‎موسس‎ ‎حزب‎ ‎فالانژ لبنان‎ ‎را‎ ‎ترور‎ ‎کنند. البته‎ ‎او جان سالم به در برد ولي اين سوءقصد باعث مجموعه‌اي از ‏اقدامات متقابل شد که در‎ ‎نهايت به جنگ داخلي 15 ساله در لبنان منجر شد‏‎.

انجام تست PCR و همراه داشتن برگه نتیجه منفی 72 ساعت قبل از پرواز جهت تور لبنان  (تمامی تست ها از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت قابل قبول است) . ارسال 60% کل هزینه تور لبنان زمان رزرواسیون ضروری و در غیر اینصورت رزرو ارسالی تأیید نمی باشد.

رزروبلیط آنلاین و ارزان بیروت از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های لبنان
هتل های لبنان

اطلاعات

  • انتشار در: ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ,
  • نویسنده: فربد اکوان
  • زمان مطالعه: 6 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=9493

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته