آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

10 شهر برتر ایران


10 شهر برتر ایران

10 شهر برتر ایران

شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و یکی از 10 شهر برتر ایران است .جمعیت این شهر 1700687 می  باشد و در بخش مرکزی استان فارس در ارتفاع 1486 متر سطح دریا قرار دارد. شهر شیراز در بخش کوهستانی زاگرس، که از لحاظ جایگاه قرارگیری و حفظ شهر اهمیت ویژه ای دارد، واقع شده و دارای آب هوای معتدل است.

شهر شیراز دارای سه بخش ارژن، زرقان، و مرکزی شش شهر و دوازده دهستان است.شیراز به عنوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران شناخته می شود. شیراز ششمین شهر پرجمعیت ایران ،پایتخت فرهنگی ایران، دومین شهر ادبی جهان و سومین شعر مذهبی ایران به واسطه وجود حرم اهل بیت (ع) است.

نام شیراز در کتیبه های هخامنشی تخت جمشید آورده شده است.این شهر به عنوان شهر شعر، شراب و گل شناخته شده است.. این شهر آرمگاه شاعرانی هم چون حافظ و سعدی را در خود جای داده و سبب جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان بخش مهمی از تاریخ تمدن کهن و بزرگ ایران را در برگرفته و همواره گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.

ساختار اقتصادی و اجتماعی این شهر به واسطه مرکزیت نسبی آن در منطقه زاگرس جنوبی و واقع بودن در یک منطقه به نسبت حاصل خیز به محلی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، همچنین این شهر در مسیر را ه های تجاری به بنادر جنوب ایران مانند بوشهر بوده که البته این نقش با احداث شبکه راه آهن به بنادر دیگر ایران کم رنگ شد هاست .

یکجانشینان و عشایران هم چون عشایر قشقایی تبدیل شده است. مرکزیت ادارای و نظامی این شهر باعث رونق آن شده است.وجود صنایع و کارخانجات مهم و متعدد، کشاورزی و صنایع دستی نفیس همواره بخش مهمی از اقتصاد شیراز و حومه آن راتشکیل می دهد. مردم شیراز به زبان فارسی و با لهجه شیرازی حرف میزنندو وبیشتر مردم انان مذهب شیعه هستند.

شیراز

اراک

شهر اراک در میان کوه پایه های داخلی رشته کوه زاکرس و در ارتفاع 1708 متری سطح دریا قرار دارد . جمعیت این شهر599634 نفر هستند .این شهر دارای زمستان سرد و مرطوب و تایستان گرم و خشک است.

کوه های اطراف شهر اراک تالاب میقان و دشت فراهان بر آب و هوای آن تاثیر می گذارند. شهرستان اراک دارای سه بخش مرکزی ، ساروق و معصومیه، شش شهر و 11 دهستان است.

این شهر نسبت به بسیاری از شهرهای ایران شهر جوانی محسوب می شود. موقعیت ترابری اراک مهم ترین عامل توسعه این شهر در سال های اخیر بوده است.اراک یک از قطب های صنعتی ایران است.

که مقام چهارم را در بین شهرهای ایران از آن خود کرده است.این شهر هم چنین از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی مقام اول و از لحلظ وجود صنایع مادر دومین شهر ایران است. اراک با دار بودن تجهیزات انرژی کشور، بزرگترین کارخانه تولید کننده آلومینیوم و بزرگ ترین معدن سدیم سولفات به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته شده است.از کارخانه قدیمی شهر اراک کارخانه ماشین سازی یکی از کارخانه های قدیمی شهر اراک می باشد.

اراک بزرگ ترین تولید کننده پتروشیمی و پالایشگاهی ، صنلیع نفت و گاز ، ترابری، سیمان و معدن در ایران است.صنایع دستی از جمله صنعت قالی بافی به عنوان اصلی ترین کالای صادراتی این شهر شهرت جهانی دارد.مردم شهر اراک به زبان فترسی و با لهجه اراکی صحبت می کنند.

اراک

اهواز

شهر اهواز با آب و هوای گرم و مرطوب در جلگه خوزستان و در ارتفاع 18 متری از سطح دریا قرار دارد.جمعیت این شهر 1425891 نفر هستند. در قسمت های شمالی و مرکزی شهرستان اهواز جلگه ای همواره و نسبتا حاصل خیز در حاشیه های شرقی و غربی تپه های ماسه ای و شنی و در جنوب شرقی جلگه خشک مارون قرار دارد.

این منطقه دارای منابع عظیم نفت گاز و سبب کمبود پوشش گیاهی از گرم ترین مناطق ایران به حساب می آید. شهرستان اهواز مرکز سیاسی ، ادارای و تجاری استان خوزستان است که دارای سه بخش مرکزی ، باوی و حمیدیه، پنج شهر و دهستان است.

اهواز سومین شهر وسیع ایران پس از تهران و مشهد و در جایگاه هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار دارد. این شهر پیشرفته ترین و پرجمعیت ترین شهر استان خوزستان و از مراکز اقتصادی و صنعتی ایران به شمار می رود.

وجود کارخانه جات بزرگ صنعتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران این شهر را به یکی از مهم ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده است، این امر باعث شده جذب مهاجران زیادی به این منطقه بیاییند.

دانشگاهای بزرگ و معتبر اهواز نیز به لحاظ آموزش عالی از جایگاه ممتازی در سطح کشور برخوردارند.شهر اهواز محور ترانزیتی بسیار مهمی است. که راه های زمینی و ریلی و هوایی دیگر شهرهای ایران را به بنادر مهمی مانند: ماهشهر، آبادان، بندر امام خمینی و خرمشهر متصل می کند.

این شهر با کشور عراق مرز آبی (شلمچه و چزابه) و زمینی دارد. یکی از بزرگترین و پرآب ترین و بزرگترین و طولانی ترین رود ایران و خاورمیانه رود کارون نام دارد که اهواز را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است.

پل هایی که بر روی این رودخانه قرار دارند نماد اهواز و در کنار آثار به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی، اماکن مذهبی و بناهای تاریخی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند.

جمعیت شهرستان اهواز از اقوام مختلف مانند عرب، بختیاری، بهبهانی، دزفولی، رامهرمزی، شوشتری و غیره تشکیل شده است. اهواز مرکز اقلیت دینی مندائیان در ایران و یکی از مناطق اسقف نشین مسیحیان کاتولیک کلدانی و آشوری است. گروه کوچکی از سبایی ها نیز در اهواز که یکی از 10 شهر برتر ایران است، زندگی می کنند. که پیشه بیشتر آنان نقره کاری است.

اهواز

ساری

شهر ساری در کوهپایه رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر در ارتفاع 22/7 متری از سطح دریا قرار دارد . جمعیت این شهر478370 نفر جمعیت دارد.این شهر دارای دوبخش کوهستانی و دشت است.

تابستان معتدل و نمناک و زمستان های نسبتا سرد و خشک از مشخصه های آب و هوایی ساری محسوب می شود.شهرستان ساری دارای شش بخش مرکزی، چهاردانگه، دودانگه، کلیجان رستاق، رودپی و رودپی شمال، چهار شهر و 15 دهستان است.ساری بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر استان مازندران یکی از شهرهای مهم و از بزرگ ترین شهرهای ناحیه شمال ایران است که علاوه بر اماکن مذهبی و تاریخی ، جاذبه های متعدد و متنوع طبیعی در چهار بخش کوهستانی، جنگلی، دشت و دریا دارد.

همچنین همجواری این شهر با حاشیه دامغان ، به عنوان گردشگری کویری، ساری را در ردیف یکی از بهترین نقاط گردشگری ایرا قرار داده است.ساری با داشتن بالا ترین تولید غذاهایی دریایی در ایران و کشورهای همسایه از جمله خاویار، که با کیفیت آن در دنیا بی نظیر است، اقتصاد پررونقی دارد که ناشی از شرایط طبیعی آن در کشاورزی و تولید مواد غذایی است.

صنعت توریسم وجود کارخانجات و شرکت هایی نظیر صنایع چوب و کاغذ مازندران، که بزرگترین تولید کننده کاغذ در خاورمیانه است، و صنایع دستی چوبی و سفالگری دیگر شریان های اقتصادی این منطقه هستند. زبان مردم ساری مازندرانی و فارسی است.

ساری

یزد

شهرستان یزد در دره ای وسیع و خشک قرار دارد. این شهر بین رشته کوه های شیرکوه و خرانق محصور است و در حاشیه دشت های کویر لوت و در ارتفاع 1230 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

جمعیت این شهر 582682 نفر هستند. یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستان های سرد نسبتا مرطوب و تابستان های گرم طولانی و خشک است. شهرستان یزد دارای دو بخش مرکزی، و زارچ، چهار شهر و چهار دهستان است.

