ویزای کانادا

درباره سفر به کانادا و اخذ ویزا:

    کشور کانادا به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان مقصد مهاجرت خوبی است. اقتصاد قوی، امنیت شغلی، رفاه اجتماعی و سیستم آموزشی قدرتمند تمامی عواملی است که زندگی در این کشور را بسیار مطلوب ساخته است. از لحاظ وسعت کانادا دومین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود. وسعت زیاد و شرایط اقتصادی و اجتماعی خوب باعث می شود تا این کشور هر ساله مهاجران بسیاری را از تمامی نقاط دنیا به خود جذب کند. آب و هوای این کشور برای افرادی که از گرما فراری هستند مانند بهشت می باشد. همین آب و هوای سرد سبب شده است تا این کشور میزبان سگ های زیبای هاسکی باشد. وجود دریاچه های زیاد و گسترده که سراسر آن ها را در زمستان برف می پوشاند، علاوه بر زیبایی منجر به گسترش ورزش هایی همچون هاکی روی یخ، پاتیناژ و کرالینگ شده است.

     بد نیست بدانید که کشور کانادا دارای سومین ذخایر بزرگ نفت جهان می باشد. شاید تمامی این جاذبه های طبیعی و شرایط زندگی خوب باعث شده باشد تا شما نیز برای مهاجرت به کشور کانادا تمایل زیادی داشته باشید. برای مهاجرت به کانادا بی گمان نیاز به اخذ ویزا این کشور خواهید داشت. کانادا یکی از پهناورترین کشورهای آمریکای شمالی و دنیاست؛ کشوری که از لحاظ شرایط اقتصادی و علمی نیز در ردیف برترین کشورهای دنیا قرار دارد و از جاذبه های طبیعی و مصنوعی بیشماری برخوردار است.

      جایگاه علمی و اقتصادی کانادا در کنار جاذبه های طبیعی و مصنوعی آن باعث شده که کانادا به مقصد بسیاری از مهاجران و گردشگران دنیا تبدیل شود. کانادا یکی از کشورهای محبوب مردم کشور ما نیز بشمار می رود؛ در واقع بسیاری از ایرانی هایی که تصمیم به ترک کشور می گیرند؛ کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. این گروه از افراد، قبل از رفتن به کانادا حتماً باید اقدام به اخذ ویزای تضمینی کانادا کنند. البته شهروندان ایرانی برای سفرهای تفریحی یا کوتاه مدت خود به کانادا هم ملزم به اخذ ویزای تضمینی کانادا هستند؛ فقط نوع ویزایی که دریافت می کنند متفاوت از ویزایی است که برای مهاجرت طولانی مدت به این کشور اخذ می کنند.

     پس طبق آنچه گفته شد شهروندان ایرانی به هر دلیلی که به کانادا سفر می کنند ملزم به دریافت ویزای تضمینی کانادا هستند اما ویزایی که می گیرند حتماً باید با سفر پیش روی آن ها همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال اگر به قصد تحصیل راهی کانادا هستند باید ویزای تحصیلی کانادا را بگیرند و اگر برای کار کردن می خواهند به کانادا سفر کنند باید ویزای کاری کانادا را دریافت کنند. اما برای اقامت کوتاه مدت در کانادا باید ویزای اقامت موقت اخذ کرد؛ ضمناً اگر تمام مدت اقامت فرد در کانادا پیوسته است باید ویزای موقت سینگل دریافت کند ولی اگر در طی مدت اقامت خود در کانادا لازم است چندین مرتبه از مرزهای کانادا عبور کند باید ویزای موقت مولتیپل اخذ نماید. یا مثلاً والدین افرادی که در کانادا درس می خوانند اگر تصمیم بگیرند که به کانادا مهاجرت کرده و با فرزند خود زندگی کنند باید سوپر ویزا دریافت نمایند؛ در واقع سوپر ویزا، ویزایی ده ساله است که به والدین افراد در حال تحصیل در کانادا تعلق می گیرد؛ البته سوپر ویزا برای شهروندان ایرانی به صورت پنج ساله صادر می شود زیرا حداکثر اعتبار گذرنامه های ایرانی پنج سال است.

نکاتی مهم درباره اخذ ویزا کانادا:

اخذ ویزا کانادا می تواند به دلایل مختلفی انجام شود که از جمله آن ها می توان سفر تفریحی، دیدار خانوادگی، بیزنسی و یا تحصیلی را نام برد.

 • مسافران ایرانی جهت اخذ ویزای توریستی کانادا نیاز به انجام آزمایشات پزشکی ندارند(درصورتیکه به ‏کشورهای خاصی در یک سال قبل از اقدام به درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا سفر کرده باشند ممکن است نیاز به انجام ‏آزمایشات پزشکی ویزای کانادا باشد).
 • اعتبار ویزای کانادا براساس تاریخ انقضای پاسپورت تقاضا کننده صادر می شود.
 • مشکلات پزشکی و سوء پیشینه می تواند منجر به عدم صدور ویزای کانادا شود.‏
 • درخواست کنندگان اخذ ویزا کانادا باید بتواند اثبات کند که از نظر مالی توان پرداخت هزینه های سفر را در مدت زمان سفر خود در کانادا را دارد.‏

شرایط اخد ویزا توریستی کانادا برای مسافران ایرانی

 • تضمین خروج از خاک کانادا پس از اتمام مهلت ویزا
 • ارائه تضمین مالی به منظور تامین کلیه مخارج در طول مدت اقامت در خاک کانادا
 • ارائه تعهد مبنی بر عدم اشتغال یا تحصیل در مدت اقامت
 • عدم ایجاد خطر امنیتی برای دولت و شهروندان کانادا
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه کلیه مدارک درخواستی از جانب افسر اداره مهاجرت
 • انگشت نگاری (به دلیل فعال نبودن سفارت کانادا در ایران متقاضیان باید به کشورهای ترکیه(استانبول، آنکارا)، ‏ارمنستان (ایروان)، گرجستان (تفلیس)،امارات (دبی، ابوظبی)، آذربایجان (باکو) برای انجام انگشت نگاری مراجعه کنند.
 • در صورت صدور ویزای چند بار ورود یا Multiple‏ متقاضی امکان ورود و خروج به صورت چند بار را خواهد داشت.
 • در صورت صدور ویزا به صورت عادی متقاضی نمی تواند در هر بار ورود بیشتر از شش ماه در کانادا اقامت داشته باشد مگر اینکه سوپر ویزا صادر شود که در ‏این صورت می تواند در هر سفر تا دو سال در کانادا حضور داشته باشد.‏ ‏

انواع ویزا کانادا:

1-ویزا نرمال  کانادا :در این نوع ویزا پس از تکمیل مدارک توسط متقاضی، ثبت نام به صورت آنلاین انجام می شود و پس از آن ‏مسافر یک ماه زمان دارد در یکی از کشور های همسایه که دارای مراکز کاربردی وک ویزا می باشد انگشت نگاری را انجام دهد. از تاریخ یازده دسامبر 2013 متقاضیان ایرانی برای اخذ ویزا دیداری، دانشجویی و کار بین 14 و 79 سال می بایست در مراکز کاربردی  اثر نگشت و عکس خود را ارائه دهند.

‏2- ویزای تضمینی کانادا :در این نوع ویزا دعوتنامه ای توریستی از شرکت کانادایی صادر می شود و پس از تکمیل مدارک توسط متقاضی سفر، ‏ثبت نام انجام می شود و بازه زمانی یک ماهه برای مسافر برای انگشت نگاری مشخص می شود. متقاضیان با پرداخت هزینه خدمات ‏جانبی (تور انگشت نگاری، راهنما و لیدرشیپ فارسی زبان، پیکاپ پاسپورت و خدمات پس از ورود به کانادا) در کنار ‏خدمات اصلی ثبت نام میتوانند استفاده کنند. کلیه این مراحل با هماهنگی دفاتر آنکارا، استانبول، ایروان، تورنتو انجام می گردد‎.

صرف نظر از نوع ویزا، متقاضیان ویزای تضمینی کانادا برای دریافت ویزای موردنظر خود، مستلزم طی تشریفات خاصی هستند.

وقت سفارت کانادا

     ویزای کانادا و وقت سفارت کانادا، یکی از مباحث پرطرفدار در دنیای مهاجرت و گردشگری به حساب می رود. بحث مهاجرت به کانادا و وقت سفارت کانادا در کشور ما نیز همواره داغ و پرطرفدار بوده است. در حقیقت مردم بسیاری از کشورهای آسیایی و جهان سوم با رویای زندگی، تحصیل و فعالیت در کشورهای پیشرفته و تراز اول اروپا و آمریکا تصمیم به ترک وطن خود می کنند و مهاجرت به کشورهای برتر دنیا می گیرند.

      اما در بین کشورهای مهاجر پذیر، کانادا یکی از گزینه های محبوب بشمار می رود؛ شاید محبوبیت کانادا ناشی از این مسئله باشد که این دولت نسبت به کشورهای اروپایی با سخت گیری کمتری ویزا صادر می کند. اما متاسفانه با گسترش بحران های اقتصادی و جنگ در جهان، کانادا نیز شرایط صدور ویزا را سخت تر کرده است ولی با این وجود باز هم طرفداران بیشماری دارد.

برای مشاوره ثبت نام ویزای کانادا با شماره های 22887100-021  تماس بگیرید.

     به هر حال فرقی نمی کند که پروسه اخذ ویزای کانادا چقدر سخت یا آسان باشد؛ در هر صورت اولین قدم برای دریافت ویزای کانادا، گرفتن وقت سفارت کانادا است. اما گرفتن وقت سفارت کانادا کمی متفاوت از گرفتن وقت سفارت کشورهای دیگر است زیرا مرجع صادرکننده ویزای کانادا، طبق قوانین دولت کانادا، کارگزاری امور کنسولی تحت نام وک (VAC) است؛ در حقیقت افراد برای دریافت ویزای کانادا به جای سفارت کانادا باید از وک وقت بگیرند.

      از طرف دیگر دولت کانادا برای انجام امور کنسولی ایرانی ها، سه کارگزاری خود واقع در شهرهای آنکارا، استانبول و ابوظبی را معرفی کرده است. بنابراین برای گرفتن وقت سفارت کانادا باید از طریق مراکز وک واقع در شهرهای مذکور اقدام کنند. روند گرفتن وقت سفارت کانادا از طریق مراکز وک آنکارا، استانبول و ابوظبی یکسان و مطابق با قوانین دولت کانادا است. اما اینکه شهروندان ایرانی به کدامیک از مراکز مذکور مراجعه کنند؛ حائز اهمیت است.

     به عنوان مثال اگر فرد به مرکز وک آنکارا مراجعه کند؛ می تواند از امتیاز پیکاپ ویزا در این شهر بهره ببرد؛ در حالیکه پیکاپ ویزا در استانبول ممکن نیست اما از طرف دیگر ایرانی ها می توانند یک روزه به استانبول سفر کنند و برگردند و بدین ترتیب متحمل پرداخت هزینه اقامت در ترکیه نخواهند شد. ضمناً پیکاپ ویزا در ابوظبی نیز امکانپذیر است ولی هزینه اقامت در این شهر نسبتاً بالاست.

می توانیم بگوییم که روند گرفتن وقت سفارت کانادا از هر سه مرکز یکسان است. در حقیقت برای گرفتن وقت سفارت کانادا از تمام کارگزاری های وک می توانیم هم به صورت اینترنتی و هم حضوری اقدام کنیم .

 چگونگی دریافت وقت سفارت کانادا:

البته با توجه به میزان بالای تقاضا برای سفر به این کشور، مقررات بسیار محکمی از سوی دولت این کشور برای ورود شهروندان خارجی به این کشور وضع شده است؛ ولی در صورت آشنایی با شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز می‌توان ویزای این کشور را نیز دریافت کرد. نکته قابل توجه اینکه در حال حاضر، به علت تعطیلی سفارت کانادا در ایران، کلیه فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده و شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا می‌توانند از طریق نمایندگان قانونی یا شخصا به سفارت کانادا در کشورهای همسایه از جمله سفارت کانادا واقع در آنکارا، پایتخت ترکیه، مراجعه کرده و مراحل قانونی دریافت ویزا را طی کنند. البته با توجه به اینکه مراجعه حضوری به سفارتخانه‌های کانادا در کشورهای همجوار اتلاف هزینه و وقت را در بردارد، بنابراین ثبت نام و دریافت آنلاین ویزا کم هزینه‌ترین و نیز سریع‌ترین راه ممکن به نظر می‌رسد.

      اگر می خواهید ویزای کشور کانادا را به دست آورید اولین کاری که باید انجام دهید وقت گرفتن از سفارت کاناداست. گرفتن وقت از سفارت به دو شیوه کلی حضوری و اینترنتی امکان پذیر است. در شیوه حضوری شما باید مدارک وقت گرفتن خود را به همراه فیش بانکی هزینه های پرداخت شده و فرم درخواست پر شده به سفارتخانه برده و وقت خود را دریافت نمایید. در روش اینترنتی که بسیار آسان تر از روش قبلی است شما ابتدا در سایت ثبت نام کرده و اسکن مدارک را ارسال می نمایید سپس فرم درخواست ویزا خود را پر کرده و وقت خود را اخذ می نمایید.

توجه داشته باشید که در روش آنلاین شما این امکان را دارید تا اگر در مدارک ارسالی تان ایراد و یا نقصی وجود داشته باشد، آن را اصلاح نمایید. البته برخی صحبت ها حاکی از این است که دولت کانادا به درخواست های آنلاین زودتر جواب می دهد اما با درخواست های حضوری بیشتر موافقت می کند. بنابراین شما برای اطمینان بیشتر می توانید برای وقت گرفتن حضوری به یک از سفارتخانه های کشور کانادا در کشورهای نظیر ترکیه، آذربایجان، امارات متحده و یا ارمنستان مراجعه فرمایید.

مدارکی که در این مرحله باید داشته باشید شامل موارد زیر می باشد:

 • اوراق شناسایی (گذرنامه، شناسنامه و …)،
 • عکس رنگی سه در چهار،
 • مدارک تمکن مالی،
 • سند مالکیت،
 • گواهی اشتغال به تحصیل، گواهی اشتغال به کار، گواهی بازنشستگی، دعوتنامه رسمی
 • گواهی سلامت

 وقت سفارت کانادا حضوری:

برای گرفتن وقت سفارت کانادا به صورت حضوری، فرد باید حضوراً به مرکز موردنظر خود مراجعه کند و مدارک لازم از جمله:

 • مدارک شناسایی
 • گذرنامه
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • اسناد مالکیت
 • گواهی شغلی
 • گواهی تمکن مالی
 • لیست گردش حساب و…

را به کارگزاری تحویل دهد؛ ضمناً باید فرم های درخواست ویزای کانادا را نیز تکمیل کند.

بعد از تکمیل و تحویل فرم های درخواست ویزای کانادا، شخص باید هزینه صدور ویزا و انگشت نگاری را پرداخت کند. هزینه های مذکور از طریق بانک دریافت می شوند. بعد از پرداخت هزینه، فرد باید اقدام به انجام امور انگشت نگاری کند. لازم به ذکر است که افراد بالای ۸۰ سال و زیر ۱۴ سال از انگشت نگاری و بالطبع از پرداخت هزینه انگشت نگاری معاف هستند. پس از انجام مراحل فوق الذکر، یک کد پیگیری به فرد تعلق می گیرد که می تواند مابقی مراحل کار را از طریق همین کد پیگیری کند. در نهایت شخص باید به کشور برگردد و منتظر خبر کارگزاری بماند. کارگزاری حدود چند هفته بعد، نتیجه موافقت یا عدم موافقت با تقاضای فرد را از طریق ایمیل به وی اطلاع می دهد.

پرداختی سفارت در هر یک از دفاتر وک شیوه خاص خود را دارد. به عنوان مثال دفتر وک امارات مبلغ واریزی ‏سفارت را نقدی دریافت میکند و دفتر وک ترکیه فقط پرداخت آنلاین را می پذیرد.

وقت سفارت کانادا آنلاین:

     برای گرفتن وقت سفارت کانادا به صورت اینترنتی، فرد باید به پایگاه اینترنتی سفارت کانادا مراجعه کند و پس از ساخت حساب کاربری برای خود، وارد بخش رزرو وقت سفارت کانادا بشود. در این قسمت شخص باید تصویر مدارک لازم اعم از:

 • مدارک شناسایی
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • اسناد مالکیت
 • گواهی شغلی
 • گواهی تمکن مالی
 • لیست گردش حساب و…

 را بارگزاری نماید. بعد از بارگزاری مدارک موردنیاز، فرد باید فرم های درخواست ویزای کانادا را تکمیل کند ؛ سپس هزینه صدور ویزا و انگشت نگاری را به صورت آنلاین بپردازد.

تعرفه
مسافر
هزینه تکمیل فرم ثبت نام حضوری
2.500.000 ریال 
هزینه واریزی سفارت (در صورتیکه سفارت درخواست پرداخت آنلاین کند)
225 دلار کانادا 

     از زمان انجام مراحل فوق الذکر تا یک ماه بعد، شخص وقت دارد که حضورا به کارگزاری وک مورد نظر خود در آنکارا، استانبول یا ابوظبی مراجعه و اقدام به انجام امور انگشت نگاری کند. اگر در این بازه زمانی فرد به کارگزاری مراجعه نکند؛ درخواست وی خود به خود لغو می شود. ضمناً در روش اینترنتی هم افراد بالای ۸۰ سال و زیر ۱۴ سال هم به انگشت نگاری و پرداخت هزینه انگشت نگاری نیاز ندارند.

     بعد از انگشت نگاری مانند روش حضوری، یک کد پیگیری به فرد تعلق می گیرد که می تواند مابقی مراحل کار را از طریق همین کد پیگیری کند و در نهایت فرد می تواند به کشور برگردد زیرا نتیجه تایید یا رد درخواست از طریق ایمیل به وی اطلاع داده خواهد شد.

درخواست ویزای آنلاین

 • گواهی‌نامه دارای اعتبار
 • پست الکترونیک (ایمیل)
 • دسترسی به اسکنر یا دوربین برای تهیه کپی دیجیتال از مدارک و بارگذاری آن‌ها
 • کارت اعتباری یا کارت پرداخت معتبر مانند ویزا (Visa)، مستر کارد (MasterCard) یا امریکن اکسپرس (American Express) جهت پرداخت هزینه درخواست ویزا بصورت آنلاین

مدت و اعتبار ویزای الکترونیک

ویزای الکترونیک از زمان صدور تا مدت ۵ سال دارای اعتبار است مگر در یکی از موقعیت‌های زیر:

الف) اتمام اعتبار گذرنامه متقاضی

ب) لغو اعتبار صدور ویزای الکترونیک

ج) تعلیق سیستم فعلی و استفاده از سیستم جدید برای ثبت نام و صدور ویزا

چه افرادی برای کانادا نیاز به انگشت نگاری ندارند ؟

 • مسافرانی که سن آن ها کمتر از ۱۴ و بیشتر از ۸۰ سال باشد
 • مسافرانی که ویزای مهاجرتی را دارند .
 • مسافرانی که اقامت کشور کانادا را دارند
 • کارمندان و افراد دولتی یا دیپلماتها نیز نیاز به انگشتنگاری ندارند

هزینه ثبت نام ویزای کانادا :

 • واریز مبلغ ۱۰۰ دلار برای ویزا
 • واریز مبلغ ۸۵ دلار برای انگشت نگاری کانادا برای افراد بالای ۱۴ سال و زیر ۸۰ سال، افراد زیر ۱۴ سال و بالای ۸۰ سال فقط ۱۰۰ دلار ویزا را پرداخت مینماییند.
 • در ثبت نام آنلاین می بایست از طریق کارتهای اعتباری بین المللی واریز گردد.

پیکاپ ویزای کانادا در آنکارا یا امارات:

عملیات ارسال پاسپورت شما جهت الصاق ویزای انگلیس، در آنکارا، دوبی و ارمنستان از طریق دفاتر ما در آنکارا، دوبی و ارمنستان(توسط کارگزار همکار) به صورت کاملا قانونی انجام می گیرد.

این عملیات در آنکارا ۱ هفته کاری و  در امارات  طی ۲ هفته کاری صورت می پذیرد.

نمونه ویزای کانادا:

  در پایان توصیه می کنیم که:

 1. اگر قصد بازدید از کشور کانادا یا اقامت در این کشور را دارید؛ برای اخذ ویزای کانادا سعی کنید که مدارک را به صورت حضوری به یکی از کنسولگری های دولت کانادا واقع در شهرهای آنکارا، استانبول یا ابوظبی تحویل دهید زیرا سابقه نشان داده است که دولت کانادا به درخواست های آنلاین زودتر جواب می دهد ولی با درخواست های حضوری بیشتر موافقت می کند.
 2. ضمناً برای گرفتن وقت سفارت کانادا به موقع عمل کنید زیرا پروسه پیش روی شما حدوداً دو ماه زمان خواهد برد؛ پس به موقع درخواست دهید تا ویزا را به موقع دریافت کنید.

برای مشاوره ثبت نام ویزای کانادا با شماره های 22887100-021  تماس بگیرید.

مدارک سفارت کانادا‎