آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

صربستان


صربستان

همه چیز درباره صربستان

Republic of Serbia| Република Србиј:

     جمهوری صربستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست که پایتخت آن بلگراد است و تا سال 2006 کشور صربستان مونته‌نگرو خوانده می‌شد. این کشور از شمال با مجارستان، از شرق با رومانی و بلغارستان، از غرب با مونته‌نگرو، کرواسی و بوسنی و هرزگوین و از جنوب با آلبانی و مقدونیه همسایه است.

     مردمان این بخش از جهان از نژاد اسلاو بودند. اینان در این گوشه اروپا نشستند و پس از چندی فرمانروایی تزارهای صربستان را ساختند. عثمانیان در حمله به اروپا واپسین تزار صرب را کشتند و آنگاه تا زمان چیرگی امپراتوری اتریش-مجار این سرزمین در چنگ آنان بود. تنها پس از جنگ جهانی یکم بود این سرزمین با رژیم پادشاهی اعلام استقلال کرد ولی در سال‌های جنگ جهانی دوم به دست آلمان‌ها افتاد. پس از جنگ نیز به بلوک شرق پیوست و با سرزمین‌های بوسنی و هرزگوین، کرواسی، کوزوو، مقدونیه،اسلوونی و مونته‌نگرو فدراسیون یوگسلاوی را ساختند که پس از فروپاشی شوروی و بلوک شرق از هم پاشید. در ۳ ژوئن ۲۰۰۶۶ و در پی اعلام استقلال مونته‌نگرو این فدراسیون به طور کل ملغی شد.

سیاست در صربستان

     حکومت در صربستان از نوع جمهوری است که در آن رئیس جمهور، رئیس حکومت است. صربستان در سال 2006 میلادی دو رفراندوم برگزار کرد. یکی در 28 اکتبر و دیگری 29 اکتبر. این رفراندوم‌ها به دوران میلوشویچ در این کشور پایان دادند. تاکنون دو بار انتخابات پارلمانی در این کشور در 21 ژوئن سال 2007 برگزار شد.کوزوو بخشی از صربستان است که از سال 1999 میلادی تحت نظارت سازمان ملل متحد اداره می‌شود. این بخش خودگردان از سال 1993 درگیر ناآرامی‌هایی بود. ارتش جدایی طلب در این بخش شورش کردند و تلاش کردند کوزوو را از صربستان جدا کنند. با دخالت نیروهای سازمان ملل متحد و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آرامش نسبی به منطقه بازگشت. موضوع نامزدی صربستان در اتحادیه اروپا نیز در اول مارس 2012 به تصویب سران این اتحادیه رسید.

اقتصاد در صربستان

     تولید ناخالص داخلی صربستان 89/56میلیارد دلار است که 5/63درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. نیروی کار این کشور 2میلیون و 961 هزار نفر است و نرخ بیکاری در آن8/188 درصد. مشکلات اقتصادی و جنگ‌های داخلی در این کشور سبب شده 30 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی کنند. نرخ تورم در این کشور 9/8 درصد است. محصولات صادراتی این کشور شامل مواد تولیدی، غذا و حیوانات زنده و ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین محصولات کشاورزی این کشور گندم، ذرت، آفتابگردان، گوشت و شیر است.

مردم صربستان

     جمعیت این کشور 10 میلیون و 150 هزار و 256 نفر است. میانگین سنی جمعیت در این کشور 3/37 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 86/77سال و برای مردان 49/72 سال است. 82/9درصد از مردم آن صرب، 9/3 درصد مجار، 4/1درصد رومانیایی، 1/1 درصد یوگسلاو، 8/1درصد بوسنیایی و 9/0 درصد مونته‌نگرویی هستند. زبان رسمی این کشور صربیایی است.

ارتباطات در صربستان

     بعد از پایان دوران میلوشویچ در صربستان آزادی نسبی برای مطبوعات به دست آمد. برنامه‌هایی نیز برای خصوصی‌سازی رادیو و تلویزیون در این کشور اجرا شد و بر اساس آن چند شبکه تلویزیونی و رادیویی خصوصی راه‌اندازی شد.

آب و هوا

     درباره ی آب و هوای صربستان و این که چه زمانی برای سفر به این کشور دیدنی بهتر است باید گفت که منطقه های شمال صربستان زمستان هایی سرد و تابستان هایی گرم دارند و بر خلاف این منطقه، در جنوب صربستان آب و هوا معتدل است و به خاطر داشتن کوهستان و ساحل در کنار هم بسیار برای سفر ایده آل است با این حال در فصل های سرد سال کوهستان های این منطقه پوشیده از برف می شوند و در نتیجه آن جا تبدیل به منطقه ای عالی برای اسکی سواران می شود و توریست های زیادی را به خود می کشاند.

صربستان در یک نگاه

مساحت          88،361 کیلومترمربع
جمعیت            10،150،265 نفر
پایتخت             بلگراد
واحد پول          دینار صربستان
دامنه اینترنتی     rs.
پیش‌شماره       381+

غذاهای صربی

     اگر به صربستان سفر کردید حتی الامکان سعی کنید به جای غذاهای فست فودی که در هرجایی پیدا می شود، غذاهای محلی و خاص این کشور را امتحان کنید. صربستان غذاهای خوشمزه ای دارد و به دلیل تاریخ پر و فراز و نشیبش آشپزی امروزه این کشور تحت تاثیر فرهنگ های مختلف قرار گرفته و به طعمی بی نظیر رسیده است.در بلگراد هرجا که بروید می توانید یک قهوه خانه پیدا کنید و اگر فردی صربی قصد داشته باشد از شما پذیرایی کند قبل از هر چیز حتما شما را به یک فنجان قهوه دعوت می کند. از غذاهای معروف و خوشمزه این کشور:

 • سارما (Sarma)یا رول کلم
 • همبرگر صربستانی
 • استیک پر شده (Karađorđeva steak)
 • چواپی (Cevapcici)
 • موساکا (Musaka)
 • آیوار (Ajvar)

جاذبه های گردشگری صربستان

     بسیاری از افراد صربستان را مانند جواهری کشف نشده در اروپا می دانند و برای آن این تعبیر را به کار می برند که اگر کمی فکر کنیم می بینیم واقعا هم درست است و دلیل آن هم وجود جاذبه ها و دیدنی های فراوان و ارزان بودن این کشور است با این جود آن چنان که باید شناخته شده نیست و حتی اروپایی ها هم آن را به عنوان یک مقصد گردشگری نمی شناسند.از مناطق دیدنی صربستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهر شیطان: فرسایش سنگ ها در یکی از شهرهای صربستان باعث به وجود آمدن صخره هایی با اشکال عجیب و غریب شده که به آن شهر شیطان می گویند. این شهر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید طبیعت انتخاب شده و در جنوب صربستان قرار دارد. بیش از 200 صخره دارد که در دو دره کوه رادان پراکنده شده اند و جالب ترین بخش این قسمت این است که ستون های این صخره ها دائما در حال تغییر هستند و گاهی اوقات فروریخته و شکل جدید به خود می گیرند.
 • شهر نیس: شهر پر هیاهو و دانشگاهی نیس سومین شهر بزرگ صربستان است و بین شهرهای اسکوپیه، بلگراد و صوفیه قرار دارد. نیس یکی از شهرهای قدیمی اروپا میئ باشد و قدمت آن به 279 سال قبل میلاد برمی گردد.کنستانتین کبیر موسس قسطنطنیه هم در این شهر به دنیا آمده است و بنای یادبود وی هم در مرکز این شهر قرار دارد.
 • پارک ملی درداپ “DERDAP NATIONAL PARK”: این پارک دارای 4 دره تنگ و به طول 115 کیلومتر است. دره درداپ در این محل از ترکیب این 4 دره به وجود آمده است. یکی از این 4 دره به نام گوسپودین ویت “gospodin vit”دارای یکی از عمیق ترین رودهای جهان است. این دره ها ورودی جنوبی کوه های کارپات “Carpthian” هستند به همین دلیل به آن ها دروازه آهن هم می گویند. پارک در رود دانوب”danube” در نزدیکی قلعه گلوباک”dolubac”  واقع شده است.
 • پریزن “prizren”: این بخش در قرون وسطا پایتخت صربستان محسوب می شده ولی الان از صربستان جدا شده و بخشی از جمهوری کوزو محسوب می شود و در سال 2008 از صربستان اعلام جدایی کرد. هرچند که صربستان جدا شدن آن را غیرقانونی می داند و قبول نکرده است. قلعه پریزن یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این بخش است و قدمت آن به دوره عثمانی می رسد. در مرکز این شهر کلیساهای زیادی قرار دارد که یکی از مهمترین های آن کیسای بانو لیووی “our lady of “ljovis است.
 • پارک ملی کوپا اونیک “kopaonik national park“: بلندترین کوه کور صربستان و میزبان پیست اسکی صربستان است. بارش برف در این مکان از ماه نوامبر تا می ادامه دارد و برای اسکی کاملا مناسب است. با توجه به پوشش گیاهی این بخش در تابستان برای کوه نوردی مناسب است. در این کوه های پارک ملی گاهی طلا، نقره، روی و آهن یافت می شود.
 • صومعه ستودنیکا “studenica“: این صومعه در صربستان مرکزی واقع شده و متعلق به قرن 12ست و به خاطر نقاشی و دکوراسیون مزینش مشهور شده که باعث شده یکی از ثروتمندترین صومعه های صربستان محسوب شود. مادر تمامی صومعه های ارتدوکس و محل دفن استفان نمانجا”stefen nemanja”  بنیان گذار صربستان و صومعه است.
 • زلاتیبور “zlatibor”: در کوه های غرب صربستان قرار دارد. یکی از بلندترین کوه هاش تورنیک “tornik” است و دارای روستاهای تاریخی و مراتع وسیع و بخش جذابش کلیساهای چوبی قدیمی و موزه ای با فضای باز هست.
 • نووی ساد”novisad”: شهر ساحلی رود دانوب است که  در اواخر قرن 17 ساخته شده و دومین شهر بزرگ صربستان است و به خاطر جشنواره های موسیقی که در قلعه پترووارادین “petrovradin” اجرا می شود، مشهور شده است. از بناهای مهم این شهر به تالاری قدیمی شهر در میدان اصلی, قلعه قدیمی “dvorac dundjerski”، کیسای جرج “george”و کلیسای مخصوص ارتدکس می توان اشاره کرد.
 • سوبوتیکا”Subotica”: پنجمین شهر بزرگ صربستان که بیشترین جمعیت مسیحیان کاتولیک رو داراست .شهرت این شهر به خاطر بناهای قدیمی آن از جمله کلیسای جامع ترازا “Theresa”که در سال 1797 ساخته شده و تالاری که متعلق به اوایل سال 1900 است.
 • بلگراد: پایتخت صربستان شهری که در محل تلاقی دانوب و ساوا است 115 جنگ را دیده و 44 مرتبه در آتش سوخته ولی در حال حاضر شهر امنی محسوب می شود و رویدادهای موسیقی و فیلم و کتاب زیادی دارد. قلعه بلگراد با وجود موزه ها و کیساهای خود جز معروفترین بناهای تاریخی این شهر که مکان مناسبی برای تماشای رودخانه ها و شهر محسوب می شود. بهترین موزه های بگراد موزه ملی و موزه نیکولا تسلا”Nicola tesla”است.

 

تورهای صربستان

هتل های صربستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

 • انتشار در: ۱ دی ۱۳۹۵ ,
 • نویسنده: فربد اکوان
 • زمان مطالعه: 6 دقیقه
 • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=29729

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته