سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند

1-هرمسافری که با گذرنامه عادی به این کشور سفر می کند موظف است به هنگام ورود به خاک جمهوری ازبکستان کل مبلغ ارز همراه خود رادر فرم های گمرگی اظهار نماید و درغیر این صورت به هنگام خروج از کشور ، امکان خارج کردن ارز اظهارنشده وجود ندارد. بر اساس قوانین ازبکستان همراه داشتن ارز اعلام نشده جرم تلقی شده و ضمن مصادره ارز صاحب آن نیز به عنوان مجرم درگیر پروسه اداری وقضایی خواهد گردید.

2- هر مسافر به محض ورود به کشور ازبکستان موظف است ظرف 72 ساعت محل اقامت خود را به اداره پلیس محل ( آویر ) اعلام نماید در صورت اقامت در هتل اقدام برای ثبت برعهده مسئولین هتل می باشد درغیر این صورت میزبان این وظیفه را برعهده خواهد داشت.

3- توقف در خاک جمهوری ازبکستان تنها برای مدت زمان قید شده در روادید مجاز است وتوقف بیش از آن مشمول جریمه خواهد شد در صورتی که مسافرقصد توقف بیشتری را دارد لازم است در مدت زمانی که روادید وی معتبر است نسبت به تمدید آن اقدام نماید.

4- عکسبرداری وفیلمبرداری از ایستگاه های مترو تاشکند که دارای 3 خط مترو و 50 ایستگاه می باشد ممنوع است درصورت اقدام دوربین توسط ماموریت توقیف خواهد شد.

5- نحوه ورود و خروج محموله هایی مانند صنایع دستی ، فرش ،تابلوهای نقاشی و هنری کتب خطی ، کالاهای آنتیک ، پول رایج کشور ویا ارزهای وارداتی طلا و جواهرات بدین گونه است که برای ورود این محصولات هماهنگی قبلی با مقامات ذیربط ضروری است ارزهای رایج نیز درحد متعارف طلا و جواهرات درصورتی که در بدو ورود به ازبکستان اعلام وثبت شود خروج آن بلامانع است.

6- ورود وخروج دارو از آنتی بیوتیک ها وهرگونه مسکن وآرام بخش مانند داروهای کدئین دار ،دیازپام و …. به همراه مسافر ممنوع بوده وحکم مواد مخدر را دارد مگر آن که دارنده آن از نسخه معالجه پژشک  استفاده نموده ونسخه به زبان ازبکی و یاروسی ترجمه شده وقبلا به تایید رسمی مراجع ذیصلاح رسیده باشد.

7- لیست کالاهای ممنوع آلورود عبارتند از مواد منفجره وانواع سلاح های جنگی مواد مخدر داروهای آرام بخش وکدئین دار عتیقه جات کتب حساسیست زا و …..

8- لیست کالاهای ممنوع الخروج شامل هرگونه وسایلی با قدمت بیش از 40 سال می شود که عتیقه محسوب شده و خروج آنها ممنوع است مانند سماور ، سکه ، گرامافون ساعت ابزار وآلات موسیقی تابلوهای نفیس و ……