آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

کوهسنگی

کوهسنگی

کوهسنگی

کوهسنگی مشهد را می توان یکی از مراکز تفریحی شهر مشهد دانست که هم مورد توجه مردم شهر و هم گردشگرانی است که با تور مشهد یا به صورت انفرادی به این شهر سفر می نمایند. با آسمان پرستاره پرشیا به سراغ این پارک تفریحی خواهیم رفت، لطفا با ما همراه باشید.
مجموعه کوهسنگی مشهد در حقیقت شامل دو کوه کله قندی شکل است  که از رشته کوه بینالود جدا افتاده اند و در محدوده شهری مشهد قرار گرفته اند. حد فاصل مجموعه کوهسنگی مشهد و رشته کوه بینالود توسط بزرگراه آسایی فاصله ایجاد شده است. این پارک تفریحی بعد از پارک جنگلی ملت در شهر مشهد، دومین پارک بزرگ این شهر می باشد. مجموعه کوهسنگی مشهد یا پارک کوهسنگی در واقع مجموعه ای تفریحی، علمی و  طببعی است  که جاذبه های طبیعی زیادی برای عرضه به علاقه مندان دارد. ساختمان موزه بزرگ استان خراسان که در ساخت آن از معماری کاخ کلات نادری الهام گرفته شده است،  در مجموعه کوهسنگی مشهد خود نمایی می کند.

تا سال 1310 مجموعه کوهسنگی مشهد بدون هیچ گونه تغییری در ساختار طبیعی آن  به عنوان یک منطقه ییلاقی برای مردم مشهد بوده است. در سال 1318 شمسی آلمانی ها با ایجاد یک ساختمان دو طبقه  و  ایجاد جدول کشی و نرده کشی آن را به پارکی طبیعی تبدیل نمودند. از اتفاقات تاریخی مهمی که در مجموعه کوهسنگی رخ داده است می توان به تاج گذاری شاه عباس در سن 16 سالگی توسط مرشد قلی استجانلو اشاره نمود. این اتفاق در دامنه این کوه و در محلی که به ایوان مجموعه کوهسنگی مشهد معروف است به وقوع پیوسته است.

در سال 1340 شمسی با توسعه شهری مشهد، مجموعه کوهسنگی مشهد به وسیله یکی از خیابان های اصلی به شهر متصل گردید. از بالای کوه های این منطقه چشم اندازی زیبا از شهر قابل رویت می باشد. کوهسنگی نام خیابان و پارکی در درون شهر مشهد و دومین مجموعهٔ تفریحی، علمی، و پارک بزرگ (پس از پارک ملت) در شهر مشهد است. کوهسنگی شامل دو قله از قله‌های رشته‌کوه بینالود می‌باشد. این پارک که مجموعه‌ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران و گردشگران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته ‌شده در ایران است. کوهسنگی از راه خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی، که تا ایستگاه راه‌آهن مشهد ادامه می‌یابد، به بدنهٔ اصلی شهر مشهد متصل شده‌است.

همچنین خط دو متروی مشهد این پارک زیبا را به سایر مناطق مشهد متصل می کند. ایستگاه منحصر به فرد متروی کوهسنگی نیز در سالهای اخیر ساخته شده است. خیابان کوهسنگی تا سال‌ها، از خیابان‌های فاخر و برتر کشور بود. ساختمان موزهٔ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوهٔ زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح آرامگاه او نیز از سنگ‌های سخت گرانیت کوهسنگی انتخاب شد. متأسفانه در مجاورت پارک کوهسنگی آسمان‌خراش‌هایی ساخته شده‌است که بافت سنتی آن را از میان برده و چهرهٔ آن را مخدوش نموده است.

خیابان کوهسنگی، به بدنهٔ اصلی شهر مشهد متصل شد. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود و امتداد آن تا راه‌آهن مشهد ادامه دارد. این مکان در زمان شاه محلی برای خوشگذرانی بود و رستوران و تالار آن برای استفاده ثروتمندان شهر استفاده می‌شد. نخستین باغ‌وحش مشهد در ضلع غربی کوهسنگی ایجاد شده بود که پس از انقلاب تخلیه و هم‌اکنون در محل آن یک آسمان‌خراش ساخته شده‌است.

کوهسنگی در مشهد به شکل مثلثی است که بیشتر آن ارتفاعات سنگی است. دو کوه کم‌ارتفاع سنگی در این منطقه است که علت نامگذاری این پارک نیز می‌باشند. از بالای کوه‌ها چشم‌انداز زیبایی از شهر، باغ‌های مشهد و حرم مطهر دیده می‌شود. بهترین و زیباترین منظر از شهر و پیرامون آن از فراز ارتفاعات کوهسنگی در ساعات بعدازظهر و عصر رؤیت می‌شود. این مکان به عنوان سومین محل بیشتر بازدید شده توسط گردشگران پس از امام رضا حرم مطهر و آرامگاه فردوسی قرار دارد. کوهسنگی بر فراز کوه‌هایی است که صعود به آن راحت است.

طرح‌های توسعه در نظر گرفته شده، پارک کوهسنگی را تبدیل به مجموعهٔ تفریحی گردشگری نموده‌است. مجموعه‌های از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی و باغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچهٔ مصنوعی و جزیرهٔ پرندگان در میان آن، احداث باغ‌موزهٔ طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعهٔ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منوریل تفریحی در رینگ اطراف کوه‌ها . نخستین نورافشانی‌های شهر مشهد، در کوهسنگی انجام می‌گردید.

بلیط داخلی
تور داخلی
دیدنی های مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات و مکان

برچسب ها

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته