دستورالعمل در مورد مقررات رفتاری اتباع خارجی درمنطقه شهر آلماتی

باتوجه به وضعیت ویژه ای (  وضعیت ثبات اقتصادی وسیاسی ) جمهوری قزاقستان درمنطقه آسیا مرکزی و همچنین نظر به اینکه شهر آلماتی یکی از بزرگترین شهرهای کشور می باشد سال به سال جریان مردمی جوياي كار از کشورهای همسایه قزاقستان رو به افزایش می باشد.

با نزدیک شدن فصل تابستان و مرخصی ها و مردم از شهرهاي محل سكونت بمنظور سفر به شهرهای اطراف جرائم بیشتر وجدیتر خواهند شد.

نظر به اينكه بیشترین جرائم در طول مدت شب و در مسير خيابان ها انجام می گيرد از اتباع درخواست مي شود با توجه به موارد فوق و حفظ امنیت وحفاظت خود از تردد دير هنگام در سطح شهر جداٌ خودداري نمايند.

ضمن حفظ احتیاط و هشیاري كامل به موارد ذیل توجه فرمائید.

از سوار شدن به خودروهاي شخصي خودداري و همواره از وسائل نقليه عمومي نظير اتوبوس و تاكسي در ترددهاي خود استفاده نمائيد.

ضمن حفظ انضباط و رعايت مقررات كشور متوقف فيه در صورت بروز حوادث احتمالي خونسردي خود را حفظ نموده و در اولين فرصت با بخش كنسولي سفارت تماس حاصل نمائيد.

هنگام تردد در سطح شهر مدرک شناسایی خود را با مشخصات گروه خوني ،کارت تلفن ، شماره های ضروري همراه داشته باشيد.

از مصاحبت با افراد مشكوك در سطح شهر خودداري و در صورت هرگونه مزاحمت سريعاًٌ مراتب را به اطلاع بخش كنسولي سفارت برسانيد.

ضمن احترام به فرهنگ و قوميت هاي مختلف از هرگونه نزاع و درگيري خودداري و درصورت بروز نزاعات لفظي احساسات خود راکنترل و از درگيري اجتناب نمائيد.

از استفاده جواهرات و حمل زياد پول نقد در هنگام تردد در سطح شهر خودداري نموده و شب هنگام از تردد در محل هاي تاريك دوري نمائيد.

درهنگام رانندگی مقررات راهنمائي و رانندگی كشور متوقف فيه را بطور كامل رعایت نموده و به هشدار پليس توجه نمائيد.

از سوار كردن افراد ناشناس به اتومبيل خود خودداري و در صورت درخواست كمك از سوي ديگر رانندگان بويژه در جاده هاي برون شهري توجه ننمائيد.

از کیف پول خود مراقبت كامل بعمل آورده و كل پول همراه خود را در يك محل نگهداري ننموده و آنرا در جيبهاي خود تقسيم نمائيد و جهت خريد به مراكز معتبر خريد مراجعه نمائيد.

در صورت مواجهه با افراد شرور و درخواست پول مقاومت نكرده و همواره توجه داشته باشيد حفظ سلامتي و جان خود از اهميت بيشتري برخوردار است.

در صورت مشاهده و مواجهه با هرگونه مشكل با پليس به شماره هاي 02 و 112 تماس حاصل نمائيد.

همکاری باپلیس

توجه داشته باشيد كه پلیس حق بررسی مدرک شما را داشته ولی قبل از اقدام بایستي ضمن معرفي خود درجه، محل کار و علت بازرسی را اعلام نماید. در صورتي كه پلیس از لباس فرم پلیس استفاده نكرده و لباس شخصي به تن دارد ميبايست کارت شناسائي ارائه نماید. توجه داشته باشيد پلیس حق ظبط گذرنامه و ساير مدارك شما را تحت عنوان ضمانت نخواهد داشت.

شماره تلفن های کشیک اداره های پلیس

دپارتمان امورداخلی شهر آلماتی – 02- یا 112 تماس فوری

اداره امورداخالی ناحیه آلاتائو 74-54-298

اداره امور داخلی ناحیه آلماتی -12- 46-254-13-46-254

شعبه پلیس منطقه ای ناحیه آلماتی – 74- 54-254-85-12-276