آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

کووید 19 و از نفس افتادن کسب و کارها


کووید 19 و از نفس افتادن کسب و کارها

کووید 19 و از نفس افتادن کسب و کارها

از اواخر سال 2019 بود که جهان با ویروس ناشناخته ای مواجه شد،نوع جدیدی از ویروس به نام کرونا.درگذشته نیز این خانواده از ویروس ها،دوبار مشکلات جدی را برای برخی کشورها به وجود آورده بودند،ویروس سارس و مرس.SARS یا سندروم تنفسی حاد،نوعی بیماری خطرناک تنفسی از خانواده کرونا ویروس ها بود که از نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003 شیوع این بیماری در جنوب جمهوری خلق چین،باعث بروز 8.098 مورد بیماری احتمالی شد و در پایان مرگ 774 تن در 17 کشور گزارش شد.

بعد از گذشت نزدیک به یک دهه در سال 2012 ویروس کرونا باعث بروز یک بیماری شبیه سارس در عربستان شد که مرگ و میر آن بیشتر و حدود 36 درصد بوده و از این رو نام بیماری را MERS(سندروم تنفسی کشنده خاورمیانه)گذاشتند.

در روزهای ابتدایی جهان تصور چنین فاجعه ای را نداشت ولی در زمان کمی این ویروس جدید کرونا کهکووید 19 نام گرفت سراسر جهان را درگیر کرد.تا به امروز بیش از دو میلیون نفر درگیر این بیماری شده اند که متاسفانه 120 هزار نفر از آنها دیگر در جمع ما نیستند.نکته مهم در مورد کووید 19 این است که نه تنها سیستم سلامت و بهداشت کشورها را درگیر کرده،بلکه روی کسب و کارها نیز اثرات زیادی گذاشته است. بسیاری از رستوران ها و کافی شاپ هادر سراسر دنیا مجبور به تعطیلی شده اند، کشورها طرح فاصله گذاری اجتماعی قرنطینه را در پیش گرفته اند و به بسیاری از کسب و کارها اجازه فعالیت نمی دهند. صنعت هوایی به حداقل فعالیت خود در سال های اخیر رسیده و صنعت گردشگری و صنعت ورزش نیز ، تقریبا تعطیل شده است.

عده زیادی در جهان بیکار شده اند  و نرخ افراد متقاضی بیمه بیکاری هر هفته در آمریکا زیادتر می شود.موسسه مکنزی معتقد است که شیوع گسترده کرونا میتواند موجب افت 3 تا 7 دهم درصدی تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان در سال 2020 میلادی شود.در بعضی از تحلیل ها نیز شرایط بحرانی تری پیش بینی میشود. به عنوان مثال در بعد از جنگ جهانی دوم،تولید ناخالص ملی آمریکا در حدود دو درصد سقوط کرد  و در رکود سال 2008 نیز حدود چهار درصد،این رقم در بحران فعلی تا 10 درصد نیز پیش بینی شده است.

در شرایط بحرانی فوق بسیاری از کسب و کارها و شکرت ها آسیب جدی خواهند دید و عده زیادی نیز بیکار می شوند، اما سوال مهم این است که کدام کسب و کارها بیشتر آسیب می بینند و برای به حداقل رساندن این آسیب چه باید کرد ؟

تغییر سریع استراتژی

با یک مثال ساده که همه در اطراف خود دیده ایم به تحلیل رفتار کسب و کارها می پردازیم. از اواخر اسفند ماه بود که  مرئم و کسب و کارها،کرونا را بسیار جدی گرفتند و تغییر رفتار مصرف کنندگان کم کم قابل مشاهده شد.در ابتدای بحران که اطلاعات ما در مورد این ویروس جدید کم بود، مردم از پیتزا فروشی ها هیچ خریدی نمیکردند . بعد از گذشت مدتی با انتشار اطلاعات و تحقیقات علمی که این ویروس در دمای بالا از بین میرود ما شاهد اتخاذ سه استراتژی در کسب و کارهایی همچون همین پیتزا فروشی ها بودیم.به نحوی که تعد ادی به تعطیلی کسب و کار خود ادامه دادند . تعدادی مثل سابق به ارائه خدمات پرداختند.اما تعدادی کسب و کار هوشمند استراتژی دیگری را اتخاذ کردند، یعنی هم به صورت گذشته پیتزاهای گرم خود را عرضه میکردند و هم برای مشتریان دارای پذیرش ریسک کمتر پیتزای آماده طبخ ارسال میکردند تا خودشان در فر بذارند و از نبود ویروس مطمئن شوند.

اما در سه حالت فوق کدام کسب و کار آسیب کمتری دید ؟ پیتزا فروشی دسته اول که همچنان تعطیل هستند .دسته دوم همانند گذشته به کار خود ادامه دادند اما احتمالا تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست داده اند و اما دسته سوم که سریعا خود را با با کرونا انطباق دادند و تغییری در استراتژی خود اعمال کردند،هم مشتریان با پذیرش ریسک کمتر را پوشش داده اند و هم مشتریان را پوشش داده اند و هم مشتریان پرریسک تر.در این مثال ساده نکته مهمی نهفته است و آن این است که اگر کسب و کارها با کرونا تعامل نداشته باشند و بهترین ارتباط را با آن برقرار نکنند،محکوم به شکست هستند.هرچند تعدادی از مشتریان هنوز هم پیتزای خانگی را ترجیح میدهند، ولی دسته سوم پیتزا فروشی ها کمترین ضرر را از بحران کرونا خواهند دید و زنده می مانند.

این تغییر استراتژی و تعامل با کرونا،رمز عبور موفق در بحران کرونا است. در همین راستا شرکت های بسیاری نیز این تعامل را برقرار کرده اند.موسسات آموزشی،کلاس ها و آزمون های خود را به صورت آنلاین برگزار می کنند، شرکت ها از طریق فراهم آوردن شرایط فنی و انسانی دور کاری، نظیر vpnهای داخلی،جلسات ویدئو کنفرانسی و آیین نامه های دور کاری منابع انسانی تعاملی مناسب با این ویروس خطرناک برقرار کرده اند، باشگاه های ورزشی برنامه های تمرینی را به صورت ویدئویی برای اعضای خود ارسال میکنند و پزشکان بیماران خود را از طریق ویدئو اپلیکیشن های ارتباط تصویری ویزیت میکنند،اپلیکیشن های ارتباط سفارش غذا، محصولات سوپر مارکتی را در پلاستیک تحویل می دهند.تمامی موارد بالا مثال هایی از تغییر استراتژی حاصل از تعامل با کرونا بودند. هرچند که در بعضی از حوزه ها نظیر گردشگری و صنعت هوایی، آسیب ندیدن غیر ممکن است،اما دسته های زیادی از کسب و کارها میتوانند از طریق انطباق با شرایط کرونایی و تغییر استراتژی با ضرر کمتری از این بحران بزرگ جان سالم به در ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=108593

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته