ویزای آلمان

درباره سفر به آلمان و اخذ ویزا:

از آنجایی که آلمان یکی از کشورهای عضو شینگن است، کلیه افرادی که قصد اقامت در خاک آلمان را تا مدت ۳ ماه به دلایل مختلف مانند دیدار بستگان، تجاری، گردشگری، رانندگان کامیون یا اتوبوس، بازدید از نمایشگاه، خرید خودرو، ورزشی، فرهنگی، ترانزیت، روادید سفر گروهی، پژوهشگران، روزنامه نگاران، شاغلان در صنعت دریایی، روادید درمانی پزشکی، دانشجویان با گواهی از مرکز تبادلات بین المللی متخصصین (ZAV) برای کار در تعطیلات و نیز روادید برای همسران خارجی اتباع آلمانی و بستگان اتباع غیر آلمانی حوزه اتحادیه اروپا را دارند، باید از طریق سفارت با ارائه مدارک درخواستی و طی مراحل اقدام به دریافت ویزا کنند. البته علاوه بر ویزای توریستی انواع دیگری از ویزا بسته به هدف سفر (ویزای کار، ویزای تحصیلی و ویزای سرمایه‌گذاری) وجود دارند.

برای گرفتن وقت سفارت می توانید آنلاین و از طریق ارسال ایمیل اقدام کنید. این کار باعث می شود تا نیازی به انتظارهای طولانی مدت در پشت درب های سفارت نباشد و دقت داشته باشید که این کار رایگان است و هیچ هزینه ای را برای شما در بر ندارد. در صورتی که وقت بگیرید و زودتر از وقت در جلوی سفارت باشید مجبورید تا آن زمان را منتظر بمانید و اگر دیرتر از وقتتان هم به سفارت بروید، باعث می شود تا وقتتان باطل شود.

برای این که بتوانید وقت سفارت آلمان را بگیرید حتما باید پاسپورت داشته باشید و بعد از اینکه بصورت آنلاین وقت را گرفتید باید در روز موعد برای مصاحبه به این سفارت بروید تا بتوانید ویزای آلمان را بگیرید.

درخواست روادید

در صورتی که در مدت 59 ماه قبل از وقت تعیین شده، درخواست روادید شنگن ارائه نموده باشید و طی آن اثر انگشت شما دریافت شده باشد، نیازی به حضور شخص شما جهت ارائه درخواست وجود نخواهد داشت.

وقت سفارت می بایست به نام شما گرفته شود، سپس شخصی به وکالت از طرف شما می تواند درخواست را ارائه نماید. به این منظور، شخص وکیل می بایست در روز ارائه درخواست، تمام مدارک مورد نیاز، گذرنامه شما و وکالتنامه ای به امضای شما، به همراه داشته باشد و ارائه نماید. نمونه چنین وکالتنامهای را می توانید در انتهای برگه راهنما ملاحظه نمائید.

به‌تازگی سیستم جدیدی به نام ویدکس جهت دریافت درخواست‌های مربوط به ویزای شنگن در دسترس متقاضیان قرار گرفته است. ویدکس بدین منظور طراحی شده تا اطلاعات خود را به کمک کامپیوتر در یک بسته‌ی نرم‌افزاری ذخیره نمایید. برای این منظور طیف گسترده‌ایی از زبان‌ها و ازجمله زبان فارسی در آن تعبیه شده است که می‌توانید آن را انتخاب نمایید. اگر زبان فارسی را انتخاب کنید، صفحه‌ایی که در برابرتان ظاهر می‌شود، به این زبان خواهد بود. با این وجود مشخصات و اطلاعات خود را می‌توانید به آلمانی یا انگلیسی در قسمت‌های مربوطه وارد کنید. اطلاعات بصورت آنلاین قابل ارائه و ارسال نیستند بلکه شما باید فرم مربوطه را چاپ نموده و همراه با سایر مدارک درخواستی، در زمان مصاحبه خود، به بخش ویزا تحویل دهید. حتی اگر برای پر کردن فرم درخواست‌ زبان فارسی را انتخاب کرده باشید، نسخه‌ایی را که در زمان چاپ دریافت می‌کنید، به زبان آلمانی/انگلیسی خواهد بود. با استفاده از پرسشنامه‌ی ویدکس، زمان رسیدگی به درخواست‌تان در باجه‌های ویزا به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت. از این گذشته می‌توانید درخواستی را که با ویدکس تنظیم کرده‌اید، در کامپیوتر شخصی خود برای موارد مشابه آتی ذخیره نمایید.

نمونه‌ایی از فرم درخواست و همچنین راهنمای کار با ویدکس فارسی . 

پرسش های متداول پیرامون فرم درخواست

کجا می توانم فرم درخواست را تهیه کنم؟ چقدر هزینه دارد؟ می توانم آن را آنلاین هم درخواست دهم؟

فرم درخواست ویزا رایگان است. شما می توانید آن را بطور مستقیم ا ز روی وبسایت ما دریافت نمایید. لطفا دقت نمایید که انجام درخواست بصورت آنلاین امکان پذیر نیست.

فرم درخواست باید به چه زبانی تکمیل شود؟

نام و نام خانوادگی خود را طوری وارد نمایید که با حروف لاتین در گذرنامه شما درج شده است. لطفا در صورت امکان نام محل تولد خود را نیز تبدیل کنید. لطفا نام محل تولد را بطور کامل قید نمایید. سایر صفحات فرم را می توانید به زبان انگلیسی و یا آلمانی تکمیل نمایید.

در خصوص نکته شماره 23: کشور عضو به هنگام ورود به حوزه شنگن چه کشوری را باید قید کنم؟

لطفا کشوری را وارد نمایید که که نخستین ورود در آن انجام می پذیرد.

در خصوص نکته شماره 25: مدت زمان اقامت برنامه ریزی شده یا سفر عبوری / قید تعداد روزها چه باید قید کنم؟

در اینجا تعداد روزهایی را قید نمایید که قصد دارید در آلمان / حوزه شنگن اقامت داشته باشید. لطفا توجه داشته باشید که در پرسش های 29 و 30 در مورد (نخستین) «تاریخ ورود برنامه ریزی شده به حوزه شنگن» و (آخرین) «تاریخ خروج برنامه ریزی شده از حوزه شنگن»  از شما پرسش شده است.

تعداد روزها می تواند کمتر از تعداد روزها بین نخستین ورود و آخرین خروج باشد. به عنوان مثال: روادید با اعتبار یک ماهه و یک اقامت ده روزه. این به شما امکان استفاده انعطاف پذیراز روادید را می دهد. به عنوان مثال: ورود در تاریخ 5 اکتبر و خروج در تاریخ 4 نوامبر، اقامت 10 روز. با این روادید نمونه می توانید در مقطع زمانی بین دو تاریخ، حد اکثر ده روز، در آلمان اقامت داشته باشید، می توانید از روز 5 اکتبربه بعد وارد و باید تا قبل از روز 4 نوامبر کشور را ترک نمایید.

لطفا در این مورد، بیمه درمانی دارای اعتبار برای همان مقطع زمانی داشته باشید.

مجوز ورود برای کشور مقصد نهایی

این در روادیدهای نوع A (ترانزیت فرودگاهی) و C (سفر عبوری از حوزه شنگن) صدق می کند.

لطفا توجه داشته باشید که روادید ترانزیت آلمان را تنها هنگامی دریافت می کنید که بتوانید روادید کشور مقصد نهایی و کلیه کشورهایی که در راه آن کشور هستند را ارائه دهید.

این مورد در صورتی که دارای روادید ملی آلمان (D) به عنوان یکی از کشورهای عضو شنگن باشید صدق نمی کند زیرا این نوع روادید از تاریخ 05/04/2010 به شما حق اقامت 90 روزه در 6 ماه در حوزه شنگن را می دهد.

در خصوص نکته 29 و 30: تاریخ ورود برنامه ریزی شده. تاریخ خروج برنامه ریزی شده.  – در صورتیکه مجبور باشم چندین بار به جمهوری فدرال آلمان سفر کنم، باید اطلاعات پرواز نخستین ورود خود را اعلام کنم؟

در شماره 29 تاریخ نخستین ورود و در شماره 30 – تاریخ اولین خروج برنامه ریزی شده خود را ذکر نمایید. این تاریخ ها برابرند با حداقل مدت اعتبار روادید درخواستی. در صورتی که قصد دارید طی سال های بعد نیز به آلمان / منطقه شنگن سفر نمائید و می توانید ضرورت این امر را اثبات نمائید، لطفاً در شماره 25 تعداد سال های مورد نظر برای اعتبار روادید را وارد نمائید. بدین ترتیب، ممکن است در شماره های 29 و 30 بازه زمانی 01/05/2017 لغایت 10/05/2017 را وارد نمائید، زیرا قصد دارید در این بازه زمانی به آلمان سفر نمائید، در شماره 25 اما “2 سال” را وارد نمائید.

لطفا توجه داشته باشید که دعوتنامه و بیمه شما باید این مقطع زمانی را پوشش دهد. لطفا به پاسخ شماره 25 نیز توجه داشته باشید.

در خصوص نکته  شماره 31: اگر قصد داشته باشم از خواهرم دیدار کنم اما دعوتنامه رسمی را همسایه فرستاده باشد، باید چه آدرسی را قید کنم؟

لطفا همیشه آدرس فردی را ذکر کنید که براستی می خواهید دیدار کنید بدون در نظر گرفتن این که چه کسی دعوتنامه را داده باشد. در این مورد، آدرس خواهرتان را.

در خصوص نکته شماره 33: مخارج زندگی در طول مدت اقامت –  در صورتیکه میزبان، کلیه مخارج را بر عهده داشته باشد، چه باید بنویسم؟

تضمین تأمین مالی اقامت لطفا نام میزبان را اینجا درج کنید (گزینه «به بند 31 یا 32 مراجعه شود») را علامت بزنید.

مدارک خود را طبق جدیدترین چک لیست و برگه راهنمای مربوطه که در سایت اینترنتی سفارت موجود می باشد آماده کنید و مدارک را به ترتیب ذکر شده در چک لیست مرتب نمایید. توجه داشته باشید که درخواست های نامعتبر پذیرفته نمی شوند و می بایست وقت جدیدی گرفته شود. نقص مدرک درخواست باعث پرسش های بعدی و نیاز به تکمیل مدارک می گردد و در بسیاری موارد ممکن است باعث رد درخواست شود. آماده سازی دقیق مدارک باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های شما و سفارت می گردد.
لطفاً قبل از رفتن به باجه مربوطه، تمام مدارک را از داخل پوشه ها، فویل ها و زونکن ها در آورید. این امر بررسی مدارکتان را تسهیل و تسریع می نماید.

مدت زمان اخذ ویزا

از آن جا که سفارت آلمان محدودیت در دادن ویزا دارد و از طرفی تعداد مراجعه کننده ها هم زیاد است تعیین وقت چندین هفته و یا چندین ماه بسته به نوع ویزایی که می خواهید ممکن است متغیر باشد، بنابراین این نکته را مد نظر قرار بدهید. دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای آلمان باید تمام مدارکتان کامل  باشد در صورت ناقص بودن، نقص مدرک می خورید و درخواستتان رد می شود. اگر شخصی که خواستار ویزای آلمان است زیر۱۶  سال داشته باشد باید هم پدر و هم مادر او امضا کنند. البته اگر برگه راهنما سفارت را بخوانید به راحتی می توانید ببینید که چه مدارکی لازم است و نیاز دارید، حواستان باشد که قوانین زود به زود تغییر می کنند پس حتما خودتان را در این مورد به روز نگه دارید.

سؤالات متداول مربوط به مدارک، برگه های راهنما

از من مدارکی درخواست شده است که در برگه راهنما ذکر نشده اند. چطور ممکن است؟

سفارت در هر مورد به صورت مجزا و خاص تصمیم می گیرد. در برگه راهنما اما تنها می توان اطلاعات عمومی که شامل اکثر موارد می شود را ارائه نمود و نه تمام موارد ممکن. از این رو ممکن است، به عنوان مثال در مورد شما، مدرکی درخواست گردد که در برگه راهنما ذکر نشده است. در صورت نیاز به مدارک دیگر، با شما تماس خواهند گرفت و به شما اطلاع داده خواهد شد که مدارک تکمیلی مورد نیاز چه زمان و به چه صورت قابل ارائه هستند.

عکس گذرنامه باید دارای چه شرایطی باشد؟

 • عکس که ظرف شش ماه اخیر گرفته باشید؛
 • سایز عکس باید 45 x 35 میلی متر باشد؛
 • عکس شخص باید از روبرو و به گونه‌ایی گرفته شده باشد که چشم‌ها پوشیده نباشند؛
 • اگر عکس سیاه و سفید باشد، باید میزان نور و کُنتراست به اندازه کافی باشد.

گذرنامه باید دارای چه شرایطی باشد؟

آئین نامه ویزا از تاریخ 16/1/1389 (برابر با پنجم آوریل 2010) به جریان افتاده‌اند. بر اساس آیین‌نامه ویزا، شرایط ذیل بایستی برای گذرنامه صدق کنند:

 • اینکه پس از پایان سفر و خروج برنامه ریزی شده از منطقه حاکمیتی کشورهای عضو شنگن و یا درصورت وجود سفرهای متعدد، پس از آخرین سفر خروجی از منطقه حاکمیتی کشورهای عضو شنگن، هنوز حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد؛
 • اینکه حاوی حداقل دو صفحه خالی باشد؛

دریافت/ارسال گذرنامه

تاریخ مربوطه به تحویل ویزا

پس از پرداخت هزینه به صندوق، یک رسید که در آن تاریخ مراجعه جهت دریافت ویزاتان ذکر شده، به همراه شماره بارکد شخصی‌تان به شما ارائه می‌شود. روی آن تاریخی که می توانید گذرنامه‌تان را تحویل بگیرید، درج شده است. لطفا توجه داشته باشید که از قبل برای تحویل گذرنامه‌تان، کسی با شما تماسی نخواهد گرفت. اگر گزینه‌ی ارسال از طریق DHL را انتخاب کرده باشید، دیگر لازم نیست برای تحویل گذرنامه به سفارت بیایید.

خودتان گذرنامه را تحویل خواهید گرفت یا وکیل شما؟

در صورتی که خودتان نمی توانید حضور پیدا کنید، می توانید جهت دریافت گذرنامه وکالت دهید. شخص مورد اعتماد شما باید جهت احراز هویت، گذرنامه خود و همچنین وکالتنامه حاوی امضای شما و نیز گذرنامه شما و برگه تحویل و شماره بارکد مربوطه را به همراه داشته باشد. در وکالتنامه، تاریخ سفر مورد نظر خود را نیز درج نمایید. خواهشمند است مدارک زیر را به شخص مورد اعتماد خود دهید:

 • وکالتنامه امضا شده شما جهت تحویل گذرنامه
 • گذرنامه شخص معتمد شما
 • گذرنامه درخواست کننده روادید
 • برگه رسید مدارک با شماره بارکد آن

در صورتی که حضور شخص شما الزامی باشد، به موقع به شما اطلاع داده خواهد شد.

باجه تحویل گذرنامه

تاریخ تحویل روی رسیدی که پس از پرداخت هزینه به صندوق دریافت کرده‌اید، درج شده است. در آن روز می توانید در هر ساعت از ساعات کاریِ باجه تحویل گذرنامه، به این باجه مراجعه نمایید. در آنجا بایستی رسید و شماره بارکد خود را ارائه دهید. آنگاه همکاران ما گذرنامه‌تان را به شما تحویل خواهند داد.

تحویل گذرنامه

تحویل گذرنامه به متقاضی و یا نماینده وی از در وسط سفارت روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8,00 الی 11,30 و 13,00 الی .15,00  در قبال ارائه اصل رسید صندوق صورت می گیرد.

رسیدگی به درخواست ویزای شنگن ١٤ روز به طول می انجامد. لذا خواهشمند است از مراجعه قبل از تاریخ تعیین شده خودداری فرمایید.

لطفاً توجه داشته باشید

لطفاً بلافاصله پس از دریافت، اطلاعات مندرج در روادید را کنترل نمائید. سفارت مسئولیتی در قبال تأخیر در سفر به دلیل اطلاعات ناقص و یا غلط در برچسب روادید نخواهد داشت. لطفاً توجه داشته باشید که در صورت کسب اطلاعات مربوطه در کنترل مرزی گذرنامه، امکان جلوگیری از ورود شما به آلمان، علی رغم داشتن روادید معتبر، وجود خواهد داشت.

محاسبه مدت اقامت مجاز در روادید اقامتی کوتاه مدت

تا چه زمانی روادید شنگن من اعتبار دارد؟

اعتبار روادید شما به عوامل زیر بستگی دارد

 • مدت درج شده (زمان اعتبار)
 • حداکثر تعداد روزهای مجاز برای اقامت (به طور مثال 30 روز)
 • تعداد مجاز ورود (یکبار، دو بار یا چند بار)

مثال: روادید شما برای مدت 01/04/2015 تا 31/07/2015 برای 30 روز و دو بار ورود صادر شده است. شما می توانید در این زمان حداکثر دو بار به محدوده شنگن سفر کنید و کلا تا 30 روز در آنجا اقامت داشته باشید. روز ورود و خروج شما نیز در محاسبه روزهای اقامت هر کدام به عنوان یک روز کامل حساب خواهند شد.

لطفا توجه داشته باشید که روادید شنگن با اعتبار یک سال و یا دو، سه یا چهار سال اجازه اقامت حداکثر 90 روز طی 180 روز در آلمان و یا کشور دیگر عضو شنگن را به شما می دهد. برای محاسبه مدت اقامت می توانید به وب سایت کمیسیون اروپا مراجعه نمایید.

چنانچه برای محاسبه مدت اقامت به مشکل برخوردید، لطفا به بخش روادید مربوطه و یا در آلمان به اداره امور خارجه محل اقامت خود مراجعه نمایید.

مهلت مازاد 15 روزه برای روادید شنگن

لطفا توجه داشته باشید که سفارت آلمان در تهران، روادیدهای شنگن را معمولاً طبق ماده 24 بند 1 آئین نامه روادید با 15 روز مهلت مازاد صادر می کند. این مهلت، مدت اعتبار روادید (در سطر دوم برچسب روادید:( “gültig vom … bis …”) را افزایش می دهد، اما نه طول مدت اقامت مجاز (سطر سوم، سمت راست برچسب روادید).

لطفا توجه داشته باشید که مدت اقامت شما در منطقه شنگن از طول مدت اقامت درج شده در برچسب روادید بیشتر نشود. همچنین تقاضا می گردد، برای درخواست روادید جهت یک بار ورود و یا جهت اقامت کوتاه مدت در طول زمان اعتبار روادید با ورود مکرر (روادید یک ساله یا چند ساله)، بیمه درمانی مسافرتی با مهلت مازاد 15 روزه تهیه نمائید.

نکته مهم در خصوص استفاده از روادید شنگن

آیا می توانم با روادید شنگن آلمان به کشورهای دیگر عضو شنگن و با روادید شنگن یکی دیگر از کشورهای عضو شنگن به آلمان سفر کنم؟

در این ارتباط سفارت به مورد ذیل اشاره می نماید: با روادید “کشورهای شنگن” می توان به هر کشور عضو شنگن سفر نمود.
بدین ترتیب می توان به عنوان مثال از روادید شنگن لهستان برای سفر به آلمان نیز استفاده نمود.
مهم: اولویت استفاده از روادید صادره می بایست برای سفر به کشوری باشد که روادید مربوطه از سفارت آن دریافت شده است.
در طول مدت اقامت در منطقه شنگن و یا ورود به منطقه شنگن، ممکن است این امر به روال معمول کنترل گردد.
مسافر می بایست بتواند بطور موجه و قابل قبول اعلام نماید که هدف از درخواست روادید چه بوده است و دلیل حضور فعلی وی در منطقه شنگن چه می باشد.

قوانین سفارت

الف. هدف سفر در ارتباط با روادید شنگن

سفارت طبق ماده 21بند 3 آئین نامه روادید، توجیه منطقی هدف سفر را بر اساس مدارک ارائه شده از سوی شما بررسی می نماید. این بررسی با توجه به هدف سفر، شامل موارد ذیل می شود:

 1. وجود و اصالت دعوتنامه (در صورت بازدید از نمایشگاه:بلیت ورودی)
 2. انطباق اعتبار روادید مورد درخواست با اعتبار دعوتنامه (در صورت بازدید ازنمایشگاه:طول مدت نمایشگاه)
 3. استفاده از روادیدهای پیشین به دعوت همین میزبان
 4. مدارک مرتبط با نوع رابطه کاری
 5. ضرورت درمان پزشکی
 6. وجود رابطه کاری و قراردادکاری با مؤسسه ای که این سفر به مأموریت ازجانب آن صورت می گیرد ممکن است موارد دیگری نیز لحاظ گردد. در برگه های راهنما، فهرستی از مدارکی موجود است که می توانید به کمک آنها هدف سفر خود را تأیید نمایید.

ب. قصد بازگشت به ایران

بر اساس ماده 21 بند 1 آئین نامه روادید، تنها در صورتی اجازه صدور روادید شنگن وجود دارد که سفارت از خروج به موقع متقاضی از منطقه شنگن قبل از پایان اعتبار روادید،اطمینان حاصل نماید. در این راستا سفارت اقدام به تهیه ارزیابی بازگشت می کند که عوامل ذیل در آن نقش دارند:

 1. وابستگی خانوادگی در ایران (همسر، کودکان زیر سن قانونی، قیمومت و …)
 2. وابستگی شغلی (وجود رابطه کاری و داشتن قرارداد کار)
 3. وابستگی اقتصادی (سایر درآمدهای ثابت، به عنوان مثال از طریق دریافت اجاره و یا داشتن ملک)
 4. رعایت مقررات استفاده از روادید شنگن در سفرهای پیشین
 5. تغییرات شرایط زندگی از زمان دریافت آخرین روادید شنگن

سفارت یادآور می گردد که ممکن است موارد دیگری نیز در این ارزیابی لحاظ گردند

ج. بیمه مسافرتی

لطفا توجه کنید که روادید شنگن فقط زمانی صادر خواهد شد که وجود بیمه مسافرتی کامل اثبات شودبیمه مسافرتی باید بر اساس موارد زیر باشد:

1-بیمه مسافرتی (بیمه فردی و یا گروهی) می تواند از طرف متقاضی در کشور محل سکونت، چنانچه میسر نبود، به جای آن در هر کشور دیگری و یا توسط میزبان در کشور مقصد تهیه گردد.

2-پوشش هزینه بازگشت در موارد بیماری و یا فوت˛ هزینه های درمان در موارد اضطراری و یا بستری شدن اضطراری در بیمارستان در حین اقامت در کشورهای عضو.

3-حداقل  پوشش هزینه در زمان خسارت باید 30.000 یورو باشد و امکان دریافت مطالبات از این بیمه میسر باشد˛ به طور مثال وجود یک دفتر بیمه در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس و یا لیختن اشتاین.

تمامی بیمه ها از آلمان تحت شرایط زیر قابل قبول می باشند:

4-سهم پرداخت بیمه شده فرانشیز حداکثر 150 یورو

5-معتبر در تمامی کشورهای عضو و برای کل مدت پیش بینی شده اقامت یا مسافرت متقاضی

برای درخواست روادید یکبار ورود لطفا متناسب با زمان اقامت خود را بیمه کنید. اقامت از زمان رسیدن شما به آلمان آغاز می گردد.
برای درخواست روادید چند بار ورود، یک ساله و یا چند ساله داشتن بیمه مسافرتی معتبر برای سفر اول کفایت می کند. برای هر بار اقامت بعدی در محدوده شنگن باید متقاضی خود را بیمه کند. مدرک بیمه را در زمان ورود به آلمان همراه داشته و به بازرسان مرز نشان داده شود.
موارد سفر به منظور شرکت در مراسم ورزشی در آلمان را به بیمه گذار خود صریحا اعلام کنید تا شما در صورت آسیب دیدگی های ورزشی نیز متقابلا بیمه باشید.

قبل از صدور روادید در هر مورد بر اساس ماده 21 بند 3 بخش و آئین نامه روادید استعلام از بانک اطلاعات مرکزی اتباع خارجی (AZR) و سامانه اطلاعات شنگن  (SIS)گرفته می شود. در این سامانه ها اطلاعات مربوط به خارجیانی را که در زمان اقامتشان در آلمان یا محدوده شنگن جرمی مرتکب شده باشند، ثبت می گردد. چنانچه برای متقاضی در (AZR, SIS) محدودیت ورود ثبت شده باشد، درخواست روادید معمولاً رد خواهد شد.

استفاده از روادید طبق مقررات (عدم تجاوز از مدت قانونی اقامت )

ارائه اعتراض و شکایت حقوقی

اطلاعات ذیل برای شما مهم خواهد بود چنانچه:

 • درخواست روادید شما رد شده باشد.
 • شما با این تصمیم موافق نباشید.
 • همچنان مایل به صدور روادید مورد درخواست خود باشید.

این صفحه حاوی اطلاعات کامل درباره روند ارائه اعتراض می باشد. به سوالات فراتر از این موارد پاسخ داده نخواهد شد.

شما می توانید از بخش روادید، رسیدگی مجدد به درخواست روادید خود را تقاضا نمایید. توضیحات در مورد برگه ابلاغیه رد درخواست روادید دریافتی را می توانید در ابلاغیه رد درخواست صدور روادید ملاحظه فرمایید.

به این امر، اعتراض (Remonstration) گفته می شود. در عین حال، شما این امکان را دارید که برعلیه این رد درخواست روادید خود شکایت حقوقی نمایید تا این مسئله توسط دادگاه بررسی گردد. اعتراض و شکایت حقوقی دو مقوله جدا از هم هستند. چنانچه تصمیم گرفتید که اول اعتراض نمایید و سفارت بر تصمیم خود مبنی بر رد درخواست روادید باقی بماند، در آن صورت یک ابلاغیه رد اعتراض دریافت خواهید نمود که به طور کامل دلایل رد درخواست در آن ذکر شده است و شما می توانید برعلیه آن نیز شکایت حقوقی نمایید. درذیل، هر دو روش با جزئیات توضیح داده شده است.

الف) اعتراض

فرآیند اعتراض به شما این امکان را می دهد تا در مورد رد درخواست روادید خود به طور کتبی موضع گیری نمایید. شما این امکان را دارید که اسناد و اطلاعاتی را ارائه دهید که دلایل رد درخواست روادید را باطل می نماید. درخواست روادید شما توسط یک همکار دیگر به غیر از کسی که در ابتدا در مورد درخواست روادید شما تصمیم گرفته است، بررسی خواهد شد.

 مهلت
چنانچه ابلاغیه رد درخواست حاوی تذکر حقوقی باشد (معمولا فقط برای ویزای شنگن)، مهلت ارسال اعتراض یک ماه پس از ابلاغ برگه رد درخواست روادید می باشد.

به طور مثال: شما در تاریخ 10 می، گذرنامه خود را همراه ابلاغیه و تذکر حقوقی مربوطه دریافت می کنید. مهلت ارائه اعتراض از تاریخ 11 می  شروع شده و  حداکثر تا 10 ژوئن باید به سفارت آلمان ارائه گردد. اعتراضی که بعد از مهلت تعیین شده دریافت گردد، قابل پذیرش نمی باشد.چنانچه ابلاغیه رد درخواست روادید حاوی هیچگونه تذکر حقوقی نباشد (معمولا سایر انواع روادید، مانند پیوست به خانواده، تحصیل، اشتغال و غیره)، مهلت ارائه اعتراض یک سال پس از دریافت ابلاغیه رد درخواست روادید می باشد. برای مثال شما در تاریخ 10 می، گذرنامه خود را به همراه ابلاغیه رد درخواست که حاوی تذکر حقوقی نمی باشد،  دریافت می کنید. مهلت ارائه اعتراض از 11 می شروع گردیده و درخواست اعتراض شما باید حداکثر تا تاریخ 10 می سال آینده به سفارت ارائه گردد. در غیر این صورت، مهلت اعتراض شما گذشته و قابل پذیرش نمی باشد.

 فرم
اعتراض شما باید به صورت دستی و توسط خودتان امضا شود.  سند امضا شده در کامپیوتر کافی نیست! در صورت ارسال اعتراض از طریق ایمیل، این اعتراض می بایست به صورت دستی و توسط خودتان امضا شده و تصویر اسکن شده آن ضمیمه ایمیل گردد.

شما همچنین می توانید شخص دیگری را از طرف خود برای ارائه و پیگیری اعتراض مشخص نمایید. لطفا اعتراض خود را به همراه وکالتنامه ای که توسط شما به صورت دستی امضا شده است ارائه نمایید.  فرم وکالتنامه در اینجا موجود می باشد.

لطفا توجه داشته باشید: با توجه به مقررات حفاظت از داده ها، اطلاعات فقط به متقاضی یا وکیل وی ارائه می گردند.

متن اعتراض و نیز در صورت لزوم وکالتنامه باید به زبان آلمانی نوشته شده باشد.

لطفا نامه اعتراض توسط شما و یا وکیل شما به صورت امضا شده توسط پست ارسال گردد به آدرس سفارت آلمان در تهران و یا به صورت اسکن از طریق ایمیل به visainfo@tehe.diplo.de و یا شخصا نزد سفارت تحویل داده شود.

جهت نوشتن اعتراض،  سپردن این امر به آژانس مسافرتی و یا یک شرکت تجاری مورد نیاز نمی باشد.

 متن اعتراض

لطفا در اعتراض خود  کد شش رقمی بارکد که در ابلاغیه رد درخواست روادید درج شده است را به همراه شماره گذرنامه، نام کامل و آدرس ایمیل خود ذکر کرده تا سفارت بتواند درخواست شما را شناسایی و پیگیری نماید.

شما باید در نامه خود توضیح دهید که مایل به بررسی مجدد درخواست روادید خود هستید. شما می بایست  در اعتراض خود تمام مواردی را که به نفع شما می باشد توضیح داده و به صورت کامل اثبات نمایید که به چه جهت از نظر شما دلایل رد درخواست روادید درست نمی باشد.

لطفا توجه داشته باشید که هر یک از اظهارات شما می بایست مستند به اسناد مربوطه (به همراه ترجمه به زبان آلمانی یا انگلیسی) باشد.

لطفا مدارکی را که هنگام درخواست روادید ارائه نموده اید، مجددا ارسال نمایید.

مهم: ارسال تمام مدارک مورد نیاز لزوما منجر به تصمیم مثبت و صدور روادید برای شما نمی شود.بلکه تنها در این صورت امکان بررسی و ارزیابی کامل و دقیق پرونده شما وجود خواهد داشت.

سفارت در وهله اول نیازی به گذرنامه شما ندارد. از این رو لازم نیست که گذرنامه خود را به همراه نامه اعتراض ارسال نمایید.

 روند رسیدگی

پس از دریافت به موقع اعتراض شما با فرمت صحیح، سفارت با درنظرگرفتن دلایل ذکر شده و تمامی مدارک ارسالی، درخواست روادید شما را مجددا بررسی می نماید.  به ویژه در خصوص روادید ملی، موجه بودن دلیل سفر شما با دقت بیشتری بررسی خواهد شد.
پس از اتمام بررسی، تصمیم گیری خواهد شد. این بررسی می تواند تا سه ماه  به طول بیانجامد. تقاضا می شود که در طی این دوره از سوال کردن در خصوص وضعیت پرونده  خودداری گردد.

چنانچه سفارت در روند رسیدگی اعتراض به این نتیجه برسد که روادید صادر نگردد، شما یک ابلاغیه جدید دریافت خواهید کرد. ابلاغیه رد  اعتراض به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد. ابلاغیه شامل دلایل کامل و تذکر حقوقی می باشد.

ب) شکایت حقوقی

پس از دریافت ابلاغیه (برگه رد درخواست روادید یا برگه رد اعتراض)، راه شکایت برای شما در دادگاه اداری برلین باز می باشد. تذکر حقوی مربوطه در ابلاغیه ذکر شده است.  دادگاه بررسی می کند که آیا شما محق به دریافت روادید می باشید و آیا این رد درخواست، حقوق شما را نقض می کند یا خیر.

مهلت

چنانچه اولین ابلاغیه رد درخواست روادید شما یا ابلاغیه رد اعتراض حاوی تذکر حقوقی باشد، مهلت ارائه شکایت یک ماه پس از ابلاغ می باشد. به منظور محاسبه مهلت می توانید برای نمونه به مثال بالا در بخش اعتراض مراجعه نمایید.
چنانچه ابلاغیه رد درخواست روادید شما حاوی تذکر حقوقی نباشد، مهلت شکایت حقوقی یک سال پس از ابلاغ برگه رد درخواست روادید خواهد بود.

روش رسیدگی به پرونده

بنا به توضیحات دادگاه اداری برلین در فوریه 2017، مدت زمان متوسط جهت رسیدگی به شکایات حقوقی در خصوص روادید حدود 8 ماه است.

پرسش های متداول تجدید نظر

درخواست من رد شده است. کسی که از آلمان از من دعوت کرده است چه کاری می تواند بکند؟

شخص دعوت کننده می تواند یک متن حمایتی بنویسد و برای شما ارسال نماید و شما این نامه را به اعتراض خود ضمیمه نمائید. البته این شخص نمی تواند خودش جهت اطلاع از دلایل رد درخواست با سفارت ارتباط برقرار نماید. در صورتی که میزبان شما در آلمان قصد دارد این کار را برای شما انجام دهد، نیاز به وکالت کتبی از طرف شما دارد، که می بایست آن را ضمیمه اعتراض کند و به سفارت ارسال نماید. این وکالت فرم و ساختار خاصی ندارد. تنها می بایست حاوی مشخصات  فرد متقاضی باشد، درخواست روادید مربوطه را دقیق مشخص کند و توسط خود شخص متقاضی امضا شده باشد. این وکالتنامه می بایست به زبان آلمانی تهیه شده باشد.

دوستانم به من گفته اند که به هرحال ویزای شنگن از سفارت آلمان نخواهم گرفت، زیرا تمام درخواست ها رد می شوند. آیا این صحت دارد؟

بدیهی است که صحت ندارد. هر درخواست روادیدی بر اساس مقررات قانونی بررسی و درباره آن تصمیم گیری می شود. در عمل 85 الی 90% روادیدهای درخواستی صادر می شوند.

درخواست من رد شده است اما هزینه روادید را نمی توانم بازپس گیرم؟ چرا؟

این مبلغ مربوط است به هزینه امور اداری بررسی درخواست روادید و ارتباطی به تصمیم و نتیجه نهایی ندارد.

آدرس و مشخصات سفارت آلمان

برای اینکه بتوانید به آلمان سفر کنید اول از همه باید ویزای این کشور را داشته باشید.

آدرس: سفارت کشور آلمان در تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۲۰-۳۲۴ قرار دارد.

سایت:www.teheran.diplo.de 

تلفن تماس سفارت: ۳۹۹۹۰۰۰۰

صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵

شماره فکس: ۳۹۹۹۱۸۶۰

ساعات کاری: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه

بخش حقوقی و کنسولی سفارت

در صورتی که آلمانی ها در کشورهایی خارج از آلمان باشند و بخواهند با آلمان در ارتباط باشند باید از طریق بخش کنسولی اقدام کنند و در واقع این بخش مانند پلی ارتباطی بین آلمان و این افراد در خارج از آلمان است. در این بخش خدمات گوناگونی ارائه می شود.

ساعات کاری باجه ها

ساعت کاری بخش حقوقی کنسولی: ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰

ساعت کاری تحویل مدرک تحصیلی برای تایید: ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰

ساعت کاری دریافت مدارک: ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ که البته در ماه های ژوئیه تا اوت این زمان تغییر می کند و بین ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۳۰ می شود.

ساعت دریافت گذرنامه: ۱۰:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰

ساعت کاری دریافت تایید مدارک: این دفتر در سفارت آلمان روزهای یکشنبه تا پنجشنبه در ساعت های ۷:۰۰ صبح تا ۱۴:۳۰ بعدازظهر به همه ی مراجعان خدمات ارائه می کند و در ضمن نیازی به گرفتن وقت قبلی هم نیست.

فرآیند روادید برای متقاضیان زیر 18 سال

1. روند درخواست

برای هر یک از فرزندان باید یک درخواست جداگانه پر شود که توسط افراد دارای حق حضانت ( در حالت معمول، والدین) امضاء شود.

در مورد همه فرزندانی که 12 سال تمام دارند، هنگام تحویل درخواست، اثر انگشت آن ها گرفته خواهد شد. لطفا دقت داشته باشید که فرزندان زیر 12 سال نیز به هنگام درخواست روادید باید شخصا حضور داشته باشند.
موافقتنامه  تمامی افرادی که دارای حق حضانت هستند  (که بیش از 6 ماه از آن نگذشته باشد، اصل و رونوشت) الزامی است.

2. گذرنامه

برای هر فرزند، داشتن یک مدرک شناسایی الزامی است. گذرنامه هایی که توسط والدین امضاء شده باشند قابل قبول نیستند – در مورد کودکانی که هنوز نمی توانند بنویسند، گذرنامه بدون امضاء نیز کافی است.

3. موافقتنامه فرد/ افراد دارای حق حضانت

درخواست روادید برای فرزندان زیر 18 سال تنها می تواند همراه با یک موافقتنامه کتبی تمامی  افراد دارای حق حضانت (در اغلب موارد، والدین)، انجام شود.
موافقتنامه باید شامل این محتوا باشد که افراد دارای حق حضانت، با خروج فرزند، موافق هستند. بطور معمول در موافقتنامه همچنین ذکر می شود به چه مقصودی (به عنوان مثال: کلاس زبان یا دیدار بستگان یا سفر توریستی) این موافقتنامه تنظیم شده است
بدیهی است که این موافقتنامه برای حفظ حقوق افراد دارای حق حضانت، باید از نظر زمانی با سفر مورد درخواست مطابقت داشته باشد. به همین علت، سفارت، موافقت نامه هایی را که قدیمی تر از 6 ماه باشند، نمی پذیرد. موافقتنامه باید همراه با ترجمه رسمی تایید شده ارائه گردد.

4. موارد خاص

 • تا هنگامی که فرد/ افراد دارای حق هضانت، مقیم ایران نباشند، باید موافقتنامه را نزد یکی از محل های نام برده ذیل تحویل دهند.

-یک نمایندگی ایران در خارج از کشور یا

-یک اداره آلمانی یا

-یک نمایندگی آلمان در خارج از کشور آلمان یایک دفتر ثبت اسناد رسمی خارج از آلمان و مورد تایید آلمان

 • در صورتیکه یکی از افراد دارای حق حضانت، فوت شده باشد، گواهی فوت، به همراه ترجمه تایید شده آن
 • در صورتیکه حق هضانت به یکی از طرفین منتقل شده باشد، حکم دادگاه مسئول به همراه ترجمه رسمی تایید شده آن
 • مدارک دیگری، قابل پذیرش نیستند. همه مدارک باید بصورت اصل و کپی، ارائه داده شوند.
 • سفارت (برای در نظر گرفتن منافع و رفاه کودک) برای خود این حق را محفوظ می دارد که هرزمان لازم بداند، مدارک دیگری را نیز درخواست نماید.

خطر کلاهبرداری

افرادی که خارج از محدوده سفارت شما را خطاب می کنند و در ازای پول، وعده تسهیل کردن مراحل درخواست روادید را به شما می دهند، پرسنل سفارت نیستند و به هیچ عنوان ارتباطی با سفارت ندارند. سفارت، همچنین شما را از گرفتن وقت مصاحبه از طریق آژانس های مسافرتی و «آژانس های تهیه ویزا» جدا بر حذر می دارد. رزرو وقت مصاحبه بوسیله شخص شما و بطور رایگان از طریق وبسایت سفارت امکان پذیر می باشد. مشاوره حرفه ای و رایگان در خصوص سوال های مربوط به روادید را از طریق آدرس ایمیل visa-info@tehe.diplo.de، بوسیله  اینترنت  به آدرس http://www.teheran.diplo.de) VISA) و یا تلفن 1213- 3999- 021 دریافت کنید.

دریافت کمک از شخص ثالث جهت ارایه درخواست

گرفتن کمک برای ارایه درخواست روادید ممنوع نمی باشد.اما توجه داشته باشید که در هر صورت شما مسئول صحیح و کامل بودن مدارکتان می باشید. لطفاً توجه داشته باشید که هر آژانسی معتبر نمی باشد. در برخی موارد، مدارک جعلی به متقاضیان ارایه می گردد. این امر قطعاً باعث رد درخواست خواهد شد.

بخش روادید با آژانس های خارج سفارت همکاری نمی نماید. مشاوران خارج از سفارت نقشی در تصمیم گیری در خصوص درخواست روادید شما ندارند.

روند ارایه درخواست نزد سفارت ما به گونه ای طراحی شده است که هر متقاضی بتواند از گرفتن وقت سفارت تا تحویل گرفتن گذرنامه را خودش انجام دهد. به این منظور غیر از هزینه  روادید و در صورت نیاز هزینه ارسال پستی، هیچ هزینه دیگری وجود ندارد.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه 09126888665 تماس بگیرید.

آژانس اسمان پر ستاره مجری مستقیم در خصوص بلیط آلمان، ویزای آلمان، تور آلمان و تور اروپا 02122887100

مدارک سفارت آلمان

به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]