آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

زیباترین خیابان های ایران


زیباترین خیابان های ایران

زیباترین خیابان های ایران

خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی همان خیابانی که وقتی نیما یوشیج به رشت آمد با شاعران و فرهیختگان این شهر در آن قدم زد شعر خواند و شعر شنید. خیابانی که شاهد قدم های کسانی بود که می رفتند تا در اولین کتابخانه ملی ایران در این خیابان، کتاب یخوانند و لحظاتی را با عطر کاغذ و کتاب و مجله بگذرانند. این خیابان جزء اولین خیابان های عریض رشت است که در سال 1310 خورشیدی احداث شد.کم کم در طرفین آن  مغازه ها شکل گرفتند و قسمتی از مرکزیت شهر به سمت این خیابان سوق داده شد.این خیابان قدیمی ترین و اصلی ترین میادین شهر را به هم متصل میکند سعنی میدان شهرداری و سبزه میدان رشت.افراد قدیمی این منطقه را به عنوان خیابان شانزلیزه میشناسند.

خیابان علم الهدی رشت

خیابان تربیت تبریز

این خیابان یکی از قدیمی ترین و مشهورترین خیابانهای شهر تبریز و زیباترین خیابان های ایران است که در ناحیه مرکزی شهر قرار دارد.این خیابان در دو بخش تربیت غربی و شرقی به سمت خیابان های امام خمینی،فردوسی و محوطه بازار بزرگ تبریز به صورت شمالی و جنوبی امتداد دارد. خیابان تربیت به دلیل قدمت تاریخی خود میزبان مکان‌ها و بناهای قدیمی بسیاری است که از جمله آن‌ها می‌توان به «بازارچه شیشه‌گرخانه» اشاره کرد. همچنین مسجد قدیمی شعبان در ابتدای خیابان تربیت قرار دارد که اهمیت آن به دلیل اقامه نماز توسط آیت‌الله قاضی طباطبائی در این مسجد است. از جمله سایر بناهای تاریخی واقع در خیابان تربیت «خانه شاهزاده ضیاءالدوله امان‌الله میرزا» است که در جریان اشغال تبریز توسط ارتش روس در سال ۱۲۹۰ هجری خورشیدی، کشتار روس‌ها را تاب نیاورده و در محل کنسولگری انگلستان دست به خودکشی زد. محوطه و عمارت این بنا بعدها به پاساژ شیخ صفی تبدیل شد. از جمله سایر مکان‌های تاریخی خیابان تربیت که دستخوش تغییر شده محل سرای حاج رسول است که از جانب شهرداری به بازار و پارک مولانا تبدیل شده است.

خیابان تربیت تبریز

خیابان چهارباغ اصفهان

وقتی حرف از زیباترین خیابان های اصفهان می شود بی شک اولین اسم خیابان چهارباغ اصفهان است.همانطور که از نام این خیابان پیداست باید خیلی بزرگ باشد که البته همینطور هم هست.ساعت ها پیاده روی و قدم زدن در زیر  سایه روشن های درختان چنار و نارونش خستگی ندارد.روی نیمکت هایش بنشینی و دوچرخه سوارهایی را ببینی که با رد شدنشان صدای زنگ را به صدا در می آورد.

خیابان چهارباغ اصفهان

خیابان ارم شیراز

اکثر مسافرانی که به شیراز سفر کرده اند گذری به باغ ارم زده و از زیبایی های کم نظیر این باغ زیبا و خوش آب و هوا لذت برده اند. در این میان نکته ای که شاید به آن بی توجه بوده اند  قدم زدن در خیابان مجاور این باغ است. خیابانی که در هر فصلی از سال و در هر زمانی برای گشت و گذار و قدم زدن، زیبا و دوست داشتنی است. خیابان ارم  در شمال شیراز واقع شده و در منطقه یک شهری قرار گرفته نام این خیابان به دلیل وجود باغ زیبا و تاریخی و ملی ایران، باغ ارم نامگذاری شده.

خیابان ارم شیراز

خیابان لطفعلی خان زند شیراز

این خیابان نیز یکی از قدیمیترین خیابان های شیراز است.خیابان لطفعلی خان در منطقه شهرداری فرهنگی – تاریخی قرار دارد و حرم شاهچراغ در یکی از انشعابات این منطقه قرار گرفته است.نکته جذاب این خیابان این است که همچنان بافت تاریخی و قدیمی شیراز در آن حفظ شده است.مسجد نصیرالملک که جزء زیباترین مساجد جهان است در این خیابان قرار گرفته است.همچنین از گودعربان تا اواسط خیابان لطفعلی خان تعداد زیادی خانه ی تاریخی و با ارزش مانند خانه زینت الملک وجود دارد.

خیابان لطفعلی خان زند شیراز

بلوار ملک آباد

این بلوار در واقع منطقه ای بین میدان پارک (آزادی) و احمدآباد است. باغ ملک آباد یکی از باغات مشهور مشهد است که پس از تصرف روستای ملک آباد از حاج تقی ملک التجار در زمان استانداری پاکروان ایجاد شده و سالیان متوالی مقر زائران مشهد بوده است.در مجاورت باغ نیز بلوار ملک آباد واقع گشته است که تا حوالی دهه 70 به دلیل وجود درختان بلند قامت و کهن سال به تونل سبز مشهد معروف بود،اما پس از پوسیده شدن درختان و حوادثی مثل سقوط و خسارت این جاذبه شهری دیدنی به تصیمیم شهرداری عاری از درخت شد.ملک آباد عموما منطقه مسکونی است و دارای اب و هوای خنک و مطبوعیست.

بلوار ملک آباد

خیابان احمد آباد مشهد

احمدآباد منطقه ای واقع شده بین کوهسنگی و ملک آباد مشهد است.این منطقه در تقسیم بندی شهری شهر مشهد در منطقه یک قرار دارد.وسعت این منطقه 1611 هکتار و جمعیت ساکن در آن بر طبق سرشماری سال 1380 شمسی،180هزار نفر بوده است. در این منطقه شرکت های تجاری و یکی از بازارهای بزرگ موبایل مشهد قرار گرفته است.این منطقه از جمله محل های مرفه نشین شهر مشهد استکه یکی از بزرگترین بیمارستان های مشهد هم در آن قرار دارد.

خیابان احمد آباد مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=109260

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته