ویزای شنگن

ویزای شنگن

با داشتن لیبل ویزای شنگن در پاسپورت خود می توانید به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

که عبارتند از:

دانمارک، سوئد، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایتالیا، اسپانیا، ایسلند، لتونی، لوکزامبورگ، لیتوانی، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوانی، چک، آلمان، مجارستان، اتریش، بلژیک  ورود شما به حوزه شینگن باید از کشوری باشد که از آن ویزا شینگن دریافت کردید.

برای مثال اگر شما ویزای خود را از کشور فرانسه دریافت کنید، ورودتان باید به این کشور باشد و پس از آن آزادانه در مدت ویزای خود می توانید به کل کشورهای دیگر حوزه شینگن سفر کنید.

همه ما می دانیم که انگلیس جزو کشورهای پیمان شینگن نیست و برای سفر به آن باید ویزای خود این کشور را دریافت کرد.

تماس با شماره 22887100 داخلی 107

مدت زمان اخذ ویزا توریستی

 • برای بار اول قاعدتا به شما ویزای شینگن ۱۴ روزه تعلق می گیرد.
 • سعی کنید به هیچ عنوان بیشتر از موعد ویزا در کشور مقصد نمانید زیرا برای درخواست بعدی با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.
 • اگر قصد دارید با دعوت نامه ویزای شینگن اخذ کنید، سعی کنید از شخص با موقعیت اجتماعی خوب و یا شرکتی معتبر دعوت نامه دریافت کنید زیرا این در موفقیت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

شرایط اصلی و مدارک ویزای شنگن

1.  اصل گذر نامه با حداقل 6 ماه اعتبار همراه
2. قطعه عکس در انداز6*4 رنگی ، تمام رخ ، با زمینه سفید و بدون روتوش
3. اصل شناسنامه به همراه یک سری کپی (کلیه مدارک در صورت نیاز ترجمه شود)
4. اصل سند مالكيت به همراه یک سری کپی (در صورت نیاز)

5. گواهي تمکن مالی صادره ازاموربین الملل بانک،همراه با پرینت 3ماه آخرسفربرای دارندگان حساب های جاری. کپی ازقراردادهای سپرده کوتاه مدت یا بلندمدت برای دارندگان حساب های سپرده (حداقل مانده حساب40میلیون)

هرآنچه که درباره تقسیم بندی انواع ویزا باید بدانید

یکی از مواردی که اکثرا ذهن ما مسافرهای ایرانی را درگیر خودش می کند، گرفتن ویزا برای مسافرتمان است. حق هم داریم نگران باشیم، چون بسیاری از کشورها به دلایل مختلف سیاسی و همچنین رفتار مسافرهای ایرانی، سختگیری های زیادی برای ویزا دادن به ایرانی ها دارند. اما این دلیل نمی شود که قید سفر کردن را بزنیم! جواب نه شنیدن خوشایند نیست ولی به هر حال این هم بخشی از پروسه ویزا است. باید تا جایی که می توانیم اطلاعاتمان را برای افزایش شانس دریافت ویزا بالا ببریم. دریافت ویزا شرط لازم برای مسافرت به کشور مقصد هست ولی تصمیم نهایی برای اجازه ورود به کشور توسط ماموران مرزبانی و در مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی گرفته خواهد شد. اکثر ما با ویزای کوتاه مدت توریستی یک بار ورود سر و کار داریم. در ادامه به انواع تقسیم بندی هایی که برای ویزا انجام می شود اشاره خواهیم کرد.

تقسیم بندی ویزا از نظر هدف سفر

 • ویزای توریستی: از اسمش مشخص است که برای کسی صادر می شود که هدفش گردشگری باشد.
 • ویزای ملاقات دوستان و اقوام: برای اکثر کشورها نوع ویزای صادر شده برای این هدف مشابه مورد قبلی هست فقط مدارکی که به سفارت ارائه می کنید قدری متفاوت است و شانس گرفتن ویزا هم بیشتر خواهد بود.
 • ویزای درمان: برای معالجه و درمان در کشور مقصد
 • ویزای تجاری: برای انجام تجارت در کشور مقصد
 • ویزای عبوری یا ترانزیت: مدتش خیلی کم است و برای عبور از یک کشور برای رسیدن به کشور ثالث است.
 • ویزای کار و تعطیلات (work & holidays visa): به شما اجازه می دهد تا در ضمن گردش در کشور مقصد بطور محدود کار هم بکنید. کشور استرالیا تا چند سال پیش این ویزا را برای ایرانی ها صادر می کرد ولی فعلا انجام نمی دهد.

انواع دیگر ویزاها نظیر ویزای دانشجویی، ویزای مهاجرتی و … در دسته ویزاهای بلند مدت هستند.

انواع ویزا از نظر دفعات اجازه ورود به کشور

 • ویزای یک بار ورود یا سینگل (Single visa): بعد از یکبار ورود و خروج اتوماتیک اعتبارش از بین می رود حتی اگر از نظر تاریخ و مدت هنوز اعتبار داشته باشد.
 • ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): به شما اجازه می دهد در مدتی که ویزای شما اعتبار دارد دو بار وارد کشور مقصد بشوید.
 • ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple visa): تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ و مدت اعتبار دارد شما می توانید به دفعات نامحدود به اون کشور سفر کنید و یا از آن خارج بشوید.
 • ویزای صفربار ورود! نوعی خاصی از ویزای ترانزیت، ویزای ترانزیت فرودگاهی است. بعضی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در فرودگاه یک کشور هم درخواست ویزا می کنند. با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگاه حتی برای چند دقیقه را هم ندارید و در حقیقت این ویزا مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی است. اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا چنین قانونی برای دارندگان پاسپورت ایرانی دارند.

بازه زمانی که ویزای شما اعتبار دارد و تعداد روزی که شما اجازه حضور در یک کشور را دارید به ویزا برمی گردد. ممکن است اعتبار ویزای شما دو ماه باشد ولی مدت اقامت را ۱۵ روز انتخاب کرده باشید، بنابراین بعد از ۱۵ روز حضور در کشور مقصد، حتی اگر تاریخ آن هنوز معتبر باشد، ویزای شما خود به خود باطل می شود.

ویزای بلند مدت مولتی شینگن چه مزایایی دارد و برای کدام افراد مناسب است؟

ویزای بلند مدت مولتی به چند دلیل برای افرادی که مکرر به محدوده شینگن رفت و آمد دارند بسیار کارآمد است. مثلا ویزای مولتی اعتبار پاسپورت را بالا می برد، افرادی که مرتب به محدوده شنگن آمد و شد دارند هر بار هزینه های زیادی بابت ترجمه و تکمیل مدارک خواهند داشت که با دارا بودن ویزای مولتی بلند مدت این هزینه ها را یک مرتبه پرداخت می نمایند. نکته مثبت دیگر ویزای مولتی بلند مدت برای افرادیست که قصد اقامت شنگن را دارند و با ورود و خروج بالا قادر به رسیدگی به امور مربوط به اقامت نخواهند بود و با ویزای مولتیپل می توانند مدت بیشتری را صرف اخذ اقامت کشور مورد نظر خود کنند. ویزای شینگن بلند مدت و یا همان ویزای نوع C شینگن برای آن دسته از افرادی که مرتب در بین کشورهای اروپایی و حوضه شنگن رفت و آمد دارند بسیار مناسب است که دلایل اصلی آن عبارتند از:

 1. هر بار ورود و خروج به محدوده شنگن و کلا سفرهای خارجی نیازمند ترجمه متون و ایجاد پرونده و مدارک مورد نیاز است که خود شامل هزینه های زیادیست و نیز هر بار باید برای دریافت وقت سفارت مدت ها در انتظار بنشیند که در این بین برخی اوقات به دلیل شرایط روز کشور مورد نظر اصلا ممکن است از سفارت مربوطه رد ویزا شده و کار با تأخیر مواجه شود.
 2. بعضی از افراد قصد مهاجرت به اروپا را دارند که به ناچار برای انجام این امور باید مرتب در حال رفت و آمد در این مسیر باشند که با داشتن ویزای بلند مدت شنگن دیگر وقتی را برای انجام امور مربوط به گرفتن ویزای مجدد تلف نمی کنند و تمرکز اصلی خود را برای گرفتن اقامت صرف می نمایند.
 3. شاید این نکته را ندانید که با داشتن ویزای بلند مدت شینگن روند دریافت ویزای کشورهای دیگر برایتان بسیار آسان تر خواهد شد و این نوع ویزا را برای افزایش اعتبار پاسپورتشان به کار می گیرند.

اعتبار ۴ ساله ویزای مولتیپل به این خاطر است که گذرنامه های افراد ایرانی به طور معمول تا ۵ سال اعتبار دارند.

البته باید بدانید هیچ تضمینی برای اخذ ویزای کانادا وجود ندارد و در نهایت این افسر مهاجرت کانادا است که تصمیم می گیرد برچسب ویزا را برای شخص بزند یا نه.

انواع و اسامی ویزا شنگن

 • ویزای نوع A: ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.
 • ویزای نوع B: ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.
 • ویزای نوع C: ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.
 • ویزای نوع D: ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید.

نحوه اقدام کردن

دو روش برای درخواست ویزا وجود دارد:

 • مراجعه مستقیم به سفارت، پر کردن فرم های ویزا و درخواست ویزا
 • انجام مراحل درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه

ویزای اکثر کشورها را می شود از هر دو روش اول و دوم انجام داد. معدود کشورهایی مثل سنگاپور و امارات هستند که فقط از روش دوم می توان اقدام کرد. بعضی از کشورها مثل چین و روسیه هم مراجعه مستقیم به سفارت به قدری دردسر دارد که نهایتا به نظر می رسد مراجعه به آژانس در زمان و هزینه می تواند صرفه جویی کند.

تعداد محدودی کشور هم هستند که کلیه مراحل درخواست ویزا فقط آنلاین هست. ویزای کشورهای استرالیا و نیوزلند به این صورت است. ویزای استرالیا یک نکته جالب دیگر هم دارد و اینکه هیچ برچسبی توی پاسپورت شما زده نمی شود. ویزای استرالیا یک فایل پی دی اف هست که به شما ایمیل می شود.

مدارک مشترک همه ویزاها

 1. پاسپورتی که تاریخ انقضاش حداقل سه ماه بعد از پایان سفرتان باشد (بعضی کشورها ۶ ماه).
 2. پر کردن فرم ویزا بصورت کاغذی یا آنلاین یا هر دو. در این فرم سوالاتی راجع به شخص سفر کننده و هدفش از سفر پرسیده می شود.
 3. مدارکی که نشان دهد شما در کشور محل سکونتتان شغل دارید و یا دانشجو هستید. این مدرک بسیار مهم است چراکه می تواند دلیل اصلی شما برای بازگشت به کشورتان باشد. البته اگر بازنشسته باشید هم مدارک بازنشتگیتان را ارائه می کنید.
 4. مدارک نشان دهنده توانایی مالی مثل حساب بانکی، سند ملکی، اوراق سهام و … .
 5. عکس
 6. رزرو پرواز رفت و برگشت
 7. دعوتنامه از شخص یا شرکت در کشور مقصد و یا رزرو هتل برای مدت اقامت
 8. بیمه مسافرتی

توجه : در صورتی که بیشتر از میزان مجاز در یک کشور بمانید، موقع خروج از کشور در ازای روزهایی که بیشتر اقامت داشته اید، ملزم به پرداخت جریمه خواهید شد و احتمالا تا یک زمان مشخص اجازه سفر به آن کشور را نخواهید داشت.

مدارک ویزا شنگن

لینک های مرتبط:

مدارک ویزا شنگن

ویزا یکبار تردد | مولتی

راهنمای کامل دریافت ویزای شنگن