نویسنده: سمیه موسوی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=61815

اشتراک این مطلب:

پیشنهاد آقای رفیعی جهت تشکیل کمیته ای برای پائین آوردن هزینه سفر مردم


پیشنهاد آقای رفیعی جهت تشکیل کمیته ای با حضور نمایندگان صنف آژانس های مسافرتی ، ایرلاین ها و دولت در زمینه رفع مشکلات گردشگری و پائین آوردن هزینه سفر برای مردم

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بابیان اینکه توقف پرداخت ارز دولتی به شرکت‌های هواپیمایی باعث شده نرخ بلیت‌های پروازهای داخلی و خارجی به‌یک‌باره رشد جهشی قابل‌توجهی را به دنبال داشته باشد گفت: به‌جز نوسانات ارز تک‌روی ایرلاین‌ها مشکلات متعددی برای مصرف‌کنندگان حمل‌ونقل هوایی ایجاد کرده است.

حرمت ‌الله رفیعی افزود: دو موضوع ارز ثانویه و زیاده‌خواهی ایرلاین ها باعث افزایش قیمت بلیت‌های هوایی داخلی شده که برخی از این عوامل مانند نقش ایرلاین ها و اثر روانی ارز تأثیر بیشتری بر افزایش قیمت بلیت‌ها تاثیر داشته است.

رفیعی در خصوص نقش ایرلاین های در افزایش قیمت‌ها گفت: ایرلاین های مدعی هستند افزایش قیمت بلیت به علت زیاده‌خواهی آژانس‌های هوایی است درحالی‌که درآمد شرکت‌های مزبور از هر بلیت فقط 5 درصد است.

وی گفت: متأسفانه ایرلاین ها مکرراً اقدام به افزایش قیمت خود بعد از قرارداد با آژانس‌های هوایی می‌کنند؛ و زمانی که با مقاومت آژانس‌ها روبرو می‌شوند به یک آژانس مسافری بری دیگری مراجعه می‌کنند.

وی بابیان اینکه به‌جز ایران ایر و آسمان که به اقتضای برهه زمانی خود را دولتی و خصولتی می‌نامند بقیه ایرلاین ها خصوصی هستند گفت: با آزادسازی نرخ بلیت‌ها هر ایرلاینی برای خود قیمت تعیین می‌کند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: پیش از سیاست‌های جدید ارزی در فروردین‌ماه، خطوط هواپیمایی داخلی بر اساس ارز ۳۵۰۰ تومانی هزینه و بر همان اساس قیمت بلیت را مشخص می‌کردند، بعد از تغییرات فروردین‌ماه قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان شد.

وی ادامه داد: اکنون باسیاست‌های جدید ارزی، خطوط هواپیمایی باید ارز موردنیاز خود را از صرافی‌ها و باقیمت ارز ثانویه که اکنون حدود ۸ تا ۹ هزار تومان است تأمین کنند بنابراین قیمت بلیت‌های داخلی به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در مورد علت تأثیر قیمت ارزبر مسیرهای داخلی توضیح داد: اگرچه صنعت هواپیمایی به‌شدت وابسته به خارج از کشور است. بیش از ۶۰ درصد هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی ارزی است و شرکت‌ها برای تعمیر، نگهداری، تأمین قطعات، اجاره هواپیما، حتی خرید روغن هواپیما و بسیاری موارد دیگر نیاز به ارز دارند. اما در این برهه زمانی قیمت سوخت و مسئله نگهداری چندان فرق فاحشی با گذشته نداشته و این افزایش قیمت‌ها دور از انتظار است.

رفیعی گفت:بخشی از مسافران پروازهای داخلی به‌جز مسئله گردشگری مربوط به مسائل کاری ،تجاری و آموزشی که هزینه مسافر را سازمان مربوطه به‌خصوص سازمان‌های دولتی پرداخت می‌کنند و چون تعداد این افراد زیاد است اعتراض بقیه مسافران شنیده نمی‌شود .

وی در مورد قیمت بلیت پروازهای خارجی اظهار کرد: پیش‌ازاین به‌صورت هفتگی قیمت ارز چک می‌شد و قیمت دلار ۴۲۰۰ هزار تومان بود و معادل آن قیمت برای بلیت‌ها تعیین می‌شد و شرکت‌ها ارز خود را از بانک مرکزی دریافت می‌کردند اما اکنون گفته‌شده قیمت‌ها بر اساس قیمت ارز در سایت نیما تعیین می‌شود که به‌طور میانگین اکنون بالای 8 هزار تومان است.

رفیعی درنهایت در خصوص راهکار اجرایی برای کاهش قیمت‌ها گفت:برای حل این مورد باید به دنبال تشکیل کمیته چندجانبه با نماینده ایرلاین های بخش خصوصی ، نماینده آژانس‌های مسافرتی و نماینده حاکمیتی و قانونی باشیم تا بتوانیم در یک جمع دوستانه و مسئولانه به یک نرخ منصفانه دست پیدا کنیم .


برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *