آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

قانون دوبلین


قانون دوبلین

قانون دوبلین چیست؟؟ |About Dublin Regulation

قانون دوبلین قراردادی بین 12 عضو جامعه مشترک المنافعه اروپا در سال 1997 است که در شهر دوبلین پایتخت ایرلند تصویب شدو از ماه سپتامبر همان سال به اجرا درآمد.و در ادامه قراردادی در 18 فوریه 2002 که جایگزین قرارداد قبلی شد و در نهایت در تاریخ 1 ژانویه 2014 آخرین ویرایش قرارداد دوبلین به اجرا درآمد.

قانون دوبلین چه میگوید؟

قانون دوبلین یعنی پناهجویان در اولین کشور امنی که وارد میشوند باید اعلام پناهندگی نمایند و هیچ حق انتخابی برای کشور ندارند.
در این قانون کسی که در یک یا چند کشوراروپایی اثرانگشت دارد در هر کشوری که تقاضای پناهندگی کند به همان کشوری فرستاده می شود که اولین بار ورود کرده است.حتی داشتن اثرانگشت مرزی هم شامل این قانون میشود.

در نسخه نهایی قانون شرایط پذیرش و نحوه درخواست دوبلین پناهجویانی که درخواستشان را در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا داده اند اما ویزای کشوری دیگر را دارند یا از کشور دیگری عبور کرده اند یا درخواستی به کشوری دیگر در اروپا داده اند تعیین و مشخص می شود.

بر اساس قرارداد دوبلین مشخص میشود که کدام کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهجو را دارد و در چه شرایطی پناهجو به کشور دیگری بازگردانده می شود.

شناسائی اثر انگشت متقاضیانی که درخواست پناهندگی در کشور دیگری داده اند با بانک اطلاعاتی به نام یوروداک انجام میگیرد.البته این شناسائی به چند روش صورت میگیرد از جمله این موارد میتوان به بانک اطلاعاتی دیگری به نام ویز، پرسش از خود پناهجودر مورد مسیر خروج او از کشورش  و ورود به کشور مقصد و…

اگر مشخص شود پناهجو ویزای کشور دیگری از حوزه شنگن را دارد به آن کشور برگشت داده میشود مهم نیست که شخص متقاضی در آن کشور حضور داشته است یا خیر چون ویزا در آن کشور صادر شده مسئولیت رسیدگی به پرونده پناهندگی هم برعهده همان کشور است.

یکی از قوانین مهم دوبلین این است که اگر پناهجو نتواند هزینه های مالی برای وکیل را پرداخت کند هر کشور عضو قاعده دوبلین برابر با قوانین همان کشور وظیفه دارد این هزینه را برای گرفتن وکیل از طرف پناهجو بپذیرد. به طور مختصر موظف است  شرایط دسترسی پناهجو به وکیل را فراهم کند.

قانون دوبلین چه میگوید؟

چه کشورهایی تحت قانون دوبلین هستند؟

کشورهای تحت قانون دوبلین عبارتند از: اتریش– بلغارستان– قبرس– چک – دانمارک – استونی – فنلاند – فرانسه– المان– بریتانیا – مجارستان – ایرلند – ایتالیا– لتونی – لیتوانی – لوکزامبرگ – مالت – هلند – لهستان – پرتغال – رومانی – اسلواکی – اسلوونی – اسپانیا– سوئد – نروژ – ایسلند و سوییس

در این مقاله سعی شد نکات کلی در باب قانون دوبلین ارائه گردد. در صورت نیاز به مشاوره با شرکت مسافرتی، جهانگردی آسمان پرستاره پرشیا تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

شماره تماس: 22887100

آدرس : خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 19، طبقه اول

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته