آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شهر هفت تپه هزار افسانه استانبول


شهر هفت تپه هزار افسانه استانبول

چرا استانبول شهر هفت تپه هزار افسانه است ؟

استانبول مقصدی بی بدیل برای سفر کردن است و اگر از کسانی که به این شهر جادویی رفته اند بپرسید باز هم دلشان می خواهد به این شهر زیبای ترکی بروند. استانبول شهر بزرگی است و جذابیت هایش تمام نشدنی. شهری که با ترکیبی از فرهنگ های آسیایی و اروپایی برای هر نوع سلیقه ای جاذبه ای دارد. می توانید سرگرم دیدنی های استانبول شوید و یا مشغول گشت و گذار در مراکز خریدش باشید. در خیابان هایش قدم بزنید و یا با تراموا شهر را بگردید و به تماشای مناظرش بنشینید. شما از سپری کردن ایام خود در این شهر نه تنها خسته نخواهید شد بلکه وقت هم کم می آورید تا همه شهر را بگردید…

در این مقاله آسمان پرستاره پرشیا قصد دارد ضمن اینکه زیبایی های استانبول را برایتان تعریف کند، داستان ها و حکایت های این شهر را برایتان بازگو سازد.

حکایت تنگه بسفرس

اول از همه باید بگوییم که تنگه بسفرس، باریکترین تنگه جهان، استانبول را به دو نیمه شرقی و غربی، آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است. تنگه زیبا و بی نظیری که بر فراز آن زیباترین پل ترکیه احداث شده است و سالانه از جای جای دنیا برای تماشای مناظر بی نظیری که این تنگه پدید آورده به استانبول سفر می کنند.

این پل هم در روز و هم در شب با آن چراغ های رنگارنگ دیدنی است. البته که بر روی پل بسفر نمی توانید پیاده راه بروید. شاید بپرسید چرا؟ گویا تعدادی از جوانان بالای این پل را منظره مناسبی برای محل خودکشی خود دیدند! اگر اتومبیل ندارید با متروباس می توانید از روی آن عبور کنید.

تنگه بسفرس

به هر حال تنها راه ارتباطی آسیا و اروپا این پل نیست و می توانید با قایق و کشتی نیز از آسیا به اروپا بروید و بالعکس.

قدم زدن در کنار این تنگه و سفر با کشتی روی آن، شما را به دنیای شگفتی ها می برد. قایق سواری در تنگه بسفر از تفریحاتی است که معمولا هر گردشگری در سفر به استانبول آن را انجام می دهد.

اگر برای اینستاگرامتان یک عکس عالی با پس زمینه غروب و سازه ای مدرن می خواهید، حتما قدم زنان در کنار تنگه به سمت این پل بروید.

افسانه برج دختر

اگر با کشتی از قسمت آسیایی به سمت اروپایی استانبول بروید به احتمال زیاد با فاصله ی کمی از کنار برج دختر رد خواهید شد. داستان ها و روایات زیادی درباره تاریخچه این برج در بین مردم وجود دارد.

بر اساس یکی از این روایات، تاریخچه این برج به دو عاشق بخت برگشته گره خورده است که پسرک در مسیر آب تا رسیدن به عشق خود جان می دهد.

روایت دیگر درباره دختری است که پایان عمرش با مارگزیدگی در سن 18 سالگی پایان می گیرد و این طلسم از بدو تولدش پیش گویی شده بود.

قلعه دختر

هفت تپه و هزار مسجد

استانبول را شهر هفت تپه می خوانند، تپه هایی که دورتادور شهر را احاطه کرده اند و  بلندترین آن “جاملیکا تپسی” است. جالب است بدانید که بر فراز هر تپه مسجد زیبایی خودنمایی می کند. به همین خاطر استانبول را شهر مساجد نیز می دانند.

این شهر تقریبا ۳۰۰۰ مسجد دارد. معماری این مساجد را در هیچ کجای دنیا نخواهید دید. معماری که الهام گرفته از زمان بیزانس، عثمانی ها و رومیان بوده به معنای واقعی حیرت آور است.

کافی است سری به مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmed) یا مسجد آبی با شش مناره ی زیبایش بزنید، مسجدی که می توان آن را مشهورترین مسجد استانبول دانست و بازدید از آن نیز رایگان است.

مسجد سلطان احمد

  • مسجد سلیمیه

یکی دیگر از مساجدی که توجه تان را به شدت جلب می کند و تحت تاثیر قرارتان می دهد، مسجد سلیمیه (Selimiye Mosque) در ادیرنه است.

داخل این مسجد واقعا فوق العاده است و در آن لاله ی برعکسی وجود دارد که طبق افسانه ها، کسی که این لاله را لمس کند و بعد آرزویی کند، آرزویش برآورده می شود.

مسجد سلیمیه

  • مسجد ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه نیز شاهکار تاریخی دیگر استانبول می باشد. احتمالا می دانید که این مسجد در ابتدا یک کلیسای مسیحی مشهور در جهان بوده است

بعدها پس از فتح استانبول، به دستور سلطان محمد دوم به مسجد تبدیل شده و حالا هم که به عنوان موزه از آن استفاده می شود.

معماری شگفت انگیز مسجد ایاصوفیه، الهام گرفته از معماری مسجد آبی است.

مسجد ایا صوفیه

درون یکی از ستون های مرمری مسجد حفره ای قرار گرفته است که قدرت شفادهندگی دارد. کافی است بیمار انگشت شصت خود را در جهت عرقبه های ساعت درون آن بچرخاند و سپس روی قسمتی از بدنش که درگیر بیماری است بگذارد.

همچنین نوشیدن از آب چاه وسط صحن مسجد نیز شفا است.

از دیگر جاذبه های این مساجد گوش دادن به صدای موذن میان مسجد آبی و مسجد ایاصوفیه است.

قصر های عثمانی

علاوه بر این هنوز کلیساهای بسیاری در این شهر دیده می شود که می توان به کلیسای چورا، سنت جورج، سنت آنتونی پادوا و… اشاره کرد.

از طرفی کاخ های امپراتوری عثمانی نیز در استانبول وجود دارند که از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یا همان دروازه توپ‌ها بر روی یک ‌شبه جزیره کوچک در سمت شمالی گلدن هورن و در جنوب دریای مرمر قرار دارد. این کاخ که محل زندگی سلاطین و خدمه ی او بوده است را می توان نمادی از تراژدی های نفس گیر تاریخ پادشاهان عثمانی دانست.

جایی که می توان آن را کاخ اشک ها و آروزها می نامند چرا که تاجگذاری ها و توطئه های پی در پی درباریان در این مکان اتفاق افتاده است و مملو از آرزوهایی بود که بسیاری از آن ها بر باد رفت.

خیابان های استانبولی

اگر اهل خیابان گردی هستید در محله بی اغلو به خیابان استقلال بروید. واقعا استقلال را می توان قلب تپنده ی استانبول دانست! خود مردم استانبول اولین جایی که در شهرشان به شما پیشنهاد می دهند این خیابان پر شور و حال است.

یک جای عالی برای خرید از مراکز خرید متعدد و شلوغ، خیابانی پر از رستوران ها و مکان های تاریخی. قطعا برای دیدن این خیابان بطور کامل، باید بیشتر از ۱ روز زمان بگذارید چون نقطه شروع هر پیشامدی در استانبول، از این خیابان است.

خیابان استقلال

در خیابان های استانبول  پر از گربه های شیطانی است که به این طرف و آن طرف می دوند و دوست دارند تا با انسان ها بازی کنند.

در انتهای استقلال به برج گالاتا می خورید. سقف استوانه ای شکل این برج هنوز مانند یک راز مانده است و دیدن منظره ی بیرون از بالکن این برج، نفس گیر است.

برج گالاتا

پل گالاتا بر فراز شاخ طلایی نیز بسیار دوست داشتنی و با تاریخ رنگین است. پل گالاتا در استانبول حتی در کتاب مارک تواین هم آورده شده است، می توانید روی یک طرف آن بایستید و آسیا را ببیند و یا روی غرب آن بایستید و چشم اندازی از اروپا داشته باشید!

پل گالاتا

غذاهای ارزان و خوشمزه ی ترکی روی این پل به فراوانی وجود دارند از ذرت داغ گرفته تا ساندویچ ۵ لیری ماهی و می توانید به راحتی رستوران های ۵ ستاره را فراموش کنید. چون غذاهای روی این پل دقیقا به اندازه ی همان رستوران ها خوشمزه هستند.

رستوران های گالاتا

ساختمان های رنگارنگ در خیابان یرباتان کادسی در منطقه تاریخی سلطان احمد، به سفرتان روح خواهد بخشید. این خیابان که به معنی راهی است که به زمین فرو می رود، به قدری شور و هیجان دارد که به یکی از جاذبه های استانبول تبدیل شده اند.

محله خانه های رنگی استانبول

پله های رنگارنگ ناحیه آرتی سیهنگر استانبول داستان شگفت انگیزی دارد. حسین کوتینل، مهندس جنگلداری بازنشسته، در چهار روز این پله ها را به این رنگ های زیبا درآورده است. چرا؟ برای اینکه چیزی به مردم بدهند که لبخند بزنند. دولت محلی به شدت واکنش نشان داد و پله ها را دوباره خاکستری رنگ کرد، اما پس از خشم عمومی به زودی پله ها رنگ خود را باز پس گرفتند.

پله های رنگین کمانی

دوچرخه سواری در خیابان های استانبول فراموش نکنید. اگر به مراسم عروسی برخورد کردید، حتما در آن حضور پیدا کنید چرا که مراسم حنا بندان که یک رسم سنتی در ترکیه است، می تواند برای شما بسیار جالب باشد.

تجربه ماه رمضان و غذاهای خوشمزه ای که در این ماه سرو می شوند مانند: گولاک که یک دسر شیری با لایه های نازک خمیر و انار است، را امتحان کنید.

عطر و بوی شهر قدیمی را در نانوایی و سیمیت فوشی تجربه کنید. همچنین می توانید پخت آن را از نزدیک ببینید. یک صبحانه ی سنتی ترکی سفارش دهید و با صاحب مغازه گرم گفتگو شوید. در ضمن شانس خوردن باقلوا در کنار صبحانه تان را از دست ندهید.

سیمیت فروشی

در برابر شب های تکسیم تسلیم شوید چراکه شب های دوست داشتنی و شلوغ و پر از زندگی آن را نباید از دست داد. موسیقی خیابانی، مردم محلی که در کناره ی خیابان ها با هم مشغول گپ هستند و فروشگاه های محلی، جذابیت زیادی به این منطقه داده اند.

به هر حال افسانه های استانبول تمام نشدنی است که باید از نزدیک آن ها حس کنید.

نویسنده: الهه روحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 6 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=84039
  • اشتراک این مطلب:
  • فیسبوک کلوب فیسنما لینکدین توییتر

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته