سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد

اطلاع از قوانین جاری و مقرر در ترکمنستان و الزام رعایت آن از سوی مسافرین رانندگان ،تجار و…. که عازم این کشور میباشند امری ضروری بشمار می آید درهمین راستا جهت آگاهی آندسته از افراد که به نحوی عازم ترکمنستان میباشند و با توجه به اهمیت حفظ امنیت و آسایش اتباع ایرانی و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی سفارت جمهوری اسلامی ایران مواردی را تحت عنوان توصیه های مسافرتی اعلام میدارد تا با بهره گیری کلیه هموطنان عزیز از این قوانین شاهد بروز مشکل جهت آنان نباشیم.

1-کلیه اتباع خارجی بویژه ایرانیان اعم از رانندگان، شرکت های حمل ونقل، جهانگردان، مسافرین عبوری، تجار و نیز کارگزاران دولت به قصد انجام ماموریت اداری که به ترکمنستان وارد می شوند چنانچه قصد اقامت بیش از 4 روز برای مسافرین تجار مسافرین عبوری و ماندن بیش از 5 روز صرفا جهت رانندگان را دارند میبایست ظرف مدت سه روز قبل از انجام روز سوم برای مسافرین، تجار و مسافرین عبوری و ظرف مدت 5 روز قبل از اتمام روز پنجم برای رانندگان به اداره مهاجرت دولتی ترکمنستان « آویر» مراجعه و نسبت به درج مهر مخصوص مبنی  بر حضور بیش از سه روز و پنج روز اقدام نمایند در غیر این صورت در نوبت اول سفر به ترکمنستان جریمه حدود 400 دلار آمریکا ودر صورت تکرار آن درمدت یکسال از تاریخ جریمه اولیه علاوه برپرداخت جریمه مجدد ظرف 24 ساعت از کشور اخراج و به مدت 5 سال به ترکمنستان ممنوع‌الورود خواهند شد لازم به یاد آوری است مسافرینی که در هتل اقامت می نمایند و قصد ماندن بیش از سه روز فوق الاشاره را دارند میبایست با هماهنگی مسئول شرکت توریستی مربوطه در ترکمنستان «لیدر تور» نسبت به درج مهر «آویر» در گذرنامه اقدام نمایند همچنین لازم به ذکر است روز اول ورود مسافرین و ایام تعطیلات رسمی در ترکمنستان جز مهلت سه روزه محسوب نمی گردد.

2-تعطیلات رسمی در ترکمنستان جزء 5 روز اقامت رانندگان محسوب شده وایام تعطیلات رسمی عبارتند از شنبه ها و یکشنبه ها، روز استقلال، روز ماتم،  سالروز بیطرفی، سال نومیلادی، روزخاطره، سه روز اول عید نوروز، عید فطر ،عید قربان و ….

3-اجاره منزل مسکونی برای جهانگردان و رانندگان تراتزیتی شرکتهای حمل ونقل بین‌المللی ایرانی ممنوع میباشد همچنین انتخاب محل اقامت برای جهانگردان براساس هماهنگی قبلی شرکت های جهانگردی با طرف ترکمنی بوده و اقامت رانندگان ایرانی الزاماً داخل کابین تریلر می باشد و چنانچه راننده تقاضای اقامت در هتل را دارد میبایست قبل از عزیمت و اسکان در هتل هماهنگی لازمه را با صاحب بار و اداره آویر بنماید درصورت صدور مجوز ازسوی اداره آویر مجاز به اقامت در هتل میباشد همچنین هماهنگی قبلی با اداره آویر برای اقامت میهمانان انفرادی بایستی براساس و مطابق با نشانی مندرج در دعوت نامه اولیه که به آویر اعلام شده باشد. اقامت مقیمین درترکمنستان اعم از پرسنل دولت ،تجار ،دانشجویان و … نیز با داشتن کارت اقامت در ترکمنستان به شرط آنکه منزل مسکونی خصوصی بوده و دارای مجوز اجاره هم باشد امکان پذیر است.

4-میزبان درقبال کلیه اعمال و شنونات میهمان متعهد و پاسخگویی اعمال وی بوده و بایستی از تردد و تغییر دقیق محل اقامت و سکونت وی مطلع باشد و درصورت تغییر محل اقامت در طول مدت سفر به ترکمنستان میبایست سریعا مراتب را به مراجع ذیربط ترکمنی اعلام نماید.

5-تجمع و تردد کلیه اتباع خارجی و افراد ناشناس اعم از جهانگردان و نیز شرکت در مجالس غیر متعارف پس از ساعت 23 اکیدا ممنوع است.

6-کلیه اتباع خارجی به هنگام تردد درسطح شهر ملزم به همراه داشتن سند هویتی اعم از گذرنامه یا تصویرممهور به مهر و تائید شده آن و یا کارت اقامات در طول مدت سفر و یا اقامت می باشند.

7-از آنجائیکه گروهی از ایرانیان ساکن درنقاط مرزی ( مرزنشینان ) با اخذ گذر مرزی وارد ترکمنستان شده و طبق قوانین و توافقات دوکشور تا مسافت وحدود مشخصی می‌توانند تردد نمایند لذا موکداٌ تاکید می گردد نامبردگان از سفر به نقاط خارج از محدوده مشخصه و مناطق ممنوعه خودداری نمایند( شهر عشق آباد خارج از محدوده محسوب گردیده و سفر به این شهر جهت دارندگان گذر مرزی ممنوع میباشد).

8-جهانگردان و مسافرین ایرانی میبایست نسبت به عقد قرارداد با شرکت های توریستی که در زمینه سفر به ترکمنستان دارای مجوز بوده و متعهد به کلیه تعهدات و قوانین جهانگردی درخصوص حمل و نقل، اسکان و امکانات هتل می باشند اقدام نمایند و در این راستا  از هماهنگی میان شرکت فرستنده و پذیرنده اطمینان کامل حاصل شود براساس قوانین ترکمنستان ثبت ورود و خروج حهانگردان در اداره اتباع خارجی برعهده شرکتهای توریستی ترکمنی بوده و نحوه پرداخت مبلغ مورد نظر برای این کار باید طبق قرارداد مخشص باشد.

9-با عنایت به وجود مناطق ممنوعه در ترکمنستان ایرانیان و هموطنان عزیزمان که قصد مسافرت به کشور مذکور را  دارند می بایست جداٌ از سفر به این مناطق پرهیز نمایند و در صورت ضرورت سفر به مناطق مورد اشاره  هماهنگی قبلی با  ادارات ذیربط در کشور ترکمنستان الزامی است تا پس از اخذ مجوز به مناطقی که ذیلا اشاره شده سفر نمایند .

 مهمترین این مناطق عبارتنداز : 1- استان داش آغوز 2 -استان ترکمن آباد 3- استان آخال از جمله شهرهای فیروزه و آنو4-استان بالکان 5- استان مرو بویژه شهرهای گرس یولتان قابل یاد آوری است محدوده راه آهن و فرودگاههای مناطق ذکر شده نیز شامل مناطق ممنوعه محسوب می شود همچنین وزارت طبیعت ترکمنستان به لحاظ برخورداری از حفاظت محیط زیست و جلوگیری از بروز حریق های احتمالی بازید و سفر گردشگران به بعضی از مناطق را از یازدهم اردیبهشت لغایت نهم آبان برابر با اول می لغایت ماه نوامبر ممنوع اعلام داشته که مناطق مذکور عبارتند از : 1- کوپت داع ارتفاعات گودان روبروی باجگیران ایران 2-باد خیز و کوتین داغ در استان لباب 3- آمودریا  4- سونت خسرداغ

10-عدم عزیمت به حومه شهر نقاط خارج از شهر و یا مکانهای توریستی بدون راهنما در صورتیکه قصد سفر به شهرهای دیگری غیر از عشق آباد را دارند می بایست روادید با قید اجازه سفر به شهر مورد نظر درخواست گردد تخلف از این موارد جریمه نقدی زندان و در نهایت درج نام وی در فهرست ممنوع الورودین به ترکمنستان را بدنبال خواهد داشت .

11-از ارتباط با افراد ناشناس و قبول بسته های سفارشی خودداری گردد بعضا مشاهده می شود تعدادی از اتباع ایرانی به هنگام ورود به کشور ترکمنستان

بسته هایی را که از سوی هموطنان ایرانی برای افرادی خاص تحویل آنان شده را به ترکمنستان حمل که در نهایت با کشف مواد مخدر از درون این بسته ها منجر به بازداشت مسافر و تبعات ناشی از حمل مواد مخدر را متحمل گشته اند.

12-بهداشت عمومی در اماکن، پارکها ،معابر و … ورعایت آن از سوی کلیه افراد بویژه اتباع ترکمنستان و نیز جهانگردان ضروری و لازم الاجرا میباشد همچنین به جهت عدم استانداردهای بین المللی پزشکی درترکمنستان رعایت نکات ذیل توصیه میگردد :

– استفاده از آب آشامیدنی بسته بندی شده و بهداشتی

– عدم استفاده از مواد غذایی غیر بهداشتی ونامطئمن.

13-برخورد شایسته و درشأن فرهنگ ایرانی با مامورین مرزی ترکمنستان به هنگام ورود به ترکمنستان و اجتناب از هرگونه مشاجره لفظی با مامورین موصوف از ضروریات تلقی شده و لازم به ذکر است درصورت مشاهده هرگونه تخلف و برخورد ناشایست از سوی مامورین ترکمنستان موارد را با ذکر زمان و مکان دقیق و مشخصات مامور مورد نظر با سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و یا با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو هماهنگی تا اقدام لازم معمول گردد.

14-پرداخت رشوه و به مامورین ترکمنستان جرم تلقی شده لذا از پرداخت هرگونه وجوه نقدی و غیرنقدی کالا و خارج از مقررات به مامورین مرزی وگمرگی خودداری شود .

15- اخذ روادید ترکمنستان با تحویل مدارک و مجوز مربوطه به سفارت جمهوری ترکمنستان درتهران و یا سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد انجام  می پذیرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از دریافت مجوز روادید جهانگردان معذور است روادید جهانگردی غیر قابل تمدید و امورمربوط به اخذ روادید از وظایف آژانس های توریستی می باشد همچنین روادید دانشجویان درصورت اخراج دانشجو و پاپان مدت تحصیل افراد در عرض دو هفته بی اعتبار خواهد شد و تمدید انواع روادید نیز در اداره آویر (اداره مهاجرت دولتی ترکمنستان) انجام می پذیرد انواع روادید ورودی به ترکمنستان عبارتند از تجاری، توریستی، خصوصی با ارسال دعوتنامه وتحصیلی.

16- موارد جرائم که براساس قوانین مجازاتی کشور ترکمنستان در صورت عدم رعایت آن از سوی افراد جریمه نقدی، بازداشت و زندان را به دنبال خواهد داشت عبارتند از:

حمل سیگار و تنباکو و حمل هرگونه دارو و قرص های روان گردان آغشته به مواد مخدر از جمله قرص های متادون و …جیوه، انواع مواد مخدر حتی کمتر از یک گرم ( چند صوت ) انواع سلاحها اعم از سلاح سرد وگرم حتی به شکل تفنگ اسباب بازی که بعضا بمنظور سوغات باشد، انواع مهمات ولو یک پوکه زنگ زده که گاهی مواقع از درزهای مخفی کامیون پیدا می شود، ارتباط نسوان ترکمنی و خارجی، شرب خمر و حمل مشروبات الکلی، شکار و حمل حیوانات، مصرف دخانیات اعم از سیگار و .. در محل های عمومی حمل وکشف اشیای عتیقه و قدیمی، جعل و کشف امهار و اسناد اعم از قدیمی و جدید.

17- رانندگان تراتزیت ایرانی که قصد ورود و حمل کالا به ترکمنستان را دارند میبایست قبل از عزیمت ضمن درج مشخصات صاحب بار و یا نماینده قانونی وی نماینده شرکت ایرانی در ترکمنستان در CMR از حضور صاحب بار و یا نماینده وی در مقصد کسب اطلاع نموده تا پس از ورود نسبت به تخلیه بموقع  بار اقدام و دچار بلاتکلیفی و سرگردانی نشوند.

18- احکام صادره در ارتباط با ارتکاب اعمال خلاف و جرائم ارتکابی از سوی اتباع خارجی ارتباط نامشروع با نسوان ترکمنی ضمن پرداخت جریمه نقدی، 150 روز حبس و در نهایت درج مهرممنوع الورودی به ترکمنستان را بهمراه خواهد داشت.

حضور در معابر عمومی درحالت مستی و عدم تعادل جریمه نقدی و 15 روز حبس.

کشف وحمل سلاح سرد وگرم مواد منفجره مواد مخدر قرص های روانگردان و داروهای ممنوعه از جمله قرص استامینوفن قرص های کدئینه جریمه نقدی حبس های طولانی مدت به میزان 25 سال از 5 سال انفرادی با اعمال شاقه مصادره کلیه لوازم اعم ازماشین وجه نقد و …..

قاچاق اشیاء عتیقه فرش قدیمی و جدید ترکمنی جواهر آلات سنتی جریمه نقدی و حبس.

قاچاق حیوانات وحشی تحت حفاظت دولت ثبت شده در کتاب سرخ جرم محسوب گردیده و مشمول جریمه نقدی، زندان و مصادره اموال خواهد گردید.

مصرف سیگار در معابر عمومی پارک ها و اماکن سر پوشیده عمومی و ادارات دولتی اکیدا ممنوع بوده و جریمه نقدی بهمراه دارد.

جعل اسناد مربوط به گذرنامه و روادید حبس وجزای نقدی بدنبال خواهد داشت.

حمل و قاچاق دخانیات و مواد الکلی جریمه نقدی ،حبس طولانی مدت ،مصادره اموال و درج مهرممنوع الورودی را بدنبال خواهد داشت.

جشن و شب نشینی درمحل سکونت پس از ساعت 23 اکیدا ممنوع و ارتکاب آن جرم تلقی شده و مشمول جریمه نقدی حبس و … خواهد گردید.

درپاپان ضمن آرزوی شادکامی برای هموطنان وکلیه ایرانیان در تماس نقاط جهان توصیه می شود در صورت بروز مشکل برای هموطنان از قبیل فقدان گذرنامه سرقت مدارک و اموال و …. دستگیری و استنطاق از سوی پلیس و مراجع امنیتی کشور ترکمنستان قبل از انجام هرگونه عمل و تصمیم سریعا مراتب را به سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ( شماره های تماس ذیل ) و یا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو، سازمان ایرانی میزبان درترکمنستان و یا پایانه جمهوری اسلامی ایران ( جهت رانندگان ایرانی) اطلاع داده تا اقدامات لازم درخصوص رفع مشکل بعمل آید .

الف : سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد

شماره تلفنهای  349361 – 349362- 349363

شماره نمابر : 342298

کدتماس از ایران 0099312 و تماس از ترکمنستان بصورت مستقیم بدون کد

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران درترکمنستان :

عشق آباد – خیابان تهران شماره 3

آدرس ایمیل سفارت : ir=turem@mfa.gov.ir

ب ) سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر مرو

شماره تلفنهای  60231 ، 60232 شماره نمابر 60233

کد تماس از ایران 0099523 وتماس از ترکمنستان باکد 800522

آدرس سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو :

شهر مرو خیابان آتاکوپک مرگن شماره 40

ج )پایانه جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد

شماره تلفنهای 488777 ، 488778 ، 488779 شماره نمابر پایانه 488879

آدرس ابتدای جاده باجگیران (خروجی شهر عشق آباد )