آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

راهنمای سفر به استانبول – قسمت اول


راهنمای سفر به استانبول – قسمت اول

راهنمای سفر به استانبول – قسمت اول

استانبول یکی از شهر های تاریخی کشور ترکیه است. این شهر از نظر اقتصادی و فرهنگی نیز یکی از قطب های مطرح ترکیه می باشد. به جهت آن که این شهر مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی است، راهنمای سفر به استانبول را برای سهولت گشت و گذار و آشنایی با این شهر در نظر گرفته ایم.

شهر استانبول به دو جهت یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای مسافران ایرانی است.

اول این که این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی هم از نظر سوق الجیشی و هم از نظر فرهنگی، نیمی اروپایی و نیمی آسیایی است. این موضوع به راحتی در تاریخ این شهر و این کشور در موارد متعددی به چشم میخورد. این موضوع سبب شده تا بافت فرهنگی و تاریخی آن نسبت به سایر کشور های واقع درمنطقه از مزیت های نسبی خاص توریستی بهره مند شود. دوم آن که از نظر مسافت، کشور ترکیه و شهر استانبول به کشور ما بسیار نزدیک است.

ترکیه در همسایگی مرز های شمال غربی ایران واقع شده است و با برخی از نواحی ایران اشتراکات فرهنگی نیز دارد. لذا سفر به این کشور از چند جهت برای توریست ایرانی جذاب است. بعد مسافت، فرهنگ غنی اروپایی- آسیایی، جاذبه های توریستی و موارد دیگر از این جمله این جذابیت ها هستند.

راهنمای سفر به استانبول از کدام نقطه آغاز می شود؟

راهنمای سفر به استانبول و هر شهر دیگری را باید مانند یک دایره المعارف و کتاب راهنما دید. داشتن سر فصل های مناسب و جامع از نکاتی است که باید حتما در نگارش مطالب این چنینی مد نظر داشت. ابتدا به معرفی جغرافیای طبیعی و وضعیت آب و هوایی این شهر اشاره خواهیم کرد. تاریخ استانبول، جغرافیای انسانی، مکان های گردشگری (تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سرگرمی و…)، هتل ها، آدرس ها، مسیر ها و غیره در مراحل بعدی معرفی و بررسی می گردند.

موقعیت جغرافیایی استانبول

شهر استانبول در منطقه خاور میانه و در کشور ترکیه واقع شده است. در حقیقت این شهر در شبه جزیره آناتولی قرار دارد. استانبول در ناحیه مرمره و در استان استانبول بنیان یافته است. مساحت تقریبی این شهر در حدود 1166 الی 1830 کیلومتر مربع برآور شده است. قرار گرفتن در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره زیبایی های طبیعی و چشم اندازهایی بکر را پدید آورده است. وسعت منطقه کلان شهری استانبول طبق آخرین تحقیقات انجام شده 5343 کیلومتر مربع محاسبه گردیده است.

استانبول شهری در دو قاره

تنگه بسفر شهر استانبول را که در منتها الیه شمال غرب ترکیه قرار دارد به دو سمت آسیایی و اروپایی تقسیم می نماید. نیمی از این شهر دقیقا در قاره آسیا قرار دارد و نیمه دیگر آن در قاره اروپا واقع شده است. تردد دریایی علاوه بر مسیر ها و پل های جاده ای، سبب رونق گردش گری با قایق های کوروز و تفریحی شده است. بخش اروپایی در شبه جزیره تراکیه و بخش آسیایی در شبه جزیره آناتولی قرا دارد.

وضعیت آب و هوایی استانبول در راهنمای سفر به استانبول

در راهنمای سفر به استانبول و هر شهر دیگری، وضعیت جوی (آب و هوایی و اقلیمی) بررسی می گردد. استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست. مختصات جغرافیایی این شهر باعث می شود تا شما آب و هوای متغییری را تجربه نمایید. تابستان های گرم و بسیار مرطوب تا زمستان های سرد همراه با بارش های متعدد برفی  و بارانی، برای گردشگران به این مقصد قابل تجربه است. حد فاصل ماه های دسامبر و مارس شاهد بارش برف سنگین خواهید بود. گرمترین ماه سال، ژوئیه با متوسط دمای 2/23 درجه سلیسیوس و سرد ترین ماه سال نیز ژانویه با دمای متوسط 4/5 درجه سلیسیوس ذکر گردیده است.

اطلاعات ضروری در مورد استانبول

در قسمت اطلاعات کلی و ضروری مربوط به این شهر ذکر چند مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش شماره این منطقه در کد های بین المللی تلفن 90+ می باشد. تفاوت زمانی تهران و استانبول در حدود یک ساعت و سی دقیقه است، شهر تهران 1:30 دقیقه از استانبول از نظر زمانی جلوتر است. زبانی که مردمان این کشور به آن تلکم دارند، زبان ترکی استانبولی است. واحد پول جهت فعالیت های اقتصادی، لیر ترکیه است. شماره تماس اضطراری در این کشور 112 قرا داده شده است. برق مورد استفاده نیز 230 ولت 50 هرتز می باشد.

راهنمای سفر به استانبول

به جهت حجم بالای مطالب در خصوص گردشگری و جاذبه های آن در راهنمای سفر به استانبول، می توانید اطلاعات تکمیلی در خصوص سایر سر فصل ها را درنوشتار های دیگر آژانس گردشگری آسمان پر ستاره پرشیا پیگیری نمایید. متعاقبا لینک های قابل دسترسی به این مطالب در این قسمت برای سهولت دسترسی درج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۵ آبان ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=84998
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته