ویزای بلژیک

درباره سفر به بلژیک و اخذ ویزا:

   

بلژیک یکی از کشورهای نسبتاً پیشرفته اروپایی در غرب اروپا و عضو اتحادیه اروپا است که در همسایگی کشورهای هلند، آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ و دریای شمال قرار دارد. این کشور بعد از هلند و موناکو، بیشترین تراکم جمعیت را دارد. بلژیک، مرز بین دو فرهنگ متفاوت آلمانی و رومی بشمار می رود. این تنوع فرهنگی در کشور بلژیک باعث شده که شاهد تنوع زبانی نیز در این کشور باشیم. اگر سفر به بلژیک را تجربه کنید خواهید دید که بلژیکی ها به زبان های هلندی، آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. گوناگونی زبان و فرهنگ در بلژیک شاید جالب به نظر برسد اما یک سری تنش های سیاسی نیز به بار آورده است.

با این وجود عده زیادی از افراد برای سفر یا مهاجرت، کشور بلژیک را انتخاب می کنند زیرا هم از نظر جاذبه های گردشگری و هم از نظر رفاه اقتصادی از جایگاه نسبتاً خوبی برخوردار است. اگر مقصد آتی شما هم کشور بلژیک است باید بدانید که برای ورود به بلژیک مستلزم اخذ ویزای بلژیک هستید. ویزای بلژیک از طرف سفارت این کشور صادر و عرضه می شود؛ پس برای دریافت ویزای بلژیک باید به سفارت این کشور واقع در تهران مراجعه کنید اما قبل از مراجعه حضوری به سفارت باید وقت سفارت بلژیک را رزرو کرده باشید. گرفتن وقت سفارت بلژیک روال معینی دارد که ما سعی کرده ایم شما را با این پروسه آشنا کنیم.

وقت سفارت بلژیک

همانطور که گفتیم لازمه ورود شما به خاک بلژیک، دریافت ویزای بلژیک است و برای اخذ ویزا ابتدا باید وقت سفارت بلژیک را بگیرید. اما قبل از اینکه برای گرفتن وقت سفارت بلژیک اقدام کنید بهتر است که با ویزاهای مختلف کشور بلژیک آشنا شوید چون زمانی که بخواهید وقت سفارت بلژیک را رزرو کنید باید بدانید که برای دریافت چه نوع ویزایی می خواهید تقاضا دهید. اگر ویزای درخواستی شما متناسب با هدف شما از سفر به بلژیک نباشد؛ بدون شک درخواستتان رد خواهد شد و موفق به اخذ ویزای بلژیک نخواهید شد. پس آشنایی با انواع ویزاهای بلژیک قبل از گرفتن وقت سفارت بلژیک الزامی است.

سفارت بلژیک، ویزاهای مختلفی صادر می کند که هرکدام فقط مختص سفر خاصی هستند. در بین ویزاهای متنوع کشور بلژیک، ویزاهای کاری و تحصیلی این کشور طرفداران زیادی دارند که این محبوبیت ناشی از شرایط اقتصادی و آموزشی مطلوب کشور بلژیک است. در حقیقت بلژیک از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه صنعتی از اروپا قرار دارد زیرا بلژیک در همسایگی کشورهایی چون آلمان، فرانسه و هلند جای گرفته است و همه ما آلمان را به عنوان یکی از سه مرکز اصلی صنعت دنیا می شناسیم.

ویزای کاری بلژیک

قرار گرفتن در کنار این کشورها باعث شده که بلژیکی ها نیز در جهت رشد صنعت خود تلاش کنند؛ به گونه ای که امروزه از صنایع قدرتمند و بازار کار پویایی برخوردار هستند. به همین دلیل عده زیادی از افراد برای کار و تجارت، کشور بلژیک را انتخاب می کنند. ولی این افراد برای اینکه حق کار در بلژیک را داشته باشند ابتدا باید برای اخذ ویزای کاری بلژیک، اقدام به گرفتن وقت سفارت بلژیک کنند. اما سفارت بلژیک تنها به افرادی ویزای کاری می دهد که از طرف یک کارفرمای مقیم بلژیک دارای دعوتنامه کاری باشند. پس شرط لازم برای اخذ ویزای کاری بلژیک، داشتن دعوتنامه است اما اخذ دعوتنامه کاری هم کار چندان آسانی نیست. در واقع یک کارفرما زمانی می تواند برای شما دعوتنامه بفرستد که ابتدا به مدت سه ماه در کشور بلژیک و سپس به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا برای استخدام نیروی موردنظر خود آگهی دهد و چنانچه فرد موردنظر طی این مدت پیدا شد که کارفرما ملزم به استخدام این شخص خواهد بود؛ در غیر این صورت است که می تواند برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند.

شما پس از اخذ دعوتنامه می توانید برای گرفتن وقت سفارت بلژیک اقدام نمایید. اما همانطور که متوجه شده اید دریافت دعوتنامه کاری امری نسبتاً محال است چون بعد از شش ماه انتشار آگهی در بلژیک و اتحادیه اروپا احتمالاً نیروی موردنظر استخدام خواهد شد؛ مگر اینکه با کارفرمای مذکور آشنایی قبلی داشته باشید و وی شرایط نیروی موردنیاز را درست طبق شرایط شخص شما درج کند؛ به گونه ای که با هیچ فرد دیگری مطابقت نداشته باشد. ولی چنانچه با کارفرما آشنا نیستید بهتر است که اول ویزای جست و جوی کار در بلژیک را دریافت و به بلژیک سفر کنید؛ حالا به مدت شش ماه وقت خواهید داشت که در بلژیک به دنبال کار بگردید و بعد از یافتن کار می توانید برای گرفتن ویزای کاری اقدام کنید اما اگر شغلی پیدا نکردید باید بلژیک را ترک کنید.

ویزای تحصیلی بلژیک

علاوه بر مسئله کار و اقتصاد، عده زیادی هم تحت تاثیر نظام آموزشی قوی بلژیک قرار می گیرند و برای ادامه تحصیل راهی این کشور می شوند چون هم دانشگاه های بلژیکی از اعتبار جهانی برخوردار هستند هم اینکه هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی کمتر است. اما این افراد هم برای ورود به بلژیک ابتدا باید اقدام به گرفتن وقت سفارت بلژیک و ویزای تحصیلی بلژیک کنند. سفارت بلژیک تنها برای افرادی ویزای تحصیلی صادر می کند که از طرف یک دانشگاه بلژیکی پذیرش گرفته باشند. پس اگر به تحصیل در بلژیک علاقه دارید ابتدا باید از یک دانشگاه بلژیکی پذیرش بگیرید سپس برای اخذ ویزای بلژیک اقدام به رزرو وقت سفارت بلژیک کنید.

اما علاوه بر ویزاهای کاری و تحصیلی بلژیک، نوع دیگری از ویزاهای بلژیک تحت عنوان ویزای الحاق به خانواده نیز از طرفداران زیادی برخوردار است. ویزای الحاق به خانواده به افرادی تعلق می گیرد که خانواده آنها مقیم بلژیک هستند.

بعد از کسب اطلاعات لازم در مورد انواع ویزاهای کشور بلژیک می بایست ویزایی متناسب با هدفتان از سفر به بلژیک را انتخاب کنید؛ سپس برای دریافت ویزای موردنظر اقدام به گرفتن وقت سفارت بلژیک کنید. برای رزرو وقت سفارت بلژیک ابتدا باید در سایت بلژیک ثبت نام کنید؛ سپس فرم درخواست ویزای بلژیک را از همین سایت دریافت و تکمیل کنید. قبل از سابمیت فرم، اطلاعات را کنترل کنید. بعد از سابمیت فرم، از طرف سفارت یک  شناسه دریافت خواهید کرد که از زمان دریافت این شناسه مجاز به ویرایش فرم درخواست ویزای شنگن نخواهید بود.

در مرحله بعد باید در سایت صدور ویزای بلژیک با نشانی الکترونیکی بلژیک ثبت نام کنید؛ برای ثبت نام در این سایت به شناسه دریافتی در مرحله قبل نیاز خواهید داشت. بعد از ثبت نام در سایت صدور ویزای شنگن بلژیک به صفحه حاوی جدول وقت های آزاد سفارت هدایت می شوید. با توجه به تاریخ سفر خود و وقت های موجود، یکی از وقت های آزاد را انتخاب کنید و بعد منتظر تایید وقت موردنظر از طرف سفارت بلژیک بمانید. اگر سفارت وقت را تایید کرد که پروسه گرفتن وقت سفارت بلژیک تمام است اما اگر وقت مذکور را تایید نکرد باید وقت دیگری را انتخاب نمایید. در نهایت برای انجام مصاحبه، انگشت نگاری و تحویل مدارک باید در موعد مقرر به سفارت مراجعه کنید.

مدارکی که باید به سفارت تحویل دهید بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت هستند اما معمولاً در لیست مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای بلژیک، مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت، عکس پرسنلی، فرم دریافت ویزای بلژیک، دعوتنامه، گواهی نامه شغلی، رسید رزرو هتل، رسید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما، اسناد مالکیت، گواهی تمکن مالی، پرینت گردش حساب بانکی و بیمه نامه مسافرتی دیده می شوند.

اگر مصاحبه شما به خوبی پیش برود و مدارکتان برای دریافت ویزای بلژیک کامل باشند موفق به اخذ ویزای بلژیک و سفر به این کشور توسعه یافته اروپایی خواهید شد. جالب است بدانید که ویزای بلژیک نقش مجوز ورود شما به کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، هلند، ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، لهستان، نروژ، سوئد، مجارستان، جمهوری چک، فنلاند، یونان، پرتغال، اسلوونی، مالت، لتونی، لیتوانی و ایسلند را نیز ایفا خواهد کرد زیرا بلژیک یکی از هم پیمانان معاهده شنگن است؛ بنابراین ویزای بلژیک مجوز ورود شما به کل منطقه شنگن خواهد بود.

سفارت بلژیک کجاست؟

سفارت بلژیک: تهران، خیابان فرشته، خیابان آقابزرگی، بن بست شیرین، شماره ۴

نکاتی برای گرفتن وقت سفارت بلژیک

 • وقت ملاقات و فرم های درخواست ویزا رایگان می‌باشند.
 • بدون داشتن شماره اینترنتی نمی‌توانید وقت سفارت بلژیک دریافت کنید.
 • پس از دریافت شماره اینترنتی، دیگر قادر به تغییر اطلاعات مندرج در فرم نیستید.
 • باید از فرم مربوطه پرینت گرفته و روز مراجعه به سفارت، ۲ کپی از آن به همراه داشته باشید.
 • اگر نام مندرج در فرم با نام فردی که وقت را گرفته است متفاوت باشد، بخش ویزا از پذیرش آن ها معذور است و باید مجددا اقدام به گرفتن وقت با اطلاعات صحیح و یکسان نمایید.

لینک ثبت نام در سایت سفارت بلژیک برای گرفتن وقت سفارت بلژیک

 • اگر قبلا در این سایت ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار دارید، می‌توانید با کلیک روی لینک زیر وقت ملاقات خود را تعیین، ویرایش یا لغو کنید.

گرفتن وقت سفارت بلژیک

 • شما می‌توانید سوالات خود را از طریق ایمیل به آدرس زیر ارسال نمایید.

ایمیل سفارت بلژیک برای پرسیدن سوالات مربوط به ویزا و گرفتن وقت سفارت

 • وقت تعیین شده صرفا به متقاضی تعلق دارد و امکان انتقال آن به فرد دیگری وجود ندارد.
 • ده دقیقه پیش از زمان تعیین شده باید در سفارت حضور داشته باشید. اگر خیلی زودتر از زمان مقرر در محل حاضر شوید، باید آن جا را ترک نموده و مجددا در زمان تعیین شده برگردید. همچنین اگر دیرتر از زمان ملاقات در محل حاضر شوید، وقت ملاقات شما لغو شده و باید وقت جدیدی تعیین کنید.
 • پس از رسیدن به سفارت، پاسپورت شما با فهرست وقت‌های روز جاری مطابقت داده می‌شود. در صورت تطبیق، اجازه ورود به بخش ویزا را خواهید داشت. در غیر این صورت اجازه ورود نخواهید داشت و باید وقت ملاقاتی با اطلاعات پاسپورت خودتان تعیین کنید.
 • به دلایل امنیتی تنها متقاضیان، اجازه ورود به اتاق عمومی انتظار داخل بخش ویزا را خواهند داشت. البته متقاضیان کم سن اجازه داشتن همراه را دارند.

اطلاعیه برای متقاضیان ویزای بلژیک

 • سفارت بر اساس وقت‌های داده شده، روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ آماده دریافت پرونده‌های درخواست ویزا است.
 • درخواست ویزا باید حداکثر ۳ ماه و حداقل ۳ هفته قبل از تاریخ مشخص شده برای عزیمت، انجام شود.
 • برای تعیین وقت جهت ارائه درخواست ویزا، می‌توانید شخصا و از طریق وب‌سایت سفارت اقدام کنید.
 • در شرایط اضطراری (به عنوان مثال برگزاری جلسه اضطراری، بیماری مهم اقوام و مواردی از این دست) می‌توانید از طریق ایمیل visa.teheran@diplobel.fed.be اقدام به درخواست وقت کنید.
 • فرم درخواست ویزا رایگان است و می‌توانید آن را از طریق سایت سفارت بلژیک دانلود کنید یا از پذیرش، درخواست تحویل یک یا چند فرم نمائید. این فرم انفرادی است و هر متقاضی باید برای خودش فرم پر کند، حتی اگر چند نفر در یک گذرنامه باشند. فرم را می‌توان به یکی از ۳ زبان ملی بلژيک (هلندی، فرانسه، آلمانی) یا انگلیسی پر کرد.
 • می‌توانید برای اطلاع یا دانلود اطلاعات و مدارک مربوط به انواع ویزا، به سایت مراجعه یا از پذیرش درخواست کنید تا برگه مربوط به نوع سفر مورد نظر را در اختیارتان قرار دهند. همیشه دقت داشته باشید که زمان درخواست ویزا، مدارکی که می‌توانند کمک کنند تا قصد شما برای ترک کشورهای عضو شینگن را قبل از خاتمه ویزا تعیین نمایند، ضمیمه پرونده خود کنید.
 • هزینه ویزای کوتاه مدت (ملاقات خانوادگی، توریستی، تجاری) ۶۰ یورو و برای ویزای طولانی مدت (الحاق به خانواده، دانشجوئی) ۱۸۰ یورو است. این مبلغ باید به یورو پرداخت شود، رد شدن درخواست ویزا به معنی بازپرداخت این مبالغ نیست.
 • هنگام درخواست ویزا، مهری در گذرنامه شما زده خواهد شد. این مهر تنها به این معنی است که درخواست ویزای شما دریافت شده و فاقد هرگونه بار حقوقی است.
 • در صورت مردود شدن درخواست ویزا، متقاضی دارای حق رجوع است. هنگام مراجعه متقاضی برای پس گرفتن گذرنامه خود، در برگه جواب منفی، فرآیندی که باید برای رجوع طی شود، مرجع ذی‌صلاح و مدت زمانی که در طی آن می‌توان درخواست بازنگری داد، اشاره شده است.

هزینه‌های ویزا: مبالغ درخواست ویزا می‌بایست به یورو پرداخت گردد (‌اسکناس 500 یورویی قابل قبول نمی‌باشد.)

 • اقامت کوتاه مدت: 60 یورو
 • اقامت بلند مدت:   180 یورو

مدت پروسه درخواست ویزا: ما به شما پیشنهاد می‌نماییم تا نسبت به دریافت وقت ملاقات خود سه ماه پیش از تاریخ سفر اقدام نمایید.

عدم حضور: لطفا در نظر داشته باشید، در صورت عدم حضور در روز ملاقات تعیین شده خود، اجازه دریافت وقت مجدد به مدت سه ماه به شما داده نخواهد شد.

تلفن بخش ویزا: تلفن بخش ویزای سفارت بلژیک در روزهای کاری تنها از ساعت 10:00 الی 12:00 و از ساعت 14:00 الی 16:00 قادر به پاسخگویی می باشد

برای مشاوره ثبت نام ویزای بلژیک با شماره های 22887100-021  تماس بگیرید.

مدارک سفارت بلژیک

به ما امتیاز دهید
[کل: 2 میانگین: 4.5]