این شهر یکی از کلان شهرهای ایران و چهارمین استان وسیع کشور است. یزد اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان و عضوی از 10 شهر برتر ایران است که به شهر بادگیرها ، دارالعباده ، شهر دوچرخه ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و غیره شهرت دارد. آب انبارها، کوچه ها، آسیاب ها، بافت معماری و تاریخی شهر یزد مه از بارزترین نمونه های معماری خاص اقلیم های گرم و خشک در جهان است. از اماکن دیدنی این شهر به شمار می رود.

علاوه بر صنایع دستی مشهور این شهر نظیر ترمه، دارایی، سفال، سرامیک، کاشی، فرش، گلیم، زیلو، شیرینی و آهنگری ( چلنگری) صنایع بزرگی هم چون فرش ستاره کویر یزد، فولاد آلیاژی، مجتمع صنعتی چادرملو، کارخانه فولاد نورد، کارخانه کابل و فیبر نوری ، صنایع کاشی سرامیک و موزائیک، صنایع غذایی ، کارخانجات نساجی و معادن بزرگ اقتصاد این استان را شکل می دهند.

صنعت زرگری یا طلاسازی در یزد از مهم ترین و مشهورترین صنایع یزد است و توان رقابت با ایتالیا را دارد. زبان مردم یزد فارسی با لهجه یزدی است. دین مردم یزد اسلام و مذهب شان شیعه جعفری است. اقلیت های دیگری چون یهودی، و مسیحی ، نیز در این شهر زندگی می کنند.

یزد

تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ و قدیمی ایران است که در لیست 10 شهر برتر ایران قرار گرفته است. موقعیت این شهر در دامنه کوه سهند ( آتشفشان خاموش) واقع شده است. جمعیت این شهر 1695094 نفر هستند.

این شهر از سمت شمال ، جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب به زمین های همواره و شوره زارهای تلخه رود محدود می شود و به شکل یک چاله نسبتا بزرگ و یا یک جلگه بین کوهی با طبیعت زیبا درآمده است.ارتفاع این شهر از سطح دریا بین 1350 تا1550 متر در نقاط مختلف آن متغیر است. آب و هوای این شهر در زمستان بسیار سرد و در تابستان خشک و گرم است.

شهرستان تبریز دوبخش به نام های مرکزی و خسره شاه، سه نقطه شهری به نام های تبریز، سردرود و خسرو شاه و هفتاد و پنج آبادی است.تبریز پرجمعیت ترین شهر استان آذربایجان شرقی و از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهرهلی شمال غرب ایران است. این شهر پس از مشهد به عنوان دومین شهر مسافر پذیر ایران مطرح میشود. نماد این شهر ارگ تبریز است.

تبریز شهری است که در طول جاده ابریشم غرب را به شرق پیوند داده و دروازه زمین خوانده شده است و به سبب موقعیت مناسب از گذشته تاکنون یکی از مراکز مهم تجاری ، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی در سطح ایران محسوب شده است. این شهر به دلیل شرایط خاص جغرافیایی از اهمیت بالای اقتصادی و سیاسی برخوردار است و به دلیل جذب سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی به عنوان مهد سرمایه گذاری ایران شناخته شده است.

این شهر به مدت پنج سال متوالی دارنده رتبه نخست جذب سرمایه در بین شهرهای ایران است. این شهر دومین شهر صنعتی ایران پس از تهران است به دلیل صنعتی بودن یک از مهمترین شهرهای مهاجر پذیر کشور محسوب میشود.

هم چنین این شهر رتبه دوم برج سازی را در بین شهرهای ایران داراست.تبریز قطب اداری ، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی ، صنعتی، در این منطقه مواد غذایی ، موااد شیمیایی ،کانی غیر فلزی، فلزات اساسی، ماشین الات، نساجی و فرش هستند.

کارخانه های بزرگ صنعتی با ایجاد و تمرکز بر صنایع سنگین ماشین آلات و تجهیزات تبریز را به یکی از قطب های صنعتی کشور تبدیل کرده است. در زمینه صنعت چرم نیز پیشتاز است.تیریز مدتهاست که مرکز هنر و صنایع دستی بوده است.

فرش دست بافت تبریز و مراغه به علت طراحی ویژه و کیفیت بالا دارای شهرت جهانی هستندو و صادرات آن ها یک از منابع قابل توجه ارزی به شمار می آید. زبان مردم تبریز ترکی آذری است.شهر تبریز نخستین پایتخت جهان تشیع بوده و بیشتر مردم این شهر شیعه اثنی عشری هستند.

تبریز

مشهد

شهر مشهد در حوزه آبریز کشف رود و در انتهای دشت رسوبی مشهد بین دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود و ارتفاع 1050 متراز سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. حمعیت این شهر 3.000.000 نفر هستند.

این شهر دارای موقعیتی کوهستانی و نیمه کوهستانی و آب و هوای معتدل و متغیر است. این شهرستان دارای سه بخش مرکزی، احمد آباد، و رضویه، سه شهر و یازده دهستان است.

شهر مشهد به جهت موقعیت مذهبی صنعتی و اقتصادی بعد از تهران دومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران در بین 10 شهر برتر ایران محسوب می شود مشهد به واسطه وجود حرم مطهر هشتمین امام شیعیان ، امام رضا(ع)، بزرگ ترین زیارتگاه و مکان مذهبی ایران و نیرومندترین قطب جذب مسافران و گردشگران به شمار می آید.

آستان قدس رضوی نماد این شهر مقدس از عظیم ترین و باشکوه ترین اماکن مذهبی ایران وجهان است. و در آن عناصر دینی و هنر اسلامی به هم پیوند خورده است.این شهر به دلیل قرار گیری یرسر راه ابریشم پایتخت اقتصادی ئ مرکز مبادلات میان قاره ای آسیای میانه به شمار می آید.

فعالیتهای اقتصادی مشهد متکی به خدمات صنعت کشاورزی است . به دلیل تعداد زیاد زائران در مشهد و اهمیت خدمات رسانی به این جمعیت عظیم اقتصاد مشهد به اقتصاد خدمات محور تبدیل شده است.

تقریبا 40 درصد کل صنایع مشهد صنایع غذایی ، صنایع فلزی و صنایع دستی است.بیشتر مردم مشهد فارس هستند با این حال تعدادی از جمله ترک و عرب نیز در این شهر زندگی می کنند.بیشتر مردم این شهر با لهجه مشهدی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند.

مشهد

اصفهان

شهر اصفهان از جمله کلان شهرهای ایران است که از شرق به منطقه خشک بیابانی و نیمه بیابانی و از غرب به منطقه کوهستانی زاگرس محدودمی گردد.جمعیت این شهر1756126 نفر هستند.

این شهر در فاصله 414 کیلومتری جنوب پایتخت ایران و در ارتفاع 1575 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. این شهر با داشتن آب و هوای معتدل فصل های نسبتا منظم دارد.شهرستان اصفهان دارای شش بخش چهارده شهر و نوزده دهستان است. این شهر دارای آثار تاریخی و باستانی طبیعی بسیاری است.

بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است و مبنایی تاریخی برای کشور ایران به شمار می رود.اصفهان منطقه ای است که قدمت تاریخ تمدن و فرهنگ ایران برابر است. این شهر آثار بدیعی از همه دوره های تاریخی در خود دارد.

اصفهان از معدود مراکز باستان شناسی ارزشمند است که در ردیف مناطق درجه یک جهان قرار داشته و بسیاری از آثار باستانی آن در لیست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.این شهر از لحاظ قدمت و ارزش های ویژه هنذی، اقتصادی، علمی،صنعتی، بازرگانی و گردشگری از جایگاه ممتازی در ایران برخوردار است.

نا م اصفهان همیشه با زاینده رود همراه است. باغ شهر اصفهان یکی از شهر های زیبای ایران است وهمواره نصف جهان خوانده شده است.اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیرباز محوری استراتژیک برای حمل و نقل مبادلات کالا به شمار رفته و امروزه نیز وارث تجارت هنری ، صنعتی و تجاری گذشتگان است و کالاهای بسیاری از این شهر به سایر نقاط ایران وجهان صادر می شود.

صنایع بزرگی چون ذوب آهن ، صنایع خودرو سازی ، صنایع نظامی، صنایع هواپیما سازی، ساخت لوازم و تاسیسات گازی ، مجتمع فولاد مبارکه ، پالایشگاه ، پلی اکریل و همچنین کارخانجات متعددسرامیک، کاشی و سنگبری، معادن سنگ،صنایع نساجی و غیره علل اقتصاد قوی استان محسوب میشود.

اصفهان همواره محل زندگی ملیت های گوناگون و دین ها و مذاهب مختلف به شمار آمده و موجب مهاجرت پیروان ادیان گوناگون بوده است. این شهر محل زندگی معتقدین به مذاهب و ادیان متنوع نظیر اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی است.

مردم اصفهان به زبان فارسی و لهجه اصفهانی سخن می گویند. لهجه اصفهانی لهجه ای فترسی است که تفاوت هایی آوایی ، واژگانی و گهگاه ساخت واژای در آن وجود دارد.

اصفهان

سمنان

شهر سمنان در 216 کیلومتری شرق تهران در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است.این شهر در شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان و در ارتفاع 1130 متری از سطح دریا قرار دارد. جمعیت این شهر 319300 نفر هستند.

سمنان دارای آب و هوای خشک و معتدل است. شهرستان سمنان دارای یک بخش مرکزی یک شهر و یک دهستان است. در سمنان مجموعه ای از زیبایی های طبیعی و مناظر بدیع از جاذبه های کویری و کوهستانی وجود دارد.

تنوع اقلیم این منطقه در کنار صنعت و معادن متعدد منجر به پیدایش هنرهای بومی و صنایع دستی مرغوبی نظیر سفال، دست بافته های ابریشمی و قالی شده و رونق اقتصادی منطقه کمک کرده است تا این شهر علاوه بر زیبایی های طبیعی سابقه تاریخی چند هزار ساله پیدا کند به دلیل واقع شدن در گذر حوادث تاریخ لشکر کشی ها و مهاجرت بین شرق و غرب اهمیت فراوانی دارد و آثار باستانی دیرینه ، بافت قدیم، اب انبارها، قنات هایی با معماری منحصر به فرد و متعدد آن از جاذبه های گردشگری ایران است.

سمنان همواره به عنوان مهد و زادگاه بزرگان دین و علم شهره بوده و یکی از 10 شهر برتر ایران می باشد. مردم سمنان به زبان سمنانی سخن می گویند. مذهب بیشتر مردم این شهر شیعه است.

سمنان

تهران

شهر تهران پایتخت ایران است جمعیت این شهر 8293140 نفر هستند و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در ارتفاع 900 تا 1800 متر از سطح دریا قرار دارد. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده و به دلیل وسعت و گستردگی آب و هوای در جنوب و شمال متفاوت است .

نواحی شمالی دارای آب و هوای سرد و خشک جنوبی دارای آب و هوای گرم و خشک هستند.شهرستان تهران دارای سه بخش کن، مرکزی، و آفتاب سه شهر تهران بومهن،و پردیس و چهار دهستان است.

میدان آزادی از گذشته تا کنون در کنار برج میلاد جلوه ای از معماری قدیم و مدرن را در این شهر تداعی میکنند. شهر تهران پرجمعیت ترین شهر ایران است و یکی از مراکز اصلی شهرنشینی در ایران و جهان محسوب می شود.

این شهر یکی از بزرگترین و جز. 10 شهر برتر ایران است و به لحاظ مساحت یکی از کلان شهرهای جهان به شمار می آید.تهران مرکز همه امور در ایران است: مرکز حکومت، سیاست، اقتصاد، فرهنگ کار، تجارت ، تاریخ، علم صنعت ، تولید و غیره است.

دلیل مهاجرپذیری و افزایش جمعیت این کلان شهر است.به دلیل جایگاه آن به عنوان پایتخت نمودهای مدرنیته زودتر از شهرهای دیگر در آن جلوه گر شده است.با توجه به ساختار شهر و قرار گیری در دامنه کوه البرز قلعه دماوند بلند ترین قلعه آتشفشانی ایران، این شهر از جاذبه های منحصر به فرد و منظره های بدیع طبیعی برخوردار است و هم چنین به سبب پیشه تاریخی یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران محسوب می شود. مردم تهران با زبان فارسی و لهجه تهرانی سخن می گویند.

تهران

رزرواسیون بلیط ارزان و آنلاین مشهد از آپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدن  همه هتل های مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۵ مهر ۱۳۹۹ ,
  • نویسنده: مارال عابدی
  • زمان مطالعه: 11 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111530

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته