آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

ویزای دانشجویی اتریش


ویزای دانشجویی اتریش

اتریش


مقدمه

 

اتریش کشوری در اروپای مرکزی و یکی ازاعضا  اتحادیه اروپاست که برای  تحصیل و زندگی دارای شرایط،الزامات و همچنین امکانات متفاوت و متنوعی است، دریافت پذیرش از دانشگاه ها و مدارس عالی  مورد تایید این کشور و مهمتر از آن گرفتن روادید،پروسه نسبتا پیچیده و دشواری دارد.اگر تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور را دارید باید مراحل و امور گوناگونی راپشت سر گذارید.علاوه بر اینها شما باید پیش بینی  و شناخت درستی از هزینه های زندگی ،شرایط دریافت پذیرش و همچنین شرایط گرفتن روادید داشته باشید.ما در این بخش راهنمایی های لازم را که پیش از سفر برای داوطلبان ادامه تحصیل در این کشور ضروری می باشد را تبیین خواهیم کرد.امیدواریم مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

 

1– الویت اول؛تقویت زبان

از آنجاییکه هزینه های یادگیری زبان های خارجی در ایران ،به ویژه برای فراگیری زبان انگلیسی و همچنین آلمانی بسیار مناسب تر از این کشور می باشد،وازسوی دیگر ارایه نمره حد نصاب زبان خارجی ممکن است از شرایط لازم برای دریافت پذیرش باشد،لذا موکدا توصیه می شود تا حد امکان دانشجویان علاقمند نسبت به ارتقای سطخ زبانی خود پیش از ورود به اتریش اقدام نمایند.این امر می تواند عامل موثری در تسریع فرایند وم راحل تحصیل و همچنین تسهیل شرایط زندگی شما در کشور اتریش  گردد.برای یادگیری زبان آلمانی در شهر تهران موسسه هایی نظیر موسسه های مربوط به سفارت های آلمان و اتریش فعالیت می نمایندکه امکانات مناسبی برای یادگیری این زبان در اختیار زبان آموزان قرار می دهند.شما می توانید با تماس با سفارت های آلمان و اتریش از خدمات آموزشی این آموزشگاه ها بهره مند شوید.

باتوجه به اینکه رشته های دوره دکترا معمولا به زبان انگلیسی ارائه می شود و اغلب مردم این کشور قادر به مکالمه به زبان انگلیسی می باشند تحصیل به زبان انگلسی نیز در این کشور امکان پذیر است؛اگرچه اخیرا در اتریش برای برخی رشته ها در مقطع دکتراتعدادی واحد دروس نظری در نظر گرفته شده ،که این امر نیازمند داشتن مهارت در درک مطلب و صحبت به زبان آلمانی است.بطور حتم فقدان مهارت وآشنایی به زبان آلمانی گذراندن این واحد ها را با مشکلات جدی روبرو خواهد ساخت و می توان عملا گذراندن این آزمون ها  بدون داشتن مهارت زبانی میسر نمی باشد.از اینرو پیشنهاد می گردد پیش از دریافت پذیرش از وجود اینگونه واحد های درسی بخوبی مطلع شوید.

فراگیری زبان آلمانی جهت تحصیل در برخی مقاطع پایین تر از دکترا و بخصوص در رشته هایی همچون رشته های گروه پزشکی  که مستلزم ارتباط با افراد عادی جامعه می باشد،ضروری است.

 

2-ارزیابی مخارج تحصیلی

از مهمترین مسلئل مورد توجه دانشجویان در خارج از کشور،محاسبه و آگاهی از هزینه های تحصیل و زندگی است.در کل هزینه های زندگی در اتریش نسبتا متعادل است.جهت اطلاع متقاضیان به منظور پیش بینی میانگین هزینه ها در زیر توضیخاتی ارائه می گردد که همه ی آن ها یک میانگین تقریبی است که ممکن است بسته به شهر و دانشگاه های مختلف اندکی تفاوت داشته باشد.

دانشجویان دکترا نمی توانند مثل سایر کارمندان دانشگاه از امکانات اقامتی دانشگاه استفاده کنند و همچنین پیدا کردن یک آپارتمان یا  یک اتاق مناسب به ویژه در شهر های دانشگاهی بسیار مشکل است.درصورت جستجوی زیاد و مجدانه می توانید که خوابگاهی تقریبا مناسب با کرایه ماهانه حدود 250 یورو در ماه اجاره کرد.میانگین اجاره ماهانه خوابگاه در اتریش 250 تا 400 یورو است و این مبلغ برای یک آپارتمان یا سوییت ساده و کوچک حدود600 یورو در ماه می باشد.در ادامه برای داشتن تخمینی از هزینه های زندگی در اتریش میانگین برآوردهایی از مخارج اصلی ذکر می گردد :

 

مخارج سالیانه زندگی :

هزینه که معمولا تنها یکبار در سال پرداخت می شوند عبارتند از:

الف)شهریه دانشگاه :750 تا 1500 یورو برای هر سال تحصیلی

ب)کتب مورد نیاز:این هزینه برای رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است و بطور متوسط 180 یورو در سال می باشد.

ج)پول پیش (رهن) منزل:بسته به قراردادی که بین مالک و مستاجر بسته می شود،این مبلغ معادل یک یا دو یا سه ماه اجاره بهای ماهانه می باشد.

د)هزینه خرید دوچرخه (گرچه سالانه نیست ولی دانشجویان به دلایل مختلف از جمله خرابی و هزینه بالای تعمیر دوچرخه مجبور  به خرید 2 یا 3 دوچرخه در طول تحصیل شده اند)هزینه ای معادل 40 تا 250 یورو می بایست مد نظر قرار گیرد.

 

هزینه های جاری

هزینه های جاری عمدتا مستمل بر هزینه های ثابت اجاره منزل ،تلفن ، حمل و نقل ، خوراک و پوشاک می باشد.این دشته از هزینه ها بر اساس متغییر های اقتصادی هر ساله رشد اندکی دارا هستند که در محاسبات چندین ساله می بایست لحاظ گردد.اهم این موارد براساس هزینه کرد ماهانه عبارتند از:

 

اجاره خوابگاه: بسته به نوع سرویس های موجود بین 250 تا 400 یورو

هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت:20 تا 40

یورو (بعضی از خوابگاه ها این مبلغ را دریافت نمی کنند)

اجاره منزل:بسته به نوع آپارتمان و یا سوئیت مورد اجاره 500 تا 1500 یورو

هزینه اشتراک تلفن:متوسط بین 20 تا 50 یورو

برق  وگاز: بین 20 تا 150 یورو (اجاره ماهانه اغلب خوابگاه ها با احتساب هزینه انرژی می باشد)

رفت و آمد:متغییر ولی بطور متوسط 45 یورو

خوراک و پوشاک :از 150 تا 250 یورو

بیمه درمان :24 یورو برای هر دانشجو

بدون شک بسته به سلایق  و بهره مندی از امکانات مورد نیاز،میزان هزینه کرد افراد متفاوت می باشد.

 

3- دریافت بورس تحصیل

الف)دانشگاه ها و مراکز تحقثقاتی

به طورمعمول دانشگاه ها و مراکز تحقثقاتی ایران می توانند برای تامین کادر هیئت علمی خود در چهار چوب قوانین و مقررات وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران،اقدام به اعطای بورس تحصیلی در خارج از کشور نمایند.

ب)معاونت آموزش و امور دانشگاهی:وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

از دیگر منابع بورس تحصیلی برای دانشجویان مایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی (معاونت آموزش و امور دانشگاهی)وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.معاونت مذکور برای تامین نیروهای آموزش و پژوهش خود به افراد واجد شرایط و پذیرفته شدگان آزمون مربوطه که توسط این وزارت خانه برگزار می شود بورس تحصیلی خارج از کشور اعطا می نماید.

ج)اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری

یکی دیگر از منابع دریافت بورس تحصیلی،اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور  وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است.برای آگاهی بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایید.

4-دریافت پذیرش

الف)دریافت پذیرش در مقطع لیسانس و فوق لیسانس

پیش از هر چیز ،مهمترین شرط اخذ پذیرش از دانشگاههای اتریش،اشتغال به تحصیل در زمان درخواست برای اخذ پذیرش از داشنگاه مورد نظر می باشد.

یکی از مقدمات دریافت پذیرش،ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دروس گذرانده شده می باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشدترجمه مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی ،کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین ریز نمرات دوره های مذکور ضروری است.

برای ترجمه این مدارک می توان به یکی از دفاتر دارالترجمه رسمی مراجعه نمود.برای دانشگاه های اتریش ترجمه مدارک به زبان آلمانی قابل قبول می باشد.

لازم به ذکر است که علی رغم تبحر و تجربه مترجمین دفاتر دارالترجمه ،حتما نسبت به ترجمه مدارک به ویژه ریز نمرات قبل از ارسال به دادگستری و امورخارجه جهت تایید،دقت لازم را مبذول فرمایید.

در این زمینه ترجمه لغات تخصصی به صورت صحیح ترجمه نمی شود و برای دانشجو مشکلات دو چندانی را پدید می آورد.معمولا استفاده از واژه های نامتعارف وغیر همگن در ترجمه عبارت تخصصی می تواند در اخذ پذیرش وثبت نام نهایی دردانشگاه مشکل ساز شود.

از سوی دیگر از آنجائیکه روش نمره دهی و ارزشیابی در نظام آموزشی ایران تفاوت زیاد با نظام نمره دهی اتریش دارد،بهتر است که از دارالترجمه بخواهید که روش نمره دهی را نیز در ترجمه ریز نمرات ذکر نماید.پس از این مرحله است که کلیه مدارک ترجمه شده می بایست به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران رسیده و همراه با کپی برابر اصل شده مدارک به زبان فارسی ضمیمه ترجمه ها گردد.توصیه می شود از کلیه مدارک چندین نسخه فتوکپی تهیه وبرابر با اصل نمایید تا در صورت نیاز و یا مفقود شدن اصل مدارک بتوان از نسخه برابر اصل شده آنها نیز استفاده نمود.برای این امر می توانید به دادگستری شهر خود مراجعه و مراحل لازم را طی کنید

ترجمه مدارک مزبور معمولا باید به تایید سفارت اتریش در ایران نیز برسدبدیهی است که سفارت اتریش در ایران مبلغی به عنوان هزینه تایید مدارک از متقاضیان دریافت مینماید.

 

5-مراکز معتبر و موسسه های دارای مجوز اخذ پذیرش

در کشور ما،معمولا موسسه های اخذ پذیرش به دانشجویان داوطلب تحصیل در کشور های مختلف در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور خدماتی از قبیل راهنمایی ،مشاوره و کمک در  جهت اخذ پذیرش ارائه می دهند.بنا بر مقررات ،این مراکز تنها می توانندنسبت به اخذ پذیرشادامه تحصیل در آن دسته از دانشگاه ها و مراکز آموزشی خارج از کشور اقدام نمایندکه ارزش مدارک تحصیلی آنها در مقطع مورد نظر به تایید وزارت خانه های ذیربط رسیده باشد.

 

6-اخذ پذیرش در مقطع دکترا

متقاضی دریافت پذیرش تحصیل در مقطع دکترا می بایست در بدو  امر اقدام به یافتن استادی دارای تخصص دررشته متناسب با رشته تحصیلی . دامنه تحقیقات خود دردانشگاه مورد علا قه نماید که وی را به عنوان دانشجو در گروه تحقیقاتی خود بپذیرد و راهنمایی تحصیلی

وی را بر عهده گیرد.این استاد ،اصطلاحا استاد راهنما خوانده می شود.

در مر حله بعد دانشجو زیر نظر استاد راهنما ،طرح اولیه پژوهشی دوره دکترا خود را تهیه نموده و جهت بررسی های بعدی آماده می نماید.در بعضی رشته ها با نظر استاد راهنما ،طرح اولیه پژوهشی دوره دکترا خود را تهیه نموده و جهت بررسی های بعدی آماده می نماید.در بعضی رشته ها با نظر استاد راهنما ،استاد مشاور طرح نیزتعیین می شود.نامه تاییدیه استاد راهنما به همراه طرح اولیه پژوهشی(پروپوزال طرح) به همراه رزومه ای از سوابق علمی و اجرایی دانشجو ،برای ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه ضروری است.در بسیاری از دانشگاه ها،متقلضی می بایست مدرک مورد نیاز دانشگاه باید دقیق و خوانا تنظیم شده،ممضی به امضای دانشجو گردد و در تاریخ های مشخص و تعیین شده از سوی دانشگاه ،به دانشگاه مورد نظر ارسال شود.

همانطور که پیشتر اشاره شد،تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؛اما اخیرا در اتریش برای برخی از رشته های مقطع دکترا تعدادی واحد درسی نظری گنجانده شده که مهارت و توانایی در درک مظلب وصحبت به زبان آلمانی را امری لازم و واجب نموده است و طبیعی است بدون آشنایی به زبان آلمانی گذراندن این واحد ها میسر نمی باشد.پیشنهاد می گردد پیش از دریافت پذیرش از وجود چنین واحد های درسی مطلع شوید.معمولا بررسی مدارک و اخذ پذیرش حداکثر بین 2 تا 3 ماه به طول می انجامد.

 

7-نکات مهم برای متقلضیان پذیرش دکترا

 

نکاتی جهت آشنایی بیشتر متقاضیان اخذ پذیرش

 

تجربه نشان داده است که استاد راهنما و فضای گروه تحقیقاتی نقش محوری در موفقیت و پیشرفت دانشجو دارند.از این رو دانشجوی دوره دکترا می بایست در انتخاب گروه تحقیقاتی و استاد راهنمای خود دقت و توجه کافی را مبذول نماید.اطلاعات مربوط به گروه تحقیقاتی از جمله نوع فعالیت ها ،مقالات چاپ شده،دانشجویان،تکنسین ها ، سوابق و موقعیت های اساتید راهنما در وبگاه هر دانشگاه موجود می باشد.

توصیه می شود که گروه هایی را انتخاب کنید که علاوه بر معیار های پژوهشی مورد نظر،دارای تعداد دانشجویان خارجی بیشتری باشند.این امر فضای پژوهشی را به فضاهای بین المللی و غیر تعصبی نزدیکتر کرده و تا حد زیاد نشان دهنده نوع نگرش استاد راهنما و مسئولین گروه در برخورد با دانشجویان خارجی است.

چنانچه دانشجوی ایرانی دیگری نیز مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل از همان گروه پژوهشی است می توانید اطلاعات ارزشمندی درباره گروه مورد نظر از وی دریافت نمایید.

جهت ارتباط با گروه های تحقیقاتی دانشگاه ها بهتر است تقاضای اخذ پذیرش خود را با استفاده از پست الکترونیکی ارسال نمایید.در صورت امکان سعی کنید درخواست مزبور را از طریق پست الکترونیکی خود که بوسیله ی یکی از دانشگاه ها یا مراکز تحقیقاتی در ایران ارائه شده ، ارسال نمایید.این روش برتری محسوسی نسبت به ارسال توسط آدرس ایمیل عمومی Yahoo یا Gmail عرضه می شود ،دارد.ارسال درخواست پذیرش با استفاده از ایمیل دانشگاهی شما ،نشان دهنده حضور علمی شما در آن دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی است و در جلب نظر استاد تاثیر بسزایی دارد.

از آنجاکه اساتید معمولا مشغله های زیادی دارند،بهتر است که نامه درخواست پذیرش تا حد امکان کوتاه،گویا و حاوی نکات مهم و برجسته درخواست شما باشد.از آنجا که استاد های شناخته شده در سراسر جهان روزانه ایمیل های فراوانی از دانشجویان کشورهای مختلف دریافت می کنند،که حتی شاید وقت کافی برای باز کردن آن نداشته باشند،انتخاب عنوان شما در قسمت موضوع نامه از اهمیت فراوانی در ترغیب استاد به خواندن نامه و ایمیل شما دارد.توجه داشته باشید که استاد معمولا تمایل به جذب دانشجویانی دارند که برایشان بار مالی به همراه نداشته باشند.از این رو در صورت داشتن بورس تحصیلی وجود آن را به صورت کوتاه در عنوان موضوع نامه خود ذکر کنید.همچنین شما باید رزومه خود را به نامه پیوست کنید .رزومه شرحی از اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی،پژوهشی و شغل متقاضی به همراه برخی اطلاعات شخصی می باشد.که برای اخذ پذیرش دانشجویان به خصوص در مقطع دکترا از اهمیت بالایی برخوردار است .از آنجاییکه در اولین گاه جهت دریافت پذیرش دکترا،جلب موافقت استاد در دانشگاه مورد نظر،به عنوان استاد راهنما است و در مرحله انتخاب استاد ، امکان تماس مستقیم با دانشجو برای ارزیابی توانایی های وی وجود ندارد،اطلاعات موجود در رزومه در واقع تنها منبعی است که اساتید براساس آن در مورد پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو در گروه مربوطه قضاوت خواهند کرد  و از این رو لازم است در تهیه رزومه وقت و دقت کافی صرف شده و تمام نکات مطرح شده در آن سنجیده انتخاب و بیان شود.در حقیقت رزومه در منابع گوناگون وجود دارد.

 

در اینجا به چند نکته مهم در تهیه رزومه اشاره می گردد:

رزومه باید حداکثر در 2 تا 3 صفحه تنظیم شود.اگر بین سوابق و دستاوردهای تحصیلی و پژوهشی فرد نیاز به صفحات بی

شتری داردبهتر است به جای افزایش صفحات ،تنها موارد مهم ذکر شود.

رزومه باید ظاهر مرتب داشته باشد و بخشهای مختلف آن به وضوح قابل تشخیص باشد.

موارد هر بخش به ترتیب جدید به قدیم لیست شوند.

در قسمت معرف ها نام و مشخصات حداکثر 3 نفر از اساتید یا همکاران سابق علمی تان که از توانایی ها و سوابق علمی شما اطلاعات کافی دارند را ذکر نمایید.افراد مذکور باید در دسترس باشند و حاضر به نوشتن معرفی نامه برای شما در زمان مقتضی باشند.

8-معرفی اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج،یکی از زیر مجموعه های معاونت دانشجویی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری است.این اداره کل برای ارتفا کیفیت آموزشی ،علمی و تحقیقاتی کشور و نیز تامین هیات علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مراکز عالی و پژوهشی،در چهار چوب قوانین و مقررات،اقدام به اعزام دانشجو به خارج از کشور می نماید.اداره کل بورس،کلیه امور مربوط به اعطای بورس های تحصیلی داخل وخارج از کشور به افراد واجد شرایط به همراه نظارت و پیگیری امور مربوط به آن را به عهده دارد.

 

9-معرفی بخش تحصیل باهزینه شخصی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

دانشجویانی که به طور مستقل اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش کرده و قصد تحصیل با هزینه شخصی دارند،می توانند از برخی تسهیلات اداره کل بورس به خصوص برای مشمولان خدمت سربازی جهت کسب معافیت تحصیلی ،بهره مند گردند.

متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با استفاده از هزینه و امکانات شخصی در مقاطع بالاتر از کارشناسی ،می توانند با احراز شرایط مورد نیاز از تسهیلات مذکور برخوردار شوند.

 

10-دریافت روادید

پس از دریافت پذیرش از یکی ازدانشگاه های اتریش ،متقاضی می بایست با مراجعه به سفارت اتریش در ایران نسبت به تقاضای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نماید.مراحل دریافت ویزا و مدت زمان آن بر حسب مورد متفاوت است.دقت در جمع آوری و تکمیل مدارک مورد نیاز می تواند به تسریع در این امر بینجامد.باتوجه به طولانی بودن مدت تحصیل در اتریش دانشجویان می بایست ویزای نسبت به اخذ ویزای بلند مدت دانشجویی ،و نه ویزای گردشگری (که مدت اعتبار آن حداکثر سه ماه است)،اقدام نماید.در صورت ورود به اتریش با ویزای گردشگری امکان تمدید آن برای مدتی بیش از نود روز و یا تغییر آن به ویزا و اقامت بلند مدت دانشجویی وجود ندارد و دانشگاه نیز از چنین تغییری در وضعیت ویزا حمایت نمی کند .به طور معمول اقدام اولیه جهت اخذ ویزا برای همسر و یا فرزندان به عهده خود دانشجو است.همان گونه که در قسمت های بعدی توضیح داده می شود،این امر دارای مراحل اجرای بسیار زیادی است و مدت زیادی به طول می انجامد. از این روی بهتر است دانشجویان پس از ورود به اتریش و کسب شرایط لازم ،جهت ارائه تقاضای ویزای خانواده (به طور معمول این امر تنها پس از  دریافت کارت اقامت دانشجویی میسر است)،در اسرع وقت نسبت به طی مراحل اجرایی آن از طریق اداره امور مهاجرین اتریش اقدام نماید.

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته