ویزای فرانسه

درباره سفر به فرانسه و اخذ ویزا:

   

اگر جاذبه های زیبای فرانسه شما را علاقمند کرده که سفری به این کشور ترتیب دهید حتما می دانید که برای رفتن به این کشور نیاز به ویزا دارید. برای گرفتن ویزا باید بدانید چگونه می توانید از این سفارت وقت بگیرید، چه مدارکی برای درخواست ویزا نیاز دارید، سفارت در کجا قرار دارد، ساعت کاری کارمندان سفارت چه زمانی است و … .

ویزای توریستی فرانسه

ویزای توریستی فرانسه به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد سفر گردشی به فرانسه یا دیدار با اعضای خانواده‌شان را دارند؛ این ویزا از نوع ویزای کوتاه‌ مدت Short – stay visa است. این نوع ویزا به طور کلی برای گردشگری، سفرهای تجاری و یا بازدیدهای خانوادگی صادر می‌شود. همچنین برای افرادی که برای شرکت در برنامه‌های آموزشی کوتاه، دوره انترنی، کنفرانس‌ها و جلسات شرکت، یا شرکت در فعالیت‌های مختلف وارد فرانسه می‌شوند.

اعتبار این ویزا به گونه ای ست که از 90 روز تجاوز نمی‌کند. مدت اعتبار ویزا سه ماه است و متقاضی باید زودتر از تمام شدن نود روز اقامت مجاز در فرانسه، خاک این کشور را ترک کند.
برای روادید توریستی فرانسه، حضور متقاضی ضروری است و مصاحبه انجام می‌گیرد. درخواست وقت ملاقات  به منظور مصاحبه از طریق سایت اینترنتی انجام می‌گیرد و متقاضی باید بعد از ثبت درخواست خود، نسخه‌ی چاپ‌شده‌ی صفحه‌ی مورد نظر را آماده کند و به همراه سایر مدارک در روز ملاقات به همراه داشته باشد.

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، پر کردن فرم تقاضای ویزا است. این فرم را می‌توان از بخش ویزا سفارت فرانسه یا از طریق سایت سفارت تهیه کرد.

توجه : اگر خانوادگی سفر می‌کنید، برای هر کدام از اعضا باید فرم جداگانه‌ای پر شود.

فرایند دریافت ویزای فرانسه

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یا به سفارت فرانسه مراجعه یا اینکه از طریق آژانس های مسافرتی اقدام کنید. دقت کنید که هر کدام از اعضای خانواده شما باید یک فرم مجزا برای خودش داشته باشد.
حال باید منتظر ماند تا نوبت مصاحبه شما توسط سایت سفارت مشخص گردد. بعد از تعیین نوبت باید دقت داشته باشید روزی که برای اخذ ویزای فرانسه و انجام مصاحبه به سفارت مراجعه می‌کنید تمامی مدارک خود را به همراه داشته باشید.
البته اخیراً دادن نوبت از طریق ایمیل شده است که باید دراین‌باره هم دقت لازم را داشته باشید.

یک نکته مهم در مصاحبه برای دریافت ویزای فرانسه

دقت کنید در مراحل مصاحبه حضوری برای گرفتن ویزای فرانسه باید طوری رفتار کنید که صرفاً برای مقاصد مشخصی برای سفر به فرانسه اقدام می‌کنید نه قصد اقامت در آن کشور.

نکته دیگری که مهم است باید دقت کنید این است که افسر ممکن است بنابر هر دلیلی دو بار از شما سؤال مشابهی را بپرسد لذا حتماً این دقت را داشته باشید کاملاً با صبر و متانت جواب داده و سعی کنید که او را متقاعد نمایید.
دقت کنید که دلایل متقاعدکننده برای افسر بیاورید. اینکه بگویید من همین‌طور از کشور شما خوشم آمده است یا اینکه دوستان من آنجا هستند یا اینکه تصاویر کشورتان را دیده و آن را دوست دارم، دلایلی نیست که افسر را متقاعد کند تا به شما ویزای فرانسه را بدهد.

روند ثبت درخواست روادید با France-Visas

 • مرحله نخست

به وبسایت رسمی دولت فرانسه France-Visas مراجعه کنید.

سپس، روی “ثبت درخواست روادید” کلیک کنید: از شما درخواست می شود که یک حساب کاربری ساخته، اگر هنوز حسابی ندارید، به یک پرسشنامه پاسخ دهید.

پس از کامل کردن درخواست روادید، لیستی از مدارک مورد نیاز به همراه هزینه های روادید برای شما نمایش داده می شوند: شما باید این لیست را ذخیره و چاپ کرده و ضمیمه پرونده خود کنید.

فرم درخواست روادید برای شما نمایش داده می شود: صحت اطلاعات را بررسی کرده و در صورت لزوم اصلاح نمایید؛ سپس باید فرم را ذخیره و چاپ کرده و ضمیمه پرونده خود نمایید.

صفحه جدیدی حاوی لینک به صفحه مراحل روند درخواست وقت نمایش داده می شود.

 • مرحله دوم

برای گرفتن وقت جهت ارائه مدارک انواع روادید (گردشگری، کاری و حرفه ای، خانوادگی یا خصوصی) باید ایمیلی به آدرس زیر ارسال کنید:

appointmentfrance@vfshelpline.com

وقت های گروهی: درخواست های وقت گروهی بیش از 10 متقاضی باید  ایمیل به franceiran@vfshelpline.com ارسال شود. این آدرس برای آژانس های مسافرتی می باشد.

ایمیل باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • نام کامل
 • تاریخ تولد
 • ملیت
 • جنسیت
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ انقضا گذرنامه
 • تاریخ عزیمت سفر (سال/ماه/روز)
 • شماره تلفن همراه

تنها در صورتی که تمام اطلاعات درخواست شده در ایمیل ارائه شده باشد وقت ملاقات داده می شود. در صورت ارسال ایمیل ناقص، وقتی به شما داده نمی شود و هیچ پاسخی به ایمیل خود دریافت نمی کنید.

هیچ وقت درخواست روادیدی را نمی توان لغو یا به تعویق انداخت. شما باید با ارسال ایمیل دیگری یک قرار ملاقات دیگر بگیرید.

در انتها یک نامه تأیید دریافت خواهید کرد.

شما باید نامه تأیید قرار ملاقات را چاپ کنید تا آن را در ورود مرکز مرکز پذیرش ارائه کنید.

همسران شهروندان فرانسوی جهت درخواست روادید کوتاه مدت یا بلند مدت باید درخواست خود را به کنسولگری فرانسه ارسال کنند. برای درخواست قرار ملاقات، یک پیام به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید: visa.teheran@diplomatie.gouv.fr

 • مرحله سوم

برای آماده سازی بازدید از مرکز، از شما دعوت شده می شود که به وب سایت رسمی France-Visas مراجعه کنید. پس از انتخاب کشور که در آن مرکز VFS Global قرار دارد: “با چه کسی تماس بگیرید؟ “

در مرکز VFS Global، شما نیاز دارید که:

 • تایید نامه وقت
 • فرم درخواست روادید که از وب سایت “France-Visas” چاپ شده است
 • فهرست مدارک ارائه شده از وب سایت “France-Visas ” چاپ می شود
 • گذرنامه
 • مدارک مورد نیاز
 • هزینه های روادید
 • مرحله چهارم

لینکی به ماژول “پیگیری” VFS Global در صفحه “با چه کسی تماس بگیرید؟” ارائه شده است، تحت عنوان “پیگیری درخواست و دریافت گذرنامه” در وب سایت رسمی France-Visas .

نکته‌ای که وجود دارد این است که ویزای فرانسه از نوع شینگن توریستی را فرانسه به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه می‌کند ضمن اینکه ارائه اقدام برای ویزای توریستی همراه است با انجام یک سری مصاحبه‌ها و مراجعات حضوری که باید انجام شود.

گرفتن ویزای فرانسه و زمان موردنیاز

دقت کنید که حدود دو هفته صدور ویزای فرانسه طول می‌کشد. البته برای صدور قطعی مدارک، زمان بیشتری را انتظار داشته باشید. زمانی که شما مدارک را تحویل می‌دهید حدوداً باید ۶ هفته صبر کنید تا سفارت فرانسه به شما اجازه دهد که آیا مجاز به دریافت ویزای فرانسه هستید یا خیر. تمامی زمان‌های بالا را در نظر بگیرید و اقدام کنید. بهترین راهکار این است که زودتر از موعد مشخص برای سفر به فرانسه اقدام به گرفتن ویزای فرانسه نمایید و بدون دغدغه به سفر خود ادامه دهید کنسولگری کشور فرانسه برای تعیین وقت سفارت فرانسه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ روزهای دوشنبه تا چهارشنبه آماده ارائه خدمات مربوط به شما هموطنان عزیز می‌باشد. علاوه بر زمان‌های بیان‌شده در فوق شما می‌توانید برای تعیین وقت سفارت فرانسه ،در روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰ به کنسولگری این کشور مراجعه کرده و یک‌زمان را برای مراجعه حضوری خود مشخص بفرمایید. البته توجه به این نکته نیز خالی از اهمیت نمی‌باشد که، برای تعیین وقت سفارت فرانسه در روزهای پنج‌شنبه، تنها مراجعین معرفی‌شده از سوی شرکت‌ها یا آژانس‌های هواپیمایی، می‌توانند برای تعیین یک وقت سفارت فرانسه به کنسولگری کشور فرانسه مراجعه کنند و افراد دیگر باید در روزهای دیگر غیر از روز پنج‌شنبه که بیان شد به این کنسولگری برای تعیین وقت از سوی سفارت مراجعه بفرمایند.

برای تعیین وقت سفارت فرانسه شما باید رأس تاریخ خاصی که توسط سفارت این کشور اعلام می‌شود به محل سفارت مراجعه کرده و فرم مربوط به تنظیم وقت  سفارت فرانسه را پرکنید و منتظر باشید تا از طریق سفارت یک وقت زمان برای بررسی بیشتر مدارک شما تعیین شود.

نکات مهم دریافت وقت سفارت فرانسه

درصورتی‌که می‌خواهید برای تعیین وقت سفارت فرانسه اقدام کنید ، باید به این نکات توجه داشته باشید ،و لازم به ذکر است که دریافت وقت سفارت فرانسه با هزینه اندکی توسط آژانس مسافرتی اسمان پر ستاره انجام می پذیرد.

هم‌چنین درصورتی‌که هر یک از وسایل لیست شده در زیر را به همراه خود داشته باشید، از ورود شما به سفارت فرانسه، پیشگیری به عمل خواهد آمد و شما نمی‌توانید وارد سفارت این کشور شوید:

۱-همراه داشتن سلاح گرم حتی در صورت داشتن مجوز مربوط به سلاح

۲-همراه داشتن انواع شوکرها اعم از شوکرهای برقی و..

۳-همره داشتن وسایل تیز مانند چاقو و قیچی و سلاح سرد مانند کاتر و…

۴-همراه داشتن دوربین‌های عکاسی، فیلم‌برداری، لپ‌تاپ و کلیه لوازم الکترونیکی مانند گوشی موبایل

۵-همراه داشتن هرگونه اسپری اعم از اسپری معمولی، گاز اشک‌آور و کلیه افشانه‌ها

۶-همراه داشتن انواع مختلف فندک اعم از برقی، اتمی و..

درصورتی‌که ،هر یک از وسایل فوق‌الذکر را در زمان مراجعه به سفارت برای تعیین وقت سفارت فرانسه به همراه داشته باشید، نیروی محافظ مخصوص سفارت، مانع ورود شما خواهند شد، ازاین‌رو به شما توصیه می‌کنیم به‌جز وسایل ضروری ،مانند شناسنامه و..، وسیله دیگری به همراه خود نبرید، یا آن را به دوستانتان برای نگهداری در بیرون از سفارت بسپارید.

هزینه‌ی دریافت ویزای فرانسه

همچنین باید در نظر داشته باشید که هزینه دریافتی بابت تشکیل پرونده در وقت سفارت فرانسه تعیین‌شده برای شما به‌صورت ۶۰ یورو نقد و ۳۵ یورو برای کودکان بالای ۶ سال و زیر ۱۲ سال خواهد بود.

هم‌چنین هزینه دریافت ویزای کوتاه‌مدت برای شما ۶۰ یورو، هزینه دریافت ویزای بلندمدت ۹۹ یورو هزینه ویزای بلندمدت دانشجویی در چهارچوب مربوط به قانون کشور فرانسه ۵۰ یورو خواهد بود.

هم‌چنین باید توجه داشته باشید که ،هزینه تشکیل پرونده شما برای دریافت ویزای فرانسه به یورو و به‌صورت کاملاً نقدی در سفارت این کشور دریافت خواهد شد، و شما باید در اولین مرحله تشکیل پرونده خود برای دریافت ویزای مدنظر این وجه را بپردازید،

مشخصات سفارت فرانسه در تهران

آدرس: تهران خیابان نوفل لوشاتلو پلاک ۶۴-۶۶
تلفن: ۶۴۰۹۴۰۰۰۔۰۲۱
آدرس سایت:
http://www.ambafrance-ir.org

بخش کنسولی سفارت فرانسه

شعبه کنسولی این سفارت با وزارت ایران ارتباط دارد و ویزای فرانسه را برای ایرانی ها آماده می کند. ساعت کاری این بخش دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ است، اگر می خواهید به سفارت فرانسه بروید باید در ساعات بعدازظهر زنگ بزنید و وقت بگیرید. این سفارت در روزهای پنجشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰ مراجعانی را قبول می کند که از قبل از طریق آژانس هایی خاص به سفارت معرفی شده باشند.

برای مشاوره ثبت نام ویزای فرانسه با شماره های 22887100-021  تماس بگیرید.

مدارک سفارت فرانسه

به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]