آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شهر کاريز کیش

شهر کاريز کیش

شهر کاريز کیش یا شهر زیر زمینی کیش یکی از مقصد های جذاب تاریخی جزیره است که تاریخچه آن به 2500 سال پیش بازمیگردد و بخشی از هنر و تبحر معماران ایرانی زمان خود می باشد که تبدیل به مکانی دیدنی برای گردشگران شده است. این مکان دارای ویژگی های جذابی مثل ساختار مرجانی، وجود جریان آب شیرین، داشتن هوای خنک در زیر زمین و سقفی مملو از فسیل های دارای قدمت طولانی و از جنس مرجانی باعث شده تا این جاذبه بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

چه چیزی در شهر کاريز کیش میبینیم

در شهر کاریز کیش آثار موجودات قدیمی مانند دندان، صدف ، استخوان و … که در داخل زمین با قی مانده است و با مطالعه بر روی آن ها میتوان تا حدودی با ساختار زمین و عمر زمین و همچنین ساختار و سبک جانداران در هر زمانی آشنا شد.یکی از جذابترین بخش های شهر کاریز شکل و نوع سقف آن است که باعث تمایز این شهر با شهرهای دیگر زیرزمینی جهان می شود زیرا این سقف در زمانی بستر دریا بوده و قطری حدودا 7 متر دارد و به همین جهت پر از صدف و فسیل هاییست که به راحتی قابل مشاهده هستند. بر اساس تحقیقاتی گشتره قدمت این سقف به 53 تا 570 میلیون سال تخمین زده شده است.
لاک پشت هایی با قدمت صدها میلیون سال، موزه خلیج فارس، پایاب کهن شهر کاریز، لایه های زمین، چاه های شهر کاریز همگی در این منطقه قابل مشاهده هستند.

رودخانه های شهر کاريز کیش

در این شهر هیجان انگیز از دو سوی جزیره یعنی از منطقه صفین و باغو دو رشته رودخانه سرچشمه میگیرند. پس از رسیدن به شهر زیرزمینی کاریز این رشته ها به 3 بخش تقسیم میشوند و بعد از گذشت از این شهر در یک رشته جمع شده و به شهر حریره منتهی می شود. در طول مسیر این رشته ها حدودا 274 چاه برای برداشت آب وجود دارد که 74 چاه در شهر کاریز قرار دارد که نمایش دهنده این است که آب در این شهر بدو صورت ساکن و درجریان وجود داشته که اگر در طول بازدید از کاریز به سقف آن دقت کنید یک حلقه چاه که اخیرا ایجاد شده را میتوانید تماشا کنید که شکلی مخروطی دارد.

رودخانه های شهر کاريز کیش

تصفیه طبیعی شهر کاريز کیش

آب موجود دز شهر کاریز حاصل بارندگی های سالانه و فصلی این منطقه است. نکته جالب این منطقه مرجان های موجود در مسیر آب ها است که موجب تصفیه آب می شود و در لایه ای از گل مارن جمع می شودو در نهایت در قنات جریان می یابند.

هوای خنک شهر کاريز کیش

یکی از ویژگی های بارز جزیره کیش هوای خنک موجود در آن است که تغییری در طول سال نمیکند. در نتیجه هر زمانی از سال به کیش سفر کنید آب و هوای معتدل در انتظارتان است که موجب خنک بودن کاریز و با کیفیت بودن آب در این منطقه می شود.

مرمت شهر کاريز کیش

این قنات در سال 1378 با مشارکت چند سرمایه گذار مجددا احیا شد و تحت مرمت قرار گرفت و پذیرای حضور گردشگران شد و داستان این مرمت و توجه به این مکان توسط فردی به نام مهندس حاجی حسینی که مقیم آلمان بود و پس از سالها به ایران بازگشته بود انجام گرفت که با بودجه سرمایه گذار خصوصی پروژه احیا و مرمت کاریز را کلید زد و با استفاده از معماری ایرانی این منطقه را مرمت کرد.

مرمت شهر کاريز کیش

امکانات شهر کاريز کیش

موزه خلیج فارس که اسناد و مدارک مربوط به خلیج فارس در آن قرار دارد
بازارچه
عکاسخانه که میتوانید عکس هایی خاص از خود و همراهانتان داشته باشید
رستوران و کافه که خاطرات زیبایی برای شما به یادگار میگذارند و دارای موسیقی زنده است

اطلاعات بازدید از شهر کاريز کیش

قیمت بلیط شهر کاریز حدودا 20 هزارتومان بوده و ساعت بازدید از 9 صبح تا ساعت 22 می باشد همچنین این شهر در جزیره کیش بلوار میرمهنا بین میدان المپیک و فارور واقع گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته