آسمان پرستاره پرشیا

آسمان پرستاره پرشیا

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی

شناخت ترکیه


شناخت ترکیه

شناخت ترکیه

در قدم اول برای شناخت ترکیه بد نیست بدانید که ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. منطقه جغرافیایی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک ( آسیای صغیر) نیز نامیده می شود. این کشور پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. ترکیه کشوری توریستی با شهرهای بسیار زیبا می باشد که در هر کدام بناهای قدیمی و اماکن دیدنی و تفریحی به چشم می خورد.

موقعیت جفرافیایی ترکیه

در قدم دوم برای شناخت ترکیه موقعیت جغرافیایی ترکیه را در نظر میگیریم. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و بخش غربی آسیا واقع شده و در نیمکره شمالی قرار گرفته است. سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور می باشد.

که از سه طرف با دریا احاطه شده و از دید گاه وسعت ، با 814.578  کیلومتر مربع مساحت، سی و پنجمین کشور جهان بشمار می آید. ترکیه شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی دارد،

که در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، و گرجستان، در جنوب خاوری با عراق و سوریه و در شمال باختری ( بخش اروپایی ) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه از غرب با دو دریای کوچک مرمره واژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردنل نیز در اختیار ترکیه است.

موقعیت جفرافیایی ترکیه

دور نمای طبیعت و آب و هوای ترکیه

آنچه در شناخت ترکیه مهم است این است که ترکیه سرزمینی با شرایط جغرافیایی بسیار متنوعی است. اگر به غرب ترکیه سفر کنید به کوهستانی ناهموار پوشیده از برف بر می خورید که دارای زمستانهای طولانی و سرد می باشد.

مناطق کوهستانی با نهرهای خروشان در فصل بهار پوشیده از گلهای وحشی می شوند. و دارای تابستانی خنک و طولانی هستند. دامنه های کوهستانی مملو از زمین زراعی و سواحل باریک دریای اژه همه  و همه طبیعتی دوست داشتنی دارند و زندگی در آنجا همیشه آسان و دلپذیر بوده است.

دور نمای طبیعت و آب و هوای ترکیه

واحد پول رایج ترکیه

واحد پول ترکیه  (TL) می باشد هر 100 دلار معادل حدودا 149 لیر ترکیه می باشد. قیمت ارز در این کشور بسیار متغیر است. به همین دلیل توصیه می شود که مسافران عزیز همه موجودی خود را یک جا تبدیل نمایند. و جهت اطمینان بیشتر از محل تبدیل ارز به صرافخانه های معتبر (DOVIZ) مراجعه نمایند. هتل و فرودگاه های ترکیه کمیسیون می گیرند.

زبان ، جمعیت، دین – شناخت ترکیه

همانطور که برای شناخت هر کشوری شناخت فرهنگ و زبانشان نیز مهم است ، برای شناخت ترکیه هم شناخت زبان این کشور اهمیت زیادی دارد. زبان اکثر اهالی در این کشور ترکی است ولی در کنار آن زبان های کردی، عربی و غیره در میان گروه های قومی آن استفاده می شود.

گروه های قومی کوچک تر لازها : زازاها و چرکس ها به تنوع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده اند. در ترکیه حدود 75 درصد مردم ترک و 20 درصد مردم سنی و 15 تا 25 درصد هم علوی هستند. در این کشور بالای 90 درصد مردم مسلمانان هستند. و عید فطر و عید قربان بزرگترین اعیاد و تعطیل رسمی می باشد.

زبان ، جمعیت، دین - شناخت ترکیه

غذاهای محلی و سوغات

از جمله غذاهای محلی ترکیه Doner-borek-lskender kebab- pizola می باشد. پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع دستی، کریستال، شکلات و شیرینی از بهترین سوغات های کشور ترکیه می باشد.

استانبول – شناخت ترکیه

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه، مرکز فرهنگی و اقتصادی آن و به معنی شهر اسلام که اولین نام آن کنستا نتینوپل و یا قسطنطنیه، بیزانتوم و اسلامبول بوده است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد.

تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می کند. و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ زرین یا خلیج در این شهر واقع شده است.

این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال 2010 انتخاب شده است. موزه ها، کلیساها، کاخ ها، مساجد، بازار و طبیعت زیبای آن لذتی پایان نا پذیر به انسان می بخشد. هنگامی که در ساحل تنگه تکیه گاهی بیایند و انعکاس تلالو سرخ رنگ خورشید را در پنجر ه های سواحل آنسوی تنگه مشاهده می کنید.

به سهولت درک خواهید کرد که چرا انسانهای قرون گذشته این مکان فوق العاده زیبا را برای زندگی انتخاب کرده اند. و آنگاه حس می کنید. که استانبول شهری در مرکز کره خاکی است. زیباترین مکانهای شهر در شبه جزیره محصور در دریای مرمره – خلیج و قلعه ها قرار دارد. مناره های بیش از 500  مسجد که از تپه های شهر سربه فلک کشیده است اتمسفری فوق العاده خلق کرده است.

در این چشم انداز انسان خود را در رویای شیرین بین گذشته و حال حس می کند. شما در این شهر مسجد معروف سلطان احمد را با شش مناره که بواسطه کاشیکاری های آبی رنگ خود به مسجد آبی مشهور شده و سمبل استانبول می باشد را خواهید دید.

در مقابل این مسجد موزه ایا صوفیه که در دوره امپراطور و به عنوان کلیسا ساخته شده است قرار دارد. از جمله مراکز خرید معروف و مارک دار استانبول می توان به lstinye park-forum lst-olivium- نام برد. با خرید بالاتر از 118 لیتر ترکیه از یک فروشگاه مارک دارد که Tax free را پشتیبانی کند و ارائه فاکتور آن در روز آخر در قسمت گمرک فرودگاه می توانید 4% از 8% مالیات پرداختی برای پوشاک را پس بگیرید.

استانبول - شناخت ترکیه

آنتالیا – شناخت ترکیه

آنتالیا نام مرکز استان آنتالیا و بزر گترین شهر توریستی کشور ترکیه است. امپراطور آدریانوس این شهر را به عنوان بهشت روی زمین برگزید. جمعیت آنتالیا حدودا 1000000 نفر برآورد شده است.

این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی محسوب می گردد. دارای جاذبه های فراوان و مناظر حیرت انگیزی می باشد. بافت خاص منطقه شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده و به همراه خانه هایی که توسط دیواره های قدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می کند. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاهها خود نمایی می کند.

که در بخش باستانی و تماشایی آن منطقه کاله ایچی قرار دارد. بخش کاله ایچی شهر در خیابان جمهوریت با بافت قدیمی و سنتی خود در مرکز شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر به خاطر اینکه در منطقه دریای مدیترانه قرار گرفته در زمستانها بارانی و در تابستان گرم می باشد.

ساحل شنی لارا در حدود 12 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد. آنتالیا از کوه های تورس با پوشش گیاهی از درختان کاج به سمت پایین جایی که دریای زلال و جوشان قرار گرفته امتداد می یابد و به خط ساحلی نامنظم خلیج دوردست منتهی می گردد.

آنتالیا در ساحل 300 روز آفتاب دارد. که بهشتی جهت فعالیت هایی از قبیل حمام آفتاب، شنا، موج سواری، اسکی روی آب ، قایق رانی و کوهنوردی است. آنتالیا همچنین دارای مراکز خرید بسیاری می باشد. که یکی از بزرگترین مراکز خرید آن میگروس در منطقه کونیا آلتی است که مجموعه ای از فروشگاه های داخلی و خارجی می باشد.

آنتالیا - شناخت ترکیه

کوش آداسی – شناخت ترکیه

کوش آداسی در 71 کیلومتری شهر ازمیر شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال با باسلوجق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است

در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، مریم آنا ، دیدیم، پاموک، مارماریس و بودروم قرار دارد. بندر کوش آداسی به علت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس برای گردشگران که به ترکیه مسافرت می کنند.

از جذابیت خاصی برخوردار است. در کوش آداسی 2 اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت 650 قایق وجود دارد. از بندر کوش آداسی در ماههای بهار و تابستان ( از اوایل آوریل الی 20 اکتبر) سفرهای منظم قایق موتوری به جزیره یونانی اموس برگزار می شود.

این سفرها در ماههای زمستان به صورت چارتر انجام می گیرد. قایق های تفریحی که تورهای آبی را برگزار می کنند در بندر مستقر می باشند. از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود.

بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می باشد که نز دیکترین فرودگاه به آن، فرودگاه ازمیر است. برای خرید می توانید به سوکه که در مرکز شهر خیابان بارباروس واقع شده و محل فروش مستقیم تولیدات کارخانه های مارک های معروف است بروید.

کوش آداسی - شناخت ترکیه

بدروم – شناخت ترکیه

بدروم یکی از مهمترین شهرهای تفریحی سواحل دریای اژه می باشد. و در جنوب غربی استان mugla قرار دارد. بودروم با گنبد ها و کوچه های تنگ منتهی به دریا همچنین کشتی های تفریحی که شهرت یافته اند و نیز با کارخانه های کشتی سازی تبدیل به یک سرزمین مشهور شده است.

امروزه بودروم همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار برای یک منطقه توریستی را در خود جمع کرده و یکی از مراکز مهم گردشگری است که در تابستان و زمستان قابل زندگی است.

از صاحبان کشتی های تفریحی ثروتمند تا گردشگرانی که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اینجا سرازیر می شوند و تعطیلات تابستانی خود را می گذارنند. همه و همه انتظارات خود را بر آورده شده می بینند.

این شهر زمستان هایی معتدل و بارانی و تابستان هایی گرم دارد. اما نسیم بعد از ظهرهای تابستان کمی از شدت گرما می کاهد. قلعه ها، آب انبارها، مساجد، آرامگاه ها و موزه ها از جمله اماکن دیدنی بودروم می باشند. مرکز خرید بودروم oasls  و مرکز شهر منطقه marina نام دارد.

علاوه بر جنب و جوشی که در همه ساعات روز وجود دارد. جذابیت شب های بودروم نیز ازویژ گی های این شهر است. در شبهای اسرار آمیز بودروم منظره قلعه که همانند یک طلسم باقیمانده از قرون گذشته میدرخشد. زیبایی خاصی به شب های آن می بخشد.

بدروم - شناخت ترکیه

مارماریس – شناخت ترکیه

مارماریس منطقه ای است در مجاورت دریای مدیترانه که با کوهستان های جادویی محصورشده است. مارماریس گوشه ای از بهشت است که درطول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگهای آبی و سبز را در آن مشاهده نمود.

فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی وجود بنادر طبیعی نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعت، امکانات مناسب خلیج برای هرنوع ورزشهای آبی از هتل های 5 ستاره تا پانسیونه های بسیار خوب شهری بهشتی را بوجود آورده است که در همه گردشگران با هرنوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آنجا بگذارنند.

مارماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود امروزه به صورت یک شهر و مرکز توریستی در آمده است. مارماریس بواسطه داشتن آب و هوای مدیترانه ای در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن وجود دارد.

مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای می باشد. دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل و بارانی است. سرویس های منظم اتوبوسرانی به شهر های نزدیک از قبیل بودروم و فتحیه نیز برقرار است.

ترمینال اتوبوس در فاصله 2 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. فرودگاه دالامان در فاصله 100 کیلومتری این شهر قرار دارد. اماکن دیدنی مارماریس عبارتند از : قلعه مارماریس، تاشهان و پل کانالی، آرامگاه ساریانا، مسجد ابراهیم آقا، گردشگاهها و موزه، تورهای تفریحی مارماریس شامل بازدید از سافاری، گشت کشی، بازدید از اماکن تاریخی مریم آنا و افسون می باشد.

مارماریس - شناخت ترکیه

ارسال 70%کل هزینه تور استانبول 3 شب زمان رزرواسیون ضروری و در غیر اینصورت رزرو ارسالی تأیید نمی باشد.

رزروبلیط ارزان استانبول- آنتالیا – ازمیر از اپ آسمان پر ستاره پرشیا
دیدنی های ترکیه
هتل های ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات

  • انتشار در: ۶ آبان ۱۳۹۹ ,
  • نویسنده: مریم خندق آبادی
  • زمان مطالعه: 7 دقیقه
  • لینک کوتاه مطلب : https://www.apstour.com/?p=111740

شبکه های اجتماعی ما

تماس با آژانس

02122887100

پشتیبانی 24 ساعته