آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

برج الفبا باتومی

برج الفبا باتومی

معرفی برج الفبا باتومی گرجستان

برج  الفبا در شهر ساحلی باتومی، یکی از شهرهای کشور گرجستان، در سواحل دریای سیاه ساخته شده است. این برج  یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری باتومی است که به طور غیر معمول و البته جالبی طراحی شده است.

معرفی برج الفبا باتومی گرجستان

حتما برای شما هم عجیب خواهد بود اگر متوجه شوید که این برج ترکیب الگوهای “دی ان ای” و “الفبای گرجی” است. برجی بلند با فرمی عجیب در ساحلی زیبا، تمام آن چیزی است در نگاه اول از این برج در ذهن تداعی می شود. این بنا به نوعی یک مجسمه قابل سکونت است که از بازدیدکنندگان و گردشگران کشور استقبال می کند و برجسته ترین ویژگی فرهنگی آن، الفبای آن است. موقعیت و ارتفاع آن، آن را به یک رصدخانه عالی تبدیل می کند. همچنین یک رستوران پانوراما و یک عرشه رصدخانه در کره بالای آن وجود دارد که گویی ساختار این برج را تاج گذاری می کند.

مشخصات ساخت برج الفبا باتومی گرجستان

شهر ساحلی باتومی پر از آسمان خراش های مختلف  است و برج الفبا نیز یکی از نمونه های آن است. پیشنهاد ساخت این برج فلزی در سال 2010 داده شد، در سال 2011 ساخت آن شروع شد و در سال 2012 ساخت آن به اتمام رسید. این برج در نزدیکی مجسمه علی و نینو، چرخ و فلک باتومی و فانوس دریایی واقع شده است و یکی از نشانه های اصلی شهر محسوب می شود.

مشخصات ساخت برج الفبا باتومی گرجستان

ایده طراحی برج الفبا باتومی گرجستان

یکی از سوال هایی که در مواجه اولیه با این برج ذهن هر بیننده ای، خصوصا علاقمندان به معماری و بناهای شاخص را درگیر می کند این است که این برج بر اساس چه الگویی طراحی شده است. بیایید بار دیگر با دقت بیشتری به برج نگاه کنیم. یک راهنمایی مفید: بهتر است در زمان غروب یا تاریکی هوا، وقتی چراغ های داخل برج روشن می شود نگاهی به آن بیندازید.

ایده طراحی برج الفبا باتومی گرجستان

درست حدس زدید، ساختار “دی ان ای” انسان اولین چیزی است که با دیدن این برج در شب در ذهن تداعی می شود و چراغ های برج به شکل گیری محکم تر و عمیق تر این تصویر در ذهن بسیار کمک می کنند. “دی ان ای” الفبای بشریت است. ساختار، اطلاعات و فعل و انفعالات آن زبانی را تشکیل می دهد که از طریق آن، زندگی رشد و نمو می یابد.

ساختار "دی ان ای"

 از سوی دیگر از نظر خود گرجی ها الفبای گرجی یکی از الفباهای منحصر به فرد در دنیا است و اعتقاد بر این است که حدود پنج قرن قدمت دارد که قبل از ظهور نسخه مدرن آن، تغییرات بسیاری را متحمل شده است.

 برج الفبا، طراحی ساختاری دی ان ای (با الگوی مارپیچ دوگانه آن) و زبان گرجستان را با یکدیگر در هم آمیخته است و نتیجه طراحی این شده است که هر یک از نردبان های مارپیچ مضاعف برج، دارای یک حرف جداگانه و منحصر به فرد از الفبای گرجی است. این تفسیر، مفهوم پشت طراحی برج الفبا را شکل داده است.

در کنار این موضوع، این برج خط آسمان شهر را مشخص می کند و قرار بود شخصیت گرجستان و تکامل سریع آن از زمان استقلال در سال 1991 را نشان دهد. این برج در حال حاضر یکی از جاذبه های مهم گردشگری برای گرجی ها و اروپایی های شرقی است. شهر بندری باتومی در نظر داشت یک مکان دیدنی را ایجاد کند که نمادی از سفر مردم به گرجستان باشد، که نه تنها از نظر تاریخ مدرن بلکه در تمام دوران ها به عنوان اعضای نژاد بشر در یادها بمانند.
به نظر می رسد، هم به عنوان یک اثر هنری عمومی و هم یک ضمیمه به یاد ماندنی از چشم انداز شهر توریستی، این طرح به هدف خود رسیده است: دادن شگفتی و افتخار به مردم و دادن دلیلی به بازدیدکنندگان برای یادآوردی این مکان خاص هر دو به عنوان گردشگر و به عنوان بخشی از جامعه ای بزرگتر.

جاذبه های مهم گردشگری

معرفی سازه برج الفبا باتومی گرجستان

در توصیف سازه این برج به طور مختصر می توان بیان کرد که برج الفبا یک برج فلزی با طراحی مدرن است که الفبای گرجستان را به نمایش می گذارد. بنایی با ارتفاع 130 متر (5/426 فوت) با طراحی یک رشته  دی ان ای که دارای سی و سه حرف از الفبای گرجی است. هریک از  این حروف که از جنس آلومینیوم نیز هستند، چهار متر ارتفاع  دارند. این برج دارای آسانسوری است که محور آن به قسمت بالای سازه منتهی می شود و چشم انداز های وسیعی را برای بازدید کنندگان آن فراهم می کند.

طراحی سازه از ایده “دی ان ای” به عنوان یک عنصر ساختاری شروع می شود که هویت هر موجود زنده را در خود جای می دهد. مارپیچ های حلزونی آن که از زمین به سمت کره شیشه ای  راس آن بالا می روند، از بازتولیدهای بزرگ حروف الفبای گرجی پشتیبانی می کنند، که این امر به نوبه خود در جهان بی نظیر است. این مارپیچ ها از زیر ساختاری ساخته شده اند که به حلقه بیرونی متصل شده است و  یک شبکه مشبک توری آلومینیومی، این زیر ساختار را مانند یک پوسته استیل بسیار سبک و مقاوم پوشش داده است.

معرفی سازه برج الفبا باتومی گرجستان

بنای برج شامل دو ساختار حلقه ای شکل، داخلی و خارجی است که توسط یک کره شیشه ای بزرگ به قطر سی متر تاج گذاری شده است.

حلقه داخلی

از هشت ستون تشکیل شده است و توسط کابل هایی که یک ساختار ستاره ای را تشکیل می دهند، به حلقه بیرونی وصل می شوند.

حلقه بیرونی

از هشت ستون اصلی و هشت ستون ثانویه ساخته شده است که توسط یک سری مقاطع توخالی به یکدیگر بسته شده اند.

بنابراین  از کل ساختار با ابزار لازم جهت پشتیبانی از کره شیشه ای موجود در راس بنا، محافظت می شود. حلقه داخلی میزبان دو آسانسور پانورامای اصلی است که دارای چشم اندازهای عالی به شهر باتومی، دریای سیاه و ساحل آن هستند.

حلقه داخلی

کره شیشه ای که برج را تاج گذاری می کند، مرکز عملکردی آن است. این ساختار در هشت ستون اصلی از حلقه بیرونی با استفاده از یک سیستم ساختاری تک لایه قرار گرفته است. کره شامل یک ساختار مقطع توخالی است که توسط عناصر شیشه ای مثلثی دو متری پوشانده شده است.برنامه هایی برای ایجاد یک رستوران و یک رصدخانه در بالای برج وجود داشته است، اما متأسفانه عملی نشده و آینده آن نامشخص است.

رصدخانه در بالای برج

آدرس برج الفبا : بلوار باتومی، باتومی، گرجستان

آژانس مسافرتی آسمان پرستاره پرشیا از طریق برگزاری تورهای گرجستان شما را به دیدن این برج زیبا خواهد برد. کافی است با شماره 02122887100 تماس گرفته تا کارشناسان آژانس شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته