آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

بیکاری صنعت گردشگری


بیکاری صنعت گردشگری

بیکاری صنعت گردشگری

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: در صورت تخصیص پیدا نکردن ۳۸ هزارمیلیارد ریال اعتبار برای جبران بخشی از خسارت‌های گردشگری، شاهد سیل عظیمی از بیکاری صنعت گردشگری در سال جهش تولید خواهیم بود.

علی‌اصغر مونسان در این خصوص، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در حال واردکردن ضربات سختی بر پیکره اقتصاد و صنعت گردشگری است، صنعت سفر و گردشگری یک فعالیت مهم اقتصادی در بسیاری از کشورها در سراسر جهان محسوب می‌شود.او اضافه کرد: این صنعت یکی از صنایع رو به رشد است که تأثیر اقتصادی بالقوه و بالفعل آن بر اقتصاد کشورها ازجمله تولید، مصرف، سرمایه‌گذاری و اشتغال مشهود است. کشورمان نیز با توجه به دارا بودن جاذبه‌های توریستی، ظرفیت و ظرفیت زیادی برای جذب گردشگر دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای که در چند سال اخیر برای رونق گردشگری داخلی و افزایش گردشگران خارجی در این وزارتخانه با سرمایه‌گذاری‌های مختلفی که توسط بخش خصوصی انجام‌ شده است، خوشبختانه شاهد رشد این صنعت بودیم اما متأسفانه ویروس کرونا موجب شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران که اکنون موقع بهره‌برداری آنها بود با تعطیلی مراکز و تأسیسات گردشگری خود آسیب زیادی ببینند.

مونسان گفت: اگر اعتبار ۳۸ هزارمیلیارد ریالی برای جبران بخش‌هایی از این آسیب‌ها را که به دلیل شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاده، اختصاص نیابد با اثرات جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهیم بود و شاهد بیکاری بیشتر و درآمد اقتصادی کمتر خواهیم بود.

وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه‌ریزی‌های گوناگونی را برای رونق دوباره صنعت گردشگری و سفر انجام داده است اما بدون تخصیص اعتبار نمی‌توان بخش‌های آسیب‌دیده از این صنعت را سرپا و زنده نگهداشت.

او اظهار کرد: صاحبان مراکز و تأسیسات گردشگری در این شرایط به وجود آمده علاقه‌ای به تعدیل نیروهای خود ندارند، اما ممکن است در صورت تخصیص پیدا نکردن اعتبار مجبور شوند بسیاری از نیروهای خود را اخراج کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، بیان کرد: امیدواریم هر چه زودتر این ۳۸ هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شود تا از همین حالا تأسیسات گردشگری بتوانند برنامه‌ریزی لازم را برای رونق دوباره این صنعت و اشتغال‌زایی بیشتر انجام دهند.

هیات دولت ۷۵۰ هزار ریال تسهیلات بانکی با نرخ ۱۲ درصد برای جبران خسارت تحمیل شده از شیوع ویروس کرونا به شرط حفظ مشاغل، اختصاص داده که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با برآورد اولیه از میزان زیان وارد شده، ۳۸ هزار میلیارد ریال درخواست کرده است که ۵ درصد از کل آن تسهیلات را شامل می‌شود.

لازم به ذکر است، معاون سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفته است که مبلغ درخواستی این وزارتخانه هنوز تایید و تصویب نشده است و این احتمال که رقمی کمتر از آنچه مطالبه شده تصویب شود، وجود دارد. این درحالی است که زیان مالی فقط دو بخش هتل (۲۰۵۰ واحد) و دفاتر خدمات مسافرتی (۳۵۰۰ واحد) حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=108528

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته